Úvod > Aktuality > Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?
Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?
"> "> "> "> "> ">
Životní styl

Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

  • Vydáno18. května 2020
Největší, nejdelší, nejužší, nejmladší, nejstarší, nejvzdálenější… každé místo by rádo něčím vyniklo. Některým se to daří, jiná si vymýšlejí vlastní NEJ anebo se snaží začlenit do jakýchkoliv žebříčků. Kde tedy objevíte české giganty, rekordmany a držitele rozmanitých titulů?
Některé rekordy jsou doživotní jistoty – Sněžka se svými 1 603 metry zůstane nejvyšší horou Česka a nejvyšší umělý bod bude patrně dál vrchol vysílače na PraděduJeseníkách s 1 638 metry. Pokud se znovu neprobere k životu těžba uhlí, nejnižším dosaženým místem zůstanou bývalé uranové doly Příbrami, kde se lidé provrtali do hloubky 1 838 metrů, podobně je zmapovaný i nejhlubší vrt (6 506 m) v Jablůnce na Vsetínsku.

nejzápadnější bod črZajímavá jsou ale i další místa – například "nej" geografické body ČR. Nejjižnější místo republiky je na území zaniklé obce Radvanov, v katastrálním území Dolní Drkolné, části města Vyšší Brod na česko-rakouské státní hranici. Místo je označeno vysokým žulovým kamenem s pamětní deskou. Nejjižněji položenou obcí je Dolní Dvořiště. Naopak nejsevernější bod ČR naleznete u Lobendavy ve Šluknovském výběžku. U samotného nejsevernějšího bodu se nachází pamětní obelisk, který byl slavnostně odhalen 28. října 2013. Nejzápadnější bod Česka se ukrývá v Přírodním parku Smrčiny, těsně u Újezdského potoka. Bod leží mezi dvěma hraničními mezníky z roku 1844. Nejvýchodnější bod České republiky leží v katastru obce Bukovec nedaleko Jablubkova. Z české strany vede k místu naučná stezka. Vzdušnou čarou je od sebe nejvýchodnější a nejzápadnější bod vzdálen cca 490 km.
 

Kostely a katedrály: nejvyšší, nejširší i nejdelší

katedrála sv. vítaNejvětší a nejvýznamnější český chrám? Lehká otázka, lehká odpověď: katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě v Praze. Na délku měří 124 metrů, na šířku 60 m. Na druhém místě se drží katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory, 92 metrů dlouhá a 41 metrů široká, třetí místo patří katedrále Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a Benedikta v klášteře v Kladrubech. Ta je 91 metrů dlouhá a 31 metrů široká, a mimochodem dnešní podoba druhé i třetí stavby-rekordmanky je dílem Jana Blažeje Santiniho. Trochu záhadně se do žebříčku zapojuje bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě, o níž Mapy.cz tvrdí, že s délkou přibližně 85 metrů a šířkou až 44 m je největším barokním poutním chrámem v Česku.

chrám Panny Marie SněžnéTěžko odhadnout, jak by ale žebříček nejdelších a největších staveb vypadal, kdyby se někdy v minulosti podařilo dokončit kostel Panny Marie Sněžné v Praze. Dnešní chrám totiž tvoří pouhé původně zamýšlené presbyterium. Kdyby bylo trojlodí dokončeno, portál kostela by patrně stál v místech dnešní Jungmannovy třídy. Impozantní je i jeho klenba, nejvyšší ze všech pražských kostelů. Měří asi 34 metrů, o metr méně než klenba Svatovítské katedrály. A to původně dokonce dosahovala do výšky přes 40 metrů, snížila se až při renesančních úpravách.
 

Nejdelší tunely a mosty

tunel blankaMění se i pořadí jiných staveb, třeba tunelů. Titul nejdelšího železničního tunelu dlouho držel 1 747 metrů dlouhý Špičácký tunel na trati Plzeň Železná Ruda, zprovozněný v roce 1876. V roce 2007 ale poblíž Chomutova vznikl 1 758 metrů dlouhý tunel Březenský, a i ten se na prvním místě udržel jen do prosince 2018, kdy byl otevřen zhruba 4 200 metrů dlouhý Ejpovický tunel u Plzně. V současnosti je největším tunelovým komplexem tunel Blanka v Praze jehož celková délka je 5 502 metrů. Zároveň se jedná o nejdelší městský tunel v Evropě.

Celkem jisté postavení má nejdelší tunel pro pěší a cyklisty, který se provrtává pod pražským Vítkovem a spojuje ŽižkovKarlínem. Měří 303 metrů a nikdy neměl žádného vážnějšího konkurenta.

žďákovský mostPodobná situace je u mostů; nejdelší je nyní 2 291 metrů dlouhý Radotínský most na Pražském okruhu. Podle jiného kritéria – rozpětí hlavního pole – ale zřejmě nebude dlouho překonaný 543 metrů dlouhý Žďákovský most s rozpětím 380 metrů. Se se svou výškou 90 m nad dnem údolí je také nejvyšším mostem v ČR. Výška nad hladinou vodní nádrže Orlík činí 50 m. Pojmenován je podle zatopené obce a dokončen byl v roce 1967. Nejvyšším železničním mostem je most přes Vltavu u obce Červená na Písecku. Byl postaven v roce 1889, původně pro trať BrnoPlzeň. A konečně nejdelším železničním mostem je Negrelliho viadukt v Praze.
 

Nejvyšší věže

Chrám BartolomějeSnadno se měří i nejvyšší věže, u nichž se situace mění méně než u tunelů. Nejvyšší zámeckou věží je například Spanilá věž na zámku v Tovačově s 96 metry, ovšem překonává ji 102 metrů vysoká věž kostela sv. BartolomějePlzni, nejvyšší kostelní věž u nás. Druhá nejvyšší kostelní věž na katedrále sv. VáclavaOlomouci měří 101 metrů, třetí místo drží 96 metrů vysoká hlavní věž katedrály sv. Víta na Pražském hradě – a mimochodem v ní je také zavěšen největší český zvon Zikmund. To je rekordman každým coulem: pochází z roku 1549, je více než dva metry vysoký, má průměr 256 centimetrů a váží asi 16,5 tuny. Žádná z věží pak nepřekoná Televizní věž Žižkov, kde se nejvyšší bod nachází 220 metrů nad zemí. Vůbec nejvyšší stavbou v Česku jsou však dva 355 metrů vysoké vysílače kotvené stožáry pro středovlnné vysílání. V krajině u Českého Brodu jsou opravdu nepřehlédnutelné.
 

Nejvyšší a největší hráze a přehrady

DalešicePodobně na milimetr přesně se dají změřit i přehrady a jejich hráze. Tak například bezpečně víme, že se 100 metry má nejvyšší přehradní hráz vodní nádrž Dalešice na řece Jihlavě. Jde o hráz sypanou, ovšem co do délky jsou Dalešice ve střední Evropě pouze na druhém místě. Nejdelší sypanou hráz si můžete přejít na přehradě Nechranice, měří 3 280 metrů a neméně impozantní jsou její základy, 800 metrů široké. Do hloubky 91 metrů se podíváte z hráze přehrady Orlík, která má nejvyšší betonovou hráz u nás a je také přehradou s největším objemem zadržené vody. Největší plochu hladiny – bezmála 50 km – má Lipno. Největší rybník Rožmberk s hladinou o rozloze 647 hektarů je proti ní mrně – na druhou stranu na jeho hladině je možné pozorovat zakřivení zeměkoule – a žádná z uvedených přehrad také nemá výkonnější vodní elektrárnu než je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně.
Historický důl Kovárna v Obřím dole

Historický důl Kovárna v Obřím dole

V nitru Sněžky, nejvyšší hory České republiky, se po staletí těžily měděné a arzénové rudy. Vstup do historického dolu se nachází poblíž bývalé boudy Kovárna v Obřím dole v nadmořské výšce více než 1 000 m. Až do roku 2023 se do podzemí Sněžky nepodíváte, důl prochází rekonstrukcí.

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Milešovka – královna Českého středohoří

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží.

Vyšší Brod – nejjižněji položené město v České republice

Vyšší Brod – nejjižněji položené město v České republice

Město Vyšší Brod, ležící v okrese Český Krumlov, je nejjižněji položeným městem v České republice. Jméno města vzniklo pravděpodobně z označení vysoký nebo vyšší brod, na rozdíl od brodů, které se na Vltavě nacházely na jejím nižším toku.

Šluknov – nejseverněji položené město v České republice

Šluknov – nejseverněji položené město v České republice

Uprostřed Šluknovského výběžku v okrese Děčín leží město Šluknov – nejseverněji položené město v České republice. První zmínky o Šluknovu pocházejí ze třináctého století. Zdrojem obživy starousedlíků bylo zemědělství a chov dobytka, jako vedlejší povolání tkalcovství.

Lobendava – nejseverněji položená obec v České republice

Lobendava – nejseverněji položená obec v České republice

Lobendava v okrese Děčín leží 11 km od Šluknova a je nejsevernější obcí. Ještě o něco severněji leží její osada, která je zároveň silničním přechodem s Německem.

Jablunkov – nejvýchodněji položené město v České republice

Jablunkov – nejvýchodněji položené město v České republice

Město Jablunkov leží pod Jablunkovským průsmykem a bylo založeno na měděné stezce do Slezska v 15. století.

Horní Dvořiště – nejjižněji položená obec v České republice

Horní Dvořiště – nejjižněji položená obec v České republice

V nejjižnější obci České republiky se nachází jeden z nejdůležitějších železničních přechodů s Rakouskem. První písemná zmínka o Horním Dvořišti pochází z roku 1278. Městečko bylo založeno jako pohraniční osada pány z Rožmberka.

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna je vůbec tou nejstarší vyhlídkovou stavbou u nás a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou.

Bukovec – nejvýchodnější obec v České republice

Bukovec – nejvýchodnější obec v České republice

Obec Bukovec je nejvýchodnější obcí České republiky s dlouholetou historií a živou současností. V Bukovci roste také chráněný strom jilm drsný. Staří jilmu se odhaduje na 360 let a je to největší jilm v České republice.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1323 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Rozhledna Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Kamenná věž o výšce 18 metrů stojí na vrcholu hory Kleť (1083 m), nejvyšším vrcholu Blanského lesa, od roku 1825, kdy ji zde nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg pro soukromé účely svého rodu. Veřejnosti slouží rozhledna od druhé poloviny 19. století.

Vodopády Jedlová – kaskáda na Jedlovém potoce v Jizerských horách

Vodopády Jedlová – kaskáda na Jedlovém potoce v Jizerských horách

Vodopády Jedlové patří mezi nejatraktivnější turistické cíle Jizerských hor. Nejvyšší stupeň vodopádů je vysoký 5 metrů a při průtoku 200 litrů za sekundu nabízí skutečně atraktivní podívanou. Kouzlo vodopádu umocňuje téměř dokonale svislý profil.

Vysoký vodopád – nejvyšší vodopád Jeseníků

Vysoký vodopád – nejvyšší vodopád Jeseníků

Vysoký vodopád, který je považován za nejvyšší vodopád Jeseníků, leží na Studeném potoce asi 3 km severozápadně od vrcholu Pradědu, v nadmořské výšce 1007 metrů nad mořem. Nejkrásnější pohled na něj bývá na jaře, když má dostatek vody.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Krásnou přírodu plnou studánek, památek a zajímavých míst najdete v pohoří Chřiby. Jeho dominantou je hrad Buchlov. Stojí zato vydat se také na příběhy opředený hrad Cimburk a na nedalekou Kazatelnu, nejkrásnější skalní útvar v Chřibech. Úžasný výhled budete mít z rozhledny Brdo.

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín – nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín je se svými 554 m n. m. nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů a zároveň národní přírodní rezervací a jádrovým územím CHKO Pálava a biosférické rezervace Dolní Morava.

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Rozhledna Zvičina s Raisovou chatou – rozhledy z unikátní otáčivé prosklené kupole

Rozhledna Zvičina s Raisovou chatou – rozhledy z unikátní otáčivé prosklené kupole

Přijďte se pokochat nádherným výhledem, který má svoji historii. Unikátní rozhledna s otáčivou kupolí u Raisovy chaty na vrcholu Zvičiny se po několikaleté přestávce probouzí k životu. A pokud vám přijde divné, proč je zrovna výhled na Krkonoše zarostlý, vězte, že to není náhoda.

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Na nejvyšší české hoře, Sněžce, leží Česká poštovna Anežka, navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Poštovna má přiděleno i svoje PSČ 542 91. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Nejzápadnější bod České republiky

Nejzápadnější bod České republiky

Nejzápadnější bod České republiky leží v Přírodním parku Smrčiny, na dně Újezdského potoka, který zde tvoří státní hranici. Bod leží mezi dvěma hraničními mezníky z roku 1844.

Hora Dyleň u Mariánských Lázní – Napoleonův střed Evropy

Hora Dyleň u Mariánských Lázní – Napoleonův střed Evropy

Hora Dyleň se nachází v Českém lese, západně od Mariánských Lázní. Její vrchol je v nadmořské výšce 940 metrů a tím je druhým nejvyšším vrcholem Českého lesa. Na vrcholu stojí věž ze 70. let, která sloužila jako vojenská radarová stanice, veřejnosti je však nepřístupná.

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci je se svými 100,65 metry nejvyšší kostelní věží na Moravě a současně druhou nejvyšší církevní věží v České republice. Zároveň ukrývá druhý největší zvon v Česku. Zajímavostí jsou také dómské varhany, které patří k nejlepším romantickým nástrojům v ČR.