Úvod > Co chcete dělat? > Kunratické Švýcarsko – skalní město u Cvikova
Kunratické Švýcarsko – skalní město u Cvikova
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Kunratické Švýcarsko – skalní město u Cvikova

Menší, přesto však malebné skalní město pískovcových skal a čedičových varhan se nachází poblíž Cvikova a v době rozvoje turistiky před 1. světovou válkou doplněno o několik ve skalách tesaných sochařských děl a lesní kapli.
Koncem 19. století při rozvoji turistiky byla v oblasti zvané Kunratické Švýcarsko poblíž měst Cvikov, Kunratice u Cvikova, Mařenice a Svor, vytvořena řada výtvarných děl v pískovcových skalách. Autory byli zejména Karel Beckert, předseda horského spolku, a Karel Bundesmann.

Nejznámější jsou pískovcové skály na přírodní památce Dutý kámen, mezi nimiž bylo v letech 1913-1914 péčí kunratické sekce Horského spolku upraveno výletní místo, nazývané od té doby Körnerova výšina. Od hlavní silnice k němu dodnes vede upravená cesta se zbytky vytesaných schodů a poté zvolna sestupuje k upraveným skalám. Na jejich začátku je vytesaná plošinka Karolínina odpočinku s kamennou lavicí, jejíž opěradlo zdobí reliéf koruny s výrazným, ale dnes již téměř nečitelným názvem "Karolinenruh". V sousední skále je vyhloubena nevelká jeskyňka a hned za odpočívadlem vyčnívá vzhůru nejvýznamnější skalní suk, nazývaný někdy podle svého tvaru Vějíř, nebo Varhany.

Do skály za reliéfem je vytesané úzké schodiště s 38 kamennými stupni, vystupující na ploché temeno Širokého kamene s osmihranným kamenným stolem a lavicí. Na stole byla kdysi astronomicko-geografická orientační tabule a sluneční hodiny, z nichž se však dodnes dochovaly už jen nepatrné zbytky. Z vyhlídky je vidět k severu na Zelený vrch s osadou Drnovec na úpatí, západním směrem leží město Cvikov s výraznou dominantou Klíče a na jihu vyčnívá zaoblený vrch Ortel. 


Cesta z Kunratic do Drnovce

Stará cesta, vedoucí z horní části Kunratic do Drnovce, prochází mělkým zalesněným údolím, v jehož závěru je mezi skalami malebné zákoutí s kapličkou, kterou tu v roce 1834 nechal do pískovcové skály vytesat kunratický sedlák a bělič Franz Hülle. Uvnitř kaple byla původně dřevěná soška Bolestné Panny Marie a později tam byl umístěn neobvyklý obraz Madony s motivem ztroskotané lodi v pozadí, věnovaný Josefem Bundesmannem z vděčnosti za záchranu v bouři, do níž se dostal při jedné ze svých obchodních cest do Ameriky. Ke stoletému výročí kapli zrenovovali členové Horského spolku Karl Beckert a Konrad Henke. Průčelí kaple bylo přitom vyzdobeno postranními sloupy a do sousední skály byla vytesána lavička. Renovovaná kaple byla slavnostně vysvěcena 15. srpna 1934. Další renovace se kaplička dočkala v roce 2006, kdy ji na náklady obce Kunratice opravil Kamil Ešner z Nového Boru.

Jižně od kapličky je ploché zalesněné návrší (377 m), které se podle vlastníků zdejších pozemků nazývalo "Oysheide" a později "Ackermannheide". Někdy kolem roku 1800 na něm bývala údajně vojenská jezdecká škola a na přelomu 19. a 20. století tu byly zřízeny dvě vyhlídky. První z nich – Císařská jubilejní výšina – byla upravená na počest 50. výročí panování císaře Františka Josefa v roce 1898, druhé vyhlídce se říkalo Ackermannova výšina.

Asi 200 m severovýchodně od skalní kaple je v lese nevelká skalnatá dolina, na jejímž konci je uměle přitesaná převislá skála s lavicí, nazývaná Karlův odpočinek. V eliptickém medailonu na lavici je uvedeno, že ji upravili členové kunratické sekce Horského spolku z vděčnosti svému předsedovi Karlu Beckertovi.
 

Skály v okolí Kunratic

V severněji ležícím údolí, kterým vede lesní stezka z Kunratic k silnici pod Zeleným vrchem, je v nízké skále na svahu asi 8 m hluboká uměle upravená jeskyňka Waltro, pojmenovaná podle ilegální skupiny Waltera Hofmanna, působící ve zdejší krajině za 2. světové války.

Jižně od Kunratic objevíte na zelené značce velký skalní reliéf Skála smrti, upozorňující na místní legendu o krásné dívce, jež byla pronásledována krutým rytířem. Severně od Kunratic, za kunratickými rybníky, najdete skalní reliéfy Kamenný oltář a Útěk svaté rodiny do Egypta.

Provozovatel

Informační centrum Cvikov

Žitavská 132
471 54 Cvikov
Tel.:
+420 606 652 870
Email:
infocentrum@cviko...
WWW:
www.cvikov.cz
WWW:
https://doluzihor...
GPS:
50,778854 14,633863
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Lužické hory
Město:
Cvikov
 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 
21.8.
Samuel XC triatlon

Samuel XC triatlon

Radvanec, Liberecký kraj
10.9.
Dožínky Brniště 2022

Dožínky Brniště 2022

Brniště, Liberecký kraj
1.4.
16.4.
Výstava na zámku Zákupy

Výstava na zámku Zákupy

Zákupy, Liberecký kraj
1.10.
2.10.
Zpřístupnění středověké věže na zámku Lemberk

Zpřístupnění středověké věže na zámku Lemberk

Jablonné v Podještědí, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí