!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Giganti známí i neznámí: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Vydáno 18. srpna 2019 Životní styl
Největší, nejdelší, nejužší, nejmladší, nejstarší, nejvzdálenější… každé místo by rádo něčím vyniklo. Některým se to daří, jiná si vymýšlejí vlastní NEJ anebo se snaží začlenit do jakýchkoliv žebříčků. Kde tedy objevíte české giganty, rekordmany a držitele rozmanitých titulů?
Některé rekordy jsou doživotní jistoty – Sněžka se svými 1 603 metry zůstane nejvyšší horou Česka a nejvyšší umělý bod bude patrně dál vrchol vysílače na PraděduJeseníkách s 1 638 metry. Pokud se znovu neprobere k životu těžba uhlí, nejnižším dosaženým místem zůstanou bývalé uranové doly Příbrami, kde se lidé provrtali do hloubky 1 838 metrů, podobně je zmapovaný i nejhlubší vrt (6 506 m) a další místa – s nejvyšší i nejnižší nadmořskou výškou, nejzápadnější, nejvýchodnější, nejhlubší a tak dále. Pak jsou ovšem rekordy, které by se změnit mohly – třeba v architektuře.
 

Kostely a katedrály: nejvyšší, nejširší i nejdelší

Největší a nejvýznamnější český chrám? Lehká otázka, lehká odpověď: katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě v Praze. Na délku měří 124 metrů, na šířku 60 m. Na druhém místě se drží katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory, 92 metrů dlouhá a 41 metrů široká, třetí místo patří katedrále Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a Benedikta v klášteře v Kladrubech. Ta je 91 metrů dlouhá a 31 metrů široká, a mimochodem dnešní podoba druhé i třetí stavby-rekordmanky je dílem Jana Blažeje Santiniho. Trochu záhadně se do žebříčku zapojuje bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě, o níž Mapy.cz tvrdí, že s délkou přibližně 85 metrů a šířkou až 44 m je největším barokním poutním chrámem v Česku.

Těžko odhadnout, jak by ale žebříček nejdelších a největších staveb vypadal, kdyby se někdy v minulosti podařilo dokončit kostel Panny Marie Sněžné v Praze. Dnešní chrám totiž tvoří pouhé původně zamýšlené presbyterium. Kdyby bylo trojlodí dokončeno, portál kostela by patrně stál v místech dnešní Jungmannovy třídy. Impozantní je i jeho klenba, nejvyšší ze všech pražských kostelů. Měří asi 34 metrů, o metr méně než klenba Svatovítské katedrály. A to původně dokonce dosahovala do výšky přes 40 metrů, snížila se až při renesančních úpravách.
 

Nejdelší tunely a mosty

Mění se i pořadí jiných staveb, třeba tunelů. Titul nejdelšího železničního tunelu dlouho držel 1 747 metrů dlouhý Špičácký tunel na trati PlzeňŽelezná Ruda, zprovozněný v roce 1876. V roce 2007 ale poblíž Chomutova vznikl 1 758 metrů dlouhý tunel Březenský, a i ten se na prvním místě udrží jen do prosince 2018, kdy má být otevřen zhruba 4 200 metrů dlouhý Ejpovický tunel u Plzně. Celkem jisté postavení zato má nejdelší tunel pro pěší a cyklisty, který se provrtává pod pražským Vítkovem a spojuje ŽižkovKarlínem. Měří 303 metrů a nikdy neměl žádného vážnějšího konkurenta.

Jinak tomu je u silničních tunelů, kde rekordy padají poměrně často. Dnes je s 3 091 metry nejdelší Bubenečský tunel pražského tunelového komplexu Blanka, následovaný 2 155 metrů dlouhým tunelem Panenská v Krušných horách, který je v provozu od prosince 2006. Z trůnu mimochodem sesadil nyní třetí nejdelší tunel v pořadí, StrahovskýPraze, 2 004 metrů dlouhý a otevřený v prosinci 1997.

