Úvod > Aktuality > Sedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti
Sedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti
"> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Sedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti

  • Vydáno22. června 2022
Blíží se Svatojánská noc a spolu s ní ideální čas nejenom na čarování s devaterem kvítí, sbírání léčivých bylinek a hledání zázračných skal a ukrytých pokladů, ale hlavně na oslavy. Letošní Svatojánská noc, tedy noc před dnem sv. Jana Křtitele, se odehraje ze čtvrtka 23. na pátek 24. června 2022 a spousta akcí je tak vázána na nadcházející víkend. Volné dny slibují nečekané zážitky – a my víme, kde se co děje a kam se můžete vypravit!
Nemusíte věřit na poklady, čáry ani na prameny plné léčivých sil, ale je jisté, že Svatojánská noc společně s obdobím letního slunovratu patří k nejzajímavějším obdobím roku. Noci nejsou nikdy kratší a magičtější než právě nyní, v době, kdy je Slunce na svém vrcholu. Záleží jen na vás, zda si vyberete oslavy denní, noční anebo je zkombinujete. Možností máte celou řadu.
 

Svatojánský večer ve Valašské dědině

Oslava slunovratu, noc plná magie, milostných rituálů a ohňů na vás čeká ve Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm v pátek 24. června 2022. Areál Valašské dědiny a amfiteátr Na Stráni prodchne od 21 hodin Svatojánský podvečer.

Společně se souborem valašských písní a tanců Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm a Vsacan ze Vsetína vystoupí také dívčí sbor Krůžek štyr tet a Vojtěch Bajer. Pořad připomene některé zvyklosti, obřady a rituály, které slavnosti od pradávna provázely, po skončení programu vás čeká večerní zábava s cimbálovou muzikou Vsacan. Vstupné je za 120 Kč.


Svatojánské slavnosti v Levandulovém údolí

slunovratSvatojánské dílny, stezka s kvízy pro dospělé. Hádanky pro děti, dobroty z českého kalendáře měsíce června i pohádková farma, to jsou Svatojánské slavnosti, které zažijete 24. června v Levandulovém údolí, nedaleko Zdic. Přijďte očistit duši, tělo i mysl v nejkrásnějším ročním období. Oslavte byliny a jejich sílu v čase, kdy podle legend Země otevírá své poklady. Dále vás čeká jóga a tanec s aromaterapií v bio levandulovém poli pro ozdravení těla a mysli. Speciání drinky pro ženy z bylinek a plodů jsou samozřejmostí. Můžete piknikovat, relaxovat nebo jen tak odpočívat pro harmonii duše a těla v souladu s přírodou a planetou Země.
 

Slavnosti Slunovratu v pravěké osadě Křivolík

ZeměrájOslavy příchodu letního slunovratu patřily v minulosti k nejvýznamnějším svátkům, byly oslavou nejdelšího dne v roce a nastupujícího léta. Společně jej oslavíte v pravěké osadě Křivolík u České Třebové. Těšit se můžete na oživenou osadu, ukázky pravěkých technologií a řemesel, aktivity pro děti, živá zvířata. Během akce budou probíhat komentované prohlídky skanzenu a občerstvit se bude možné přímo v místě. Budou se plést věnce, vyhánět zlé síly a uvidíte i hliněné obětiny a jinýmé rituály, které zajistí zdárný proces zrání osetých polí. Určitě dojde i k přivolání dostatku světla a tepla zapálením obřadního ohně, a skákáním přes něj si účastníci zajistí dobré zdraví.
 

Svatojánská noc na hradě Hukvaldy

Svatojánská noc hukvaldyV pátek 24. června se bude konat na hradě Hukvaldy mystická noc v doprovodu svatojánských ohňů, šermířských soubojů, strašidelných příběhů a ohňové show. Přijďte na hrad zažít jedinečnou atmosféru, která nadchází jen jednou za rok. Hukvaldské hradby zaplní dobová hudba v podání uskupení Devětsil. To se věnuje dobové hudbě, kterou prostřídá skupina scénického šermu Allegros se svými šermířskými scénkami. Pro všechny zájemce z řad dětí i dospělých je připravena střelba z luku či kuše a pár stánků s tematickými výrobky. Nakonec rozsvítí svatojánskou noc závěrečné ohňové vystoupení skupiny Růže Draka.
 

