Úvod > Aktuality > Jarní výlety do Brd, kam byl dlouho vstup zakázán
Jarní výlety do Brd, kam byl dlouho vstup zakázán
"> "> "> "> "> ">
Příroda

Jarní výlety do Brd, kam byl dlouho vstup zakázán

  • Vydáno14. dubna 2021
Padrťské rybníky, lovecký zámeček Tři trubky, nespočet studánek a skalních vyhlídek a také deset vrcholů s nadmořskou výškou více než 800 metrů – to všechno nabízejí Brdy, které se pro turisty otevřely před pěti lety. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kam se dlouho nesmělo chodit.
V lednu 2016 armáda zpřístupnila velkou část bývalého vojenského prostoru v pohoří Brdy. V roce 2018 pak Klub českých turistů doznačil síť turistických pěších tras o celkové délce 250 km. Pro milovníky jízdy na kole však značení nebylo valné. To se změnilo od léta 2020, kdy v Brdech přibylo na 270 km tras pro cyklisty.
 

Nejdelší trasou z Obecnice do Rožmitálu

vrchol tokPáteřní pěší trasa vede přes Brdy z obce Obecnice (u Příbrami) nejkrásnějšími partiemi pohoří. Zavede turisty na nejvyšší vrchol Tok (865 m), do lesa Kvaň, k potoku Reserva, na rozcestí Tři Trubky a k malebným Padrťským rybníkům (Dolejší a Hořejší). Vznikly zřejmě v 16. století u železářské vsi Padrť.

Žijí tu například vydry a čápi černí, vzácně můžete zahlédnout orla mořského. Poblíž cesty z Míšova k Hořejšímu padrťskému rybníku navíc objevíte zbytky tajemného gotického kláštera Teslíny. Dále trasa vede k obci Míšov, skalám pod Maráskem, k vrchu Třemšín (827 m) a značení končí v Rožmitálu pod Třemšínem. Celková délka trasy je 50 km.
 

Zámeček Tři Trubky, Hamr Dobřív a Strašice

tři trubkyPěkný výlet si uděláte ze Strašic, kdy bývá otevřeno Muzeum Středních Brd. Modrá značka vás provede údolím potoka Klabava povede kolem bývalé hájovny Amerikaloveckému zámečku Tři Trubky, který si uprostřed lesů nechal roku 1891 postavit hrabě Jeroným Colloredo-Mansfeld. Památkově chráněný zámeček v údolí Padrťského potoka je jednou ze vstupních bran do unikátní přírodní rezervacey na území CHKO Brdy a během dalších let by tu měl vzniknout nový Dům přírody Brd. Na dvoře hospodářských objektů zámku se počítá s vybudováním venkovních expozičních ploch věnovaných rostlinám na Brdech, živlu voda a jeho zdrojům i využitelnosti. Pod stromy na okolních pozemcích by měla vyrůst stanoviště s interaktivními prvky a v objektu přesunutého seníku skanzen.

hamr DobřívOd Tří Trubek se vydejte po žluté značce ke Skládané skále. Cesta podél potoka Klabavy a Ledné vás přivede po žluté značce do obce Dobřív, kde najdete nejstarší vodní hamr v České republice. Dnešní zděná budova byla postavena začátkem 19. století na místě starších dřevěných hamrů z let 1658 a 1701. Bohaté strojní vybavení pak pochází z předminulého století. Říčka Klabava ubíhá podél modré značky ke hradišti Vimberk a odtud je to již kousek zpět do Strašic. Celkem měří okruh 23 km.
 

Z Chaloupek k hrádku Valdek nebo Jindřichovu skálu

BrdySkvělým východiskem je na Hořovicku i obec Chaloupky. Odtud můžete podniknout výlety ke zřícenině hradu Valdek či přes les do Jinců.

K návštěvě láká také zaniklá vesnice Hrachoviště anebo Jedová hora se šachtou Barbora a 72 metrů hlubokou těžební jámou, do níž je možné nahlédnout přes zábradlí a bytelnou mříž. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani skalní útvar Jindřichova skála. Otvírá se z ní výhled na zříceninu hradu Valdek a pod ní je jedno z velkých brdských kamenných moří.
 
