Úvod > Aktuality > Sedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti

Sedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti

Vydáno 19. června 2019 Životní styl
Blíží se Svatojánská noc a spolu s ní ideální čas nejenom na čarování s devaterem kvítí, sbírání léčivých bylinek a hledání zázračných skal a ukrytých pokladů, ale hlavně na oslavy. Letos máme docela štěstí, protože Svatojánská noc, tedy noc před dnem sv. Jana Křtitele, se odehraje z neděle 23. na pondělí 24. června 2019 a spousta akcí je tak vázána na nadcházející víkend. Volné dny slibují nečekané zážitky – a my víme, kde se co děje a kam se můžete vypravit!
Nemusíte věřit na poklady, čáry ani na prameny plné léčivých sil, ale je jisté, že Svatojánská noc společně s obdobím letního slunovratu patří k nejzajímavějším obdobím roku. Noci nejsou nikdy kratší a magičtější než právě nyní, v době, kdy je Slunce na svém vrcholu. Záleží jen na vás, zda si vyberete oslavy denní, noční anebo je zkombinujete. Možností máte celou řadu.
 

Svatojánský večer ve Valašské dědině

Oslava slunovratu, noc plná magie, milostných rituálů a ohňů na vás čeká ve Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm 21. června 2019. Areál Valašské dědiny a amfiteátr Na Stráni naplní od 21 hodin Svatojánský večer.

Společně se Souborem valašských písní a tanců, valašské pěvecké skupiny Surovo Dřevo si připomenete některé zvyklosti, obřady a rituály, které slavnosti od pradávna provázely, po skončení programu vás čeká večerní zábava s cimbálovou muzikou Vsacan.
 

Svatojánská noc s Kozlem

KozaNetradiční svatojánská noc v pivovaru Velké Popovice se prvně uskuteční 22. června od 17 hodin. V pivovarském parku bude plát několik ohníčků, na kterých se budou opékat buřty. Večerní atmosféru zpestří netradiční prohlídky pivovaru, pouze za svitu baterek, s rozšířenou degustací piva. Po celou dobu akce bude hrát bigbítová kapela a nebudou chybět stánky s občerstvením a pletení svatojánských věnců. Ve 21:30 hodin završí svatojánskou noc s Kozlem mystická ohnivá show.
 

Slavnosti Slunovratu v Zeměráji

ZeměrájOslavy příchodu letního slunovratu patřily v minulosti k nejvýznamnějším svátkům, byly oslavou nejdelšího dne v roce a nastupujícího léta. Společně si v Zeměráji upletete věnce, obřadně vyženete zlé síly ze stavení i celé vesnice, projdete se s obřadním průvodem do svatyně za vsí, nakloníte si přírodní síly vlastnoručně vyrobenými hliněnými obětinami a jinými rituály, aby vám zajistily zdárný proces zrání osetých polí.

Přivoláte dostatek světla a tepla zapálením obřadního ohně, a skákáním přes něj si zajistíte zdraví sobě i všem živým tvorům ve vsi, zatančíte si v rytmu bubnů a dávných melodií nebo si zahrajete některou z rozverných her.
 

Svatojánské zámecké hody v Čechách pod Kosířem

zámek Čechy pod KosířemSvatojánské zámecké hody se budou konat v sobotu 22. června od 11:00 hodin v překrásných prostorách u oranžérie zámku Čechy pod Kosířem. Za bohatého kulturního programu si bude možné pochutnat na kulinářských specialitách ze zámku i podzámčí.

V ceně vstupného 120 Kč je i vstupné do zámku na trasu A. Akce bude zakončena svatojánskou vatrou v zámeckém parku a opékáním špekáčků od 19 hodin.
 

Svatojánská noc ve skanzenu v Kouřimi

svatojánský večer kouřimVečer pro romantické duše s koncertem Michaela Pospíšila v krásném prostředí skanzenu se koná 22. června od 19:00 v kouřimském skanzenu. Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec? Vše se dozvíte, věnec si uvijete a namícháte nápoj lásky!

