Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou
Příroda

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou

První česká pěší trasa, která je na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe, vede hlubokým údolím řeky Lužnice kolem historických měst Tábor a Bechyně, starých mlýnů a zřícenin. Celkem měří 55 km.
Pěší stezka údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí přes Tábor a Bechyni do Týna nad Vltavou se 4. prosince 2019 dostala na seznam nejlepších pěších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe. Dlouhá je 55 km a je rozdělena do 4 denních etap. Začíná v Plané nad Lužnicí a končí v Týně nad Vltavou za soutokem Lužnice a Vltavy.

Jde o první stezku Best of Europe v ČR, která se tímto oceněním může pochlubit. Pro zařazení na seznam musí stezka splnit přísná kritéria, co se týče povrchů stezky, atraktivit a dostupnosti služeb. Pěší trasa je tak mezi 19 trasami v Evropě na tomto prestižním seznamu. Česká republika se tak stala teprve 10. evropskou zemí, která takovou trasu má.

Stezka vede údolím Lužnice (oblastí zvanou Toulava). Začíná v Plané nad Lužnicí, po modré turistické značce pokračuje po břehu řeky do Sezimova Ústí, odkud jde po červené přes rozhlednu Hýlačka do lesoparku Pintovka a po žluté do Tábora. Údolím řeky pokračuje po červené až do Bechyně a následně vede podél řeky až k Týnu nad Vltavou, kde se Lužnice vlévá do Vltavy. Správný směr vám ukáže logo stezky na ukazatelích i infopanelech.
 

Kudy stezka vede?

Stezka začíná v Plané na nově opraveném nábřeží s dřevěnými moly, která vybízí k odpočinku. Směrem na Sezimovo Ústí půjdete po modré značce. Do Sezimova Ústí dorazíte přes Soukeník s jezem a zbytky mlýna. Stezka vede těsně kolem areálu vily prezidenta Edvarda Beneše s jeho památníkem a hrobkou. Na náměstí se vydejte po červené značce přes Lužnici, směrem k Táboru.

Trasa stoupá k rozhledně Hýlačka přes les Pintovku, kde červenou značku nakrátko vystřídá žlutá, až ke Švehlovu mostu v Táboře. Pokračuje po schodech ve stráni dolů po červené značce k Lužnici kolem kapličky svaté Eleonory s léčivou studánkou. Prochází pod vysokými skalami kolem pohádkových dřevěných soch vodníka, poustevníka, nebo čerta. Zanedlouho na vás čeká magické místo - Harrachovka, kde stávala turistická restaurace s lávkou přes Lužnici – cca 400 m na druhém břehu přes lávku je dnes restaurace nová, kde se můžete občerstvit. Kolem Lužnice pokračuje stezka svou nejstarší částí, kterou postavil Klub českých turistů spolu s hrabětem Harrachem už v roce 1899. Čeká vás divoká příroda, kamenné chodníčky a na druhém břehu uvidíte staré mlýny - Kvěchův, Matoušovský, Breda.

V roce 2022 došlo k revitalizaci některých úseků stezky – najdete zde např. nové povalové chodníčky na rozbahněných úsecích.

Příběnickou skalou pak prochází tunel, trasa pak vede skrze visutou lávku pod zříceninu hradu Příběnice. Je tu také legendární turistická restaurace s penzionem na místě někdejšího podhradí. Další kus cesty vás dovede na místo někdejší restaurace Lužničanka, kde jsou hned tři kempy, kde můžete v létě složit hlavu. Červená značka vás dovede dál těsně kolem řeky až k řetězovému Stádleckému mostu, poslednímu v ČR. Překonáte po mostě Lužnici a po druhém břehu se dostanete k prudkému stoupání do stráně. Výstup stojí za to, u kostela Panny Marie je vyhlídka na celé říční údolí a okolní lesy. Hned za vyhlídkou vás uvíátají Dobronice se zříceninou hradu a sezónním občerstvením.

Trasa pokračuje do Bechyně po louce a následně lesnatým srázem, na který nakonec vystoupáte a otevře se vám několik výhledů na řeku a strmé skály za ní. Přes pole a starou alejí se dostanete k Bechyňskému hřbitovou, přes silnici a louku sejdeme znovu do údolí k Lužnici, kde nás čeká můstek u Bechyňského vodopádu jako z Pána Prstenů. Nakonec projdete pod majestátním mostem Duha do Bechyně. Odtud se můžete vydat zkratkou do města. Trasa dále vede po zelené přes most Duha na stezku Bechyňské výhledy, kde na vás čekají tři vyhlídky – na most, na klášter a na zámek. Přímo pod zámkem se kolem mlýna  a jezu vrátíte na črvenou značku, abyste se znovu zanořili do skalnatého kaňonu, naproti vám se po skalách vine via ferrata a do řeky ústí romantická Židova strouha.

Cesta přes Rosín vás dovede do Koloděj se zámkem Mitrowicz, kousek za obcí změní barvu na žlutou a stoupá na vyhlídku na skále Překvapení. Žlutá značka vás zavede k Týnu, kde je odbočka k soutoku Lužnice s Vltavou. Trasa vede na rozhlednu Semenec a odtud po červené značce sestoupí do Týna nad Vltavou, kde na nábřeží končí.

Festival Mighty Sounds 2023

Mighty Sounds je unikátní třídenní hudební festival, který se koná každoročně v červenci v Táboře. Na Mighty hraje hlavně punk, ska, reggae, punkrock, rockabilly, rock´n´roll, hardcore, indie rock a hudební styly, které se od nich odvíjejí anebo s nimi úzce souvisejí.
Tábor, Jihočeský kraj

Za vysvědčení do Zoo Tábor

Každé dítě, které na pokladně ukáže vysvědčení s vyznamenáním, bude mít vstup s 20% slevou. Šikulové a šikulky, kteří dostali samé jedničky budou mít vstup s 50% slevou!
Tábor, Jihočeský kraj

Mistrovství světa v cyklokrosu Tábor 2024

Mistrovství světa v cyklokrosu.
Tábor, Jihočeský kraj

Závody dračích lodí v Táboře

Zábavné závody pro širokou veřejnost na otevřené prodloužené ozdobené kanoi s dračí hlavou.
Tábor, Jihočeský kraj

Muzeum lidové architektury Ludmila

Muzeum vás seznámí s lidovou architekturou jižních Čech.
Lužnice, Jihočeský kraj

Galerie Fara v Plané nad Lužnicí

Nově otevřené výstavní prostory v nádherné budově Farního úřadu v Plané nad Lužnicí chtějí oživit kulturní dění v Plané. Malé plánské muzeum na Táborsku bylo slavnostně otevřeno 27. září 2013.
Planá nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Skalní lezení v Jižních Čechách a na pískovci s horským vůdcem UIAGM

Zažijte příjemné dny v klidném prostředí jihočeských skal. Nabízíme např. jednodenní skalní lezení, víkendové kurzy pro začátečníky či týdenní lezení, a to převážně v okolí Tábora.
Planá nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Náměstí Tomáše Bati v Sezimově Ústí

Na náměstí před Astrou se nachází kovová socha – stylizovaná hubená postava v podřepu, s rukou vystrčenou vysoko k nebi a v dlani třímající kouli.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinný pivovar Obora

Rodinný pivovar Obora funguje od roku 2015 na farmě rodiny Novákových v obci Obora nedaleko Želče u Tábora.
Malšice, Jihočeský kraj

Klub Garage Tábor s vlastním pivem

Klub Garage najdete v Táboře, na Ústeckém předměstí. Nabízí nejen skvělá jídla, své vlastní pivo, ale i spoustu zajímavých kulturních akcí.
Tábor, Jihočeský kraj

Autokemp Knížecí rybník v jižních Čechách

Vydejte se strávit příjemnou dovolenou do autokempu Knížecí rybník nedaleko Tábora.
Tábor, Jihočeský kraj

Romantik hotel Eleonora v Táboře

Romantik hotel Eleonora se nachází v původní budově nově zrekonstruovaných městských lázní, na břehu řeky Lužnice, přímo pod historickými hradbami, cca 10 min. chůze od historického centra města a nedaleko rekreační zóny rybníku Jordán.
Tábor, Jihočeský kraj