Úvod > Co chcete dělat? > Brány Bílých Karpat – dveře v okolí Uherského Brodu
Příroda

Brány Bílých Karpat – dveře v okolí Uherského Brodu

Na hranicích katastru města Uherský Brod vyrostly troje mohutné Brány Bílých Karpat. Jedná se o "dveře" do krajiny z dubových trámů, které slouží turistům nejen jako výchozí body pro návštěvu hor, ale také místa s krásným výhledem do krajiny.
V Uherském Brodě, o němž se hovoří jako o bráně do Bílých Karpat, se toto označení rozhodli roku 2021 proměnit v realitu. Na několika místech nad městem vztyčili dřevěné dveřní rámy, které mají ve volném prostoru navodit atmosféru k pořízení nevšedního snímku nebo přimět k zastavení a rozhledu do výjimečné krajiny.

První ze tří bran stojí poblíž hvězdárny a je součástí naučné stezky mířící do okolních lesů známých jako Amerika. Další dvě vznikly nad Maršovem, kde konstrukci doplnily i smrkové dveře, a v lokalitě Králov poblíž Bánovské rozhledny přibyla ještě houpačka.

Především v Maršově se lidem otevřel zcela nový pohled do krajiny. Brána totiž stojí jen několik metrů vedle pevného dalekohledu, který je součástí vyhledávané turistické trasy. Do Králova sice žádná naučná či turistická stezka nevede, vyhledávaným cílem je ale zdejší rozhledna. Odsud je krásně vidět téměř kilometr vysoká Velká Javořina a Brána Bílých Karpat nasměřuje turisty přímo na stezky a cesty těchto tajuplných hor.

Uherskobrodské brány však nejsou první konstrukcí, která „rámuje“ výhled do Bílých Karpat. V roce 2018 vznikla u Valašských Příkaz pozorovatelna Durch (jakési "okno" do krajiny) podle návrhu architekta Zdeňka Fránka.

Ubytování a restaurace v okolí

Bývalý pivovar Uherský Brod

Bývalý pivovar Uherský Brod

Uherský Brod, Zlínský kraj
Čokoládovna Janek v Uherském Brodu

Čokoládovna Janek v Uherském Brodu

Uherský Brod, Zlínský kraj
Lázeňský pivovar Luhačovice

Lázeňský pivovar Luhačovice

Luhačovice, Zlínský kraj