Svatojánská noc ve skanzenu v Kouřimi

svatojánský večer kouřimVečer pro romantické duše v krásném prostředí  kouřimského skanzenu se koná 24. června od 19:00 hodin. Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec? Vše se dozvíte, věnec si uvijete a namícháte nápoj lásky! Návštěvníci se poučí o moci magických bylin a nápojů lásky, které jsou součástí magie období okolo slunovratu, a budou si moci uvít pelyňkový věnec za účelem věštění. Dále vás čeká beseda o bylinách z našich luk a zahrad anebo prohlídka expozice lidového nábytku. Při setmění, okoli 21:30 hodin dojde za zpěvu a hudby k obřadnému zapálení svatojánského ohně.
 

Svatojánský den v Pěnčíně

kittel pěnčínJako každoročně bude i letos se na 25. června chystá Svatojánský den v Pěnčíně, tedy v den, kdy je síla léčivých bylin největší. Ty byly zvlášť důležité pro místního lékaře a lidového léčitele Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela, který si v Pěnčíně vystavěk svůj Burk, tedy dům, kde přijímal a léčil pacienty, ale i připravoval ve své laboratoři léky. V zahradě měl k tomuto účelu léčivé byliny. A právě okolo nich se bude Svatojánský den točit. Budou se plést věnečky, zájemci se dostanou na komentované prohlídky Kittelova domu a akce vyvrcholí koncertem u svatojánského ohně pod svatojánským nebem. Nebude chybět ani pivo z Krásné a něco dobrého k snědku.


Večerní procházka zámeckým parkem Krásný Dvůr

Louka a květinyPřijďte si užít kouzlo jednoho z nejstarších krajinářských parků po setmění včetně návštěvy osvětleného Novogotického templu. Večerní procházka zámeckým parkem na zámku Krásný Dvůr se koná v sobotu 25. června 2022 ve 20:30 hodin. Nezapomeňte si s sebou dobré boty a baterku. Procházka bude trvat 120 minut a ujdete při ní asi 6 km. Vstupné je prodospělé 160 Kč, snížené pro mládež a seniory pak za 130 Kč. Krásný Dvůr je barokní zámek ve stejnojmenné vesnici v Ústeckém kraji v okrese Louny. Je obklopen rozsáhlým parkem pocházejícím z konce 18. století.

 

Devatero svatojánského kvítí

slunovratMožná vás ale žádné akce nelákají a spíš byste raději vyzkoušeli kouzla svatojánského devatera kvítí. I my máme pár tipů, jak můžete postupovat.
  • Základem veškeré magie Svatojánské noci je čarovná devítka bylinek a květin, kterou si však každý musí najít a natrhat sám.
  • Jedna z poměrně dostupných verzí doporučuje svázat do kytice svatojánský květ (nebojte se, je to jen vznešený název pro kopretinu), růži (jakoukoliv, klidně i šípkovou), smolničku, chrpu, rozchodníček (druhů je celá řada, takže můžete vzít ten, který právě potkáte), čičmudíček (alias tučný mužík, mužíček, tučmužíček neboli netřesk), mateřídoušku, fialku (na ty jarní už asi nenarazíte, nahradí je polní maceška alias violka rolní) a zvonek. Jiný recept doporučuje třezalku, toužebník, heřmánek, devětsil, komonici lékařskou, mařinku vonnou, devaterník penízkový, arniku, měsíček a hvozdík. Trhejte a kombinujte!
  • KyticeOvšem pozor, při hledání, trhání a vázání se nesmí dělat spousta věcí, hlavně nemluvit, nesmát se a neohlížet se. Protože jde hlavně o holčičí zábavu, je jasné, že by každá slečna měla vyrazit na bylinky zvlášť.
  • Která dívka si dá kytici uvitou z devatera kvítí pod polštář anebo ji prohodí dveřmi domu, té se bude v noci zdát o jejím nastávajícím. Navíc o snech svatojánských nocí se tvrdilo, že se vyplňují, i když se vám o žádném ženichovi zdát nebude.
  • Věnce z bylin nakonec nevyhazujte, ale spalte; říká se, že s nimi prý shoří vše nešťastné.