Návštěvníci se poučí o moci magických bylin a nápojů lásky, které jsou součástí magie období okolo
slunovratu, a budou si moci uvít pelyňkový věnec za účelem věštění. Koncert Michaela Pospíšila bude věnovaný tématu Svatojánské noci a období počátku léta. Svoji hudební produkci doprovodí poutavým vyprávěním. Při setmění odvede diváky za zpěvu a hudby k obřadnému zapálení svatojánského ohně. Koncert bude pokračovat až do 23 hodin.
 

Slunovratové bubnování u menhirů

Bubnování u menhirůJako každoročně bude i letos 22. června Slunovratové bubnování u menhirů v Kutné Hoře. K dispozici budou šamanské bubny na půjčení i zakoupení, večer bude u nasvícených menhirů ohňová show.

Občerstvení na místě, možnost přespání ve společném stanu, ve stanech vlastních nebo pod širákem.

Program není nikterak vázaný, je to akce pro širokou veřejnost, které je blízká ezoterika, meditace,meditační muzika apod.


Slunovrat v Dolní Lukavici

Louka a květinyDalší ročník Letního Slunovratu v Dolním Lukavci se letos ponese v duchu Artušovské legendy. Vystoupí kapela Ginevra se stylovou hudbou, taneční vystoupení Magic Girls se scénickým tancem Příběh živlů, uvidíte ukázku zbroje a šermu, na závěr se uskuteční vystoupení s ohněm.

Po celý den (22. června 2019) bude zajištěno občerstvení „u Merlina“. Můžete se s dětmi těšit i v rámci Dne dětí na stanoviště, lukostřelbu, jízdu na poníkovi, tvořivou dílničku, dětský koutek pro nejmenší (klouzačka, skákací hrad) stánky, odměny a další. Možná, že se tam potkáte i s královnou Ginevrou, rytířem Lancelotem, králem Artušem, Morganou atd.
 

Devatero svatojánského kvítí

Možná vás ale žádné akce nelákají a spíš byste raději vyzkoušeli kouzla svatojánského devatera kvítí. I my máme pár tipů, jak můžete postupovat.
  • Základem veškeré magie Svatojánské noci je čarovná devítka bylinek a květin, kterou si však každý musí najít a natrhat sám.
  • Jedna z poměrně dostupných verzí doporučuje svázat do kytice svatojánský květ (nebojte se, je to jen vznešený název pro kopretinu), růži (jakoukoliv, klidně i šípkovou), smolničku, chrpu, rozchodníček (druhů je celá řada, takže můžete vzít ten, který právě potkáte), čičmudíček (alias tučný mužík, mužíček, tučmužíček neboli netřesk), mateřídoušku, fialku (na ty jarní už asi nenarazíte, nahradí je polní maceška alias violka rolní) a zvonek. Jiný recept doporučuje třezalku, toužebník, heřmánek, devětsil, komonici lékařskou, mařinku vonnou, devaterník penízkový, arniku, měsíček a hvozdík. Trhejte a kombinujte!
  • KyticeOvšem pozor, při hledání, trhání a vázání se nesmí dělat spousta věcí, hlavně nemluvit, nesmát se a neohlížet se. Protože jde hlavně o holčičí zábavu, je jasné, že by každá slečna měla vyrazit na bylinky zvlášť.
  • Která dívka si dá kytici uvitou z devatera kvítí pod polštář anebo ji prohodí dveřmi domu, té se bude v noci zdát o jejím nastávajícím. Navíc o snech svatojánských nocí se tvrdilo, že se vyplňují, i když se vám o žádném ženichovi zdát nebude.
  • Věnce z bylin nakonec nevyhazujte, ale spalte; říká se, že s nimi prý shoří vše nešťastné.

Další aktuality

12.9.
2019
Podzimní zahradní veletrh Zahrada Čech se blíží

Podzimní zahradní veletrh Zahrada Čech se blíží

Severozápadní Čechy | Životní styl
15.12.
2017
Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

Severozápadní Čechy | Životní styl
8.2.
2013
Svatba na zámku? V Děčíně žádný problém

Svatba na zámku? V Děčíně žádný problém

Severozápadní Čechy | Životní styl