Proseč

O krajině kolem Proseče se říká, že si dosud zachovala svou panensky nedotčenou tvář. Není to nadsázka, důkazem je přírodní rezervace Maštale s řadou skalních útvarů. Na výlet se můžete vydat také na několik rozhleden, do prosečského Muzea dýmek anebo prozkoumat pitoreskní skalní byty ve Zderazi.

Proseč: česká metropole dýmek

Dominantou protáhlého náměstí v Proseči je kostel sv. Mikuláše, jehož interiéry zdobí malby podle šablon Mikoláše Alše, a sousoší Nejsvětější Trojice. V roubeném domku z první poloviny 18. století si prohlédnete Muzeum dýmek. Od 19. století byla Proseč vyhlášeným centrem dýmkařství, k vidění je jedinečná sbírka dýmek, vyráběných ve městě i v okolí. V roubené části stavby se seznámíte s historií města, jeho osobnostmi, dobovým oblečením, nádobím, keramikou, sklem a nábytkem.
 

Od minizoo k soše odvážného zajíce

Na severním okraji Proseče můžete navštívit areál Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka a geopark Brána do pravěku, který odhalí pohled do pravěku na území Železných hor. Je tu rovněž dětské hřiště a Minizoo, kde našli domov trvale handicapovaní pacienti záchranné stanice. Kolem areálu vede ekovýchovná naučná stezka, která míří do Boru u Skutče a tamnímu koupališti. Vydat se můžete také do blízké Zderazi, kde se dochovaly unikátní skalní byty; ve skalách za vesnicí objevíte kuriózní sochu zajíce.
 

Maštale, rozhledny a planetární stezka

Nejlákavějším místem v okolí Proseče jsou přírodní rezervace Maštale se spletí skalnatých údolí, stěn, pilířů a rozsedlin. Pohádkovou krajinu protkává hustá síť cyklostezek a turistických tras, mezi oblíbená místa patří Toulovcova rozhledna na Jarošovském kopci, rokokový zámek Nové Hrady a rozhledna Terezka. Kolem ní prochází planetární stezka s modely vesmírných těles; okružní trasa začíná u Městské knihovny v Proseči. Na obdivovatele přírodních krás čeká také kaňon Pivnická rokle.

Turistická informační centra


Aktivity

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.
Proseč, Pardubický kraj

Eko a geologické centrum Pasíčka na Chrudimsku

U záchranné stanice pro živočichy Pasíčka na Chrudimsku najdete návštěvnické centrum se zaměřením na geologii. Představí zkameněliny a makety sopky či kostry praještěra.
Proseč, Pardubický kraj

Planetární stezka v Proseči

Planetární stezka je model sluneční soustavy v měřítku 1:1 miliardě. Tomuto poměru odpovídají velikosti modelů těles znázorňující Slunce a všechny planety naší sluneční soustavy, ale i jejich vzájemné vzdálenosti, které se musí při prohlídce naučné stezky ujít.
Proseč, Pardubický kraj

Toulovcova rozhledna

Toulovcova rozhledna stojí na Jarošovském kopci ve výšce 539 m n. m. mezi obcemi Jarošov u Litomyšle a Budislav v okrese Svitavy. Rozhledna měří 15 metrů, má dvě vyhlídkové plošiny, první ve výšce 6 metrů a druhou ve výšce 12 metrů.
Proseč, Pardubický kraj

Rozhledna Terezka u Proseče

K rozhledně Terezka u Proseče je 28 metrů vysoká věž, která připomíná svým názvem spisovatelku Terezu Novákovou. Na vyhlídkovou plošinu vede 125 schodů a je odsud krásný rozhled do okolí. V sezóně slouží lidem s pohybovým omezením výtah.
Proseč, Pardubický kraj

Brána do pravěku v Pasíčkách

Nahlédněte do pravěkého světa, který se nacházel na území Národního geoparku Železné hory a v jeho blízkém okolí. Unikátní expozice nabízí možnost seznámit se se zkamenělým světem zcela netradiční formou. Sahání na exponáty je v expozici dovoleno, naopak je to nezbytná nutnost.
Proseč, Pardubický kraj

Muzeum dýmek v Proseči

Muzeum dýmek v Proseči sídlí v historickém roubeném domku čp. 61 na náměstí. Návštěvníci zde shlédnou množství exponátů, dozví se zajímavosti o výrobě dýmek a historii tohoto řemesla, které je pro prosečsko typické a jež se zde zachovalo doposud.
Proseč, Pardubický kraj

Kostel sv. Mikuláše v Proseči u Skutče

Kostel sv. Mikuláše je nejvýznamnější prosečskou památkou a hmotným dokladem o stáří města. Nejstarší písemné doklady o osadě i farním kostele pocházejí z poloviny 14. století. V západní straně kostela se nachází kaple svaté Ludmily.
Proseč, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace

Chalupa Sokolík

Luxusní a velmi atraktivní Chalupa Sokolík se nachází v malebném městě Proseč na pokraji Českomoravské Vysočiny a Žďárských vrchů.
Proseč, Pardubický kraj

Apartmány v Proseči

Zrekonstruovaný objekt bývalého hostince „Na Šumavě“ v městě Proseči určený pro rodiny s dětmi, jednotlivci i malé skupiny.
Proseč, Pardubický kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Chrudim

Proběhněte se kolem řeky Chrudimky. Tato trasa je určena všem běžcům, co běhají bez testerů a čipů v botách. Vede po asfaltu. Můžete si vybrat, zda poběžíte jen 2350 metrů nebo celých 5 kilometrů.
běhání v Chrudimi, Cesty pro zdraví

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

V pětidenním programu vám Pardubický kraj nabídne kousek od všech svých krás: poznáte půvabnou lidovou architekturu i tradice loutkářství, vaše děti se budou „bát“ v nefalšovaném pekle, v horách si užijete báječné výhledy i trochu adrenalinu. A samozřejmě nesmí chybět regionální gastronomická specialita, voňavé medové perníky.
výlet s dětmi po Pardubicku, Výlety pro děti

S dětmi za zvířátky na Pardubicko

Už jste někdy byli ve Vysokém Chvojnu? Jestliže je vaše odpověď záporná, tak to musíte napravit. Najdete zde nejen krásné arboretum, ale především pozorovatelnu vysoké zvěře, ale také výběh bizonů! Krátká procházka se bude určitě líbit jak dětem, tak dospělým.
Vysoké Chvojno, Výlety pro děti

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Míříte do Pardubického kraje a hledáte místo, kde se vaše děti zaručeně nebudou nudit? Vsaďte na rekreační oblast Dolní Morava pod Kralickým Sněžníkem, kam můžete za zábavou vyrazit celoročně. Své si tu najdou rodiny s dětmi, milovníci adrenalinu i historie.
Pardubický kraj, Výlety pro děti