ÚvodAktualitySedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti
Životní styl

Sedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti

  • 14. června 2024
Blíží se Svatojánská noc a spolu s ní ideální čas nejenom na čarování s devaterem kvítí, sbírání léčivých bylinek a hledání zázračných skal a ukrytých pokladů, ale hlavně na oslavy. Letošní Svatojánská noc, tedy noc před dnem sv. Jana Křtitele, se odehraje z neděle 23. na pondělí 24. června 2024 a spousta akcí je tak vázána na víkend předcházející tomuto datu. Volné dny slibují nečekané zážitky – a my víme, kde se co děje a kam se můžete vypravit!
Nemusíte věřit na poklady, čáry ani na prameny plné léčivých sil, ale je jisté, že Svatojánská noc společně s obdobím letního slunovratu patří k nejzajímavějším obdobím roku. Noci nejsou nikdy kratší a magičtější než právě nyní, v době, kdy je Slunce na svém vrcholu. Záleží jen na vás, zda si vyberete oslavy denní, noční anebo je zkombinujete. Možností máte celou řadu.
 

Svatojánský večer ve Valašské dědině

Oslava slunovratu, noc plná magie, milostných rituálů a ohňů na vás čeká ve Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm v pátek 21. června 2024. Areál Valašské dědiny a amfiteátr Na Stráni prodchne od 21 hodin Svatojánský večer. Pořad připomene některé zvyklosti, obřady a rituály, které slavnosti od pradávna provázely. Ve 21:30 vystoupí folklorní soubor Považan a večer zakončí ve 22:30 koncert skladatelky a zpěvačky Báry Zmekové (klavír, zpěv) a Michala Mihoka (akordeon). Slovem provází Marian Žárský. V průběhu večera bude připravena ochutnávka čaje z devatera kvítí a svatojánský oheň. Po skončení programu vás čeká večerní zábava s cimbálovou muzikou Považan. Vstupné je za 150 Kč.


Svatojánské slavnosti v Levandulovém údolí

slunovratSvatojánské slavnosti v Levandulovém údolí zažijete už o víkendu 15. a 16. června nedaleko Zdic. Všechny ženy se stanou na jeden den opět slovanskou bohyní. Budou se tu vít věnce, jíst a pít červnové speciality z českého kalendáře, děti mohou vyrábět klobouk či bio čaj v dílnách a tatínkové s levandulovým pivem spočinou ve well being zóně. O týden později, v neděli 23. června 2024 se v areálu bude konat festival Molekuly života. Festival představí v rámci přednášek, rozhovorů a workshopů nejnovější trendy v medicíně, biochemii, naturopatii, ekologii, mentální hygieně a kvantové fyzice i vzdělávání v péči o tělo, mysl a duši. Mezi hosty nebude chybět Doc. MUDr. Max Kašparů, MUDr. Jarmila Klímová nebo Jaroslav Dušek. Rozhovory povede Martina Kociánová z Radio Universum. Celý den bude plný dobrého jídla a pití, svatojánské stezky pro dospělé a stálé expozice o historii tradičních slovanských bylin. Těšit se můžete na dílny, skvělé svatojánské pokrmy a drinky. Připravena je také Mensa stezka pro šedé buňky mozkové.
 

Svatojánské slavnosti bylin na Vlčí hoře

vlčihorská zahradaPravidelně v období letního slunovratu pořádá Vlčihorská zahrada Svatojánské slavnosti bylin, kde se oslavuje spojení přírody a člověka hudbou, zpěvem, dobrým jídlem i svatojánským ohněm. Bohatý program startuje v sobotu 22. června od 11:00 hodin a pokračuje až do 23:00. Během dne si poslechnete pěknou muziku – vystoupí například Petr Houfek, Benjemin Drápal, Vladimír Václavek, Yellows Sisters, Los Chuperos a Tereza Mašková.  Proběhnou seberozvojové workshopy na téma hudby nebo jógy, tématické přednášky o bylinkách či aromaterapii a nebudou chybět ani komentované prohlídky prostor Nobilis Tilia. Otevřena bude prodejna i čajovna.
 

