Úvod > Co chcete dělat? > Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek
Letní sporty

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek

Lužnice je typická nížinná řeka, jejíž tok je po celé délce zadržován četnými jezy. Klidný proud bývá rychlejší pouze v době jarního tání nebo po větších deštích. Patří mezi naše nejčastěji sjížděné řeky. Úsek nejlepší sjízdnosti začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy.

Řeka Lužnice je říční tepnou Třeboňské pánve. Protéká napříč Třeboňskem, od jižních hranic s Rakouskem až po Veselí nad Lužnicí. Lužnice je pro Třeboňsko řeka velmi významná; její voda teče Zlatou stokou, Novou a Starou řekou a díky tomu podivuhodným způsobem zásobuje mnohé rybníky i celé rybniční soustavy a vzácné mokřady Třeboňska. Jméno řeky se vyvinulo ze staročeského označení Ložbnica „lužní řeka, voda protékající luhy“.

Lužnice je dlouhá 208 km a odvodňuje území o rozloze 4234,65 km². Oproti ostatním jihočeským řekám má však velmi malý spád a teče pomalu. Řeka má řadu přítoků, z nichž největší jsou Dračice, Koštěnický potok a Nežárka. Celý horní tok Lužnice od hranic s Rakouskem až k Veselí nad Lužnicí je součástí CHKO Třeboňsko. Poté je koryto řeky v úseku od Veselí nad Lužnicí k soutoku s Vltavou chráněné jako Přírodní památka Lužnice.

Za Veselím n. L. se do již jedné vody řeky Lužnice vlévá Bechyňský potok, který přivádí vody mj. ze Soběslavsko-veselských blat. Lužnice dále protéká městy: Soběslaví, Planou nad Lužnicí, Táborem, Bechyní. Ve městě Týn nad Vltavou se voda Lužnice (v 354 m n. m.) zvolna vlévá do řeky Vltavy.
 

Informace pro vodáky

Lužnice patří u vodáků k oblíbeným českým řekám i pro rekreační kanoistiku, zejména v úseku „rychlejší vody“ od Tábora k Bechyni. Řeka plyne mírným stejnoměrným proudem rovinatou, lučinatou krajinou jižních Čech. Její voda je nadržována četnými jezy a napájí soustavu rybníků.

První oficiální nástupní místo na horní Lužnici je pod mostem Halámky, ř. km 136,7. Další oblíbená nástupní místa jsou v Suchdole nad Lužnicí, a to Suchdol I (ř. km 125,1) a Suchdol II (ř. km 125). Za Majdalenou se známým smrtícím jezem Pilař z Lužnice se odděluje umělé koryto Nová řeka a Stará řeka odtéká do "pralesa", aby se z něho vynořila u rybníka Rožmberk. Ve Veselí zachycuje Lužnice zprava vody řeky Nežárky a dále protéká okolo Borkovických blat k Soběslavi a Táboru.

Před Táborem se její údolí prohlubuje a zužuje. Spád řeky se zrychluje, proto je úsek rychlejší vody TáborBechyně velmi oblíbený vodáky. Za Táborem řeka protéká úzkým a skalnatým údolím pod zříceninami hradů Příběnice a Dobronice k lázeňskému městu Bechyni. Od Bechyně vede řečiště sevřené lesnatými stráněmi vodu Lužnice ke Kolodějím nad Lužnicí, kde již začíná vzdutí Orlické přehradní nádrže a k Týnu nad Vltavou, před nímž se vlévá poblíž Neznašova do řeky Vltavy.
 

Oblíbené úseky Lužnice

  • horní: Suchdol n. Lužnicí – Rozvodí (Stará řeka nebo Nová řeka) 15 km, 4 – 6 hodin, podle stavu vody, ZWC
  • horní: Stará řeka – Stará hlína, výstupní místo (Rožmberk) 11 km, cca 4 hodiny, ZWC
  • horní: Rozvodí – Nová řeka (Mláka) 10 km, cca 3 hodiny, ZWC
  • horní: Nová řeka Mláka – kemp Krkavec 25,5 km, cca 7 – 8 hodin, ZWC
  • horní: nástupní místo Lužnice ř. km 91,1 (kemp Lužnice) - Veselí nad Lužnicí 17 km, cca 4 – 6 hodin, ZWC
  • horní: Veselí nad Lužnicí ř. km 74,7 – Tábor, ř. km 40,5 (ul. Ústecká), cca 34,5 km a 8 – 10 hodin, ZWC
  • střední: Tábor – Bechyně, ř. km 10,9 (ulice Pod schody), cca 30 km a 8 – 10 hodin, WWI
  • dolní: Bechyně, ř. km 10.9 – soutok s Vltavou, cca 11 km, 3 – 4 hodiny, ZWB
     

Náš tip pro zkušenější vodáky: Suchdol nad Lužnicí – Stráž nad Nežárkou

Všem zkušenějším vodákům doporučujeme jednodenní plavbu Suchdol nad Lužnicí – Stráž nad Nežárkou krásnou krajinou meandrující řeky mezi vrbičkami, vysokými písčitými břehy a plážičkami zvoucích ke koupání. Na rozvodí se vydejte do koryta Nové řeky po pravé straně. V Novořeckých močálech číhají nepříjemní komáři, ale pohledy do neporušené přírody snad utrpení vynahradí.

Řeka zbystří svůj klidný tok až na soutoku s Nežárkou, odkud je to ještě několik kilometrů ke kempu ve Stráži (Autocamp U Skalníků). Trasa vám zabere cca 6-7 hodin, záleží na stavu vody. Neúnavní vodáci mohou pokračovat dále do Veselí, Tábora či Bechyně.

Ubytování a restaurace v okolí

Vila Elektra

Vila Elektra

Bechyně, Jihočeský kraj
Pivovar v Bechyni

Pivovar v Bechyni

Bechyně, Jihočeský kraj
Apartmány Lhota u Bechyně

Apartmány Lhota u Bechyně

Bechyně, Jihočeský kraj
Camping Prima Koloděje nad Lužnicí

Camping Prima Koloděje nad Lužnicí

Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj