Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou
Stezka Best of Europe, kudy z nudy
Příroda

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou

První česká pěší trasa, která je na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe, vede hlubokým údolím řeky Lužnice kolem historických měst Tábor a Bechyně, starých mlýnů a zřícenin. Celkem měří 55 km.
Pěší stezka údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí přes Tábor a Bechyni do Týna nad Vltavou se 4. prosince 2019 dostala na seznam nejlepších pěších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe. Dlouhá je 55 km a je rozdělena do 4 denních etap. Začíná v Plané nad Lužnicí a končí v Týně nad Vltavou za soutokem Lužnice a Vltavy.

Jde o první stezku Best of Europe v ČR, která se tímto oceněním může pochlubit. Pro zařazení na seznam musí stezka splnit přísná kritéria, co se týče povrchů stezky, atraktivit a dostupnosti služeb. Pěší trasa je tak mezi 19 trasami v Evropě na tomto prestižním seznamu. Česká republika se tak stala teprve 10. evropskou zemí, která takovou trasu má.

Stezka vede údolím Lužnice (oblastí zvanou Toulava). Začíná v Plané nad Lužnicí, po modré turistické značce pokračuje po břehu řeky do Sezimova Ústí, odkud jde po červené přes rozhlednu Hýlačka do lesoparku Pintovka a po žluté do Tábora. Údolím řeky pokračuje po červené až do Bechyně a následně vede podél řeky až k Týnu nad Vltavou, kde se Lužnice vlévá do Vltavy. Správný směr vám ukáže logo stezky na ukazatelích i infopanelech.
 

Kudy stezka vede?

Stezka začíná v Plané na nově opraveném nábřeží s dřevěnými moly, která vybízí k odpočinku. Směrem na Sezimovo Ústí půjdete po modré značce. Do Sezimova Ústí dorazíte přes Soukeník s jezem a zbytky mlýna. Stezka vede těsně kolem areálu vily prezidenta Edvarda Beneše s jeho památníkem a hrobkou. Na náměstí se vydejte po červené značce přes Lužnici, směrem k Táboru.

Trasa stoupá k rozhledně Hýlačka přes les Pintovku, kde červenou značku nakrátko vystřídá žlutá, až ke Švehlovu mostu v Táboře. Pokračuje po schodech ve stráni dolů po červené značce k Lužnici kolem kapličky svaté Eleonory s léčivou studánkou. Prochází pod vysokými skalami kolem pohádkových dřevěných soch vodníka, poustevníka, nebo čerta. Zanedlouho na vás čeká magické místo - Harrachovka, kde stávala turistická restaurace s lávkou přes Lužnici – cca 400 m na druhém břehu přes lávku je dnes restaurace nová, kde se můžete občerstvit. Kolem Lužnice pokračuje stezka svou nejstarší částí, kterou postavil Klub českých turistů spolu s hrabětem Harrachem už v roce 1899. Čeká vás divoká příroda, kamenné chodníčky a na druhém břehu uvidíte staré mlýny - Kvěchův, Matoušovský, Breda.

V roce 2022 došlo k revitalizaci některých úseků stezky – najdete zde např. nové povalové chodníčky na rozbahněných úsecích.

Příběnickou skalou pak prochází tunel, trasa pak vede skrze visutou lávku pod zříceninu hradu Příběnice. Je tu také legendární turistická restaurace s penzionem na místě někdejšího podhradí. Další kus cesty vás dovede na místo někdejší restaurace Lužničanka, kde jsou hned tři kempy, kde můžete v létě složit hlavu. Červená značka vás dovede dál těsně kolem řeky až k řetězovému Stádleckému mostu, poslednímu v ČR. Překonáte po mostě Lužnici a po druhém břehu se dostanete k prudkému stoupání do stráně. Výstup stojí za to, u kostela Panny Marie je vyhlídka na celé říční údolí a okolní lesy. Hned za vyhlídkou vás uvíátají Dobronice se zříceninou hradu a sezónním občerstvením.

Trasa pokračuje do Bechyně po louce a následně lesnatým srázem, na který nakonec vystoupáte a otevře se vám několik výhledů na řeku a strmé skály za ní. Přes pole a starou alejí se dostanete k Bechyňskému hřbitovou, přes silnici a louku sejdeme znovu do údolí k Lužnici, kde nás čeká můstek u Bechyňského vodopádu jako z Pána Prstenů. Nakonec projdete pod majestátním mostem Duha do Bechyně. Odtud se můžete vydat zkratkou do města. Trasa dále vede po zelené přes most Duha na stezku Bechyňské výhledy, kde na vás čekají tři vyhlídky – na most, na klášter a na zámek. Přímo pod zámkem se kolem mlýna  a jezu vrátíte na črvenou značku, abyste se znovu zanořili do skalnatého kaňonu, naproti vám se po skalách vine via ferrata a do řeky ústí romantická Židova strouha.

Cesta přes Rosín vás dovede do Koloděj se zámkem Mitrowicz, kousek za obcí změní barvu na žlutou a stoupá na vyhlídku na skále Překvapení. Žlutá značka vás zavede k Týnu, kde je odbočka k soutoku Lužnice s Vltavou. Trasa vede na rozhlednu Semenec a odtud po červené značce sestoupí do Týna nad Vltavou, kde na nábřeží končí.

