!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou
Příroda

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou

První česká pěší trasa, která je na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe, vede hlubokým údolím řeky Lužnice kolem historických měst Tábor a Bechyně, starých mlýnů a zřícenin. Celkem měří 55 km.
Pěší stezka údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí přes Tábor a Bechyni do Týna nad Vltavou se 4. prosince 2019 dostala na seznam nejlepších pěších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe. Dlouhá je 55 km a je rozdělena do 4 denních etap. Začíná v Plané nad Lužnicí a končí v Týně nad Vltavou za soutokem Lužnice a Vltavy.

Jde o první stezku Best of Europe v ČR, která se tímto oceněním může pochlubit. Pro zařazení na seznam musí stezka splnit přísná kritéria, co se týče povrchů stezky, atraktivit a dostupnosti služeb. Pěší trasa je tak mezi 19 trasami v Evropě na tomto prestižním seznamu. Česká republika se tak stala teprve 10. evropskou zemí, která takovou trasu má.

Stezka vede údolím Lužnice (oblastí zvanou Toulava). Začíná v Plané nad Lužnicí, po modré turistické značce pokračuje po břehu řeky do Sezimova Ústí, odkud jde po červené přes rozhlednu Hýlačka do lesoparku Pintovka a po žluté do Tábora. Údolím řeky pokračuje po červené až do Bechyně a následně vede podél řeky až k Týnu nad Vltavou, kde se Lužnice vlévá do Vltavy. Správný směr vám ukáže logo stezky na ukazatelích i infopanelech.
 

Kudy stezka vede?

Stezka začíná v Plané na nově opraveném nábřeží s dřevěnými moly, která vybízí k odpočinku. Směrem na Sezimovo Ústí půjdete po modré značce. Do Sezimova Ústí dorazíte přes Soukeník s jezem a zbytky mlýna. Stezka vede těsně kolem areálu vily prezidenta Edvarda Beneše s jeho památníkem a hrobkou. Na náměstí se vydejte po červené značce přes Lužnici, směrem k Táboru.

Trasa stoupá k rozhledně Hýlačka přes les Pintovku, kde červenou značku nakrátko vystřídá žlutá, až ke Švehlovu mostu v Táboře. Pokračuje po schodech ve stráni dolů po červené značce k Lužnici kolem kapličky svaté Eleonory s léčivou studánkou. Prochází pod vysokými skalami kolem pohádkových dřevěných soch vodníka, poustevníka, nebo čerta. Zanedlouho na vás čeká magické místo - Harrachovka, kde stávala turistická restaurace s lávkou přes Lužnici – cca 400 m na druhém břehu přes lávku je dnes restaurace nová, kde se můžete občerstvit. Kolem Lužnice pokračuje stezka svou nejstarší částí, kterou postavil Klub českých turistů spolu s hrabětem Harrachem už v roce 1899. Čeká vás divoká příroda, kamenné chodníčky a na druhém břehu uvidíte staré mlýny - Kvěchův, Matoušovský, Breda.

Příběnickou skalou pak prochází tunel, trasa pak vede skrze visutou lávku pod zříceninu hradu Příběnice. Je tu také legendární turistická restaurace s penzionem na místě někdejšího podhradí. Další kus cesty vás dovede na místo někdejší restaurace Lužničanka, kde jsou hned tři kempy, kde můžete v létě složit hlavu. Červená značka vás dovede dál těsně kolem řeky až k řetězovému Stádleckému mostu, poslednímu v ČR. Překonáte po mostě Lužnici a po druhém břehu se dostanete k prudkému stoupání do stráně. Výstup stojí za to, u kostela Panny Marie je vyhlídka na celé říční údolí a okolní lesy. Hned za vyhlídkou vás uvíátají Dobronice se zříceninou hradu a sezónním občerstvením.

Trasa pokračuje do Bechyně po louce a následně lesnatým srázem, na který nakonec vystoupáte a otevře se vám několik výhledů na řeku a strmé skály za ní. Přes pole a starou alejí se dostanete k Bechyňskému hřbitovou, přes silnici a louku sejdeme znovu do údolí k Lužnici, kde nás čeká můstek u Bechyňského vodopádu jako z Pána Prstenů. Nakonec projdete pod majestátním mostem Duha do Bechyně. Odtud se můžete vydat zkratkou do města. Trasa dále vede po zelené přes most Duha na stezku Bechyňské výhledy, kde na vás čekají tři vyhlídky – na most, na klášter a na zámek. Přímo pod zámkem se kolem mlýna  a jezu vrátíte na črvenou značku, abyste se znovu zanořili do skalnatého kaňonu, naproti vám se po skalách vine via ferrata a do řeky ústí romantická Židova strouha.

Cesta přes Rosín vás dovede do Koloděj se zámkem Mitrowicz, kousek za obcí změní barvu na žlutou a stoupá na vyhlídku na skále Překvapení. Žlutá značka vás zavede k Týnu, kde je odbočka k soutoku Lužnice s Vltavou. Trasa vede na rozhlednu Semenec a odtud po červené značce sestoupí do Týna nad Vltavou, kde na nábřeží končí.
Zobrazit více
28.1.
30.1.
Winter Classic Hockey Days

Winter Classic Hockey Days

Planá nad Lužnicí, Jižní Čechy
8.7.
10.7.
Festival Mighty Sounds 2022

Festival Mighty Sounds 2022

Tábor, Jižní Čechy
13.11.
Světový pohár v cyklokrosu 2022 v Táboře

Světový pohár v cyklokrosu 2022 v Táboře

Tábor, Jižní Čechy
4.2.
6.2.
Za vysvědčení do Zoo Tábor

Za vysvědčení do Zoo Tábor

Tábor, Jižní Čechy