Úvod > Aktuality > Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!
Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

  • Vydáno5. září 2022
Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!

Pražské památky bezplatně aneb jak na ně?

Národní muzeumVarovali vás, že studium v Praze je drahé a že tady za všechno utratíte víc než v jiných městech? Jistě na tom něco bude, ale vynahradí vám to také mnohem bohatší nabídka nejrůznějších lákadel, která můžete navštívit zadarmo anebo jen za pár kaček. Začneme místy, kde si musíte trochu hlídat čas – zadarmo se tam totiž podíváte jen na pár hodin v měsíci či v učité významné dny: Tak například objekty Národního muzea se zdarma otevírají 17. 9. (Dny evropského dědictví), 28. 9. (Den české státnosti), 28. 10.(Den vzniku samostatného ČS. státu), 17. 11. (Den boje za svobodu a demokracii), 18. 5. (Mezinárodní den muzeí), 1. 6. (Mezinárodní den dětí). Zdarma lze v tyto dny navštívit všechny expozice NM, tedy v Praze například České muzeum hudby, Lapidárium v areálu pražského Výstaviště, Muzeum Antonína Dvořáka, Muzeum Bedřicha Smetany, Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Národní památník na Vítkově či Národopisnou expozici Musaion v Letohrádku Kinských.
 
nzm prahaDo Národního zemědělského muzea na Letné a všech jeho poboček se lze podívat zdarma 28. října (Den vzniku samostatného československého státu) a 18. 5. (Mezinárodní den muzeí). Každou první neděli v měsíci od dubna do října se konají tzv. resortní dny – pro všechny pracovníky ze zemědělství je vstup do muzea zdarma. Zdravotníci, záchranáři a všichni ostatní z IZS mají vstup do muzea zdarma celý rok. Také nedaleké Národní muzeum zve do všech svých expozic v některé dny zadarmo. Bezplatně lze do všch budov NM přijít na Mezinárodní den muzeí (18.5.), Mezinárodní den dětí (1.6.), při Pražské muzejní noci (v roce 2022 se nekoná), Mezinárodní dny Evropského dědictví (17.9.), Vznik Československé republiky (28.10.) a Den boje za svobodu (17.11.).

národní galerieNejenom pro děti a mládež do 18 let, ale také pro studenty do 26 let má zdarma otevřeno Národní galerie. Pokud byste chtěli navštívit expozice NG, ale 26 let už vám bylo, počkejte si na určité dny v roce – tradičně je vstup volný na svátek 28.10. (Vznik Československa), 17.11. (Den boje za svobodu a demokracii) i 18.5. (Den muzeí). Zdarma bývají přístupné stále expozice NGP ve Veletržním paláci (1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika, 1930–současnost: České moderní umění), Schwarzenberském (Staří mistři I), Šternberském paláci (Staří mistři II) a klášteře sv. Anežky České (Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550) od 10 do 18 hodin.

Také v areálu Pražského hradu lze najít místa, která si prohlédnete zadarmo. Patří sem například zahrady Pražského hradu, Jelení příkop, kaple sv. Kříže, kostel Všech svatých, prostor pod západní kruchtou katedrály sv. Víta a venkovní areál Hradu, který je otevřen od 6:00 do 22:00.

Valdštejnský palácVelmi zajímavé jsou také vládní budovy. Například sídlo Senátu je veřejnosti k dispozici od dubna do října, a to jak Valdštejnská zahrada, tak Valdštejnský palác. V Mytologické chodbě paláce jsou ke zhlédnutí protokolární dary. V  Praze na Pohořelci otevírá každoročně Ministerstvo zahraničí svoji historickou zahradu v letním období zpřístupňuje veřejnosti. Do Černínské zahrady je možné vstoupit samostatným vchodem naproti Loretě, a to každý víkend až do konce října, vždy od 10:00 do 17:00 hodin. Sídlo vlády ČR ve Strakově akademii se otevírá pouze vzácně (většinou 28. 9. nebo 28. 10.), od roku 2022 lze však o víkendech vstoupit do zahrady Strakovy akademie, která je veřejnosti přístupná v letní sezóně od dubna do října. V určité dny se také otevírají reprezentační paláce a vily, jako je Lichtenštejnský palác, Hrzánský palác, Kramářova vila nebo rezidence pražského primátora, mimořádně (státní svátky, výročí, EHD) bývá otevřeno Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo pro místní rozvoj nebo zámek v Lánech. Park v Lánech, zámecký skleník a obora Lány je přístupná v letní sezóně za malý poplatek. Od dubna do října je zdarma k vidění i Benešova vila s krásnou zahradou.
 

