Úvod > Česká nej > Přírodní > Žatecký chmel – jedinečná surovina s chráněným označením původu
Přírodní

Žatecký chmel – jedinečná surovina s chráněným označením původu

Bez poctivého chmele by nebylo pivo pivem, a právě český chmel je v celém pivovarnickém světě pojem. Je jemný a aromatický, zaručuje excelentní chuť a vůni piva, a svou pivovarskou kvalitu dokazuje v českých i zahraničních pivovarech. Králem mezi tuzemskými chmelovými odrůdami je Žatecký poloraný červeňák.
Pojem Žatecký chmel (Saaz Hops) je známý celosvětově a nově díky zápisu UNESCO bude zcela jistě i město Žatec a venkovská krajina v okolí. Tradiční produkce soustředěná kolem nejjemnějšího aromatického žateckého chmele trvá víc než 700 let. Tamní odrůda existuje díky kombinaci mimořádně vhodných klimatických a přírodních podmínek, které jsou neoddělitelně spojené s dovednostmi a znalostmi zpracovatelů

Tradice pěstování chmele v českých zemích je dlouhá nejméně tisíc let, tedy od 10. století, kdy se ve střední Evropě objevily první klášterní a měšťanské pivovary. Chmel z Čech se vyvážel do Bavorska a po Labi do hanzovních měst na březích Baltského moře. A protože si němečtí sládci chmel z Čech mimořádně oblíbili, na Žatecku už ve středověku začali pěstovat chmele tolik, aby stačil jak pro vlastní potřebu, tak pro vývoz.

Dnes se Žatecký chmel, od roku 2007 vybavený chráněným označením původu, používá pro výrobu špičkového piva po celém světě. Podrobně se s ním seznámíte v zážitkovém Chrámu Chmele a Piva a v Chmelařském muzeuŽatci, kde je k vidění nejrozsáhlejší expozice svého druhu na světě. Sídlí v autenticky dochovaných chmelařských objektech z konce 19. století a nabízí přehlídku exponátů, spojených s pěstováním, sklizní, sušením, sířením, lisováním do žoků, skladováním a dopravou žateckého chmele.

Chmel obecný nebo evropský se podle barvy révy a jejího tvaru dělí na červeňáky a zeleňáky. V současné době se v České republice pěstují pouze červeňáky, obvykle rané a polorané odrůdy s červenohnědě zabarvenými stonky. Dozrávají v druhé polovině srpna a typický pro ně je bohatý obsah lupulinu a jemná chmelová vůně.

Chmel se cíleně šlechtí od druhé poloviny 19. století, zakladatelem moderních metod šlechtění chmele pomocí klonové selekce v původních krajových porostech byl doc. Karel Osvald (1899–1948). Právě klonovou selekcí v původních porostech je Žatecké a Úštěcké chmelařské oblasti bylo postupně vyšlechtěno devět klonů odrůdy Žatecký poloraný červeňák. Vynikající pivovarskou hodnotu, danou genetickým podílem Žateckého poloraného červeňáku v jejich původu, mají i všechny nově vyšlechtěné české odrůdy chmele, tedy například Sládek, Saaz Late, Bohemie, Harmonie, Premiant, Rubín či Agnus.
 
Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou zapsány na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Chmelařské muzeum Žatec

Chmelařské muzeum Žatec

Největší expozici chmele na světě najdete v severočeském Žatci. Místní Chmelařské Muzeum představuje na ploše 4.000 m² vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti.

