ÚvodAktualityDožínky: slavnosti plné zábavy, jídla, pití a oslav léta
Životní styl

Dožínky: slavnosti plné zábavy, jídla, pití a oslav léta

  • 19. srpna 2023
Podobně jako vinařské obce chystají koncem léta vinobraní a v chmelařských oblastech mají dočesné, jinde se slaví dožínky. Slavnostní zakončení žní a oslavy sklizně bývají symbolickým poděkováním za štědré dary poskytnuté přírodou a také skvělou příležitostí k zábavě.

Kdy a jak se slaví dožínky?

Program se samozřejmě akci od akce liší, ale některé body se opakují: hudba, výstavy moderní i historické zemědělské techniky, ukázky hasičské techniky, výstavy drobných domácích zvířat, jarmarky a trhy s předváděním řemesel nebo děkovné mše.

Některé rituály a obřady se dočkaly znovuoživení po desítkách let: krojované dožínkové průvody, obrovské zdobené věnce a jejich slavnostní předávání či alegorické povozy, zdobené pentlemi a bohatými klasy. Doba dožínek se dříve považovala za začátek nového roku. Kam se letos vydat na nejzajímavější akce?

Přehled dožínek 2023
 

Žatecká Dočesná

chmelV pátek a sobotu 1. až 2. září se město Žatec promění v místo oslavy dočesání posledního chmelového štoku. Dočesná v Žatci, slavnost chmele a piva, je vrcholnou akcí královského města. Na náměstí Svobody budete moci ochutnat více než 150 druhů piv od 53 různých pivovarů. Mezi oblíbené velké pivovary se řadí například Žatecký pivovar, Pivovar Bakalář a Pivovar Svijany. Doprovodný kulturně – hudební program se bude odehrávat na osmi podiích. Historický program bude probíhat po celé slavnosti, čeká vás středověká hudba, tanec, kejklíři, šermíři i ohňová show. Nebudou chybět ani dobové prodejní stánky, dobová řemesla nebo soutěže pro děti a rodiče.
 

Pražské dožínky na Letné

dožínky na letnéNa Letné se lidé 2. září setkají se všemi druhy zábavy. Jedná se především o farmářské trhy, kolem 100 farmářů zde bude mít vystavené své výrobky, které si zákazníci budou moci samozřejmě zakoupit. Jelikož je to akce konaná ministerstvem zemědělství, nebudou chybět ani zemědělské stroje a různé druhy statkových zvířat. Od slepic, králíků až po koně a skot. Děti si také přijdou na své. Najdete zde několik stanovišť se soutěžními úkoly, po jejichž splnění následuje štědrá odměna. Mimo show a předvádění řemesel jsou připraveny workshopy pro děti i dospělé. Celou akcí bude diváky provázet folklórní hudba a muzikanti v krojích.
 

Krajské dožínky v Peruci a Pardubicích s porcí dobré zábavy

Dožínky v JihlavěHledáte místo, kde se dobře zabaví malí i velcí a v bohatém programu si každý najde to svoje? Pak se nechte pozvat na několikery krajské dožínky, třeba v sobotu 9. září do Peruci na Krajské dožínky Ústeckého kraje, kde se prezentují drobní řemeslníci, vystavovatelé zemědělské techniky a prodejci z celého kraje.

Ve stejný den, tedy v sobotu 9. září a v neděli 10. září se budou dožínky konat i v Pardubicích. Zde jsou spojeny s oblíbenou akcí nazvanou Koně v akci. Kromě koňského programu složeného z chovatelských výstav a přehlídek, soutěží a prezentací dovedností jednotlivých plemen koní je tak připravena i klasická dožínková slavnost.
 

Výlet na Kačinu za vínem, zvířaty i kulturou

dožínky KačinaCo třeba výlet na dožínky, který můžete spojit s pěknou procházkou? Pak vám doporučíme třeba Dožínky a vinobraní na zámku Kačina u Kutné Hory, slavnost s bohatým programem, která se koná v sobotu 9. září. Zámek slouží jako zemědělské muzeum a bude otevřený pro každého s platnou vstupenkou na akci. Co vás čeká? Návštěvníci této akce se mohou těšit na přehlídku českých, moravských i zahraničních vín, nabídku pokrmů z lokálních surovin nebo regionální produkty z Kutnohorska. Připraven je také bohatý kulturní program na třech pódiích v areálu, degustace hroznů a lisování čerstvé vinné šťávy, výstava zemědělské techniky, soutěž o poznání odrůdy vína, koutek s domácími zvířaty a další aktivity zaměřené na rodiny s dětmi.
Dožínky ve skanzenu v Kouřimi

17. 8.
Dožínky ve skanzenu v Kouřimi

Vypravte se s námi do 19. století na slavnost po ukončení žní. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si řadu řemesel, poučíte se o obilí, budeme péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec... Kdo vydrží do podvečera, může se těšit na výuku lidového tance.

Země živitelka 2024 v Českých Budějovicích

22. 8.27. 8.
Země živitelka 2024 v Českých Budějovicích

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je jednou z největších výstav v České republice zaměřených na tradiční zemědělské obory mezi něž patří rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a další.

Královéhradecké krajské dožínky 2024

13. 9.14. 9.
Královéhradecké krajské dožínky 2024

V pátek a v sobotu 13. – 14. září se uskuteční v Hradci Králové Den prezentace zemědělství a Královéhradecké krajské dožínky.

Krajské dožínky Ústeckého kraje Peruc 2024

7. 9.
Krajské dožínky Ústeckého kraje Peruc 2024

Jedná se o tradiční již XVI. Krajské dožínky Ústeckého kraje, kde se prezentují drobní řemeslníci, vystavovatelé zemědělské techniky a prodejci z celého Ústeckého kraje. Letos v sobotu 7. září. Vstup a parkování je zdarma.

Žatecká Dočesná 2024

6. 9.7. 9.
Žatecká Dočesná 2024

Dočesná v Žatci, slavnost chmele a piva, je vrcholnou akcí královského města založeného v roce 1004. Letos se uskuteční již 67. ročník, 6. a 7. září. Vznikla původně jako oslava dočesání posledního chmelového štoku a v průběhu let doznávala mnoha proměn.

Folklórní festival v Chrudimi – Chrudimské dožínky 2024

30. 8.1. 9.
Folklórní festival v Chrudimi – Chrudimské dožínky 2024

Třídenní folklórní festival, který se koná pravidelně od roku 1993 vždy začátkem září. Zahrnuje nejen přehlídku špičkových folklórních souborů z České republiky a zahraničí, ale i bohatý doprovodný program: jarmark s tradičními lidovými výrobky, tvořivé dílny pro děti i dospělé.

Evropský den koní a Podzimní dožínkové slavnosti

14. 9.15. 9.
Evropský den koní a Podzimní dožínkové slavnosti

Podzimní část programu na závodišti v Pardubicích patří o víkendu 14. – 15. 9. 2024 tradičnímu Evropskému dni koní a Podzimním dožínkovým slavnostem, které spojí dostihové zážitky s bohatým doprovodným programem.

Dožínky na Letné 2024

7. 9.
Dožínky na Letné 2024

Dožínky jsou ve slovanské lidové kultuře svátky sklizně, které se slaví na konci žní. Chtěli bychom si tuhle radostnou událost připomenout dnem plným zábavy. Na Letenské pláni na vás budou čekat farmářské trhy, zemědělské stroje, přehlídka zvířat, bohatý program pro děti, workshopy a další.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Další aktuality

Mníšek i nedaleký vrch Skalka připravuje nejvýznamnější kulturní, společenskou a náboženskou akcí regionu

V poutním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy se už tento pátek sejdou poutníci z celého Česka. V pátek 19. července se bude totiž konat tradiční Den poutníka, kde si společně připomenou fenomén posledních let – poutnictví, které je u nás na vzestupu. Unikátní poutní areál bude hostit poutníky ze všech koutů země, a kromě poutní mše svaté v sobotu, nabídne také zajímavý program spojený s historií místa a pěším putováním. Zkrátka nepřijdou ani děti.
15. červenec 2024 10:20
Památky, Středočeský kraj

