Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina mlýna Plechhamr
Památky

Zřícenina mlýna Plechhamr

Původně nedaleko Strže u Dobříše vznikl v roce 1698 nový hamr na výrobu plechu. Počátkem 18. století byl upraven na mlýn, který fungoval až do roku 1931, kdy vyhořel. V současnosti zde spatříte pouze zříceniny mlýna.
Mlýn Plechhamr byl dávným cílem výletníků z okolí a také z Dobříše, Mníšku i Prahy. Už od konce 19. století se zde konaly koncerty dechových kapel z okolních vesnic, taneční zábavy, hrálo se ochotnické divadlo, podávalo se občerstvení – domácí chléb s máslem, později domácí masné výrobky, čepovalo se pivo. Výlety k Plechahmru byly velmi oblíbené ještě ve dvacátých letech minulého století. Často zde hrála knížecí kapela starohuťských železáren a kapela pana Synka ze Staré Huti. Okrašlovací spolky spolu s ochotnickými soubory a sbory dobrovolných hasičů z okolí zde pořádaly přírodní divadla. Starohuťští ochotníci tu nejčastěji hráli představení „Z českých mlýnů“.

V noci 16. září 1931 stavby Plechhamru vyhořely. Při vyšetřování bylo prokázáno úmyslné zapálení místnímu hajnému. Stavby už nebyly obnoveny a po protržení neudržované hráze rybníka v zimě 1940–1941 celé místo pustlo. Za války v letech 1943 a 1944 zde byla v bývalém dvoře mlýna opět sehrána ochotnická představení divadelníky ze Staré Huti. Od poloviny šedesátých let 20. stol. se bývalý Plechhamr stal součástí vojenského výcvikového prostoru. Zbytek hráze rybníka byl využíván při výcviku ostré střelby.

Dnešní romantická zřícenina už jen vzdáleně připomíná zašlou slávu tohoto místa, stojí však za to ji chránit a dále nepoškozovat. Dále po toku Kocáby je krásné skalnaté údolí, které bylo oblíbeným místem trampů. Nad říčkou můžete zahlédnout překrásného ledňáčka říčního. Loví střemhlavým letem pod vodou a hnízdí v norách, které si sám vyhloubí ve strmých březích vod.

Provozovatel

Zřícenina mlýna Plechhamr

Mokrovraty - Pouště, Česko
Údolí Kocáby
262 02 Stará Huť
WWW:
https://www.vodni...
GPS:
49,778935 14,233493
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecký hotel Dobříš

Zámecký hotel Dobříš

Dobříš, Středočeský kraj
Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník

Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník

Obořiště, Středočeský kraj
Relax Slapy resort – Mlýn v zátoce

Relax Slapy resort – Mlýn v zátoce

Borotice, Středočeský kraj
Restaurace Pivovar Kytín

Restaurace Pivovar Kytín

Kytín, Středočeský kraj