Podobná situace je u mostů; nejdelší je nyní 2 291 metrů dlouhý Radotínský most na Pražském okruhu. Podle jiného kritéria – rozpětí hlavního pole – ale zřejmě nebude dlouho překonaný 543 metrů dlouhý Žďákovský most s rozpětím 380 metrů; letos tato stavba slaví padesát let od uvedení do provozu.
 

Nejvyšší věže

Chrám BartolomějeSnadno se měří i nejvyšší věže, u nichž se situace mění méně než u tunelů. Nejvyšší zámeckou věží je například Spanilá věž na zámku v Tovačově s 96 metry, ovšem překonává ji 102 metrů vysoká věž kostela sv. BartolomějePlzni, nejvyšší kostelní věž u nás. Druhá nejvyšší kostelní věž na katedrále sv. VáclavaOlomouci měří 101 metrů, třetí místo drží 96 metrů vysoká hlavní věž katedrály sv. Víta na Pražském hradě – a mimochodem v ní je také zavěšen největší český zvon Zikmund. To je rekordman každým coulem: pochází z roku 1549, je více než dva metry vysoký, má průměr 256 centimetrů a váží asi 16,5 tuny. Žádná z věží pak nepřekoná Televizní věž Žižkov, kde se nejvyšší bod nachází 220 metrů nad zemí. Vůbec nejvyšší stavbou v Česku jsou však dva 355 metrů vysoké vysílače kotvené stožáry pro středovlnné vysílání. V krajině u Českého Brodu jsou opravdu nepřehlédnutelné.
 

Nejvyšší a největší hráze a přehrady

Podobně na milimetr přesně se dají změřit i přehrady a jejich hráze. Tak například bezpečně víme, že se 100 metry má nejvyšší přehradní hráz vodní nádrž Dalešice na řece Jihlavě. Jde o hráz sypanou, ovšem co do délky jsou Dalešice ve střední Evropě pouze na druhém místě. Nejdelší sypanou hráz si můžete přejít na přehradě Nechranice, měří 3 280 metrů a neméně impozantní jsou její základy, 800 metrů široké. Do hloubky 91 metrů se podíváte z hráze přehrady Orlík, která má nejvyšší betonovou hráz u nás a je také přehradou s největším objemem zadržené vody. Největší plochu hladiny – bezmála 50 km – má Lipno. Největší rybník Rožmberk s hladinou o rozloze 647 hektarů je proti ní mrně – na druhou stranu na jeho hladině je možné pozorovat zakřivení zeměkoule – a žádná z uvedených přehrad také nemá výkonnější vodní elektrárnu než je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně.
Milešovka – královna Českého středohoří

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Historický důl Kovárna v Obřím dole

Historický důl Kovárna v Obřím dole

V nitru Sněžky, nejvyšší hory České republiky, se po staletí těžily měděné a arzénové rudy. Vstup do historického dolu se nachází poblíž bývalé boudy Kovárna v Obřím dole v nadmořské výšce více než 1 000 m. Až do roku 2023 se do podzemí Sněžky nepodíváte, důl prochází rekonstrukcí.

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci - nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci - nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci je se svými 100,65 metry nejvyšší kostelní věží na Moravě a současně druhou nejvyšší církevní věží v České republice. Zároveň ukrývá druhý největší zvon v Česku. Zajímavostí jsou také dómské varhany, které patří k nejlepším romantickým nástrojům v ČR.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Na nejvyšší české hoře, Sněžce, leží Česká poštovna Anežka, navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Poštovna má přiděleno i svoje PSČ 542 91. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů.

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad - nejnavštěvovanější klenot země

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Vodní nádrž Slezská Harta - nejmladší přehrada v Česku

Vodní nádrž Slezská Harta - nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Brdy - nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy - nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy - nejvyšší ryze české pohoří u nás, které na vlastní kůži poznalo pronikání člověka do krajiny, období romantické turistiky i období, kdy bylo využito k výcviku vojsk, čímž byly hvozdy zakonzervovány do dnešních dnů. Od ledna 2016 se oblast otevřela veřejnosti.

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Děvín - nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín - nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů

Děvín je se svými 554 m.n.m nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů a zároveň národní přírodní rezervací a jádrovým územím CHKO Pálava a biosférické rezervace Dolní Morava.

