Litomyšl, Kudyznudy

Litomyšl

Hlavním lákadlem Litomyšle sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum.

Oblíbené ve městě

Smetanova Litomyšl

Když se řekne Litomyšl, mnozí si vybaví nejprve školní diktát a věčné trauma, které ze dvou “i” je měkké a které tvrdé. Hned vzápětí nám na mysli vytane místní rodák – slavný  hudební skladatel Bedřich Smetana, jehož rodný byt si můžete prohlédnout v prostorách zámeckého pivovaru. Ale to není zdaleka všechno. Přibližně desetitisícové městečko v Pardubickém kraji nabízí na ploše necelých 34 kilometrů čtverečních slušnou porci kulturních památek a věhlasných událostí.
 
Smetanova Litomyšl je mezinárodní operní festival, který se od roku 1949 koná vždy na přelomu června a července. Na druhém nejstarším hudebním festivalu v České republice každoročně vystoupí řada významných zahraničních hostů i přední domácí sólisté. Jedinečnou atmosféru mu dodává také místo konání – Státní zámek Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO a patří k nejvýraznějším dominantám města.
 
Portmoneum – Museum Josefa Váchala, malíře, grafika, spisovatele a mystika doporučuje všem umělecky založeným návštěvníkům, kteří jsou otevření nevšedním zážitkům. Interiéry zdobí sytě barevná výmalba stěn doplněná o originální nábytek s křesťanskými motivy, ale i divokými postavami ďáblů, skřetů a duchů.
 
Piaristický chrám v barokním slohu je nepřehlédnutelnou stavbou, která se tyčí na vrcholu Zámeckého návrší. Tam si také můžete prohlédnout opravenou kočárovnu, konírnu, jízdárnu či zámecký pivovar s již zmiňovaným rodným bytem slavného umělce.
 
Historické centrum města je Smetanovo náměstí, které svou délkou téměř pět set metrů patří k nejdelším ve střední Evropě. Je lemováno malebnými měšťanskými domy s podloubím, takže se po něm můžete procházet i za deštivého počasí.
 
⭐ Pokud toužíte po odpočinku, navštivte městský park Klášterní zahrady. Nachází se nedaleko zámeckého areálu, obklopený dvěma kostely a je odkud krásný výhled na celé město.
 

Litomyšl léčí zábavou a dobrým jídlem

Festival dobrého jídla a pití Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové se konají každý rok v květnu a nabídnou ochutnávku gastro specialit z České republiky i různých koutů světa. Jídla klasické české kuchyně, regionální speciality, a dokonce i jídla exotická. Festival doprovází hudební vystoupení nebo soutěž ve vaření kotlíkových gulášů.
 
Tak, jako jsou klasické lázně zaměřené na léčbu a rekonvalescenci těla, v Litomyšli můžete obnovit síly duševní. Vždy poslední víkend v dubnu lázeňská kolonáda ožívá slavnostním průvodem a hudební i divadelní produkcí. Lázně ducha Litomyšl jsou tou pravou akcí, na které načerpáte ztracenou energii.
 
A nejen pro děti tu máme pozvánku na Toulovcovy prázdninové pátky, maraton pohádek a koncertů, které se odehrávají o prázdninách každý pátek od 18 h na Toulovcově náměstí.
 

Připravit, pozor, Litomyšl!

 
Pro sportovně založené návštěvníky jsou připravena veřejně přístupná sportoviště, kde si můžete dát pořádně do těla.
 
➡️ Dva bazény, tobogán, skluzavka, skokanské můstky, hřiště pro děti nebo na plážový volejbal. Plovárna Litomyšl vás osvěží v horkých letních dnech.
 
➡️ Pokud se vodních radovánek nechcete vzdát ani v chladnějším počasí, zajděte do městského bazénu. Jsou tu pro vás připravené plavecké dráhy, dětský bazén s vodní sopkou, masážní chrliče, vířivka, parní místnost a mnoho dalších atrakcí.
 
➡️ Už jste někdy hráli fotbalgolf? Že ne? Tak to je nejvyšší čas navštívit Fotbalpark v areálu Černá hora. Čekají na vás hned dvě fotbalgolfová hřiště, každé s 18 jamkami z přírodních i umělých překážek.

