Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Po stopách šlechtických rodů: s Eggenberky do středověku a do pohádky Českého Krumlova

Po stopách šlechtických rodů: s Eggenberky do středověku a do pohádky Českého Krumlova

Muzeum na náměstí je proměněné ve středověkou mučírnu, další v jedno velké loutkové divadlo. Na zámku jsou krom historického vybavení medvědi a v jednom z krumlovských domů můžete naráz potkat Klause, Jacksona i Matku Terezu. Málokteré město si zápis na seznam UNESCO zaslouží tak jako Český Krumlov.
Český KrumlovDo bohatého historického vývoje Českého Krumlova se zapsaly čtyři šlechtické rody: páni z Krumlova a Rožmberkové, pocházející z rozvětveného rodu Vítkovců, Schwarzenberkové a knížecí rod Eggenberků.

Už za Rožmberků se v zámeckém příkopu chovali medvědi. Chlupatí strážci zdejšího zámku, kteří obývají hradní příkop od začátku 18. století, jsou na pozornost návštěvníků zvyklí. Ještě aby ne! Český Krumlov je v jižních Čechách turistickým tahákem číslo jedna a ročně se sem sjíždí statisíce turistů z celého světa. Areál zdejšího hradu a zámku je hned po pražských Hradčanech druhý největší u nás a spolu s historickým centrem města tvoří architektonický unikát, právem zařazený do světového kulturního dědictví.

zámecká zahrada český krumlovKřivolaké uličky lemované renesančními domy, na jejichž fasádách se díky zachovalým freskám otevírá magický svět dávné historie, vás zavedou ke kostelům a klášterům, hospůdkám jako ze středověku i k vyhlídkám, ze kterých budete moct obdivovat dominantu Krumlova – majestátní komplex Dolního a Horního hradu, jehož budovy obepínají pět nádvoří. Na mozaiku červených střech, schoulenou v meandru Vltavy, pyšně shlíží zámecká věž, na kterou můžete vylézt a pokochat se výhledem. Kromě prohlídky zámku a jeho lapidária stojí za projití i hradní podzemí, nekonečné předhradí a zámecké zahrady. Nenechte si ujít ani výhled z pětipatrového mostu Na Plášti, který je tak mohutný a velkolepý, že jej na první pohled budete považovat za jedno z hradních stavení s komnatami a sály v útrobách.
 

Pohádky, loutky a divadlo

Český Krumlov LatránAbyste si začali připadat jako v pohádce, stačí se projít zámeckým areálem a starým městem – Latránem. Ne nadarmo se skoro ke každému zdejšímu domu traduje nějaká pověst: po zámku se prý toulává Bílá paní, v jednom z hotelů přebýval zlý bazilišek a na půdě Muzea loutek údajně dodnes straší. Člověk nemusí mít bujnou fantazii, aby si v uličkách, vydlážděných kočičími hlavami, uměl představit starodávné kočáry tažené koňmi, šlechtice v okázalých róbách i švitořící čeládku. Chcete-li tento dojem umocnit, vydejte se do Pohádkového domu či Muzea marionet. Expozice věnované historii (nejen krumlovského) divadla jsou plné loutek: krom bezejmenných čertů, skřítků a čarodějnic uvidíte třeba Fausta či Spejbla s Hurvínkem. Kultura má v Českém Krumlově dlouhou tradici a divadlo je s ní neodmyslitelně spjato.

otáčivé hledištěO zdejším Otáčivém hledišti s více než padesátiletou historií, ve kterém dosud usedly takřka dva miliony diváků, jste jistě slyšeli. Hraje se vždy v létě, tak pokud budete mít cestu, nenechte si některé z představení ujít – všechna stojí zato! Pokud letní sezónu minete, prohlédněte si alespoň Zámecké divadlo, které je skutečným unikátem: je to jedno z nejstarších a nejkomplexněji dochovaných barokních divadel v Evropě! Otevřeno veřejnosti bývá od května do října. Kulturní akce a festivaly se v Českém Krumlově konají po celý rok, k nejznámějším patří Slavnosti pětilisté růže, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Svatováclavské slavnosti a Advent a Vánoce v Českém Krumlově.
 

Na skok do středověku

Muzeu voskových figurín český krumlovKulturní a historické bohatství Českého Krumlova umocňují originální expozice zdejších muzeí, které jsou jako dělané pro děti a turisty znavené poznáváním památek. V Muzeu voskových figurín vás nečekají žádné informační tabule, „suché“ exponáty ani sáhodlouhý výklad. Naopak. Rovnýma nohama tu „skočíte“ do středověku, přímo do vesnické hospody k rozesmátým chasníkům a do prastarých domů, kde zastihnete středověké řemeslníky zrovna uprostřed práce. Poznáte však i blýskavější obraz dávné minulosti: potkáte se s Karlem IV., Rudolfem II. i šlechtici, kteří proslavili jižní Čechy. V síni slávy nakonec čeká plejáda známých osobností, například Casanova, Václav Klaus, Karel Čapek, Matka Tereza či Michael Jackson.

Muzeum tortury na náměstí vás vezme do dob dávno minulých ještě jednou, tentokrát však do jejich nejtemnějších zákoutí. Na figurínách uvidíte, jak si středověké útrpné právo vynucovalo přiznání, stanete se svědky upálení čarodějnice a po prohlídce mučících nástrojů vám zůstane mrazivý pocit v zádech...