Úvod > Kam pojedete? > Jižní Čechy > Podkletí

Podkletí

Ryzí a autentický jihočeský venkov zažijete v turistické oblasti Podkletí. Oblast skýtá příležitosti pro skvělou rekreaci pro rodiny i sportovce od koupání, přes různé sporty, výlety na kolech, na koních a v zimě i na lyžích.
Turistická oblast se rozkládá jihozápadně od Českých Budějovic a zahrnuje roviny a rybníky Zbudovských Blat, ovocnářskou oblast Chelčicka - Lhenicka, historické Netolicko s renesančním zámkem Kratochvíle a vrcholy Blanského lesa s horou Kleť, která tvoří zdejší přirozenou dominantu a zároveň dala oblasti i část svého jména. Typická je zde mírně zvlněná krajina s poetickými rybníky a rozkvetlými loukami.

Osu celého území tvoří trasa původní středověké obchodní cesty tzv. Linecké stezky. Jedinečná je i koncentrace významných kulturních i historických památek. Od pravěkých hradišť (archeopark Netolice, Keltské hradiště u Malovic, oppidum Třísov, hradiště Velký Hrádeček), středověkých hradů (Dívčí Kámen, Kuklov, Poděhúsy), zámků (Kratochvíle, Libjejovice, Dříteň, Červený Dvůr) barokních poutních míst (Chelčice, Boletice, Chvalšiny, Kájov, Lomec) a množství větších i menších památek lidové architektury selského baroka, až po národní kulturní památky evropského významu (Holašovice, Plástovice, Záboří, Zbudov, Lipanovice, Malé Chrášťany).

Celé Podkletí je protkáno hustou sítí turistických stezek a cyklistických tras, takže na své si tu přijdou rodiny s dětmi, senioři i sportovci. Na vodáky čekají kouzelné meandry řeky Vltavy v úseku od Zlaté Koruny po Boršov, rybáři nepohrdnou desítkami rybníků. Nechybí ani hipostezky pro jezdce na koních.
Celý popis

Aktuality z oblasti

Prohlídku kláštera Zlatá Koruna letos zpestří mnišské latríny
26. květen 2020 16:00

Prohlídku kláštera Zlatá Koruna letos zpestří mnišské latríny

Zlatá Koruna
Plastičtější obraz o každodenním životě cisterciáckých mnichů v klášteře Zlatá Koruna získají návštěvníci díky rozšíření prohlídkové trasy o nové prostory historických toalet. Ty byly zrekonstruovány v budově velkého konventu, kde se v 18. století mnišské latríny nacházely.