Romantika na vodě: vyjeďte si na výlet parníkem

Nechte se kolébat vodou na výletní lodi a poznejte krajinu kolem sebe z jiné perspektivy. Plavba po klidné vodní hladině řeky nebo nádrže poslouží nejen jako příjemně strávené odpoledne, ale i jako dokonalá kulisa pravé romantické schůzky.
14. červenec 2024 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

20 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi ve středních Čechách

Chcete vyrazit na výlet ve středních Čechách? Nebo zůstáváte na letošní dovolenou doma a hledáte inspiraci na příjemné chvíle s celou rodinou? Pak se vám budou hodit naše tipy na zážitky ve středních Čechách, které nabízí spoustu atraktivních možností využití volného času – od zoologických zahrad přes aquaparky, projížďky malebnými lokálkami po zábavní parky, výletní plavby a další atrakce, ze kterých si vyberou malí i velcí.
13. červenec 2024 6:53
Zážitky, Středočeský kraj

V kouřimském skanzenu zjistíte, jak vypadalo léto na vsi

Skanzen v Kouřimi pořádá tuto sobotu 13. července 2024 národopisný pořad, který nabídne příchozím ukázky starých řemesel a nejrůznějších povolání našich předků. Dozvíte se také, jak vypadal všední život na venkově v minulých staletích, jak naši předkové barvili látky a samozřejmě také o lidových obyčejích v letním období. Program probíhá po celý den od 10:30 do 18:00 hodin.
10. červenec 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku

Devatenáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ startuje v pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 na Točníku nedaleko Prahy a dále se vždy v pátek a sobotu představí na Kunětické hoře, Švihově, Rožmberku nad Vltavou, Veveří, Hradci nad Moravicí, Bouzově a své letošní putování uzavře 30. a 31. srpna na Bezdězu. Páteční program na Točníku nabídne koncert Daniela Landy, který tento rok zahraje exkluzivně na festivalu Hrady CZ, dále pak kapel Mig 21 či Trautenberk. V sobotu pak mohou návštěvníci zažít jeden z posledních koncertů kapely Lucie v původní sestavě s Davidem Kollerem, po „hradní šňůře“ zpěvák odchází ze skupiny. Dále dav roztančí kapela Chinaski, kterou v průběhu léta diváci uvidí pouze na Hradech, chybět nebude Jelen nebo Vypsaná fixa. V ceně sobotního lístku na festival je vstup na hrady Točník a Žebrák zdarma.
10. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Český ráj

Vydejte se mimo davy a prozkoumejte neobjevená místa Českého ráje! Český ráj je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Poznejte neobjevené ráje!
9. červenec 2024 15:32
Příroda, Středočeský kraj

Na Jezeře v Poděbradech zažijete Barvy léta

Již 23. ročník Barev léta se uskuteční od pátku do neděle 12. až 13. 7. 2024 opět v areálu Jezera Poděbrady. Jako vždy se můžete těšit na řadu československých hvězd. Vedle areálu je hned koupaliště Jezero, takže se můžete jít v případě přehřátí krásně ochladit! Letošní dramaturgie je opravdu pestrá a každý si zde zcela určitě najde to své. Těšit se můžete i na páteční večírek pro nedočkavé.
9. červenec 2024 14:00
Kultura, Středočeský kraj

Kutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!

Během léta, od července do srpna 2024, můžete denně poznat Kutnou Horu v jiné atmosféře, ale vždy jako město pohostinné a pozorné ke svým návštěvníkům a hostům. Bohatý celoprázdninový program pro malé i velké nabízí nejen zábavu pro celou rodinu, ale hlavně netradiční noční prohlídky. V nevšední čas si prohlédnete kostnici, kutnohorské chrámy a poznáte Kutnou Horu i z odvrácené strany.
8. červenec 2024 12:00
Památky, Středočeský kraj