Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Synagoga a rabínský dům v Úštěku
Památky

Synagoga a rabínský dům v Úštěku

Městečko Úštěk leží na severovýchodním okraji Českého Středohoří. Nejstarší zmínka o něm pochází z roku 1057. Na náměstí je dochována řada pozoruhodných pozdně gotických štítových měšťanských domů z 15. a počátku 16. století s částečně zachovaným loubím.
Zajímavá věžovitá stavba synagogy nabízí expozici tradiční židovské školy. Interiér je zdoben maurskými motivy.

Židé žili podle tradice v Úštěku již roku 1327, ale až v 16. století vznikla malá židovská enkláva o jedné uličce a osmi domech – počet domů a povolených rodin byl pevně stanoven a zůstal beze změn až do poloviny 19. století. Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 úštěčtí židé postavili nejprve dřevěnou synagogu, která v roce 1793 vyhořela. Na jejím místě postavili v roce 1794 novou klasicistní synagogu z pískovcových kvádrů a postupně ji upravovali až do dnešní podoby. Byla založena na vysoké podezdívce z pískovcových kvádrů těsně na okraji  skalního ostrohu a je tak z dálky velmi dobře viditelná.

Sklepní prostory byly využity židovskou školou, vstup do synagogy vedl od města ze Židovské uličky, kde bylo také vnější dřevěné schodiště na ženskou galerii. Modlitební sál byl vymalován maurskými motivy. Druhou světovou válku přečkala bez většího poškození. Jedná se o zajímavou věžovitou stavbu. V suterénu je expozice tradiční židovské školy a byt kantora z 19. století.


Expozice Židovské školství

Expozice "Židovské školství" ukazuje kořeny a základní myšlenky židovského vzdělávání od biblických a talmudických dob, přes formy výuky obvyklé v židovských školách (chederech) ve středověku, po rozmanité formy židovského vzdělávání v prostředí aškenázských židovských obcí (zejména v Čechách a na Moravě), až po zakládání tzv. normálních židovských škol při větších židovských obcích od konce 18. století, oddělenou výukou náboženství na školách veřejných a budování moderních židovských škol ve 20. století a současnosti. Zvláštní téma tvoří také samostatné židovské školství na území ČSR mezi světovými válkami a ilegální vzdělávání dětí v terezínském ghettu. Závěrečná část expozice je věnována obnově židovského školství v Praze po roce 1990.

Úštěcký advent aneb Vánoce jako od Josefa Lady

Další ročník Úštěckého adventu se koná v sobotu 17. 12. 2022 od 9 do 17 hodin v centru města. Ani letos nebude chybět hromadný inscenovaný slet andělů z kostelní věže – první originální vystoupení v Evropě – 3x za den kolem 11:00, 14:30. a 17:00 hodiny.
Úštěk, Ústecký kraj

Slet andělů v Úštěku

Hromadný inscenovaný slet andělů z kostelní věže – první originální vystoupení v Evropě. Úštěcký advent (Vánoce jako od Josefa Lady)  – 20. ročník – 17. 12. 2022.
Úštěk, Ústecký kraj

Vánoční koncert Jaroslav Svěcený

Koncert.
Úštěk, Ústecký kraj

Vánoční prohlídky na zámku Ploskovice

Oživené kostýmované prohlídky zámeckých interiérů v atmosféře nadcházejících vánočních svátků.
Ploskovice, Ústecký kraj

Galerie U brány v Úštěku

Galerie byla poprvé otevřena roku 2000, při příležitosti konání 3. historického jarmarku. Motivací byla snaha zasadit do prostředí městské památkové rezervace v Úštěku něco trvalého, umělecky příjemného, co potěší srdce a nechá na chvíli zapomenout na běžné starosti.
Úštěk, Ústecký kraj

Úštěcká šatlava – expozice uzavřena

Šatlava ukončila svou činnost v původním sídle za kostelem na Mírovém náměstí a bude nově zřízena na adrese Mírové náměstí 17 v Úštěku v průběhu roku 2020.
Úštěk, Ústecký kraj

Město Úštěk – nejmenší městská památková rezervace v ČR

Úštěk je malé město v severních Čechách, 17 km severovýchodně od Litoměřic. Leží na výrazném pískovcovém návrší v nadmořské výšce kolem 240 m na rozhraní CHKO České středohoří a Kokořínsko.
Úštěk, Ústecký kraj

Vodní svět Úštěk – svět plný ryb a vodníků v Úštěku

V Úštěku na Litoměřicku vznikl Vodní svět.
Úštěk, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pizzerie a vinárna Čertovna v Úštěku

Pizzerie Čertovna Úštěk nabízí romantické posezení v historickém barokním objektu při Pikartské věži v samotném centru městečka Úštěk.
Úštěk, Ústecký kraj

Dobrá poctivá česká kuchyně v Úštěku

V restauraci Racek pro vás připraví atmosféru klidu a relaxace a tradiční českou kuchyni. Ochutnejte například vepřové koleno na medu a pivu!
Úštěk, Ústecký kraj

Zájezdní hostinec v obci Trnobrany

Bývalý zájezdní hostinec z 18.století jehož součástí je malá ekofarma nabízí vyjížďky na koních.
Litoměřice, Ústecký kraj

Sport Camp Levínský Kocour

Kemp se nachází v obci Levín v klidném prostředí nedaleko Úštěku. Je zde mnoho možností jak pro sport, turistiku, nebo relaxaci.
Levín, Ústecký kraj