!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Jižní Čechy > Podkletí
Podkletí
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Podkletí

Ryzí a autentický jihočeský venkov zažijete v turistické oblasti Podkletí. Oblast skýtá příležitosti pro skvělou rekreaci pro rodiny i sportovce od koupání, přes různé sporty, výlety na kolech, na koních a v zimě i na lyžích.
Turistická oblast se rozkládá jihozápadně od Českých Budějovic a zahrnuje roviny a rybníky Zbudovských Blat, ovocnářskou oblast Chelčicka - Lhenicka, historické Netolicko s renesančním zámkem Kratochvíle a vrcholy Blanského lesa s horou Kleť, která tvoří zdejší přirozenou dominantu a zároveň dala oblasti i část svého jména. Typická je zde mírně zvlněná krajina s poetickými rybníky a rozkvetlými loukami.

Osu celého území tvoří trasa původní středověké obchodní cesty tzv. Linecké stezky. Jedinečná je i koncentrace významných kulturních i historických památek. Od pravěkých hradišť (archeopark Netolice, Keltské hradiště u Malovic, oppidum Třísov, hradiště Velký Hrádeček), středověkých hradů (Dívčí Kámen, Kuklov, Poděhúsy), zámků (Kratochvíle, Libjejovice, Dříteň, Červený Dvůr) barokních poutních míst (Chelčice, Boletice, Chvalšiny, Kájov, Lomec) a množství větších i menších památek lidové architektury selského baroka, až po národní kulturní památky evropského významu (Holašovice, Plástovice, Záboří, Zbudov, Lipanovice, Malé Chrášťany).

Celé Podkletí je protkáno hustou sítí turistických stezek a cyklistických tras, takže na své si tu přijdou rodiny s dětmi, senioři i sportovci. Na vodáky čekají kouzelné meandry řeky Vltavy v úseku od Zlaté Koruny po Boršov, rybáři nepohrdnou desítkami rybníků. Nechybí ani hipostezky pro jezdce na koních.

Aktuality z oblasti

25. říjen 2020 8:00

#světovéČesko a Holašovice: baroko na venkově a na opačném konci světa

Jankov
Když se v sedmdesátých letech natáčela filmová verze slavné Smetanovy opery Prodaná nevěsta, filmaři téměř nemuseli stavět kulisy. Točilo se totiž v krásné jihočeské vesnici Holašovice, díky malebné návsi a selským statkům zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
18.4.
26.10.
Zpřístupnění zámecké zahrady Kratochvíle

Zpřístupnění zámecké zahrady Kratochvíle

Netolice, Jižní Čechy
27.3.
23.5.
Strom Vajíčkovník v Netolicích

Strom Vajíčkovník v Netolicích

Netolice, Jižní Čechy
23.7.
25.7.
Selské slavnosti Holašovice 2021

Selské slavnosti Holašovice 2021

Jankov, Jižní Čechy