Turistická informační centra


Veřejná generální zkouška pro rodiny s dětmi

Průřez dílem litomyšlského rodáka včetně premiéry psané na objednávku festivalu Z domoviny pro housle a orchestr; Arr. Tomáš Ille.
Litomyšl, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl 2024

Národní festival Smetanova Litomyšl chystá v roce 2024 již 66. ročník. V tomto roce si připomínáme 200 let od narození Bedřicha Smetany. Festival uvede u příležitosti tohoto jubilea všechny jeho opery. Stane se tak poprvé v jednom ročníku v celé historii festivalu.
Litomyšl, Pardubický kraj

Slavnostní otevření Rodného bytu Bedřicha Smetany

Po celkové obnově se otevře jedna z nejvýznamnějších součástí zámeckého areálu
Litomyšl, Pardubický kraj

Slavnostní zahajovací koncert – Hommage á Bedřich Smetana

Průřez dílem litomyšlského rodáka včetně premiéry psané na objednávku festivalu Z domoviny pro housle a orchestr; Arr. Tomáš Ille.
Litomyšl, Pardubický kraj

Preludium – Smetanovo Trio

Josef Suk: Trio pro klavír, housle a violoncello c moll op. 2.
Litomyšl, Pardubický kraj

PhilHarmonia Octet – Má vlast

Cyklus symfonických básní v úpravě pro dechové okteto, 3. lesní roh, harfu, violoncello a kontrabas; Arr. Martin Hybler.
Litomyšl, Pardubický kraj

PhilHarmonia Octet – Má vlast

Cyklus symfonických básní v úpravě pro dechové okteto, 3. lesní roh, harfu, violoncello a kontrabas; Arr. Martin Hybler.
Litomyšl, Pardubický kraj

Bedřich Smetana: -Libuše

Koncertní provedení Smetanovy opery je hlavním a nejslavnostnějším bodem připomínky dvoustého výročí narození zakladatele české klasické hudby na festivalu, který nese jeho jméno.
Litomyšl, Pardubický kraj

Aktivity ve městě Litomyšl

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.
Litomyšl, Pardubický kraj

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.
Litomyšl, Pardubický kraj

FotbalPark Litomyšl – zahrajte si fotbalgolf

Certifikované hřiště FotbalPark Litomyšl se nachází necelé 2 km od centra Litomyšle. Park se rozkládá na výměře 5 ha a je tvořen 18 jamkami z přírodních, ale i umělých překážek. Ve výstavbě je i 18 jamkové hřiště pro děti. V areálu je občerstvení a sociální zařízení.
Litomyšl, Pardubický kraj

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Chrám Nalezení sv. Kříže zve k návštěvě nejen barokního interiéru. Volně přístupná interaktivní rodinná expozice Vzhůru k andělům nebo vyhlídková terasa mezi věžemi kostela dá zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Ve výšce, na emporách chrámu naleznete expozici sakrálního umění Andělé na návrší.
Litomyšl, Pardubický kraj

BambinoCaffé Litomyšl – kavárna s dětskou hernou

Navštivte náš dětský svět v moderní kavárně, kde dospělí relaxují a děti se baví.
Litomyšl, Pardubický kraj

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek i videomapping. Portmoneum je památkou evropského významu.
Litomyšl, Pardubický kraj

Smetanova lávka – krytá lávka v Litomyšli s výtahem a vyhlídkou

V roce 2022 v Litomyšli vznikla moderní zastřešená lávka s výtahem, která zajišťuje pěší bezbariérové spojení dvou částí města, rozdělených rušnou ulicí. Lávka získala hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu 2023.
Litomyšl, Pardubický kraj

Nový kostel v Litomyšli

Nový kostel v Litomyšli je originální církevní stavbou z roku 2010 a vynikající ukázkou soudobého stavitelství, které precizně zapadá do kontextu města, jehož zámecký areál je zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace ve městě Litomyšl

