Úvod > Co chcete dělat? > Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy
Řeka Labe - jedna z největších řek a vodních cest Evropy
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.
Své jméno řeka získala od Keltů, kteří ji pojmenovali "elb" (velká řeka). Antické prameny nazývají řeku Albis (bílá, čistá). České jméno je pravděpodobně odvozeno z germánského Alba. Zajímavostí je, že se jedná téměř o jedinou českou řeku, která nemá svůj název v ženském rodě.

Od pramene v Krkonošském národním parku se Labe ubírá převážně na jihovýchod až k městu Jaroměř, posléze na jih k Pardubicím, kde nabírá západní směr až do Kolína. Odtud teče řeka Labe převážně na severozápad. Pod Mělníkem protéká Českým středohořím a před hranicí malebným údolím Děčínských stěn. Čechy Labe opouští v NP České Švýcarsko u Hřenska ve výšce 115 m n. m. Poté v Německu plynou vody Labe směrem na severozápad až k městu Cuxhaven. Asi 80 km za Hamburgem, kde se řeka vlévá do Severního moře.
 
Na Labi se nachází tři vodní nádrže. Tři kilometry jihozápadně od Špindlerova Mlýna byla už v roce 1916 dokončena Labská, která se využívá k ochraně před velkými vodami, nadlepšování průtoků a rekreačním účelům. Les Království u Dvora Králového byla dokončena v roce 1919 a je využívána k hydroenergetickým účelům a jako ochrana před povodněmi. Na okraji Ústí nad Labem leží nádrž Střekov, která slouží k výrobě elektřiny.

Pro vodáky je nejatraktivnějším úsekem horní Labe pod Vrchlabím až do Hostinného. Koryto řeky je na tomto úseku již 10 až 20 m široké, místy kamenité s přírodními prahy a porostem na březích. Pod Hostinným opouští horskou krajinu a teče mírným proudem k Jaroměři, kde dostává typický charakter nížinné řeky. Do Jaroměře je to pohodová plavba (max WW I), nepříjemný je však průjezd Dvorem Králové, kde jsou vysoké regulační zdi a v nich dva nebezpečné stupně. Od Jaroměře řeka nabírá typický nížinný charakter a vodácky se využívá velmi málo.

Od Pardubic se Labe stává vodní cestou pro velké lodě a rekreační plavidla se spalovacími motory. Koryto je regulované, s mnoha starými rameny, široké 50 až 60 m. Od Chvaletic (ř. km 102,10) až ke hranici s Německem je zde plavba povolená celoročně a bez omezení. Pro rekreační účely jsou také otevřeny plavební komory. V letní sezóně od 1.5. do 30.9. jsou od 6 do 20 hodin otevřeny tyto komory: Ústí nad LabemStřekov, Lovosice, České Kopisty, Roudnice nad Labem, Štětí a Dolní Beřkovice. Mimo hlavní plavební sezónu od 1.10. do 30.4. jsou otevřeny od 6 do 18 hodin. Ostatní labské komory od Obříství po Týnec nad Labem otevírají od 6 do 18 hodin celoročně s pravidelnou odstávkou od 26.9. do 24.10.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí