Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Šumava > Prášily

Prášily

Dvacáté století se k šumavské osadě Prášily nezachovalo právě hezky. Ves byla čtyřicet let součástí vojenského výcvikového prostoru Dobrá Voda a chodit se sem dalo jen s propustkou. Po roce 1989 se do Prášil znovu vrátili turisté a dnes patří k vyhledávaným výletním místům Šumavy.

Co musíte vidět v Prášilech

Armáda si neudělala dělostřelecké terče jen z okolních osad, ale v roce 1979 srovnala se zemí i barokní kostel sv. Prokopa z roku 1803. Většina atraktivních míst proto září novotou, od hotelů, cukráren a penzionů až po horskou botanickou zahradu s uměleckými díly ze dřeva.

Milovníky historie nahchne bývalá osada Stará Hůrka. Ještě před válkou zde žilo kolem 200 obyvatel, sklářů, sklářských pomocníků, lesních dělníků. Před 2. světovou válkou se Hůrka a okolí stalo oblíbeným výletním místem. Pak bylo německé obyvatelstvo vysídleno, noví osídlenci museli z Hůrky odejít v roce 1952. Obec byla začleněla do vojenského újezdu Dobrá Voda.
 

Návrat do časů první republiky

Jako jinde na Šumavě i v Prášilech bývaly sklárny, které se specializovaly na výrobu zrcadlového skla. Víc než sklo ale osadu proslavila Eggerthova papírna, která kvalitním papírem zásobovala například prezidentskou kancelář. Když roku 1933 vyhořela, básník, spisovatel, dřevorytec a knihař Josef Váchal vydal na posledních papírech ze svých zásob cyklus sedmi dřevorytů. V jednom z nich píše: „Papírny není více a prášilský papír jest již minulostí; svou slávu hlásá dál jen ve vydaných knihách.“
 

Toulky kolem Prášil za mnichem, sklem a vodou

Z Prášil se chodí na výlety k jezeru Laka, Prášilskému jezeru a na horu Poledník s impozantní rozhlednou. Cyklisté se sem snadno dostanou po cyklomagistrále, která vede ze Železné Rudy až do Vyššího Brodu, z Rakouska míří do Prášil a dál přes Dobrou Vodu do Hartmanic Vintířova stezka. Připomíná život a skutky německého benediktinského mnicha, který žil v 10. století a na vrchu Březník si zřídil skromnou poustevnu. V Dobré Vodě si prohlédnete kostel sv. Vintíře s unikátním skleněným oltářem.

Turistická informační centra


Aktivity v obci Prášily

Jezero Laka – nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero

Nejmenší a nejvýše položené jezero české části Šumavy bylo na dlouhou dobu veřejnosti nepřístupné. O to víc se vyplatí se k tomuto krásnému jezeru ledovcového původu podívat.
Prášily, Plzeňský kraj

Prášilské jezero

Vydejte se poznat jedno z pěti šumavských jezer ledovcového původu, Prášilské jezero. Jezero leží v nadmořské výšce 1080 m n.m. asi 5 km od Prášil, které bývá výchozím místem pro turisty. Příroda kolem jezera nabízí odpočinek a příjemnou nenáročnou procházku.
Prášily, Plzeňský kraj

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka dlouhá 162 km vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. Část stezky se vine podél zlatonosné řeky Otavy. Lze ji zdolat v devíti denních etapách.
Prášily, Plzeňský kraj

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.
Prášily, Plzeňský kraj

Nejvýše položená botanická zahrada v ČR v Prášilech

Sbírku čtyř set narcisů, původní šumavské rostliny či skalničky, trvalky cibuloviny a dřeviny si můžete prohlédnout v Botanické zahradě v Prášilech na Šumavě. Na ploše přes 15 arů najdete přes 5000 druhů domácích i cizokrajných rostlin.
Prášily, Plzeňský kraj

Vrchol Oblík na Šumavě

Oblík (1.225 m) je nezalesněný vrchol blízko obce Srní, z jehož vrcholového skaliska je kruhový výhled na Šumavu.
Prášily, Plzeňský kraj

Bývalá osada Hůrka u Prášil

Hůrka je zaniklá šumavská osada, asi 7 km východně od Železné Rudy. Založil ji roku 1732 majitel skláren Georg Christoph Abele. Místu se také říkalo Česká Huť. Přibližně o 30 let později byla nedaleko založena nová sklárna – Nová Hůrka. Původní obec dostala označení Stará Hůrka (Althurkenthal).
Prášily, Plzeňský kraj

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 – 1045 pobýval ve zdejší poustevně.
Prášily, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v obci Prášily

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…
Prášily, Plzeňský kraj

Veřejné tábořiště Prášily

Veřejné tábořiště se nachází na okraji Prášil mimo zástavbu cca 400 m od restaurace a obchodu. Jedná se o malé obecní tábořiště s nezbytným zázemím, kde vládne klid a pohoda.
Prášily, Plzeňský kraj

Hostinec u Michala v Prášilech

Prášilský Hostinec u Michala nabízí pokrmy staročeských receptur bez jakýchkoliv dochucovadel a umělých přísad, sezonní suroviny, hovězí maso z vlastního chovu a plzeňská piva. Vaří zde kuchaři proškolení Pražským kulinářským institutem.
Prášily, Plzeňský kraj

Cukrárna Pampeliška Prášily

Cukrárna Pampeliška nabízí zákusky domácí výroby od šumavských cukrářů. Dále si pochutnáte na vynikající kávě, ledové tříšti nebo italské zmrzlině.
Prášily, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Šumava


Zábavný výlet pro děti: s předškoláky na Šumavu k jezerům, vodopádům a na rozhlednu

Užíváte si volno na Šumavě a přemýšlíte, kde se dá po kopcích jezdit s kočárkem? Máme pro vás nejlepší tipy pro výlety s dětmi, kam můžete vzít hlavě ty nejmenší. Tentokrát jsme totiž na Kudy z nudy mysleli hlavně na ně, na miminka, batolata a předškoláky od dvou do šesti let.
na Šumavu s dětmi, Výlety pro děti

Pěšky i na kole Šumavou na Čertovo a Černé jezero

Nádhernou šumavskou krajinu v okolí ledovcových jezer odnedávna opěvují spisovatelé, básníci a hudebníci. Všichni, kdo sem jednou zavítali, se pravidelně vrací, aby načerpali energii sálající z vodních hladin i okolních lesů. Na procházky Šumavou si určitě nezapomeňte přibalit dalekohled. Bude se vám hodit na vyhlídkách a při troše štěstí uvidíte také divokou zvěř.

Karavanem od jara do zimy: pěšky, na běžky i sjezdovky zimní Šumavou

Rádi si užíváte pohledy na zasněženou Šumavu a rozlehlé louky a rašeliniště pod bílou peřinou? Spojte to s cestou obytňákem. Zimní Šumava nabízí spousty zajímavých možností: s karavanem totiž můžete nocovat přímo v horských střediscích a ráno pak vyrazit rovnou na běžky, sjezdovky nebo procházky do kouzelné přírody.
Výlet zasněženou Šumavou, Cesty pro zdraví

Křížem krážem Šumavou

Zelená střecha Evropy, horské pásmo s mimořádně cennou a člověkem zatím málo dotčenou krajinou, s rozsáhlými lesy pralesovitého charakteru, pláněmi, rašeliništi, skalisky, kamennými moři a ledovcovými jezery, a zároveň chráněná krajinná oblast, největší český Národní park a biosférická rezervace UNESCO – to všechno je Šumava. Náš výlet vás provede po nejzajímavějších místech tohoto pohoří od Železné Rudy po Lipno.
Železná Ruda, Pěšky po Česku