Kam se zadarmo podíváte (téměř) celý rok?

muzeum kbelyOpět se budeme toulat po Praze a přehlídku bezplatných prohlídek zahájíme v Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně; otevřeno je tu sice jen po předchozí objednávce, zato prohlídka je zcela zdarma. Stejné pravidlo platí pro Plynárenské muzeum (technické a dokumentační muzeum pražské energetiky) – vstup je volný po celý rok, expozice je ovšem přístupná pouze po předchozím objednání.
 
botanická podzimCeloroční vstup zdarma bez objednávek předem nabízí Armádní muzeum na Žižkově (otevřeno porekonstrukci od 28. 10. 2022) a Letecké muzeum v Praze-Kbelích nebo Muzeum Pražského Jezulátka v kostele Panny Marie Vítězné. Vstupné nebudete platit ani při prohlídce stálé expozice České národní banky v Praze, nazvané Lidé a peníze – o tu je ovšem velký zájem a místa je proto nutné rezervovat předem! Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost také v Brně, a to ve zdařile rekonstruovaných prostorách svojí pobočky v centru, na Rooseveltově ulici.
 
Od 1. listopadu do 31. března si zdarma můžete prohlížet venkovní expozice Botanické zahrady hlavního města Prahy v Troji (dokážete ale odolat skleníku Fata Morgana a podívat se na něj jen zvenčí?), po celý rok jsou zdarma přístupné venkovní expozice Botanické zahrady Univerzity Karlovy v ulici Na Slupi.
 

Kam zdarma jinde než v Praze?

Moravská galerieBezplatně se podíváte také do stálých expozic Moravské galerieBrně, tedy do Místodržitelského paláce, Pražákova paláce a Uměleckoprůmyslového muzea. Každou neděli má volný vstup Muzeum umění a každou středu i neděli bývalo otevřeno Arcidiecézní muzeumOlomouci, to je však do prosince 2022 uzavřeno kvůli rekonstrukci. V neděli nabízí volný vstup Galerie výtvarného uměníOstravě a každý čtvrtek Oblastní galerieLiberci. Podívat se můžete do již zmíněné vládní vily u Sezimova Ústí.

Zdarma po celá rok mají otevřeno také některé expozice a informační centra ČEZ, třeba Infocentrum jaderné elektrárny Temelínjižních Čechách, Infocentrum jaderné elektrárny Dukovany na Vysočině, Infocentrum elektrárny Ledvice u Bíliny s nejvyšší rozhlednou v ČR anebo Infocentrum Obnovitelné zdroje v secesní budově vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové.
 

Muzejní noci, Dny evropského dědictví a další nápady

hradozámecká nocVítanou příležitostí k návštěvě známých i méně známých míst bývá několik každoročně se opakujících akcí, ale musíte si pohlídat jejich termíny. Mezinárodní den muzeí a galerií se slaví každoročně 18. května, jednotlivé instituce v ten den nabízejí volný vstup nebo snížené vstupné, případně zvláštní programy. Ale pozor, některá muzea a galerie oslavy přesunují na nejbližší víkend! V červnu se můžete těšit na Muzejní noc, při níž jsou muzea, galerie a památkové objekty otevřeny déle než obvykle (někdy přes půlnoc, ty nejodvážnější celou noc) a vstupné do nich je snížené nebo úplně zdarma. Podobná je taktéž červnová Noc kostelů, Netopýří noc (srpen a září) anebo asi nejoblíbenější Hradozámecká noc, která každoročně probíhá koncem srpna.
 
ChebPodobnou náplň mívají Dny evropského dědictví (European Heritage Days) každoročně v září, které nejširší veřejnosti otevírají brány nejzajímavějších památek, a to včetně prostor, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Zkuste se podívat, co vám letos v rámci Muzejních nocí nabídne třeba Český Krumlov nebo Olomouc! Za vyzkoušení stojí i motivační program Objevuj památky, kterou pořádá Asociace Nestátních Otevřených Památek – heslem je "třetí za polovic, sedmá zdarma".
 

Slevové karty pro snadnější poznávání regionů

OlomoucZajímavé a výhodné slevy na stravování, ubytování i vstupy do vybraných objektů mají i majitelé městských a regionálních turistických karet. Některé z karet zahrnují zároveň i síťovou jízdenku pro místní dopravu, což zjednoduší cestování a odstraní nutnost seznamovat se s místními tarify a shánět jízdenky. Mezi ně patří například Olomouc region Card, Prague Visitor Pass či Karlovy Vary Region Card.
Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Otevření Armádního muzea Žižkov

28.10.
Otevření Armádního muzea Žižkov

Otevření Armádního muzea Žižkov pro veřejnost: pátek 28. října 2022.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Zveme vás i na vyhlídkovou terasu na střeše muzea s výjimečným výhledem na celou Prahu.

Zahrada Strakovy akademie

Zahrada Strakovy akademie

V areálu Strakovy akademie, kde sídlí Úřad vlády ČR, je v letní sezóně přístupná reprezentativní zahrada. Obdivovat zde můžete na patnáct tisíc květin i hrající fontánu. Vstup je možný z Kosárkova nábřeží skrze bezpečnostní rám.

Prague Visitor Pass

Prague Visitor Pass

Ušetřete čas, starosti a hlavně peníze! Na cestě za více než 60 zážitky využijte vstupy zdarma nebo výhodné slevy. Součástí je komfort neomezeného cestování metrem, tramvají, lanovou dráhou, přívozy a městskými autobusy, včetně cesty na letiště a zpět!