Svatojánská noc na hradě Hukvaldy

Svatojánská noc hukvaldyV sobotu 22. června se bude konat na hradě Hukvaldy mystická noc v doprovodu svatojánských ohňů, šermířských soubojů, strašidelných příběhů a ohňové show. Přijďte na hrad zažít jedinečnou atmosféru, která nadchází jen jednou za rok. Hukvaldské hradby zaplní dobová hudba v podání uskupení Devětsil. To se věnuje dobové hudbě, kterou prostřídá skupina scénického šermu Allegros se svými šermířskými scénkami. Pro všechny zájemce z řad dětí i dospělých je připravena střelba z luku či kuše a pár stánků s tematickými výrobky. Nakonec rozsvítí svatojánskou noc závěrečné ohňové vystoupení od 22:00 hodin.


Svatojánský večer ve Valticích

Louka a květinyPřijďte si užít kouzlo Bylinkové zahrady ve Valticích. Svatojánský večer se zde bude konat již v pátek 23. června od 18:00 do 21:00 hodin. Společně si vyrobíte amulety a talismany, uvijete věnce z devatera kvítí a uvaříte magické bylinné nápoje. Unikátní bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar ve Valticích je od roku 2010 součástí Lednicko-valtického areálu zapsaného v UNESCO. Přijďte navšítvit jedinečnou ukázkovou zahradu, přivonět zde můžete až ke 300 druhům nejrůznějších bylin a strávit zde příjemné odpoledne. Zahrada se nachází přímo u Valtického zámku, na místě, kde dříve bývalo zámecké zahradnictví. Dnes si zde na ploše 3000 m2 můžete prohlédnout unikátní přírodní zahradu, která nemá v České republice obdoby.
 

Svatojánský den v Pěnčíně

kittel pěnčínJako každoročně bude i letos se na 22. června chystá Svatojánský den v Pěnčíně, tedy v den, kdy je síla léčivých bylin největší. Ty byly zvlášť důležité pro místního lékaře a lidového léčitele Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela, který si v Pěnčíně vystavěl svůj Burk, tedy dům, kde přijímal a léčil pacienty, ale i připravoval ve své laboratoři léky. V zahradě měl k tomuto účelu léčivé byliny. A právě okolo nich se bude Svatojánský den točit. Budou se plést věnečky, zájemci se dostanou na komentované prohlídky Kittelova domu a akce vyvrcholí koncertem u svatojánského ohně pod svatojánským nebem. Nebude chybět ani pivo z Krásné a něco dobrého k snědku. Úplně poprvé se letos na Krásné uskuteční Den s vílou Izerínou. Známá a oblíbená akce pro děti přesídlila z Jizerky na Krásnou ke Kittelovu domu.
 

Svatojánská noc ve skanzenu v Kouřimi

svatojánský večer kouřimVečer pro romantické duše v krásném prostředí  kouřimského skanzenu se koná až 28. června od 19:00 hodin. Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec? Vše se dozvíte, věnec si uvijete a namícháte nápoj lásky! Návštěvníci se poučí o moci magických bylin a nápojů lásky, které jsou součástí magie období okolo slunovratu, a budou si moci uvít pelyňkový věnec za účelem věštění. Dále vás čeká beseda o bylinách z našich luk a zahrad anebo prohlídka expozice lidového nábytku. Při setmění, okolo 21:30 hodin, dojde za zpěvu a hudby k obřadnému zapálení svatojánského ohně.
 

