Úvod > Co chcete dělat? > Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava
Ubytování

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…

Patříte-li mezi vyznavače několikadenního putování přírodou, určitě už jste tuto situaci zažili. Právě pro vás NP Šumava připravil pomoc v podobě nouzových nocovišť. Nocoviště se nacházejí především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Nouzová nocoviště v Česku fungují jenom na Šumavě.

Přenocovat v klidu a bez pokuty můžete na těchto místech: Hůrka, Poledník, Modrava, Bučina, Strážný či Nové Údolí. Nejnovější nocoviště, v pořadí již sedmé, správa parku vybudovala v jižní části rezervace, necelé dva kilometry od Plešného jezera. Turisté z tohoto místa mohou navštívit třeba zážitkovou trasu Duch pralesa nebo Schwarzenberský kanál.

Využití nocoviště má svoje podmínky: můžete se na něm zdržet jen jednu noc, a to od 18:00 do 9:00. Nesmí se zde rozdělávat oheň a všechny odpadky musíte odnést sebou pryč. Vzdálenost mezi jednotlivými šumavskými nocovišti je tak poměrně rovnoměrná. Pohybuje se v rozmezí od 11 do 15 km. Všechna nocoviště vás přivítají po celý rok.


Přehled nocovišť

Stará Hůrka
Nocoviště Hůrka se nachází nedaleko rozcestí modré a žluté značky v bývalé osadě Hůrka při cestě na jezero Laka, asi 2,5 km od výchozího místa Nová Hůrka (modrá). Směr je značen směrovkami. Z rozcestí se vydáte směrem „Rudská křižovatka“ (po žluté) a přibližně po 200m vpravo (u cesty stojí přenosné toalety) vede vyšlapaný chodník k nocovišti (asi 50m od silnice). Nocoviště je vybaveno stolem s lavicemi. Leží ve velice příjemném prostředí na suché louce s výhledem na hřeben hory Polom a horu Dřevěná hůl.

Nejbližší okolí: jezero Laka (2,5 km), Železná Ruda (10 km), Prášily (6,5 km) a Nová Hůrka (2,5 km – zastávka „zelených“ autobusů a parkoviště pro motorová vozidla).

Poledník
Nouzové nocoviště Poleník se nachází těsně pod rozhlednou Poledník (49.0644050N, 13.3954178E). Poledník slouží pro jedno přenocování od 18:00 do 9:00 hod.

Nejbližší okolí: Poledník rozhledna (75 m), Prášilské jezero (3,2 km), Javoří slať (3,5 km), Gsenget – bod záchrany (6 km).

Modrava
Nocoviště Modrava najdete při červené trase (Šumavská magistrála) hned za obcí směrem na Tříjezerní slať (též Javoří Pilu). Je vytýčeno na louce po levé straně ve směru z Modravy a řádně značeno směrovkami. Nocoviště leží na břehu Roklanského potoka asi 50 m od červené trasy. Přístup k němu je po vyšlapaném chodníku v poměrně podmáčeném terénu. Samotný prostor je ale na suché louce v romantickém prostředí šumavského horského potoka. Nocoviště je tradičně vyhrazeno a vybaveno posezením.

Nejbližší okolí: Modrava (300 m do centra, možnost parkování, zastávky všech „zelených“ autobusů i některých, celoročních pravidelných spojů), Filipova Huť (2,5  km), Kvilda (9 km), Březník (8 km), Antýgl (4 km), Javoří Pila (5,3 km), Tříjezerní slať (3 km), Poledník (11 km), Pramen Vltavy (11,5 km)... a další.

Bučina
Nocoviště leží při červené trase (Šumavská magistrála), v těsné blízkosti alpské vyhlídky, u křižovatky trasy se silnicí na Kvildu. V létě je zde zastávka prázdninové "zelené" linky autobusu Horská Kvilda – Bučina. Bučinské nouzové nocoviště je velice příjemné a patří k nejhezčím. Má suchý povrch a výhodou je těsná blízkost zastávky již vzpomínaného prázdninového autobusu. V jeho sousedství je též posezení pod dvěma vzrostlými buky, které je označováno jako "alpská vyhlídka". Za dobré viditelnosti se odtud nabízí jeden z nejkrásnějších šumavských panoramatických výhledů na Alpy. Místo je standardně vybaveno dřevěným posezením a mobilními toaletami.

