Litomyšl, Kudyznudy

Litomyšl

Hlavním lákadlem Litomyšle sice je renesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, ale za vidění stojí také historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí v čele s domem U Rytířů, velkoryse opravené klášterní zahrady a malované muzeum Portmoneum.

Smetanova Litomyšl

Když se řekne Litomyšl, mnozí si vybaví nejprve školní diktát a věčné trauma, které ze dvou “i” je měkké a které tvrdé. Hned vzápětí nám na mysli vytane místní rodák – slavný  hudební skladatel Bedřich Smetana, jehož rodný byt si můžete prohlédnout v prostorách zámeckého pivovaru. Ale to není zdaleka všechno. Přibližně desetitisícové městečko v Pardubickém kraji nabízí na ploše necelých 34 kilometrů čtverečních slušnou porci kulturních památek a věhlasných událostí.
 
Smetanova Litomyšl je mezinárodní operní festival, který se od roku 1949 koná vždy na přelomu června a července. Na druhém nejstarším hudebním festivalu v České republice každoročně vystoupí řada významných zahraničních hostů i přední domácí sólisté. Jedinečnou atmosféru mu dodává také místo konání – Státní zámek Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO a patří k nejvýraznějším dominantám města.
 
Portmoneum – Museum Josefa Váchala, malíře, grafika, spisovatele a mystika doporučuje všem umělecky založeným návštěvníkům, kteří jsou otevření nevšedním zážitkům. Interiéry zdobí sytě barevná výmalba stěn doplněná o originální nábytek s křesťanskými motivy, ale i divokými postavami ďáblů, skřetů a duchů.
 
Piaristický chrám v barokním slohu je nepřehlédnutelnou stavbou, která se tyčí na vrcholu Zámeckého návrší. Tam si také můžete prohlédnout opravenou kočárovnu, konírnu, jízdárnu či zámecký pivovar s již zmiňovaným rodným bytem slavného umělce.
 
Historické centrum města je Smetanovo náměstí, které svou délkou téměř pět set metrů patří k nejdelším ve střední Evropě. Je lemováno malebnými měšťanskými domy s podloubím, takže se po něm můžete procházet i za deštivého počasí.
 
⭐ Pokud toužíte po odpočinku, navštivte městský park Klášterní zahrady. Nachází se nedaleko zámeckého areálu, obklopený dvěma kostely a je odkud krásný výhled na celé město.
 

Litomyšl léčí zábavou a dobrým jídlem

Festival dobrého jídla a pití Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové se konají každý rok v květnu a nabídnou ochutnávku gastro specialit z České republiky i různých koutů světa. Jídla klasické české kuchyně, regionální speciality, a dokonce i jídla exotická. Festival doprovází hudební vystoupení nebo soutěž ve vaření kotlíkových gulášů.
 
Tak, jako jsou klasické lázně zaměřené na léčbu a rekonvalescenci těla, v Litomyšli můžete obnovit síly duševní. Vždy poslední víkend v dubnu lázeňská kolonáda ožívá slavnostním průvodem a hudební i divadelní produkcí. Lázně ducha Litomyšl jsou tou pravou akcí, na které načerpáte ztracenou energii.
 
A nejen pro děti tu máme pozvánku na Toulovcovy prázdninové pátky, maraton pohádek a koncertů, které se odehrávají o prázdninách každý pátek od 18 h na Toulovcově náměstí.
 

Připravit, pozor, Litomyšl!

 
Pro sportovně založené návštěvníky jsou připravena veřejně přístupná sportoviště, kde si můžete dát pořádně do těla.
 
➡️ Dva bazény, tobogán, skluzavka, skokanské můstky, hřiště pro děti nebo na plážový volejbal. Plovárna Litomyšl vás osvěží v horkých letních dnech.
 
➡️ Pokud se vodních radovánek nechcete vzdát ani v chladnějším počasí, zajděte do městského bazénu. Jsou tu pro vás připravené plavecké dráhy, dětský bazén s vodní sopkou, masážní chrliče, vířivka, parní místnost a mnoho dalších atrakcí.
 
➡️ Už jste někdy hráli fotbalgolf? Že ne? Tak to je nejvyšší čas navštívit Fotbalpark v areálu Černá hora. Čekají na vás hned dvě fotbalgolfová hřiště, každé s 18 jamkami z přírodních i umělých překážek.

Turistická informační centra


Starodávný jarmark v Litomyšli 2023

V sobotu 10. června se bude v horní části Smetanova náměstí v Litomyšli konat tradiční Starodávný jarmark. ​Bylo pozváno kolem 100 řemeslníků, kteří budou nabízet své výrobky, někteří i předvádět své řemeslo.
Litomyšl, Pardubický kraj

Prohlídka Litomyšle s rytířem Toulovcem

Během prohlídky v sobotu 10. června 2023 navštívíte strašidelný dům Portmoneum, kam vkročí jen ti největší odvážlivci! Od podlahy ke stropu ho Josef Váchal vyzdobil zářivými malbami, ze kterých oči přecházejí, a na půdě i ve chlívku se dějí podivuhodné věci!
Litomyšl, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl 2023

65. ročník Smetanovy Litomyšle se odehraje v termínu od 15. června do 2. července 2023.
Litomyšl, Pardubický kraj

Litomyšlské dny barokní tradice 2023

Je tu již VIII. ročník duchovně-kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, který přináší barokního ducha do malebné východočeské Litomyšle. Okuste baroko skrze koncerty, přednášky či dobové bohoslužby a pobožnosti!
Litomyšl, Pardubický kraj

Zbyněk Hraba – Linomyšlení v Portmoneu

V Litomyšli můžete navštívit výstavu grafika Zbyňka Hraba s názvem Linomyšlení.
Litomyšl, Pardubický kraj

Astrovíkend Litomyšl – esoterický festival

Tradiční zážitkový festival v Litomyšli nabídne řadu zajímavých přednášek, výklad karet, šamanské rituály, prodej šperků, minerálů, ručně vyrobených svíček a také výrobky z Tibetu.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.
Litomyšl, Pardubický kraj

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.
Litomyšl, Pardubický kraj

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek i videomapping. Portmoneum je památkou evropského významu.
Litomyšl, Pardubický kraj

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Chrám Nalezení sv. Kříže zve k návštěvě nejen barokního interiéru. Volně přístupná interaktivní rodinná expozice Vzhůru k andělům nebo vyhlídková terasa mezi věžemi kostela dá zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Ve výšce, na emporách chrámu naleznete expozici sakrálního umění Andělé na návrší.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecké zahrady v Litomyšli

Klidná místa k odpočinku nabízejí zámecké zahrady, které obklopují zámek ze tří světových stran.
Litomyšl, Pardubický kraj

FotbalPark Litomyšl – zahrajte si fotbalgolf

Certifikované hřiště FotbalPark Litomyšl se nachází necelé 2 km od centra Litomyšle. Park se rozkládá na výměře 5 ha a je tvořen 18 jamkami z přírodních, ale i umělých překážek. Ve výstavbě je i 18 jamkové hřiště pro děti. V areálu je občerstvení a sociální zařízení.
Litomyšl, Pardubický kraj

Jak je krásně kolem Litomyšle

Jak spojit aktivní dovolenou s kulturním zážitkem? Návštěvou turistické oblasti Českomoravské pomezí, kde během výletů různě náročným terénem poznáte litomyšlský zámek UNESCO, české Versailles v Nových Hradech či Poličku s rodnou světničkou Bohuslava Martinů.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zenová zahrada architekta Josefa Pleskota v Litomyšli

Nová zenová zahrada architekta Josefa Pleskota v Litomyšli je útočištěm umění, kreativity a relaxace.
Litomyšl, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace

Zámecké apartmány v Litomyšli

Tři velké apartmány v areálu zámku Litomyšl, památce zapsané na seznamu UNESCO, v nichž samotná návštěva je kulturním a cestovatelským zážitkem. Ideální pro rodinné pobyty, svatební cestu, romantický výlet.
Litomyšl, Pardubický kraj

Chocco Caffé Litomyšl – kavárna a výroba pralinek

Kavárna Chocco Caffé se nachází v srdci Smetanova náměstí v Litomyšli. Najdete zde prostor, kde se můžete zastavit, odpočinout si u dobré a kvalitní kávy, čokoládových pralinek a výborných dortů, a to vše přímo z vlastní výroby.
Litomyšl, Pardubický kraj

Zámecký pivovar Litomyšl – ubytování a Evropské školící centrum YMCA

Zrekonstruovaný Zámecký pivovar v Litomyšli nabízí kromě služeb školícího centra nově ubytování ve dvou kategoriích, a to jako penzionové pokoje a hostelové ubytování. Ubytování je určeno jak pro rodinné i individuální rekreace, tak i skupiny a školní výlety.
Litomyšl, Pardubický kraj

Kemp Primátor v Litomyšli

Kemp Primátor na okraji Litomyšle nabízí ubytování v bungalovech, prostor je zde také pro obytné přívěsy, karavany a stany. V kempu naleznete sociální zařízení s teplou vodou, WC, společnou kuchyňku nebo občerstvení.
Litomyšl, Pardubický kraj

Antik Hotel Sofia Litomyšl

Ubytování v centru Litomyšle nedaleko Klášterních zahrad, v sousedství Portmonea a na dohled od zámku.
Litomyšl, Pardubický kraj

Restaurace Lidový dům v Litomyšli

Malá česká restaurace sídlící v Lidovém domě v Litomyšli nabízí polední menu a hotová jídla. Zajišťuje také rozvoz obědů po městě a do okolí.
Litomyšl, Pardubický kraj

Kavárna Bobo Café v Litomyšli

Příjemná a velmi oblíbená kavárna Bobo Café v Litomyšli nabízí pohodlné posezení propojené s kulturními akcemi. Vybrat si můžete chutné cukrářské výrobky, zdravé bagety, ale i spoustu chlazených alkoholických i nealkoholických nápojů.
Litomyšl, Pardubický kraj

Autokemp Primátor v Litomyšli

Autokemp je umístěn v blízkosti sportovního areálu Černá hora, příjezd po ulici Strakovská. Ubytovat se můžete v chatkách a bungalovech, obytných přívěsech či ve vlastních karavanech a stanech.
Litomyšl, Pardubický kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Chrudim

Proběhněte se kolem řeky Chrudimky. Tato trasa je určena všem běžcům, co běhají bez testerů a čipů v botách. Vede po asfaltu. Můžete si vybrat, zda poběžíte jen 2350 metrů nebo celých 5 kilometrů.
běhání v Chrudimi, Cesty pro zdraví

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

V pětidenním programu vám Pardubický kraj nabídne kousek od všech svých krás: poznáte půvabnou lidovou architekturu i tradice loutkářství, vaše děti se budou „bát“ v nefalšovaném pekle, v horách si užijete báječné výhledy i trochu adrenalinu. A samozřejmě nesmí chybět regionální gastronomická specialita, voňavé medové perníky.
výlet s dětmi po Pardubicku, Výlety pro děti

S dětmi za zvířátky na Pardubicko

Už jste někdy byli ve Vysokém Chvojnu? Jestliže je vaše odpověď záporná, tak to musíte napravit. Najdete zde nejen krásné arboretum, ale především pozorovatelnu vysoké zvěře, ale také výběh bizonů! Krátká procházka se bude určitě líbit jak dětem, tak dospělým.
Vysoké Chvojno, Výlety pro děti

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Míříte do Pardubického kraje a hledáte místo, kde se vaše děti zaručeně nebudou nudit? Vsaďte na rekreační oblast Dolní Morava pod Kralickým Sněžníkem, kam můžete za zábavou vyrazit celoročně. Své si tu najdou rodiny s dětmi, milovníci adrenalinu i historie.
Pardubický kraj, Výlety pro děti