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna patří k našim nejstarším vyhlídkovým stavbám a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou, v tomto případě rodem Černínů.

Rozhledna Zvičina s Raisovou chatou - rozhledy z unikátní otáčivé prosklené kupole

Rozhledna Zvičina s Raisovou chatou - rozhledy z unikátní otáčivé prosklené kupole

Přijďte se pokochat nádherným výhledem, který má svoji historii. Unikátní rozhledna s otáčivou kupolí u Raisovy chaty na vrcholu Zvičiny se po několikaleté přestávce probouzí k životu. A pokud vám přijde divné, proč je zrovna výhled na Krkonoše zarostlý, vězte, že to není náhoda.

Lysá hora - královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora - královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1323 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Rozhledna Kleť v Blanském lese - nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Rozhledna Kleť v Blanském lese - nejstarší kamenná rozhledna v České republice

Kamenná věž o výšce 18 metrů stojí na vrcholu hory Kleť (1083 m), nejvyšším vrcholu Blanského lesa, od roku 1825, kdy ji zde nechal postavit kníže Josef Schwarzenberg pro soukromé účely svého rodu. Veřejnosti slouží rozhledna od druhé poloviny 19. století.

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Chřiby – nejvyšší a nejčlenitější území Středomoravských Karpat

Horské pásmo Chřiby zabírá plošně nevelkou oblast střední Moravy a odděluje severní rovinatou Hanou od jižních rovin Moravského Slovácka. Rozloha Chřibů je asi 335 km čtverečních. Nejvyšším vrcholem je Brdo s výškou 587 m.

Břevnovský klášter - nejstarší fungující klášter v ČR

Břevnovský klášter - nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Minaret Lednice - zajímavost maurského slohu

Minaret Lednice - zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.

CHKO Žďárské vrchy - zelené srdce Česka

CHKO Žďárské vrchy - zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Velehrad - významné poutní místo

Velehrad - významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Vysoký vodopád - nejvyšší vodopád Jeseníků

Vysoký vodopád - nejvyšší vodopád Jeseníků

Vysoký vodopád, který je považován za nejvyšší vodopád Jeseníků, leží na Studeném potoce asi 3 km severozápadně od vrcholu Pradědu, v nadmořské výšce 1007 metrů nad mořem. Nejkrásnější pohled na něj bývá na jaře, když má dostatek vody.

Katedrála sv. Víta v Praze - absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze - absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Hora Dyleň u Mariánských Lázní - Napoleonův střed Evropy

Hora Dyleň u Mariánských Lázní - Napoleonův střed Evropy

Hora Dyleň se nachází v Českém lese, západně od Mariánských Lázní. Její vrchol je v nadmořské výšce 940 metrů a tím je druhým nejvyšším vrcholem Českého lesa. Na vrcholu stojí věž ze 70. let, která sloužila jako vojenská radarová stanice, veřejnosti je však nepřístupná.

Vodopády Jedlová - kaskáda na Jedlovém potoce v Jizerských horách

Vodopády Jedlová - kaskáda na Jedlovém potoce v Jizerských horách

Vodopády Jedlové patří mezi nejatraktivnější turistické cíle Jizerských hor. Nejvyšší stupeň vodopádů je vysoký 5 metrů a při průtoku 200 litrů za sekundu nabízí skutečně atraktivní podívanou. Kouzlo vodopádu umocňuje téměř dokonale svislý profil.

Další aktuality

30.1.
2020
Kam utéct před smogem? Vydejte se do vzdušných a slunečních lázní

Kam utéct před smogem? Vydejte se do vzdušných a slunečních lázní

Krkonoše a Podkrkonoší | Životní styl
21.1.
2020
Na lyžích do bazénu? Devět míst, kde to není žádná věda

Na lyžích do bazénu? Devět míst, kde to není žádná věda

Krkonoše a Podkrkonoší | Životní styl
11.6.
2019
V Krkonoších opravují nejfrekventovanějších cesty

V Krkonoších opravují nejfrekventovanějších cesty

Krkonoše a Podkrkonoší | Životní styl