Nejbližší okolí: hraniční přechod Bučina/Finsterau (400 m), Knížecí Pláně (2,5 km), Prameny Vltavy (3,5 km), Kvilda (8 km).

Strážný
Další z nocovišť je rovněž vytýčeno pod severozápadním svahem hory Obecní vrch u Strážného. Nachází se přímo na křižovatce červené a žluté trasy „Na Kapličce“, necelý kilometr jihozápadně od obce Strážný a je vyznačeno cedulí. Stejně jako ostatní nocoviště je i stráženské vybaveno venkovním posezením a mobilní toaletou.

Nejbližší okolí: Strážný (800 m; doprava, parkování, čerpací stanice, obchod, restaurace...), zřízenína hradu Kunžvart (4 km), Zlatá stezka, hraniční přechod do Bavorska (3km), Polecké jezírko (9 km), Horní Vltavice (8 km), Lenora (8 km), České Žleby (7 km)...aj.

Nové Údolí 
Velice příjemné nocoviště ležící asi 200 metrů od rozcestí (na červené magistrále) Nové Údolí, 60 m od asfaltové silničky (žlutá) směrem na Stožec (4,5 km). Od směrové šipky u silnice k němu vede lesní cesta. Nocoviště je standardně vybaveno chemickým WC a dřevěným posezením. Po červené pěší magistrále odtud můžete pokračovat směrem na Třístoličník nebo opačným na Strážné.

V nejbližším okolí: Nové Údolí (300 m) – chata, železniční zastávka (vlaky: Stožec, Volary, České Budějovice), hraniční přechod do Bavorska (Haidmühle), výchozí místo na Třístoličník. Údolím protéká Studená Vltava, nedaleko (4,5 km) leží obec Stožec (Stožecká kaple a skála, informační středisko NPŠ, ubytování, restaurace, parkoviště). Vzdálenější cíle: Schwarzemberský plavební kanál, Medvědí stezka, České Žleby, Volary, rašeliniště Mrtvý luh...

Pod Jezerní cestou 
První z nouzových nocovišť na území NP Šumava, které bylo vytýčeno mimo červenou pěší Šumavskou magistrálu. Nocoviště se nachází přímo na rozcestí před vstupem na Jezerní cestu vedoucí přes Kamenné moře k Plešnému jezeru, při zelené stezce z Nové Pece. Nocoviště je standardně vybaveno (posezení, chemické WC...).

V jeho blízkosti se nachází cíle: Plešné jezero (1,5 km; Kamenné moře), Plechý (4 km, nástup na červenou pěší Magistrálu...) dále osada Jelení (též Jelení Vrchy, 6 km), Nová Pec (8 km), turistický hraniční přechod Nová Pec (3,5 km; do Rakouska), kiosek s občerstvením na Říjišti (1,5 km). Celou oblastí procházíSchwarzemberský plavební kanál...aj. Nejbližší místa, kam je možné se dopravit vlastními prostředky: Nová Pec (též vlak nebo zelené autobusy) a Jelení Vrchy (autobus z Nové Pece).

20.8.
21.8.
Volarské slavnosti dřeva

Volarské slavnosti dřeva

Volary, Jihočeský kraj
10.9.
Běhej lesy Boletice – noční závod

Běhej lesy Boletice – noční závod

Boletice, Jihočeský kraj
28.5.
31.12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Lenora, Jihočeský kraj
2.9.
3.9.
Eno-gastronomické přehlídky – Sýry, Ryby a Víno

Eno-gastronomické přehlídky – Sýry, Ryby a Víno

Prachatice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Horní Planá, Jihočeský kraj
Aparthotel&Wellness Knížecí cesta Lipno

Aparthotel&Wellness Knížecí cesta Lipno

Horní Planá, Jihočeský kraj
Natali Bistrárna v Horní Plané

Natali Bistrárna v Horní Plané

Horní Planá, Jihočeský kraj