Tradice: proč je pivo hořké aneb vše o chmelu, Žatecku a Žatecké chmelové oblasti

Tradice: proč je pivo hořké aneb vše o chmelu, Žatecku a Žatecké chmelové oblasti

Tradiční, jemný, aromatický a zaručující excelentní chuť a vůni piva: takový je český chmel a především král mezi tuzemskými chmelovými odrůdami, Žatecký poloraný červeňák. Bez poctivého chmele by nebylo pivo pivem, pro Čechy to byla vždycky rostlina velmi hodnotná, ovšem díky svým účinkům i značně rozverná. Navíc město Žatec a okolní chmelařská krajina v září 2023 rozšířily české památky, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Žatec

Žatec

Historické jádro Žatce, města na řece Ohři, zahrnuje náměstí s radnicí a chrámem Nanebevzetí Panny Marie, lemované renesančními domy, zbytky hradeb a řadu dalších památek, ale přímo v centru najdete také malou chmelnici. Není divu, pěstování chmele a výroba piva tu má téměř tisíciletou tradici.

Dožínky: slavnosti plné zábavy, jídla, pití a oslav léta

Dožínky: slavnosti plné zábavy, jídla, pití a oslav léta

Podobně jako vinařské obce chystají koncem léta vinobraní a v chmelařských oblastech mají dočesné, jinde se slaví dožínky. Slavnostní zakončení žní a oslavy sklizně bývají symbolickým poděkováním za štědré dary poskytnuté přírodou a také skvělou příležitostí k zábavě.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dobré pivo z dobrých minipivovarů anebo kde a na čem si pochutnáte

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: dobré pivo z dobrých minipivovarů anebo kde a na čem si pochutnáte

Hledáte pivovary, které vaří opravdu kvalitní pivo? Kde si vyberete z mnoha pivních druhů a stylů a téměř se stoprocentní jistotou najdete něco, co vám zachutná? Nechali jsme si poradit od odborníků a připravili pro vás výběr podniků, kde nebudete vědět, co ochutnat dřív.

Výlet do kraje piva i vína na Žatecku

Výlet do kraje piva i vína na Žatecku

Žatecko, mírně zvlněná krajina mezi řekami Ohří a Střelou, je v našem podvědomí zapsána hlavně jako oblast, kde se pěstuje nejlepší český chmel. Hlavním městem chmele, metropolí milovníků zlatavého moku a kolébkou tradic, která Čechy proslavila po celém světě, je město Žatec.

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják v Žatci

Chmelový maják je dominantou Chrámu chmele a Piva. Nachází se v srdci celého areálu chmelařských technických památek. Pokud navštívíte Žatec pouze na skok a nestihli byste celou prohlídku Chrámu chmele a piva, pak zvolte pouze Chmelový maják a na vrchol jeďte výtahem.

Žatecký pivovar a Muzeum pivovarnictví Žatecka

Žatecký pivovar a Muzeum pivovarnictví Žatecka

Žatecký pivovar má za sebou více než 200 let historie. Stavět se začal v roce 1798. V roce 1801 uvařil první várku piva. Po ukončení velkovýroby v roce 2022 v jeho prostorách vznikl minipivovar.

#světovéČesko a pěstování ovoce a zeleniny: tržnice chutí, vůní a barev Česka

#světovéČesko a pěstování ovoce a zeleniny: tržnice chutí, vůní a barev Česka

Představte si Česko jako velkou tržnici se spoustou druhů ovoce a zeleniny. Hraje všemi barvami, z bedniček se sypou jablka a hrušky, na ošatkách voní mandle, ve sklenicích je napěchované zelí, z trámů visí cibulové a česnekové copy a někde za rohem se odehrávají gastronomické slavnosti. Pojďte se s portálem Kudy z nudy procházet, ochutnávat, uzobávat a obdivovat ten opulentní ohňostroj vůní, chutí a barev!

České pivo – nejlepší pivo na světě

České pivo – nejlepší pivo na světě

Prastaré receptury i prvotřídní kvalita domácích surovin včetně regionálních pramenů lahodné vody jsou zárukou vynikajících vlastností výrobků více než 100 českých pivovarů. Průměrná roční spotřeba piva se České republice již delší dobu drží nad hranicí 160 litrů (tedy 320 půllitrů piva) na osobu, což je nejvíce na celém světě.

