Úvod > Kalendář akcí > Dny otevřených dveří v jeskyni Býčí skála 2022
Dny otevřených dveří v jeskyni Býčí skála 2022
"> ">
11.6.
12.6.
Přidat foto
Prohlídky běžně nepřístupné jeskyně Býčí skála budou v roce 2022 probíhat po tři letní víkendy v červnu.
Termíny:
  • 11.- 12. června
  • 18. – 19. června
  • 25. – 26. června

Jeskyně Býčí skála leží v Josefovském údolí mezi městečky Adamov a Křtiny. Spolu s Rudickým propadáním tvoří druhý nejdelší jeskynní systém v České republice (po Amatérské jeskyni) o celkové délce přes 13 kilometrů. Významné objevy zde učinil doktor Wankel, jednalo se především o Halštatský pohřeb, kdy bylo nalezeno více než 40 koster a množství předmětů z doby bronzové. Dalším významným nálezem byla soška bronzového býčka bratry Felklovými.

Délka prohlídky Býčí skály zabere cca 90 min. V jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C. Cesty jsou upravené, ale nejsou betonové jako v oficiálních veřejnosti přístupných jeskyních. Akce se koná vždy od 9 do 16 hodin, za každého počasí. Délka prohlídky jeskyně je asi 60 minut. Doporučujeme pevnou obuv a teplejší oblečení, například dlouhé kalhoty a svetr či bunda. Psi do jeskyně nesmí!

Pořadatelé chtějí zabránit shlukování lidí před jeskyní, proto vám doporučujeme rezervaci prohlídky předem. Prohlídka bude pravděpodobně možná i bez rezervace, nelze ji však zaručit. Dosud však speleologové všechny zájemce provedli. Akce je pořádána u příležitosti Roku jeskyní a krasu a ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a SCHKO MK.
 
Exkurze mimo Dny otevřených dveří jsou možné jen výjimečně. Býčí skála je jedním z největších zimovišť netopýrů v ČR, z důvodu ochrany zimujících netopýrů je jeskyně od 1.10. do 30.4. pro exkurze zcela uzavřena!

Ubytování a restaurace v okolí

Výletní cukrárna a Retro muzeum Křtiny

Výletní cukrárna a Retro muzeum Křtiny

Křtiny, Jihomoravský kraj
Penzion Starý pivovar

Penzion Starý pivovar

Křtiny, Jihomoravský kraj
Hotel Olberg Olomučany

Hotel Olberg Olomučany

Olomučany, Jihomoravský kraj