Proseč

O krajině kolem Proseče se říká, že si dosud zachovala svou panensky nedotčenou tvář. Není to nadsázka, důkazem je přírodní rezervace Maštale s řadou skalních útvarů. Na výlet se můžete vydat také na několik rozhleden, do prosečského Muzea dýmek anebo prozkoumat pitoreskní skalní byty ve Zderazi.

Oblíbené ve městě

Proseč: česká metropole dýmek

Dominantou protáhlého náměstí v Proseči je kostel sv. Mikuláše, jehož interiéry zdobí malby podle šablon Mikoláše Alše, a sousoší Nejsvětější Trojice. V roubeném domku z první poloviny 18. století si prohlédnete Muzeum dýmek. Od 19. století byla Proseč vyhlášeným centrem dýmkařství, k vidění je jedinečná sbírka dýmek, vyráběných ve městě i v okolí. V roubené části stavby se seznámíte s historií města, jeho osobnostmi, dobovým oblečením, nádobím, keramikou, sklem a nábytkem.
 

Od minizoo k soše odvážného zajíce

Na severním okraji Proseče můžete navštívit areál Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka a geopark Brána do pravěku, který odhalí pohled do pravěku na území Železných hor. Je tu rovněž dětské hřiště a Minizoo, kde našli domov trvale handicapovaní pacienti záchranné stanice. Kolem areálu vede ekovýchovná naučná stezka, která míří do Boru u Skutče a tamnímu koupališti. Vydat se můžete také do blízké Zderazi, kde se dochovaly unikátní skalní byty; ve skalách za vesnicí objevíte kuriózní sochu zajíce.
 

Maštale, rozhledny a planetární stezka

Nejlákavějším místem v okolí Proseče jsou přírodní rezervace Maštale se spletí skalnatých údolí, stěn, pilířů a rozsedlin. Pohádkovou krajinu protkává hustá síť cyklostezek a turistických tras, mezi oblíbená místa patří Toulovcova rozhledna na Jarošovském kopci, rokokový zámek Nové Hrady a rozhledna Terezka. Kolem ní prochází planetární stezka s modely vesmírných těles; okružní trasa začíná u Městské knihovny v Proseči. Na obdivovatele přírodních krás čeká také kaňon Pivnická rokle.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Proseč

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.
Proseč, Pardubický kraj

Pasíčka – záchranná stanice a geopark

Záchranná stanice, geopark a ekocentrum Pasíčka na okraji Železných hor. Najdete nás nedaleko Boru u Skutče. Geopark a cesta do pravěku, hlava T-Rexe, kostra dinosaura či model sopky a stezka suchou nohou mezi vodou. A samozřejmě záchranná stanice s expozicí hendikepovaných zvířat z naší přírody.
Proseč, Pardubický kraj

Toulovcova rozhledna

Toulovcova rozhledna stojí na Jarošovském kopci ve výšce 539 m n. m. mezi obcemi Jarošov u Litomyšle a Budislav v okrese Svitavy. Rozhledna měří 15 metrů, má dvě vyhlídkové plošiny, první ve výšce 6 metrů a druhou ve výšce 12 metrů.
Proseč, Pardubický kraj

Rozhledna Terezka u Proseče

K rozhledně Terezka u Proseče je 28 metrů vysoká věž, která připomíná svým názvem spisovatelku Terezu Novákovou. Na vyhlídkovou plošinu vede 125 schodů a je odsud krásný rozhled do okolí.
Proseč, Pardubický kraj

Planetární stezka v Proseči

Planetární stezka je model sluneční soustavy v měřítku 1:1 miliardě. Tomuto poměru odpovídají velikosti modelů těles znázorňující Slunce a všechny planety naší sluneční soustavy, ale i jejich vzájemné vzdálenosti, které se musí při prohlídce naučné stezky ujít.
Proseč, Pardubický kraj

Maštalskými hvozdy

Cyklovýlet kopcovitým terénem s mnoha stoupáními a klesáními vede převážně po nezpevněných polních a lesních cestách, kratší úseky po zpevněných místních komunikacích. Celý okruh je vybaven speciálním cyklistickým značením Mikroregionu Toulovcovy maštale.
Proseč, Pardubický kraj

Muzeum dýmek v Proseči

Muzeum dýmek v Proseči sídlí v historickém roubeném domku čp. 61 na náměstí. Návštěvníci zde shlédnou množství exponátů, dozví se zajímavosti o výrobě dýmek a historii tohoto řemesla, které je pro prosečsko typické a jež se zde zachovalo doposud.
Proseč, Pardubický kraj

Kostel sv. Mikuláše v Proseči u Skutče

Kostel sv. Mikuláše je nejvýznamnější prosečskou památkou a hmotným dokladem o stáří města. Nejstarší písemné doklady o osadě i farním kostele pocházejí z poloviny 14. století. V západní straně kostela se nachází kaple svaté Ludmily.
Proseč, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace ve městě Proseč

Chalupa Sokolík

Luxusní a velmi atraktivní Chalupa Sokolík se nachází v malebném městě Proseč na pokraji Českomoravské Vysočiny a Žďárských vrchů.
Proseč, Pardubický kraj

Apartmány v Proseči

Zrekonstruovaný objekt bývalého hostince „Na Šumavě“ v městě Proseči určený pro rodiny s dětmi, jednotlivci i malé skupiny.
Proseč, Pardubický kraj

Inspirace na výlety z oblasti Českomoravské pomezí


Po stopách šlechtických rodů: s Pernštejny na procházku Litomyšlí, historickým skvostem východních Čech

Bohatá historie, slavní rodáci, mezinárodní operní festival a řada zajímavostí – tím vším se může pochlubit starobylé východočeské město Litomyšl. Přijeďte si prohlédnout malebné historické centrum, pečlivě opravené Klášterní zahrady a zámek, který patří mezi nejvýznamnější renesanční památky České republiky a je zapsán mezi památkami UNESCO!

Výlet do Poličky za hudebním skladatelem Bohuslavem Martinů

Bohuslav Jan Martinů (8. prosince 1890 Polička – 28. srpna 1959 Liestal, Švýcarsko) byl český hudební skladatel klasické hudby. Vedle Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka patří mezi nejvýznamnější a nejhranější české autory. Byl skladatelem polymorfním, který prošel rozmanitými vývojovými fázemi, než dosáhl zcela osobitého slohu.

Josef Váchal – příběh o hádce umělce a jeho sběratele

Josef Váchal (23. září 1884 Milavče – 10. května 1969 Studeňany u Jičína) byl český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a také spisovatel a básník. Josefa Váchala známe jako tvůrce řady velkolepých knih, jejichž byl jediným autorem, ilustrátorem, vyřezávačem liter, tiskařem, vydavatelem, "a pohříchu i čtenářem", jak sám dodával. Místem, kde můžete vstoupit do jeho světa, je Portmoneum – jedinečné muzeum v Litomyšli.

Krajinou rybníků u Vysokého Mýta na kole

Vydejte se na cyklovýlet z královského věnného města Vysoké Mýto do okolní krajiny s mnoha rybníky a meandry řeky Loučné. Trasu je možné prodloužit a vydat se až do Litomyšle, kterou zdobí zámek zapsaný na seznam UNESCO.
Vysoké Mýto, Na kole po Česku