#světovéČesko a Lidový rok: sklizeň úrody aneb od dožínek po ochutnávky mladého vína

#světovéČesko a Lidový rok: sklizeň úrody aneb od dožínek po ochutnávky mladého vína

Na konci léta a začátku podzimu přichází čas sklízet (a také ochutnávat) úrodu. Pro naše předky to byla nejdůležitější část roku a když se na polích a v lukách, v sadech a vinicích urodilo, byla to také skvělá příležitost k oslavám. Bujarým, voňavým a plným muziky, dobrot a skvělého pití.

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

Dočká se Žatec a krajina žateckého chmele zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO? Šance je velká, město na řece Ohři s řadou chmelařských památek nabízí unikátní spojení s regionální a celosvětově známou zemědělskou plodinou. V elitní společnosti UNESCO zatím takové spojení chybí, a tak by Žatec mohl získat cenné body za originalitu.

7 věcí, které nevíte o... českém pivu

7 věcí, které nevíte o... českém pivu

Jsme národ pivařů, pivo milujeme a jak dokládají statistiky spotřeby piva na osobu a rok, máme ho téměř nejraději ze všech zemí na celém světě. Proč se nápoj s poměrně malým obsahem alkoholu těší takové oblibě, proč se kolem piva točí tolik knih a filmů, a co všechno obnáší pivní kultura? A co všechno o pivu ještě nevíme?

Chmelfest v Žateckém pivovaru

Žatecký pivovar a Chmelobrana Žatec zve všechny příznivce kultivovaného pití piva na Chmelfest, jarní oslavy probuzení chmele ze zimního spánku.
Žatec, Ústecký kraj

Žatecká Dočesná 2024

Dočesná v Žatci, slavnost chmele a piva, je vrcholnou akcí královského města založeného v roce 1004. Letos se uskuteční již 67. ročník, 6. a 7. září. Vznikla původně jako oslava dočesání posledního chmelového štoku a v průběhu let doznávala mnoha proměn.
Žatec, Ústecký kraj

Turnaj rodin v národní házené

Turnaj rodin v národní házené, který je jedinečným národním sportem, vznikl v období oslav 45. let existence oddílu národní házené v TJ Žatec. Účastnit se jej mohou všichni rodinní příslušníci bez rozdílu pohlaví a věku – jedinou podmínkou je vzájemný příbuzenský vztah.
Žatec, Ústecký kraj

Otevření nového okruhu na zámku Stekník

Zámecké interiéry rozšířené.
Zálužice, Ústecký kraj

Provázení s princeznou na zámku Stekník

Prohlídky pro děti.
Zálužice, Ústecký kraj

Víkend otevřených zahrad na zámku Stekník

Zámek Stekník vás srdečně zve na prohlídku italských terasovitých zahrad.
Zálužice, Ústecký kraj

Kostýmované prohlídky pro děti na zámku Stekník

Prohlídky pro děti.
Zálužice, Ústecký kraj

Hradozámecká noc 2024 na zámku Stekník

Akce v zámeckých interiérech napříč staletími historií zámku.
Zálužice, Ústecký kraj

Mezi žateckými komíny

Procházkou po této trase se návštěvník vrátí o sto let zpět do zlaté éry žatecké chmelařské expanze. V audioprůvodci v aplikaci TourStories vás provedou Wilhelm Fuchs a Hildebert Kolbe – stavitelé, kteří se v první polovině dvacátého století značně podepsali na podobě města Žatce.
Žatec, Ústecký kraj

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Žatci

Jednou z nejvýznamnějších památek Žatce je Chrám Nanebevzetí Panny Marie, který byl založen v románském období. Dodnes je do značné výšky dochováno dvouvěžové románské průčelí. Z původní stavby pochází patrně i reliéf s poprsím sv. Petra, zazděný po pravé straně hlavního portálu.
Žatec, Ústecký kraj

Mederův dům v Žatci

Dům zvaný „Mederhaus" (podle posledních německých majitelů) patří mezi nejhodnotnější ukázky pozdně gotického obydlí v Žatci, již za první republiky byly do jeho útrob pořádány exkurze pro zvídavé návštěvníky města. V současné době si zde prohlédnete historickou expozici.
Žatec, Ústecký kraj

Noční pobyt v Mederově domě

Přijďte zažít Mederův dům v noci a přesvědčit se, jestli tu máme duchy, nebo jakou duši má náš dům.
Žatec, Ústecký kraj

Retro Computer a Jedová chýše

Stálá expozice počítačů 70-90 let minulého století a prohlídka rozsáhlých dvoupatrových středověkých sklepů s tajemnou expozicí.
Žatec, Ústecký kraj

Radniční věž v Žatci s expozicí Žatec v proměnách času

Radniční věž v Žatci nabízí procházku žateckou historií, kterou doprovází tlukot hodin, pomyslného srdce města. A na konci je vyhlídka na současný Žatec. Zábavu i poučení ve věži skýtá expozice Žatec v proměnách času.
Žatec, Ústecký kraj

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou zapsány na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.
Žatec, Ústecký kraj

Prvorepubliková trafika v Žatci

Jednou z nejmenších kulturních památek na území České republiky je bývalá trafika v Žatci na Lounsku. V roce 2022 se dočkala komplexní opravy a nepravidelně se v ní konají kulturní akce.
Žatec, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace

Žatecký pivovar a Muzeum pivovarnictví Žatecka

Žatecký pivovar má za sebou více než 200 let historie. Stavět se začal v roce 1798. V roce 1801 uvařil první várku piva. Po ukončení velkovýroby v roce 2022 v jeho prostorách vznikl minipivovar.
Žatec, Ústecký kraj

Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Hotel a restaurace U Hada se nachází v centru města Žatec. Hotelový komplex tvoří jednu z dominant historického náměstí a vznikl pečlivou rekonstrukcí měšťanského domu se zachováním originálního zdiva včetně památkově chráněných trámových konstrukcí.
Žatec, Ústecký kraj

Restaurace U Medvěda v Žatci

V Žatci se nachází restaurace U Medvěda, která má bohatou historii.
Žatec, Ústecký kraj

Hotel Zlatý lev v Žatci

Nechte se hýčkat komfortem hotelu Zlatý lev, který nabízí vlastní wellness centrum, restaurant a kongresový sál. Čtyřhvězdičkový hotel je situován v centru královského města Žatce. V hotelu na vás čeká pohodlné a stylové ubytování v pokojích i apartmánech a večer se můžete pobavit ve vinném sklípku.
Žatec, Ústecký kraj

Hospůdka u nás v Žatci

Hospůdka se nachází kousek od autobusového nádraží v Žatci.
Žatec, Ústecký kraj

Vinařství Mikulášek Vičice

Vičické vinařství Mikulášek bylo založeno roku 2012 jako rodinná firma Aloisem Mikuláškem a jeho syny Robertem a Jakubem. Ačkoliv Březno u Chomutova (kam Vičice spadají) není milovníkům vína příliš známo, jedná se o historické místo spojené s pěstováním révy minimálně od 13. století.
Březno, Ústecký kraj

Vinařství Němeček

Vinařství Němeček reprezentuje rodina Karla Němečka, který se aktivně podílí na znovuobnovení vinařského umění ve vičickém údolí od roku 1987, kdy byly postupně vysazovány dnes již cca 30 leté vinice. Láska k vinné révě postupně zasáhla celou rodinu a vyústila k založení rodinné firmy.
Březno, Ústecký kraj

Ubytování na zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun nabízí ubytování v Zámeckém penzionu, který se nachází přímo na prvním nádvoří zámku. Ubytování je zajištěno ve třech pokojích umístěných v prvním poschodí Úřednického domu.
Jimlín, Ústecký kraj