Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Knížecí stolec
Příroda

Naučná stezka Knížecí stolec

Největším lákadlem vojenského újezdu Boletice je modře značený okruh na Knížecí stolec. Doprovází jej zajímavá a populárně popsaná naučná stezka. Na devíti zastaveních se dozvíte z informačních tabulí vše o lese, jeho obyvatelích a péči o něj.
Naučná stezka v chráněné krajinné oblasti Šumava vede okružní trasou na vrchol Knížecího stolce s malou rozhlednou. Celá trasa se nachází na území vojenského újezdu Boletice – vstup je sem možný pouze o víkendech a státních svátcích. Na masivních dřevěných lavicích se stoly si můžete odpočinout a vychutnávat si nejen pohled do krajiny, ale i občerstvení z vlastních zásob. Celý modře značený okruh, dlouhý necelých 15 km, je tedy z poloviny poctivě do kopce, druhá polovina pak za odměnu klesá.

Dřevěná rozhledna z kulatiny byla postavena v roce 2012. I když je vysoká jen 8 metrů, nijak to neomezuje úchvatný kruhový rozhled po celé Šumavě.

Na turistických a cyklistických stezkách, které vznikly vně posunutých hranic újezdu, se lze pohybovat bez omezení. Režim pohybu uvnitř vojenského újezdu: vstup do vojenského újezdu je podmíněn důsledným dodržováním pravidel, která jsou uvedená na informačních tabulích na vstupech. Pohyb je povolen o víkendech a o státních svátcích od 7 do 21 hodin a to pouze po značených turistických cestách a cyklostezkách. Není dovoleno nikde tábořit ani rozdělávat oheň.

Jak se tam dostat: autem – parkoviště se nachází u hranice Vojenského újezdu Boletice, cca 1 km od hlavní silnice Volary – Černá v Pošumaví u osady Záhvozdí. Vlakem jeďte do zastávky Pěkná.
 

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Horní Planá, Jihočeský kraj
Café bistro Kynutá buchta Horní Plané

Café bistro Kynutá buchta Horní Plané

Horní Planá, Jihočeský kraj
Natali Bistrárna v Horní Plané

Natali Bistrárna v Horní Plané

Horní Planá, Jihočeský kraj