Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Sokolčí

Zřícenina hradu Sokolčí

Památky
Rozvaliny gotického hradu Sokolčí leží na ostrohu nad říčkou Černou pod vrchem Kohout asi 6 km východně od Kaplice ve výšce asi 650 m nad mořem. Jeho historie zasahuje údajně až do 14. století. Sloužil snad jako strážní hrad nad údolím Černé při Linecké obchodní cestě.

O vzniku hradu Sokolčí nejsou spolehlivé zprávy. Padělaná listina z 15. století tvrdí, že král Přemysl Otakar II. potvrdil roku 1264 Vokovi z Rožmberka koupi hradu od Janáka z Vodic. Ve skutečnosti patřil hrad pánům z Velešína a teprve od Beneše z Velešína jej v r. 1387 koupil Oldřich z Rožmberka a připojil k novohradskému panství.

V zápisu do obnovených desk zemských v roce 1541 se uvádí hrad Sokolčí jako zbořený. Dosud jsou patrné zbytky příkopu a valu, trosky hranolové věže a paláce. Do dnešní doby se dochovaly pouze sporé zbytky čtyřhranné věže a paláce s pozůstatkem hradního valu a příkopu.

Zřícenina je přístupná po červené značce z Kaplice (asi 7 km) nebo po žluté z Benešova nad Černou (asi 8 km). Nejkratší přístup pro motoristy je po červené značce od Soběnovské přehrady na Černé (asi 1 km). Hrad míjí také trasa naučné stezky Údolím Černé.

Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
18.2.
Transsibiřská

Transsibiřská"

Velešín, Jižní Čechy
10.3.
Doudlebsko od jara do zimy

Doudlebsko od jara do zimy

Velešín, Jižní Čechy
21.2.
22.2.
Olešnický masopust 2020

Olešnický masopust 2020

Olešnice, Jižní Čechy
1.11.
27.3.
Zimní prohlídky hradu Rožmberk

Zimní prohlídky hradu Rožmberk

Rožmberk nad Vltavou, Šumava