Úvod > Aktuality > Babí léto a podzim v sedle koně s Kudy z nudy
Babí léto a podzim v sedle koně s Kudy z nudy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Babí léto a podzim v sedle koně s Kudy z nudy

  • Vydáno31. srpna 2022
Není lepší období na projížďky na koních než babí léto a podzim. Překrásně zbarvené listí na stromech, rosa pod kopyty koní a světlo jako nikdy jindy… To je sen každého romantika. A pragmatici? Ti si mohou užít dostihovou sezónu. Pardubická se blíží…

Za krásou ušlechtilých Kladrubáků

KladrubáciNejdřív vás pozveme za Kladrubáky. Ti se u nás chovají přes 400 let a patří k jednomu z národních pokladů, který se letos v létě dostal navíc na Seznam UNESCO. Jední z míst, kam se za nimi můžete vypravit je Národní hřebčín Kladruby nad Labem, který vás zve do nově zrekonstruovaného areálu. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu. Otevřeno je zde až do konce října, denně od 10:00 do 16:00 hodin. Navíc, v sobotu 17. září se zde koná zábavné odpoledne Kladruby naruby. Od 13:00 do 18:00 hodin vás zde čeká výjimečné odpoledne plné hudby, zábavy a skvělých zážitků.

Hřebčín SlatiňanySoučástí Národního hřebčín Kladruby nad Labem je také hřebčín ve Slatiňanech, který vznikl v roce 1898 jako zámecký hřebčín pro dostihové koně a koně pro na parforsní hony, které se tehdy těšily velké oblibě. Dnes se v objektu nachází také známé Hipologické muzeum, které potěší srdce každého milovníka koní. Letos zde došlo k rozšíření expozice jezdectví, mimo to vás muzeum provede historií chovu starokladrubských koní.

Starokladrubský vraník vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Býval zapřahán do kočárů vysokých církevních hodnostářů a také sloužil k pohřebním účelům. Ve slatiňanském hřebčíně je otevřeno do října od úterý do neděle, 11:00 až 16:30 hodin. Během státních svátků je hřebčín otevřen. Prohlídky v 11:00, 13:00, 14:30 a v 16:00 hodin.
 

Zemský hřebčinec Písek a Tlumačov

Hřebčinec TlumačovPřijďte si prohlédnout historický objekt Zemského hřebčince Písek v tudorovském slohu z přelomu 19. a 20. století. Zemský hřebčinec Písek je jedním ze tří posledních státních podniků, které mají na starosti chov koní. Celkem třikrát týdně pořádá hřebčinec prohlídky tohoto vzácného chovatelského zařízení určené pro širokou veřejnost. Areál byl vystavěn na přelomu 19. a 20. století a od 1. července 2010 má status Národní kulturní památka České republiky. Prohlídky stájí a celého areálu hřebčince začínají vždy ve 14 hodin v pondělí, ve středu a v pátek. Jsou spojeny s populárním výkladem zaměstnanců hřebčince. Prohlídka ve vás nepochybně zanechá nostalgickou vzpomínku na tradice rakousko-uherské monarchie, ale i krásné dojmy ze zhlédnutí současného koňského osazenstva (okolo 60 hlav).

tlumačovZemský hřebčinec Tlumačov byl založen v roce 1925 a je členem Evropské asociace hřebčínů a hřebčinců ESSA. Objekty pro chov, odchov a výcvik koní má Tlumačov, na Buňově a na Skalách. Hlavním cílem hřebčince je produkovat plemeníky pro zemský chov. Prohlídky jsou možné celoročně, nejlépe ve všední den po domluvě. V sobotu a neděli omezeně. Krásné koně z Tlumačova uvidíte například na výstavě Kůň, která se koná v Lysé nad Labem 16. až 18. září 2022.
 

Závody koní aneb užijte si dostihy a sázky!

SteeplechaseZa dostihy do Velké Chuchle se letos můžete vypravit až do 5. listopadu 2022, kdy tu končí jezdecká sezóna. Až do té doby tady každou neděli zažijete pravé vzrušení z koňských dostihů, které patří k jedinečným kratochvílím plným adrenalinu – a to i v případě, že sedíte na tribuně. Pokud jste na dostizích nikdy nebyli, určitě na ně vyrazte. V neděli 11. září se zde bude konat překážkový dostih 16. ročník Zlatého poháru EŽ Praha, od 15. do 18. září proběhne soutěž v parkuru Memoriál Jany Holé a v sobotu 24. září se diváci mohou těšit na 44. Velkou cenu českého turfu a 86. Gerschův Memoriál.
 
