Úvod > Výlety > Výlety s příběhem > S osobností na procházku: s Emou Destinnovou ze Stráže nad Nežárkou k Nové řece na Třeboňsku

S osobností na procházku: s Emou Destinnovou ze Stráže nad Nežárkou k Nové řece na Třeboňsku

Černý nábytek, křišťálovou kouli, kostlivce důvěrně přezdívaného Ivánek, tajné chodby a tajné východy by člověk čekal snad v muzeu alchymie nebo v kabinetu kuriozit – ale kdepak, jste úplně vedle. Takhle si zařídila své bydlení ve Stráži nad Nežárkou slavná česká operní pěvkyně Ema Destinnová.

Proč slavná operní hvězda, která zářila na světových pódiích v operách Pucciniho, Verdiho či Strausse, koupila v roce 1914 zámek ve Stráži nad Nežárkoujižních Čechách? Odpověď je prostá: ačkoli Ema Destinnová slavila největší úspěchy v zahraničí, zůstávala nadšenou vlastenkou. Když hledala místo, kam by se mohla vracet a kde by mohla v létě nerušeně odpočívat, do oka jí padla právě Stráž nad Nežárkou, malý venkovský zámek, ke kterému patřily lesy, několik rybníků, pivovar a lihovar. Sídlo dala nákladně opravit a umístila sem vzácné sbírky starožitného nábytku, hudebních nástrojů, japonských váz, šperků, suvenýrů s napoleonskou tematikou a obrazů z celého světa. Tady konečně měla čas na přátele a své soukromé záliby: pořádání sbírek, psaní sladkobolných románů inspirovaných minulostí strážského sídla, výrobu likérů, okultní vědy, spiritismus a rybaření.
 

Lovecký revír rybářky Emy

Kolem protéká Nová řeka a u Stríbřeckého mostu můžete odbočit k monumentálnímu památnému dubu, nesoucímu jméno slavné pěvkyně; Destinnová v těchto místech často a ráda lovila ryby. Stáří mohutného dubu se odhaduje na 350 let a v jeho kmeni je zasazený obrázek Emy Destinnové. Místo doplňuje informační tabule a malý pomník s epitafem, který si sama Destinnová napsala: „Žijící, jež smíte dosud všechny tyto krásy zřít, vzpomeňte si při přeletu sněhobílých racků samot duše mé, jež dozajista vtělena do některého z nich, znovu se vždy vrací v místa štěstí mého zašlého.“

Když budete pokračovat po červené značce, dostanete se k přírodní rezervaci, chránící rybníky Nový Vdovec a Ženich u Vitmanova. Rybník Ženich byl založen roku 1881, má rozlohu 78 hektarů, tvar obdélníku a ze všech stran je obklopen hrází s délkou 3238 metrů; je to rybník s nejdelší hrází na Třeboňsku. Napájí ho voda z Nové řeky.

Dál můžete pokračovat po zelené značce přes Vitmanov do Staré Hlíny a po modré do Novosedel nad Nežárkou, kde na návsi stojí kovárna z 19. století.  Modrá značka dál vede k zámku Jemčina, odkud se do Stráže nad Nežárkou vrátíte po červeně značené cestě podél Lužnice.