Milovníci dlouhých túr mohou z Chaloupek přes hluboké brdské lesy a rozcestí Na Hlíně, Jinecká Baština, U Tří fořtů a Dlouhý kámen dojít až na vrchol Tok. Zpět se dá do Chaloupek dojít přes bývalé vojenské letiště pod Hejlákem a Malou Vísku. Celkem tato trasa měří 26 km.
 

Jak dobýt Prahu?

Brdy rybníkyChystáte se dobýt druhý největší brdský vrchol Prahu? Nejsnazší cesta vede z obce Nepomuk (u Rožmitálu p. Třemšínem) po modré značce k rozcestí U sv. Jana a pak dále po žluté až na 836 m vysoký vrchol s televizním vysílačem a meteoradarem.  
 
vrcholu Prahy nemusíte pospíchat – krásná je procházka k Padrťským rybníkům po modré značce. Zpátky pak můžete jít po zelené pod Jahodovou horou do obce Buková a následně ještě kousek do Nepomuku. Celkem ujdete 23 km. Kratší cesta od Hořejšího rybníka do Nepomuku vede po cyklotrase 2273, okruh tudy měří 19 km.
 

Nejkrásnější cyklovýlety na Brdech

cylistaOd léta 2020 je Brdech vyznačeno na 270 km cyklotras! Cyklistům slouží také mobilní aplikace. Díky ní se uživatelé dozví řadu užitečných informací, například zda je trasa vhodné pro děti, jaký je podíl jízdy po lesních cestách a silničních komunikacích, výškový profil, co je v blízkosti zajímavého k vidění, kde se občerstvit… atp.

Pokud si troufnete na náročnější cyklotrasu a máte horské kolo, bude se vám líbit cyklostezka po hřebeni Brd, která začíná v obci Černolice. Cesta vede kolem Černolických skal na hřebenovku, k poutnímu místu Skalka s barokní kapličkou a vyhlídkou na Mníšek pod Brdy a do Kytína. Odtud vás trasa povede na druhou stranu hřebene Brd kolem vrchu Vrážky.Dále sjíždíte do Haloun a pokračovat můžete až do Zadní Třebaně. Délka cyklotrasy je necelých 50 km.

BrdyOkružní trasa kolem Příbrami měří 45 km a provede vás po zdejších historických a přírodních zajímavostech. Start a cíl trasy je na vlakovém nádraží. Odtud projedete městem tak, abyste se v místní části Staré Podlesí napojili na cyklotrasu č. 302, po které se vydáte na sever, směrem na Trhové Dušníky. Z Trhových Dušníků se přes obec Bratkovice, kde se cyklostezka stáčí na západ, dostanete k pozůstatkům tvrze Drahlín. V obci Obecnice odbočíte z 302 na cyklotrasu č. 8198 a vjedete do CHKO Brdy. Cesta vede lesem k vodní nádrži Pilská. Poté sjedete do obce Láz a napojíte se opět na cyklotrasu č. 302. Ta vás povede do Vysoké u Příbramě, kde lze navštívit zámek s romantickým parkem a památník A. Dvořáka. Přes Třebsko a Zavržice dojedete k vyhlídkové věži Vojna s muzeem komunismu – pracovního tábora pro politicky nepohodlné osoby. Po silnici sjedete do Lešetic a do Brodu, místní část Příbrami. Centrem města se dostanete zpět na nádraží. Až do 28. září jezdí z Příbrami cyklobus 440555 Příbram – Borovno.
Brdská vločka – legendární skalní rytina

Brdská vločka – legendární skalní rytina

Uprostřed brdských lesů je ve skále na hoře Lipovsko (651 m) vytesaný známý brdský znak, tzv. Brdská vločka.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Smaragdové jezírko v Brdech

Smaragdové jezírko v Brdech

Smaragdové jezírko se nachází v brdských lesích na severovýchodní straně vrchu Plešivec. Jezírko je pozůstatkem bývalého lomu. Své jméno získalo od nazelenalé barvy vody. Podle legendy se na dně ukrývá hadí žena se smaragdovýma očima, která po vynoření naříká.