Pochopitelně největší legenda českých dostihů – Velká pardubická – také patří k podzimu. Pokud se sem vypravíte jindy než na dostih dostihů, můžete navštívit závodiště a zúčastnit se komentované prohlídky, na které vás čeká mj. i socha nejúspěšnějšího závodníka Josefa Váni. Připomínáme, že Velká pardubická se jede vždy druhou říjnovou neděli, letos tedy 9. 10. 2022!
 
Velká PardubickáNejen za dostihy se můžete vypravit do Slušovic. Zdejší areál patří k nejmladším u nás (byl zbudován roku 1981) a dnes se tu jezdí jak rovinné, tak překážkové závody. Ovšem to není všechno! I okolí Slušovic láká k hipoturistice – Vizovické a Hostýnské vrchy jsou co by kamenem dohodil a v sedle koně je jejich návštěva skutečným zážitkem.

Jednou z dostihových tratí v České republice je také závodiště Lysá nad Labem. Dostihy se zde konají šestkrát do roka. Závodní dráha v Lysé nad Labem nabízí rovinové dostihy i steeplechase. Délka dráhy je 1200 metrů. Steeplechase se běží v různých vzdálenostech. Nejznámější vzdálenosti jsou: 2400 metrů, 3200 metrů a 4800 metrů. Závodiště v Lysé nad Labem má 15 skoků. Čtyři z nich jsou živé ploty s odskokovými břevny, 2 zahrádky, 2 z nich jsou hliněné živé ploty, zbytek tvoří všechno různé skoky, například Heka nebo proutěná překážka. Koně v akci si zde užijete 16. až 18. září 2022, kdy se pořádá výstava Kůň.
 

Nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu

KůňPokud jste více než na dostihy na osobní kontakt s koněm a chcete se věnovat jízdě na něm, nabízí Kudy z nudy mnoho možností, z nichž namátkou vybíráme jen některé. Zajímá-li vás westernové jezdění a máte rádi jižní Čechy, vypravte se s námi na ranč Calamity Jane nedaleko Orlické přehrady, ve které můžete zdejší koně plavit. Výuka jízdy je samozřejmostí.

Naplňte svůj život! Prožijte sblížení s přírodou. Ranč Appaloosa vám nabízí ubytování na horách, případně jízdu na koních v drsně krásné přírodě Rychlebských hor. Ranč nabízí jízdy na koních pro veřejnost, vždy pod odborným dozorem.
 
kůňZajímavá může být i návštěva Miskovic nedaleko Kutné Hory, kde naleznete středisko přípravy koní pro terapeutické využití. Hipoterapie je čím dál populárnější a zde s ní mají jen ty nejlepší zkušenosti. Specializují se tady na mládež, bez ohledu na zdravotní stav, schopnosti, původ a určitě i náboženské vyznání. Koně jsou tu skutečně pro každého, a v létě můžete s místním Sdružením pro hipoterapii Dítě a kůň i na koňácký tábor.
 
Bubla City Ranch Kopřivnice nabízí svým návštěvníkům základní výuku jízdy na koni, vyjížďky do okolí nebo jízdu na poníku a samozřejmě dobré občerstvení v restauraci v typickém westernovém stylu. Bubla City Ranch se zabývá chovem koní amerických jako jsou Paint Horse a Quarter Horse.

RančRodinný ranč Gallop vznikl v roce 1990. Jeho hlavní činností je turistika na koních – westernový styl. Pokud vás láká aktivní odpočinek a přemýšlíte, jak strávit svůj volný čas, mohl by pro vás být ideálním řešením právě tento ranč, který nabízí možnost několikahodinových, ale i celodenních vyjížděk překrásnou krajinou Náchodska. Máte možnost volby kratších nebo delších vyjížděk, dle vašich zkušeností a schopností. Momentálně je k dispozici stádo 20 koní.
 
Na Českolipsku se můžete vypravit na ranč Pilgrim v oblasti Lužických hor. Přivítají zde jak zkušené jezdce, tak naprosté začátečníky. V podhradí skalního hradu je možno se ubytovat ve 300 let staré chalupě a v této jedinečné atmosféře podnikat výlety na koních a odpočinout si od civilizace.
 
KůňA nakonec vás pozveme na projížďku po vinicích jižní Moravy. Jáňův dvůr se specializuje na projížďky mezi vinnými sklepy, což jízdě na koni dozajista dodá úplně nový rozměr. Pokud se necítíte na jízdu v sedle, jsou zde v každé roční době připraveni zapřáhnout bryčku a odvézt vás do sklípku i na ní. To vše v Novém Přerově nedaleko Mikulova.
 
Jak vidíte, možností je nespočet, a pokud vám nevyhovuje žádná z lokalit, stačí trochu zabrouzdat po Kudy z nudy a zcela jistě najdete právě to, po čem vaše srdce touží. Koně patří k člověku po tisíciletí a byla by škoda, kdyby se to mělo ve 21. století změnit. Je to jen na vás – příležitosti tu jsou.
Ranč Pilgrim – výlety na koních

Ranč Pilgrim – výlety na koních

Nabízíme atraktivní, krátké, celodenní i vícedenní výlety na koních po krásné a romantické přírodě okolí Sloupu v Čechách a Lužických hor pro úplné začátečníky i zkušené jezdce.

Dítě a kůň v Miskovicích u Kutné Hory

Dítě a kůň v Miskovicích u Kutné Hory

Sdružení pro hipoterapii Dítě a kůň v Miskovicích u Kutné Hory nabízí středisko přípravy koní pro terapeutické využití. Centrum je zaměřené na léčbu jízdou na koni, do kterého mají přístup děti a mládež bez ohledu na věk, zdravotní stav, schopnosti či původ.

Farma Park Calamity Jane

Farma Park Calamity Jane

Permakulturní živý statek. Symbióza hospodářských zvířat, rostlin a lidí. Farma překvapí svou rozlohou, přístupných 10 ha. Kde se nachází cca 50 koní, ovce, kozy, oslíci, krávy, drůbež, králíci a další. Můžete si vyzkoušet jízdu na koních, zábavné a vzdělávací programy pro ZŠ, MŠ, seniory atd.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Přijďte si prohlédnout historický objekt Zemského hřebčince Písek v tudorovském slohu z přelomu 19. a 20. století. Zemský hřebčinec Písek je jedním ze tří posledních státních podniků, které mají na starosti chov koní.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.

Zemský hřebčinec Tlumačov

Zemský hřebčinec Tlumačov

Zemský hřebčinec Tlumačov byl založen v roce 1925 a je členem Evropské asociace hřebčínů a hřebčinců ESSA. Objekty pro chov, odchov a výcvik koní má Tlumačov, na Buňově a na Skalách. Hlavním cílem hřebčince je produkovat plemeníky pro zemský chov.

Člověk a kůň – výstava na zámku Lemberk

1.4.
31.10.
Člověk a kůň – výstava na zámku Lemberk

Výtvarné práce dětí.

Parkurové závody v Chuchle Areně Praha

7.10.
9.10.
Parkurové závody v Chuchle Areně Praha

Parkurové víkendy ve Velké Chuchli patří k originálním nabídkám využití volného času v hlavním městě. Jsou výborným tipem na výlety i pro celé rodiny.

Chuchle Arena Praha

Chuchle Arena Praha

Jediné dostihové závodiště na území Prahy patří neodmyslitelně k životu hlavního města. Svým návštěvníkům poskytuje možnosti příjemného odpočinku i originální zábavy.

Velká pardubická 2022

9.10.
Velká pardubická 2022

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2022 nás čeká již 132. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.

Dostihové závodiště Lysá nad Labem

Dostihové závodiště Lysá nad Labem

Jednou z dostihových tratí v České republice je závodiště Lysá nad Labem. Najdete ho mezi známějšími závodišti Prahou a Pardubicemi. Dostihy se v Lysé nad Labem konají šestkrát do roka.

Na dostihy do Slušovic

Na dostihy do Slušovic

Areál slušovického závodiště patří k nejmladším v české republice. Byl vybudován v roce 1981 pro pořádání rovinných a překážkových dostihů.

Hřebčín Napajedla – nejstarší chov anglického plnokrevníka na našem území

Hřebčín Napajedla – nejstarší chov anglického plnokrevníka na našem území

Zakladatelem nejstaršího chovu anglického plnokrevníka na našem území byl v roce 1886 příslušník vlivné vídeňské rodiny s řeckými kořeny Aristides Baltazzi. Hřebčín dosáhl brzy velkých úspěchů. Hřebčín nabízí možnost exkurze po předchozím objednání.

Hřebčín Jeníkov – chov koní plemene Norik a Shagya-arab

Hřebčín Jeníkov – chov koní plemene Norik a Shagya-arab

Plemeno Norik vhodné pro práci v lese, zápřeží a možno i pod sedlo (hiporehabilitace). Shagya-arab vytrvalostní ježdění (endurance), turistika. Jsme připouštěcí stanice obou plemen.

Další aktuality