Úvod > Co chcete dělat? > Oranžérie na zámku Dobříš
Oranžérie na zámku Dobříš
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Oranžérie na zámku Dobříš

Budova Oranžérie je součástí Francouzského parku. Jedná se o bývalý zámecký skleník, který prošel obrovskou revitalizací a v současné době v něm najdete interaktivní výstavy pro celou rodinu. Nachází se zde i Galerie Zdeňka a Emilie Milerových, na kterou navazuje expozice zámeckého zahradnictví.
Oranžérie na zámku Dobříš nabízí několik zajímavých expozic. Z bývalých technických místností byla vytvořena expozice Vody a Tajuplného lesa, je zde i stálá výstava o legendárním Krtečkovi Zdeňka Milera a v někdejším skleníku je rovněž možné se seznámit s cizokrajnými rostlinami, které se dříve v Oranžérii pěstovaly. Nechybí ani ukázky kamenosochařské výzdoby s vyzdvihnutím děl Františka Ignáce Platzera, která nepřehlédnete ani ve francouzském parku.

Tajuplný les seznamuje s živočichy, kteří žijí v okolních lesích, a nabízí srovnání s mapkou zvířat rozmístěných po celém světě. K tomu si děti mohou zvířátka přenést na papír prostřednictvím razítek. Informační cedule seznamují návštěvníky s aktuálním celosvětovým stavem lesů a s problémy, které přináší kácení a odlesňování. Dozvíte se, že v České republice zaujímají lesy třetinu rozlohy, kdo lesy vlastní, kdo v nich žije, co nich roste, jaký má les význam a mnoho dalšího… Důraz je kladen na lesy rodiny Colloredo-Mannsfeld, největšího soukromého vlastníka lesů u nás, který vlastní také dobříšský zámek. Výstava se věnuje specificky listnatým a jehličnatým stromům a těžební i pěstební činnosti. Děti si při prolézání malým tunelem vyzkoušejí život podzemních zvířátek a několik obyvatel lesa spatří tváří v tvář.

Na druhé interaktivní výstavě, která se věnuje vodě, se zájemci seznámí s vodou ve všech skupenstvích. Uprostřed expozice je hravý stůl s křížovkami, hádankami a rébusy, kde se děti i rodiče zabaví a mnohé dozvědí. Spoustu věcí si tady vyzkouší “na vlastní kůži”, třeba chuť vody z brdských lesů, anebo uvidí “na vlastní oči” jako například sladkovodní škebli rybničnou či historickou kánoi ze Severní Ameriky, kterou přivezl na začátku 20. století do Čech kníže Josef Colloredo-Mannsfeld. Pro každého, nejen místního obyvatele, je zajímavá ukázka toho, jak na Dobříšsku funguje přečerpávání vody z dešťové na pitnou. Na nádvoří před Oranžerií je rovněž zajímavá imitace trkače, vodního kola, na kterém si každý návštěvník může vyzkoušet, jak se v minulosti poháněla voda.

Dále se můžete těšit na expozici o Františku Ignáci Platzerovi, významném barokním sochaři. V prostorách Oranžérie je zpřístupněna Galerie Zdeňka a Emilie Milerových, na kterou navazuje expozice zámeckého zahradnictví. Na severní stěně Oranžérie vás jistě zaujme nově vymalovaná iluzivní malba, ve Francouzském parku pak např. opravená fontána dětí hrajících si s rybou, chrliče vody, či obnovené bazénky. V přilehlém Anglickém parku můžete navštívit minizoo.

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecký hotel Dobříš

Zámecký hotel Dobříš

Dobříš, Středočeský kraj
Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník

Minipivovar Energon a penzion Nový Rybník

Obořiště, Středočeský kraj
Rezidence Holšín

Rezidence Holšín

Rosovice, Středočeský kraj