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Turistická karta, která vás opravňuje v Olomouci, na Střední Moravě a v Jeseníkách navštívit zdarma více než 90 nejzajímavějších míst (památky, muzea, zoo a další místa) a dále vám umožňuje čerpat atraktivní slevy min. na 80 místech. S kartou poznáte všechny krásy Olomouckého kraje.

 Národopisné muzeum Národního muzea

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.

Dny otevřených dveří v Kramářově vile

1.10.
Dny otevřených dveří v Kramářově vile

Návštěvníci mají ojedinělou možnost nahlédnout do míst, kde se setkávají významné osobnosti české i světové politické scény. Návštěvníci uvidí, jaký měl vkus první ministerský předseda svobodného Československa a jeho manželka.

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Karlovy Vary Region Card – poznejte Karlovy Vary i celý Karlovarský kraj

Karlovy Vary Region Card – poznejte Karlovy Vary i celý Karlovarský kraj

Kupte si turistickou kartu a zdarma pak navštěvujte památky, galerie, muzea ad. To vše včetně bezplatné dopravy v Karlových Varech a v Mariánských Lázních.

Strakova akademie – den otevřených dveří v sídle české vlády

28.9.
Strakova akademie – den otevřených dveří v sídle české vlády

Zpřístupnění hlavního sídla Úřadu vlády ČR, Strakovy akademie, která v uplynulých letech prošla zásadní rekonstrukcí.

Národní památník na Vítkově v Praze

Národní památník na Vítkově v Praze

Od roku 2000 spravuje Historické muzeum Národního muzea v Praze Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Národní galerie zdarma pro děti a studenty

1.1.
31.12.
Národní galerie zdarma pro děti a studenty

Národní galerie v Praze nabízí neomezený přístup do stálých expozic pro děti, mládež do 18 let a studenty do 26 let.

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Ve vodárně se seznámíte s chemickou úpravou říční vody a navštívíte vodárenskou věž. Otevřeno je pouze po předchozím objednání.

Otevřené zahrady Černínského paláce

7.5.
30.10.
Otevřené zahrady Černínského paláce

Zahrada Černínského paláce bude v letošním roce zpřístupněna veřejnosti od 7. května do 30. října 2022, a to vždy o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. Vstup do zahrady je volný a možný pouze samostatným vchodem naproti Loretě.

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.

NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

V muzeu jsou umístěny stálé expozice historického vývoje zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích (mj. sbírka historických vinařských lisů), parafinových modelů ovoce a zeleniny, malé zahradní arboretum. Muzeum prošlo v letech 2017 – 2019 rozsáhlou proměnou.

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum hlavního města Prahy – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum hlavního města Prahy je od června 2020 do podzimu 2023 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Hrzánský palác: Dny otevřených dveří 2022

17.11.
Hrzánský palác: Dny otevřených dveří 2022

Úřad vlády ČR díky příznivému vývoji epidemiologické situace může opět pro veřejnost zpřístupnit historické vládní vily a paláce. Hrzánský palác je v roce 2022 otevřen v květnu, srpnu, září a listopadu.

Dny otevřených dveří v chomutovském depozitáři Železničního muzea

1.4.
30.10.
Dny otevřených dveří v chomutovském depozitáři Železničního muzea

Tradiční Dny otevřených dveří v železničním depozitáři NTM v Chomutově budou letos probíhat celou sezonu 2022 od 1. dubna do 30. října, většinou od pátku do neděle od 9 do 17 hodin a o státních svátcích. Mezi 28. 6. a 4. 9. bude depozitář otevřen od úterý do neděle.

Prohlídky Benešovy vily v Sezimově Ústí

15.4.
30.10.
Prohlídky Benešovy vily v Sezimově Ústí

Návštěvnická sezóna probíhá od 15. 4. do 30.10. 2022, objekt je možné navštívit vždy v sobotu a v neděli od 10.00 do 17.00 v rámci komentovaných prohlídek s průvodcem.

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Den české státnosti: v roce 2022

28.9.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Den české státnosti: v roce 2022

Den české státnosti a výročí prvního otevření stálých expozic Národního technického muzea ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech připadá na 28.09.2022. V tento den je možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.

Národní galerie zdarma – Den boje za svobodu a demokracii

17.11.
Národní galerie zdarma – Den boje za svobodu a demokracii

Národní galerie v Praze v rámci Dne boje za svobodu a demokrecii zve návštěvníky do všech svých stálých expozic. Na tento den také Lektorská oddělení ve všech budovách připravila bohatý doprovodný program.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Lichtenštejnský palác v Praze

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

České muzeum hudby

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

NZM Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

NZM Čáslav – Muzeum zemědělské techniky

Muzeum vystavuje v současnosti ve dvou expozicích unikátní sbírku historických traktorů, parních oraček a dalších zemědělských strojů tuzemské a zahraniční výroby. Zájemci mohou po předchozí domluvě navštívit i zpřístupněné depozitáře stabilních motorů a klasických mlátiček.

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada – Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice.

NZM Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

NZM Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám.