Úvod > Co chcete dělat? > Středověká tvrz Tichá u Dolního Dvořiště
Památky

Středověká tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

Tvrz u Novohradských hor je poprvé zmiňována roku 1360. V roce 1387 přešla do vlastnictví Rožmberků. V roce 1789 byla tvrz přestavěna na pivovar. Do dnešní doby se zachovala pouze 12 m vysoká obranná věž čtvercového půdorysu.
Sotva někdo by dnes věřil tomu, že ještě před pár lety byla tvrz v Tiché součástí zanedbaného a rozpadlého areálu zemědělského družstva. Dnes areálu dominuje věž s hrázděným obytným patrem a dlátkovou střechou pokrytou dřevěný šindelem, jediná svého druhu v Česku. Sdružení Hrady na Malši zde vybudovalo návštěvnické centrum, výstavní sál i krčmu U Čápa. Čáp z Radonic byl totiž v pozdním středověku na tvrzi v Tiché jedním z nejvýznamnějších rožmberských purkrabí.
 
Romantickou kulisu tvoří tvrze rybník Hláska, jenž býval zdrojem vody, plnící příkop kolem tvrze. Věž bude zároveň sloužit jako hradní rozhledna s dalekým výhledem na Šumavu a nejvyšší vrchol Novohradských hor, Kamenec. Spolek zde chce založit také nové čapí hnízdo.
 
Tvrz založil ve druhé polovině 13. století zřejmě Jan z Michalovic. Patřila i Rožmberkům, Jan Buquoy ji v roce 1789 přestavěl na pivovar. Od 50. let minulého století areál chátral. Mezi lety 2021-2022 jej opravilo sdružení Hrady na Malši a pro milovníky památek a historie otevřelo ve věži pěknou expozici.
 

Expozice na tvrzi Tichá

Hlavním lákadlem pro návštěvníky je návštěva velké věže s funkčními středověkými kachlovými kamny a dobovým nábytkem. Věž slouží zároveň jako vyhlídkový bod s dalekým výhledem na Šumavu a nejvyšší vrchol Novohradských hor Kamenec. Kdo se chce bát, může zavzpomínat, že ve věžním sklepení byli vězněni rakouští zajatci, o jejichž osudech nic nevíme.

Doplňkovou trasou je na tvrzi prohlídka palácových sklepů z doby založení tvrze okolo roku 1280. Hradní muzeum se zaměřuje na historii regionu a jeho obyvatel od středověku do současnosti. Samostatná část je věnována jednomu z nejudatnějších českých rytířů a majiteli tvrze samého konce 13. století Janovi z Michalovic, který si na kolbištích západní Evropy vydobyl čest a slávu.

Provozovatel

Hrady na Malši, z.s.

Tichá ev. č. 41
382 41 Dolní Dvořiště
Tel.:
+420 720 342 950
Email:
webmaster@hradyna...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.hrady...
GPS:
48,639671 14,524061
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
25.8.
Jaroslav Plesl – S hostem na Rožmberku

Jaroslav Plesl – S hostem na Rožmberku

Rožmberk nad Vltavou, Jihočeský kraj
27.8.
Hradozámecká noc na Rožmberku

Hradozámecká noc na Rožmberku

Rožmberk nad Vltavou, Jihočeský kraj
26.5.
31.10.
Výstava Cesta kolem světa za 80 známek

Výstava Cesta kolem světa za 80 známek

Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Hájenka Hradiště u Kaplice

Penzion Hájenka Hradiště u Kaplice

Kaplice, Jihočeský kraj
Pension Baronův most v Novohradských horách

Pension Baronův most v Novohradských horách

Pohorská Ves, Jihočeský kraj
Wellness hotel Corona

Wellness hotel Corona

Kaplice, Jihočeský kraj