Aktuality

Festival Mighty Sounds 2024

Mighty Sounds je unikátní třídenní hudební festival, který se po 18. uskuteční v červnu v Táboře. Na Mighty hraje hlavně punk, ska, reggae, punkrock, rockabilly, rock´n´roll, hardcore, indie rock a hudební styly, které se od nich odvíjejí anebo s nimi úzce souvisejí.
Tábor, Jihočeský kraj

Footfest 2024

Hudba, tanec a radost se Vrací do Želče u Tábora.
Želeč, Jihočeský kraj

Letní herecká škola 2024 – herecký tábor

Letos nás čeká již 32. ročník. Na LHŠ se účastníci učí herectví, zpěv a tanec, ale také režii, produkci, scénáristiku, dramaturgii, jevištní výtvarnictví, kostýmy, masky, rekvizity, inspici, zvuk a světla.
Tábor, Jihočeský kraj

Závody dračích lodí v Táboře

Zábavné závody pro širokou veřejnost na otevřené prodloužené ozdobené kanoi s dračí hlavou.
Tábor, Jihočeský kraj

Táborský festival vína, kultury a jídla 2024

Nejdelší festival vína a gastronomie ve střední Evropě a také největší přehlídka českých, moravských a zahraničních vín se koná na jihu Čech. 16. ročník unikátního multikulturního festivalu spojuje víno, kulturu a jídlo. Návštěvníci se mohou těšit na špičkovou gastronomii a nejlepší vinaře!
Tábor, Jihočeský kraj

Náhodný Výběr

Připojte se k oslavě 10 let existence kapely Náhodný Výběr! Zveme vás na speciální koncert, který bude odezvou vaší podpory týhle úžasný hudební cesty. Nebudeme v tom sami! Pozvali jsme kapelu UDG a písničkáře Lásku.
Tábor, Jihočeský kraj

Miroslav Donutil – Na kus řeči

Opravdová lahůdka pro všechny, kteří milují dobrý humor!
Tábor, Jihočeský kraj

Pivní slavnosti Tábor 2024

Ve dnech 14. – 16. března se v jihočeském Táboře v hotelu Palcát uskuteční již tradiční mezinárodní přehlídka pivovarů v podobě Pivních slavností.
Tábor, Jihočeský kraj

Galerie Fara v Plané nad Lužnicí

Nově otevřené výstavní prostory v nádherné budově Farního úřadu v Plané nad Lužnicí chtějí oživit kulturní dění v Plané. Malé plánské muzeum na Táborsku bylo slavnostně otevřeno 27. září 2013.
Planá nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Skalní lezení v Jižních Čechách a na pískovci s horským vůdcem UIAGM

Zažijte příjemné dny v klidném prostředí jihočeských skal. Nabízíme např. jednodenní skalní lezení, víkendové kurzy pro začátečníky či týdenní lezení, a to převážně v okolí Tábora.
Planá nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Lipová hraběcí alej

Romantická hraběcí alej je významným krajinným prvkem vedoucím od Strkovského zámku, kolem Košického rybníka až k rybníku Hejtman v Plané nad Lužnicí.
Planá nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Náměstí Tomáše Bati v Sezimově Ústí

Na náměstí před Astrou se nachází kovová socha – stylizovaná hubená postava v podřepu, s rukou vystrčenou vysoko k nebi a v dlani třímající kouli.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Skydive Tábor – tandemové seskoky či parašutistický výcvik

Skydive Tábor nabízí kompletní služby v oblasti parašutismu – tandemové seskoky, základní výcvik, výcvik AFF, létání ve větrném tunelu, dárkové poukazy či firemní akce. Hlavním působištěm je letiště Tábor. Dále můžete skákat v Českých Budějovicích, Jihlavě i na ostatních letištích v ČR.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Přírodní koupací biotop Pohoda v Sezimově Ústí

Koupací biotop s přírodním čištěním vody se nachází v krásném přírodním meandru Kozského potoka v Sezimově Ústí.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše, prezidenta republiky je věnován státnickému dílu a demokratickému odkazu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše a zároveň jeho rodinnému životu v Sezimově Ústí.
Sezimovo Ústí, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Lužnice

Hotel Lužnice je nově zrekonstruovaný hotel, který se nachází v centru města Planá nad Lužnicí.
Planá nad Lužnicí, Jihočeský kraj

Rodinný pivovar Obora

Rodinný pivovar Obora funguje od roku 2015 na farmě rodiny Novákových v obci Obora nedaleko Želče u Tábora.
Malšice, Jihočeský kraj

Klub Garage Tábor s vlastním pivem

Klub Garage najdete v Táboře, na Ústeckém předměstí. Nabízí nejen skvělá jídla, své vlastní pivo, ale i spoustu zajímavých kulturních akcí.
Tábor, Jihočeský kraj

Autokemp Knížecí rybník v jižních Čechách

Vydejte se strávit příjemnou dovolenou do autokempu Knížecí rybník nedaleko Tábora.
Tábor, Jihočeský kraj

Romantik hotel Eleonora v Táboře

Romantik hotel Eleonora se nachází v původní budově nově zrekonstruovaných městských lázní, na břehu řeky Lužnice, přímo pod historickými hradbami, cca 10 min. chůze od historického centra města a nedaleko rekreační zóny rybníku Jordán.
Tábor, Jihočeský kraj

Penzion Pintovka

Ubytování v okolí turistické oblasti Toulavy v přírodě.
Tábor, Jihočeský kraj

Putovní pražírna v Táboře

Kavárna s vlastní pražírnou výběrové kávy. Široká nabídka káv, zákusků, slaného i sladkého občerstvení.
Tábor, Jihočeský kraj

Táborská restaurace MACE

MACE se nachází v hotelu Palcát v blízkosti historického centra Tábora. Restaurace se zaměřuje na českou kuchyni se zaměřením na lokální a čerstvé suroviny.
Tábor, Jihočeský kraj