Stavba vily probíhala v letech 1930 až 1931 podle projektu architekta Petra Kropáčka a přímo za účasti manželů Benešových. Podle jejich představ měl dům připomínat venkovská stavení na jihu Francie. V roce 1937 se Benešovi rozhodli pro dostavbu podle projektu architekta Otokara Fierlingera. Místo posledního odpočinku druhého československého prezidenta a jeho choti, hrobku, která se nachází v zahradě, navrhl architekt Pražského hradu Pavel Janák. Prezidentovu bustu vytvořil v roce 1947 sochař Karel Dvořák. Benešova vila prošla v minulých letech rozsáhlou rekonstrukcí a pro veřejnost byla znovu otevřena v květnu 2009.
Také dnes je vila využívána jako reprezentační prostor předsedy vlády. V souladu s přáním Hany Benešové však má ale do objektu přístup i veřejnost. Vila bývá otevřena ve státní svátky a ve dnech významných výročí prezidentského páru. Na žádost starosty města povoluje úřad vlády ještě mimořádný termín v jednu květnovou neděli, kdy je otevřen celý areál Benešovy vily, tedy především zahrady s pověstnými skalkami paní Hany. Tato neděle je vždy blízká dnu výročí narození E. Beneše.
V rámci prohlídky se zájemci dostanou do exteriéru budovy, mohou se těšit na oblíbené
prezidentovo zákoutí, které se nachází v přízemní hale, dále na jídelnu, pracovnu a ložnici. Interiér je zařízen
starožitnostmi a
dobovým nábytkem, kterým svůj dům vybavili manželé Benešovi. Součástí komentované prohlídky je též
procházka přilehlým parkem, jenž je jednou z mála zachovaných zahrad z 30. let 20. století na našem území. Celá prohlídka je zakončena u
hrobky manželů Benešových.
Kdy je vila otevřena
Vila je od sezóny 2022 otevřena od 15. dubna do 30. října, vždy v sobotu a neděli 10.00–17.00 hod. Prohlídky probíhají v organizovaných skupinách za doprovodu průvodce. Délka prohlídky je cca 45 minut. Místo na komentovanou prohlídku je třeba si rezervovat předem skrze rezervační systém Národního muzea. Kapacita jedné prohlídky je maximálně 15 osob, v případě volných míst v daném termínu je možné absolvovat prohlídku i bez předchozí rezervace. Prohlídky objektu v celkovém trvání cca 45 minut jsou zdarma a probíhají v českém jazyce.