Devatero svatojánského kvítí

slunovratMožná vás ale žádné akce nelákají a spíš byste raději vyzkoušeli kouzla svatojánského devatera kvítí. I my máme pár tipů, jak můžete postupovat.
  • Základem veškeré magie Svatojánské noci je čarovná devítka bylinek a květin, kterou si však každý musí najít a natrhat sám.
  • Jedna z poměrně dostupných verzí doporučuje svázat do kytice svatojánský květ (nebojte se, je to jen vznešený název pro kopretinu), růži (jakoukoliv, klidně i šípkovou), smolničku, chrpu, rozchodníček (druhů je celá řada, takže můžete vzít ten, který právě potkáte), čičmudíček (alias tučný mužík, mužíček, tučmužíček neboli netřesk), mateřídoušku, fialku (na ty jarní už asi nenarazíte, nahradí je polní maceška alias violka rolní) a zvonek. Jiný recept doporučuje třezalku, toužebník, heřmánek, devětsil, komonici lékařskou, mařinku vonnou, devaterník penízkový, arniku, měsíček a hvozdík. Trhejte a kombinujte!
  • KyticeOvšem pozor, při hledání, trhání a vázání se nesmí dělat spousta věcí, hlavně nemluvit, nesmát se a neohlížet se. Protože jde hlavně o holčičí zábavu, je jasné, že by každá slečna měla vyrazit na bylinky zvlášť.
  • Která dívka si dá kytici uvitou z devatera kvítí pod polštář anebo ji prohodí dveřmi domu, té se bude v noci zdát o jejím nastávajícím. Navíc o snech svatojánských nocí se tvrdilo, že se vyplňují, i když se vám o žádném ženichovi zdát nebude.
  • Věnce z bylin nakonec nevyhazujte, ale spalte; říká se, že s nimi prý shoří vše nešťastné.

Další aktuality

Svatá Anna se blíží! Kam vyrazit koncem července na Anenské poutě?

Pranostiku „svatá Anna, chladna z rána“ znají i ti, kteří jinak o téhle světici neví vůbec nic. Vězte tedy, že svatá Anna a svatý Jáchym byli údajní rodiče Panny Marie a tedy prarodiče Ježíše Krista, a společně slaví svátek 26. července. Protože svaté Anně je zasvěcena řada kostelů, koncem července přichází čas svatoanenských poutí. Kam se tedy vypravit za svatou, která se od přelomu července a srpna má postarat o chladná jitra?
18. červenec 2024 11:12
Životní styl

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.
16. červenec 2024 8:46
Životní styl

Neobjevené skvosty: tipy na nezapomenutelné zážitky ze všech regionů ČR

Kam letos na tuzemskou dovolenou či prodloužený víkend? Zkuste neobjevené skvosty ze všech koutů Česka! Velký přehled tipů na výlety a zajímavá místa ze všech krajů přináší portál Kudy z nudy. Poznejte dosud opomíjené krásy naší země!
9. červenec 2024 15:52
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

Léto a letní prázdniny jsou čas dovolených. Trávíme je různě: u moře i v horách, na chatách a chalupách, anebo na cestách nalehko s batohem anebo s karavanem. Na Kudy z nudy se tentokrát podíváme, kam jezdili a jezdí na dovolenou naši prezidenti. Co myslíte, kdo z nich si užíval volno na chalupě, kdo miloval vysoké hory, a kdo se na dovolené schovával před ostatními a pil jako duha?
5. červenec 2024 9:00
Životní styl

10 tipů na zlaté brány, uličky, stezky a trasy aneb ve stínu a na výsluní

Zlato je krásný, cenný a lesklý kov, obestřený spoustou legend a pověstí. Když je něco zlaté, je to pro nás vzácné, ceněné a působivé, od Zlaté Prahy až po Zlaté Hory. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která zvoní zlatem – třeba k Zlaté bráně, do Zlaté uličky i do Zlaté ulice, do kláštera Zlatá koruna, po zlatých stezkách anebo na rozhlednu Zlatý chlum!
1. červenec 2024 10:37
Životní styl

Dovolená se psem v Česku? Tipy na hrady a zámky, kam spolu můžete

Patříte k lidem, pro které je čtyřnohý kamarád věrným přítelem, se kterým tráví většinu volného času? O dovolené může být problémem, kam se vydat za kulturními památkami, protože pejsek většinou na hrad nebo do zámku nesmí. A přeci existují výjimky, kde nejen, že chlupatí návštěvníci nevadí, ale najdou zde i servis v podobě misky s vodou. Kde taková místa najdete poradí Kudy z nudy.
30. červen 2024 10:36
Životní styl

Procházky se psy v Praze, na hradech a zámcích a v zoo

Pes je členem vaší rodiny a na výletě bez něj to prostě není ono? Na Kudy z nudy myslíme i na čtyřnohé kamarády a nachystali jsme pro ně i pro vás pár tipů na výlet. Poradíme vám nejenom kam vyrazit do přírody, ale i třeba na hrad, zámek či do zoo a pár dalších zajímavých vychytávek.
28. červen 2024 15:00
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!
26. červen 2024 8:49
Životní styl