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Vrchol Tok – nejvyšší hora Brdské vrchoviny i Středočeského kraje

Nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny a Středočeského kraje leží vzdušnou čarou 8,4 km severozápadně od Příbrami v Třemošenské vrchovině. Ačkoli je Tok (865 m) nejvyšším středočeským vrcholem, nejedná se o příliš výraznou horu.

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu

Horní hamr je unikátní technickou památkou svého druhu v České republice s ukázkou dobového zařízení, které je stále v provozu. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary.

Fabiánova naučná stezka

Fabiánova naučná stezka

Fabiánova naučná stezka vede obcemi Podbrdského regionu, poukazuje na místní pamětihodnosti a seznamuje turisty a cyklistmi s krásami tohoto regionu.

Cyklotoulky Brdy: Z Orlova na Tok a k Padrťským rybníkům

Cyklotoulky Brdy: Z Orlova na Tok a k Padrťským rybníkům

Příbramská část Orlov má pro turisty ideální polohu. Parkoviště pod lesem svou nadmořskou výškou 650 m převyšuje řadu jiných brdských výchozích bodů, umístěných kolem hranic CHKO. Vypravte se tedy z Orlova na Tok, poté do překrásného údolí Reservy, k Padrťským rybníkům, na Bor a přes Borské sedlo zpět do Orlova. Čekají vás krásné výhledy, pěkné sjezdy i trocha stoupání. Cyklovýlet Brdskou vrchovinou si určitě užijete, ačkoliv turistické stezky tu zatím nevedou. Trocha dobrodružství však nemůže být na škodu!

Informační středisko a centrum lesní pedagogiky Obecnice

Informační středisko a centrum lesní pedagogiky Obecnice

Vojenské lesy a statky ČR zrekonstruovali historickou prvorepublikovou budovu lesní správy v podbrdské obci Obecnice a zřídili zde Centrum lesní pedagogiky a informační středisko. Turisté tu mimo praktických informací o CHKO Brdy načerpají vědomosti o zdejší přírodě a architektuře.

Vrchol Praha v Brdech

Vrchol Praha v Brdech

Vrchol Praha je se svými necelými 863 metrů druhým nejvyšším vrchem v Brdech. Leží necelé 2 km severozápadně od obce Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem. Na vrcholu hory stojí vysoká věž, na které je umístěn meteorologický radar, televizní vysílač, převaděč a další zařízení.

Brauchitschova vyhlídka v Brdech

Brauchitschova vyhlídka v Brdech

Jihozápadně od loveckého zámečku Tři Trubky se svažuje rozsáhlé a strmé kamenné pole. Na jeho vrcholu se nachází polorozpadlá lavice. Místo s opravdu pěkným rozhledem se nazývá Brauchitschova vyhlídka.

Vrch Provazec a tajuplná kamenná zeď v Brdech

Vrch Provazec a tajuplná kamenná zeď v Brdech

Asi kilometr dlouhá na sucho vyskládaná mohutná kamenná zeď, v okolí vrcholu Provazce (639 m), se táhne po hřebenu až k sousednímu Holému vrchu, jinde pravoúhle sbíhá dolů příkrým jihovýchodním svahem. Profil této podivuhodné stavby je patrný i na leteckých snímcích.

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech

Vyhlídka na Jindřichově skále v Brdech

Nedaleko obce Malá víska 4,5 km od Komárova u Hořovic se nalézá romantický masiv Jindřichovy skály s krásnou vyhlídkou. Jedná se o jednou z nejpěknějších vyhlídkových míst v Brdech při severním okraji CHKO.

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček Tři trubky v Brdech

Lovecký zámeček poblíž soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka byl vybudován na konci 19. století Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu.

