Úvod > Co chcete dělat? > Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá
Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá
"> "> "> "> "> Reka Otava "> "> ">
Přidat foto
Letní sporty

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.
Otava je nazývána zlatonosnou řekou, název pravděpodobně pochází z keltského spojení slov áth a ava, což znamenalo "řeka, na které je hodně brodů". Na březích Otavy se dříve rýžovalo zlato, proto je řeka také častokrát označovaná jako zlatonosná. Rýžování probíhalo v podobě drobounkých šupinek zlata – tzv. zlatinek, které se dobývaly pánví. I dnes se dají najít zlatinky v průměru až do jednoho centimetru (na 1 gram zlata je nutné vyrýžovat až 15 000 zlatinek).

Řeka byla v minulosti významnou dopravní tepnou a představovala zdroj obživy místních obyvatel. Nyní je vyhledávána rybáři, vodáky i turisty. Tok řeky je lemován mnoha kempy, které turistům a vodákům poskytují kvalitní služby.
 

Informace pro vodáky

Řeka Otava má pro vodáky spoustu výhod. Na české poměry nabízí mnoho sjízdných jezů a přitom vodácká doprava není příliš hustá. Kulturní vyžití nabízí množství památek (hrad Rabí, muzeum voroplavby ve Střelských Hošticích, hrad Zvíkov). Horní Otava je určena pro velmi zkušené vodáky. Obtížnost dosahuje až WW III. Sjízdný je pouze po deštích nebo na jaře na kajaku, nebo nafukovacích lodích.

Mnoho vodáků si oblíbilo 66 km úsek ze Sušice do Písku, který zvládnou i úplní začátečníci za 3-4 dny.

Oblíbené vodácké úseky na Otavě
  • Čeňkova pila – Radešov (most): 7 km, obtížnost WW II-III, sjízdné pouze na jaře nebo po deštích. Vodočet v Rejštějně – min. 80 cm. Omezení NP Šumava – smí se jezdit od 15. 3. – 31. 10. v čase od 8:00 do 20:00 hodin.
  • Radešov – Sušice: 13 km, obtížnost WW I, vodočet Radešov – min. 45 cm
  • Sušice – Horažďovice: 19,5 km, obtížnost ZWC, sjízdné celoročně
  • Horažďovice – Písek: 46,5 km, obtížnost ZWC – ZWB, sjízdné celoročně

Nebezpečné jezy:
ř.km 92,3 jez Sušice, přenášejte vpravo
ř.km 70,8 jez Svaté Pole, přenášejte vpravo
ř.km 53,8 jez Strakonice, přenášejte vlevo
 

Lahůdka pro zkušené: Čeňkova Pila – Sušice

Jednodenní plavba Čeňkova Pila – Sušice je určena zkušenějším vodákům. Velmi bystrý horský tok prověří vaše vodácké schopnosti ve vyšších peřejích. Řeka zde na prvních šesti kilometrech klesá o celých 48 metrů a dosahuje tak obtížnosti WW II-III. Zalesněné údolí řeky ukrývá kameny i velké balvany, prahy a vodní válce ve vodním řečišti. Pokud byste se obtížné vody báli, začněte Otavu splouvat v Radešově, kde se bystřina uklidňuje na obtížnost WW I.

U Sušice se řeka vymaní ze sevřeného koryta, říční údolí se rozevře a řeka se proplétá mezi loukami a lesy. Nevýhodou je potřeba kontrolovat vodní stav, který musí na Čeňkově Pile dosahovat 50 cm. Celý úsek je možné splout za 4-6 hodin. Na horním toku platí omezení NP Šumava: nasedací místo se nachází na pravém břehu Otavy těsně pod soutokem. Řeku je možné splouvat od 8:00-20:00 hodin.
Zobrazit více
Plovárna u Václava v Písku

Plovárna u Václava v Písku

Písek, Jihočeský kraj
Lezecké centrum LezeTop – Písek

Lezecké centrum LezeTop – Písek

Písek, Jihočeský kraj
Skiaréna Písek

Skiaréna Písek

Písek, Jihočeský kraj
Myška – hřiště bez bot

Myška – hřiště bez bot

Písek, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Buly v Písku

Hotel Buly v Písku

Písek, Jihočeský kraj
Ubytování U Zlaté Koule v Písku

Ubytování U Zlaté Koule v Písku

Písek, Jihočeský kraj
Apartmány v centru města Písek

Apartmány v centru města Písek

Písek, Jihočeský kraj