Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá
Letní sporty

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.
Otava je nazývána zlatonosnou řekou, název pravděpodobně pochází z keltského spojení slov áth a ava, což znamenalo "řeka, na které je hodně brodů". Na březích Otavy se dříve rýžovalo zlato, proto je řeka také častokrát označovaná jako zlatonosná. Rýžování probíhalo v podobě drobounkých šupinek zlata – tzv. zlatinek, které se dobývaly pánví. I dnes se dají najít zlatinky v průměru až do jednoho centimetru (na 1 gram zlata je nutné vyrýžovat až 15 000 zlatinek).

Řeka byla v minulosti významnou dopravní tepnou a představovala zdroj obživy místních obyvatel. Nyní je vyhledávána rybáři, vodáky i turisty. Tok řeky je lemován mnoha kempy, které turistům a vodákům poskytují kvalitní služby.
 

Informace pro vodáky

Řeka Otava má pro vodáky spoustu výhod. Na české poměry nabízí mnoho sjízdných jezů a přitom vodácká doprava není příliš hustá. Kulturní vyžití nabízí množství památek (hrad Rabí, muzeum voroplavby ve Střelských Hošticích, hrad Zvíkov). Horní Otava je určena pro velmi zkušené vodáky. Obtížnost dosahuje až WW III. Sjízdný je pouze po deštích nebo na jaře na kajaku, nebo nafukovacích lodích.

Mnoho vodáků si oblíbilo 66 km úsek ze Sušice do Písku, který zvládnou i úplní začátečníci za 3-4 dny.

Oblíbené vodácké úseky na Otavě
  • Čeňkova pila – Radešov (most): 7 km, obtížnost WW II-III, sjízdné pouze na jaře nebo po deštích. Vodočet v Rejštějně – min. 80 cm. Omezení NP Šumava – smí se jezdit od 15. 3. – 31. 10. v čase od 8:00 do 20:00 hodin.
  • Radešov – Sušice: 13 km, obtížnost WW I, vodočet Radešov – min. 45 cm
  • Sušice – Horažďovice: 19,5 km, obtížnost ZWC, sjízdné celoročně
  • Horažďovice – Písek: 46,5 km, obtížnost ZWC – ZWB, sjízdné celoročně

Nebezpečné jezy:
ř.km 92,3 jez Sušice, přenášejte vpravo
ř.km 70,8 jez Svaté Pole, přenášejte vpravo
ř.km 53,8 jez Strakonice, přenášejte vlevo
 

Lahůdka pro zkušené: Čeňkova Pila – Sušice

Jednodenní plavba Čeňkova Pila – Sušice je určena zkušenějším vodákům. Velmi bystrý horský tok prověří vaše vodácké schopnosti ve vyšších peřejích. Řeka zde na prvních šesti kilometrech klesá o celých 48 metrů a dosahuje tak obtížnosti WW II-III. Zalesněné údolí řeky ukrývá kameny i velké balvany, prahy a vodní válce ve vodním řečišti. Pokud byste se obtížné vody báli, začněte Otavu splouvat v Radešově, kde se bystřina uklidňuje na obtížnost WW I.

U Sušice se řeka vymaní ze sevřeného koryta, říční údolí se rozevře a řeka se proplétá mezi loukami a lesy. Nevýhodou je potřeba kontrolovat vodní stav, který musí na Čeňkově Pile dosahovat 50 cm. Celý úsek je možné splout za 4-6 hodin. Na horním toku platí omezení NP Šumava: nasedací místo se nachází na pravém břehu Otavy těsně pod soutokem. Řeku je možné splouvat od 8:00-20:00 hodin.

Best of Fest – Honza "Tráva" Trávníček

Honza "Tráva" Trávníček uvádí projekci nejúspěšnějších filmů 39. MHFF a přednáší nejen o výstupech na osmitisícové vrcholy v Pakistánu a Nepálu.
Písek, Jihočeský kraj

Pískoviště 2023 v Písku – festival dětské radosti

Sochy z písku v Písku, spousta zábavy, koncertů a poluličních divadel, to je festival dětské radosti! Na návštěvníky čeká mnoho novinek, ale bez některých událostí by se festival rozhodně neobešel. Další ročník festivalu proběhne v termínu 12. – 14. května 2023.
Písek, Jihočeský kraj

Saint Patrick's Day s Jakofakt? a Budweis Drunken Bastards

Saint Patrick's Day v píseckém Divadle po čarou s kapelami Jakofakt? a Budweis Drunken Bastards.
Písek, Jihočeský kraj

Jógový pobyt pro rodiny s dětmi

Týden s jógou pro dospělé a s táborovým programem pro děti v době cvičení.
Mirotice, Jihočeský kraj

Plovárna u Václava v Písku

Právem se plovárně říká Písecký Barrandov. Už za první republiky sem zajížděly filmové hvězdy z Prahy a její unikátní kouzlo si můžete užít i dnes. V předchozích letech prošla náročnou rekonstrukcí, která jí rozhodně neubrala na romantické kráse.
Písek, Jihočeský kraj

Lezecké centrum LezeTop – Písek

Jedno z největších lezeckých center v ČR, 1500 m² lezecké plochy, více než 160 lezeckých cest všech obtížností. Centrum je určeno pro širokou veřejnost, začátečníky i sportovní lezce. Vstup není časově omezen.
Písek, Jihočeský kraj

Skiaréna Písek

Lyžařský areál v Písku je vybaven speciálním umělým povrchem, který umožňuje lyžování v období, kdy není sníh. Slouží jako tréninkový svah pro lyžařský oddíl a také pro veřejnost. Vlek se nachází na severním svahu Hradišťského vrchu (478 m n. m.), na pravém břehu Otavy.
Písek, Jihočeský kraj

Myška – hřiště bez bot

Myška je dětské hřiště kam se chodí bez bot.
Písek, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Buly v Písku

Hotel Buly je umístěn v klidné části města přitom nedaleko historického centra a slavného Kamenného mostu. V bezprostřední blízkosti hotelu je tenisový a fotbalový areál, zimní stadion, bowling, krytý i venkovní plavecký bazén, koupaliště a desítky kilometrů atraktivních cyklostezek.
Písek, Jihočeský kraj

Vykulená Sova – Kávový Klub & Pražírna

Ve Vykulené Sově můžete ochutnat to nejlepší espresso široko daleko a vyzkoušet různé alternativní přípravy kávy. Kulturní a hudební události nejsou v této kavárně výjimkou. Přijďte si jen tak posedět, nebo se příjemně pobavit se zajímavými osobnostmi hudební, kulturní i akademické společnosti.
Písek, Jihočeský kraj

Apartmány v centru města Písek

Ubytování v apartmánech v centru města Písek.
Písek, Jihočeský kraj

Kavárna Až na půdu

Ráno kavárna, přes den bistro a večer bar v historickém centru Písku.
Písek, Jihočeský kraj