Restaurace Na Karlově v Litomyšli

Na pomyslné gastronomické mapě Litomyšle ožívá nově zrekonstruovaná tradiční restaurace Na Karlově, nacházející se v secesně-novorenesanční budově Smetanův dům.
Litomyšl, Pardubický kraj

Chocco Caffé Litomyšl – kavárna a výroba pralinek

Kavárna Chocco Caffé se nachází v srdci Smetanova náměstí v Litomyšli. Najdete zde prostor, kde se můžete zastavit, odpočinout si u dobré a kvalitní kávy, čokoládových pralinek a výborných dortů, a to vše přímo z vlastní výroby.
Litomyšl, Pardubický kraj

Restaurace Lidový dům v Litomyšli

Malá česká restaurace sídlící v Lidovém domě v Litomyšli nabízí polední menu a hotová jídla. Zajišťuje také rozvoz obědů po městě a do okolí.
Litomyšl, Pardubický kraj

Restaurace Bohém v Hotelu Aplaus

Restaurace Bohém sídlí ve skvěle situovaném Hotelu Aplaus v centru nádherné historické Litomyšle.
Litomyšl, Pardubický kraj

Autokemp Primátor v Litomyšli

Autokemp je umístěn v blízkosti sportovního areálu Černá hora, nabízí ubytování pro rodiny s dětmi, sportovní oddíly, školní výlety, vhodné pro firemní akce, velké kapacity pro konference. A to vše nedaleko centra města.
Litomyšl, Pardubický kraj

Antik Hotel Sofia Litomyšl

Ubytování v centru Litomyšle nedaleko Klášterních zahrad, v sousedství Portmonea a na dohled od zámku.
Litomyšl, Pardubický kraj

Hotel Aplaus v Litomyšli – propojení luxusu a historie se současností

Hotel Aplaus vznikl rekonstrukcí a dostavbou tří památkově chráněných objektů v historickém centru Litomyšle. Právě propojení a dialog bohaté historie se současností se staly mottem hotelu Aplaus.
Litomyšl, Pardubický kraj

Restaurace U Kolji

Stylová restaurace, pokrmy mezinárodní kuchyně, ale především speciality z kuchyně ukrajinské jako je jaječnica, boršč ukrajinský, šašlik zakarpatský.
Litomyšl, Pardubický kraj

Inspirace na výlety z oblasti Českomoravské pomezí


Po stopách šlechtických rodů: s Pernštejny na procházku Litomyšlí, historickým skvostem východních Čech

Bohatá historie, slavní rodáci, mezinárodní operní festival a řada zajímavostí – tím vším se může pochlubit starobylé východočeské město Litomyšl. Přijeďte si prohlédnout malebné historické centrum, pečlivě opravené Klášterní zahrady a zámek, který patří mezi nejvýznamnější renesanční památky České republiky a je zapsán mezi památkami UNESCO!

Výlet do Poličky za hudebním skladatelem Bohuslavem Martinů

Bohuslav Jan Martinů (8. prosince 1890 Polička – 28. srpna 1959 Liestal, Švýcarsko) byl český hudební skladatel klasické hudby. Vedle Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka patří mezi nejvýznamnější a nejhranější české autory. Byl skladatelem polymorfním, který prošel rozmanitými vývojovými fázemi, než dosáhl zcela osobitého slohu.

Josef Váchal – příběh o hádce umělce a jeho sběratele

Josef Váchal (23. září 1884 Milavče – 10. května 1969 Studeňany u Jičína) byl český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a také spisovatel a básník. Josefa Váchala známe jako tvůrce řady velkolepých knih, jejichž byl jediným autorem, ilustrátorem, vyřezávačem liter, tiskařem, vydavatelem, "a pohříchu i čtenářem", jak sám dodával. Místem, kde můžete vstoupit do jeho světa, je Portmoneum – jedinečné muzeum v Litomyšli.

Krajinou rybníků u Vysokého Mýta na kole

Vydejte se na cyklovýlet z královského věnného města Vysoké Mýto do okolní krajiny s mnoha rybníky a meandry řeky Loučné. Trasu je možné prodloužit a vydat se až do Litomyšle, kterou zdobí zámek zapsaný na seznam UNESCO.
Vysoké Mýto, Na kole po Česku