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Vrch Třemošná a skála Kazatelna ve středních Brdech

Třemošná (779 m.n.m.) je jeden z nejvíc nápadných vrcholů středních Brd. Leží asi 5 km západně od centra Příbrami a představuje výraznou krajinnou dominantu Příbramska. Nad okolní terén vystupuje jako protáhlý hřbet se strmými bočními svahy, který se od severovýchodu jeví jako špičatá homole.

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy svírají vlevo hlavní vrcholy Koruna (832 m), vpravo vrcholy Jordán (826 m) a Hlava (788 m). Jedná se o velmi pěkné a poměrně odlehlé místo centrálních Brd.

Vodní nádrž Pilská v Brdech

Vodní nádrž Pilská v Brdech

Pilská nádrž, původně byla pojmenována po arcivévodkyni Sofii, manželce arcivévody Františka Karla Sofiin rybník, byla postavena v roce 1853 pro napájení důlních a hutních provozů v okolí Příbrami. Leží v bývalém vojenském prostoru Brdy, nedaleko obce Bohutín a dnes zásobuje Příbram pitnou vodou.

Zřícenina zaniklého kláštera Teslíny – tajemné místo Brd

Zřícenina zaniklého kláštera Teslíny – tajemné místo Brd

Patříte-li k milovníkům tajemných míst, zkuste v Brdech najít zaniklý klášter benediktinů, který se nachází nad Hořejším Padrťským rybníkem pod bezejmennou kótou 719. Ve středověku zde stával klášter Teslíny s kostelem Svatého Jana Křitele.

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky

Padrťské rybníky v jižní části Brd založil v polovině 16. století Florián Gryspek z Gryspachu, majitel mirošovského a rožmitálského panství.Původně byly určeny jako zásobárna vody pro plavení dřeva. Název dostaly podle vesnice Padrť, která byla spolu s řadou dalších, v padesátých letech zničena.

Ze Spáleného Poříčí na kole do bývalého vojenského prostoru Brdy

Ze Spáleného Poříčí na kole do bývalého vojenského prostoru Brdy

Spálené Poříčí je přirozeným východiskem do jižní části Brd a ve svém okolí nabízí množství tras pro sváteční i zdatnější cykloturisty. Jedna z nejkrásnějších projížděk vás zavede do nově vzniklé CHKO Brdy.

Zřícenina hradu Valdek

Zřícenina hradu Valdek

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Jince na turistické trase z Podluh do Neřeží se nachází zřícenina hradu Valdek. Do hradu a blízkého okolí je vstup zakázán. Hrad je v havarijním stavu.

Vrch Klobouček v Brdech

Vrch Klobouček v Brdech

Brdský vrch Klobouček (704 m) tvoří východní výspu nejvyšší brdské hory Toku (865 m). Od západu tvoří kopec nepříliš výrazné návrší, k východu však spadá prudkým srázem do údolí. Na svazích Kloboučku se nachází slepencové skalní stěny vysoké až 15 metrů.

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zřícenina hradu Dršťka v Brdech

Zbytky hradu Dršťka se nachází v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Místo, kde stával, naleznete asi kilometr od obce Skořice, na úpatí vrchu Palcíře v CHKO Brdy. Hrad Dršťka pocházel pravděpodobně z druhé poloviny 13. nebo ze 14. století. První zmínka se datuje až k roku 1390.

Vrch Třemšín s pozůstatky středověkého hradu

Vrch Třemšín s pozůstatky středověkého hradu

Vrch Třemšín (827 m n.m.) je nejvyšším vrcholem jižní části Brd a nachází se tedy v té části Brd, která je veřejnosti přístupná. Název vrchu Třemšína pochází údajně od tří zlatých prutů neboli "šínů", potopených v hradní studni.

Letiště pod Hejlákem v Brdech

Letiště pod Hejlákem v Brdech

Jedná se o obrovské parkoviště z betonových panelů uprostřed brdských lesů. V dobách, kdy prostor patřil armádě, zde přistávaly helikoptéry včetně amerických strojů Apache. Dnes slouží prostor k výcviku vojáků a policistů.

Další aktuality