Úvod > Kam pojedete? > Královéhradecký kraj > Hradecko > Hradec Králové
Hradec Králové, Kudy z nudy

Hradec Králové

Město věží a věžiček, zaslíbené kultuře, historii, vzdělání i sportu. To je východočeský Hradec Králové, který už se nemůže dočkat, až ho objevíte.

Oblíbené ve městě

Hradec Králové je jako učebnice architektury

Univerzitní město s přibližně 90 tisíci obyvateli leží na soutoku Labe a Orlice ve Východních Čechách, asi 100 km na východ od Prahy. Pro své příhodné vlastnosti byl Hradec Králové osídlen již v prehistorických dobách a ve středověku šlo dokonce o tzv. věnné město českých královen. Architektonicky rozvíjet se začal především na konci 19. století a dnes nese označení Salon republiky.
 
Hradec Králové je významnou turistickou destinací, kterou vyhledávají nejen tuzemští turisté, ale také návštěvníci ze zahraničí, zejména Němci, Britové, Američané a Poláci. Je také jakýmsi dopravním uzlem pro milovníky zimních sportů. Nedaleko od něj se totiž nachází Krkonoše či Orlické hory.
 
Mezi městské dominanty patří gotická katedrála sv. Ducha na Velkém náměstí, Bílá věž a Stará radnice. Vaší pozornosti však rozhodně nesmí uniknout i další skvostné stavby z královéhradecké učebnice architektury:
 
Labská vodní elektrárna Hučák – technicky i umělecky zajímavá secesní stavba parní vodní elektrárny na Labi. Tento ojedinělý a dodnes funkční komplex si můžete prohlédnout každý den kromě pondělí.
 
Hvězdárna a planetárium leží na hřebenu mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové, a kromě pohledu na nebe vás okouzlí i nádherný výhled do okolní krajiny. V okolí se navíc můžete vydat jednou z naučných stezek, které zobrazují naše vesmírné „okolí“ ve velmi zmenšeném měřítku.
 
Měšťanské domy na Velkém a Malém náměstí jsou převážně renesančního a barokního původu. Každý z nich má unikátní výzdobu i barevnost a dotváří malebnou atmosféru města.
 

Hradec Králové žije kulturou

Hradec Králové uspokojí i ty nejnáročnější diváky, kteří sem přijeli za kulturou a vzděláním. Město láká např. na Muzeum Východních Čech, Klicperovo divadlo, Filharmonii Státního symfonického orchestru, Městskou hudební síň nebo Adalbertinum, ve kterém sídlí hradecká kulturní a vzdělávací společnost a zabývá se mimo jiné poskytováním kulturních služeb nebo podporou rozvoje cestovního ruchu ve městě.
 
Kongresové, výstavní a společenské centrum Aldis ve svých velkolepých prostorách často pořádá reprezentativní kulturní, odborné a společenské akce, jakými jsou kongresy, výstavy, veletrhy, divadelní představení, koncerty a plesy. To stejné v lehce komornějším podání pak nabízí také Kulturní dům Střelnice.
 
Na místě bývalého vojenského letiště najdete Festival Park, který poskytuje prostor mimo jiné známému letnímu festivalu Rock for People.

Petrof Gallery připravujev průběhu roku řadu koncertů a kulturních programů. Můžete zde obdivovat unikátní klavíry, pianina, harmonia a další historické i moderní skvosty klavírnického řemesla. Dozvíte se mnoho zajímavého z historie továrny.
 

Hradec Králové: město (nejen) kolům zaslíbené

A na své si přijdou i sportovci všeho druhu. Hradec Králové totiž disponuje mnoha atrakcemi pro váš aktivně strávený volný čas. Můžete si zahrát paintball, nejrůznější únikové hry nebo si půjčit kolo a vyrazit do přírody.
 
➡️ Koupaliště Flošna uspokojí všechny milovníky vodních radovánek, stejně jako Kemp Stříbrný rybník v nedaleké Malšově Lhotě.
 
➡️ Park Na větvi tvoří unikátní soustava tří síťových hřišť zavěšených v korunách stromů.
 
➡️ Skatepark Šimkovy sady je celodřevěný skatepark, který mohou využívat jezdci na skateboardech, kolech bmx nebo in-line bruslaři.
 
➡️ Děti nadchne např. Kukuřičné bludiště, Dětské dopravní hřiště Třebeš, Sportovní, volnočasový a zábavní park Správčák nebo vyhlídková okružní plavba unikátním kolesovým parníčkem.
 
➡️ A pro milovníky adrenalinu je možné zajistit lety balonem nebo seskok padákem.
 
Příjemným zakončením pro vás může být grilování pro veřejnost v komplexu městských lesů a v Šimkových sadech, kde jsou místa s instalovanými grily a ohništi. A unaveným svalům uleví pobyt ve wellness, kde si můžete dopřát relaxaci v sauně nebo na masáži. Tak kdy vyrazíte?
 

Co dělat v Hradci Králové, když prší

Brání-li vám k poznání krás Hradce Králové déšť, můžete jeho dlouhou historii poznat v Muzeu východních Čech v nové expozici Královské město nad soutokem. Zábavný den s celou rodinou lze strávit v zábavním parku Toboga Tongo. Relaxaci a sportovní vyžití nabízí Městské lázně Hradec Králové – Aquacentrum a skvělým místem na bowling a zároveň posezení v příjemné restauraci je Bowling A-Sport.

Mikuláš na trampolíně

Tak tohle zažijete pouze u nás a to 5.12.2023. Mikuláš, čert a dokonce i anděl si zaskáčou s návštěvníky a nejen to. Na každého skákajícího hosta čeká odměna od čerta nebo anděla.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Kvízový večer v AC Klubu Hradec Králové

AC KLUB Hradec Králové vás srdečně zve na soutěžní kvíz, který se koná ve středu 6.12.2023. Akce je určena pro všechny, kteří se rádi baví a testují si své vědomosti. Pozvěte své známé, složte tým a přijďte si zahrát.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Vánoční trhy v Hradci Králové 2023

Historické centrum města Hradce Králové se již podruhé stane dějištěm vánočních trhů. Prostory Velkého náměstí se zaplní prodejními stánky, atrakcemi a scénami s bohatým kulturním programem.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Komentovaná prohlídka Hradce Králové s architektem Gočárem

Vaším průvodcem bude šarmantní architekt Gočár, který vás provede městem v kabátu se svítícími kapsami, připravený zpříjemnit vám večer příběhem.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Svítání na Bílé věži v Hradci Králové

Výjimečná příležitost prožít svítání z ochozu Bílé věže a vychutnat neopakovatelnou atmosféru probouzejícího se města.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Andělské Vánoce

V neděli 10. prosince v 16:00 se potkáme v útulném salónku hotelu U Královny Elišky. Loutkovou pohádku Andělské Vánoce vám přijede zahrát divadlo MIMo.s. z Prahy. Užijete si příjemný den s dětmi. Pobavíte se u pohádky a odměníte se něčím dobrým na zub.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Dědictví – nenechte nic náhodě

Přednáška věnující se dědickému řízení.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Kouzelné Vánoce s Matyášem Novákem

Ochutnejte klavírní recitál mladého pianisty Matyáše Nováka. Srdečně vás zveme do prostor PETROF Gallery na tradiční vánoční koncert rodáka z Hradce Králové, který zpříjemní adventní čas všem, kteří milují romantické tóny klavírů PETROF.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Aktivity ve městě Hradec Králové

Městské lázně Hradec Králové – Aquacentrum

Městské lázně – aquapark nabízí řadu atrakcí. Můžete se projet tobogánem, zaplavat si v bazénu, užít si umělé vlnobití, poležet si v ve vířivce či horkém bazénku. V bazénu jsou instalovány vodní trysky a umělý proud. V budově aquaparku je i ubytovna, ve které můžete přespat.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Hradeckými Městskými lesy na běžkách

V Městských lesích u Hradce Králové mohou za dobrých sněhových podmínek běžkaři využít upravené stopy o celkové délce 25 kilometrů. Rovinatý terén zaručuje i začátečníkům bezpečné podmínky bez prudkých sjezdů a stoupání.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a fauny Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat. Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Celkový objem výstavní nádrže činí 130 000 l vody.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

3D Black Light Minigolf v Hradci Králové

Unikátní herní prostor 18 jamkového minigolfového hřiště. Černé světlo a speciální brýle vám zprostředkují nezapomenutelný herní a vizuální zážitek.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Park 360

Park 360 – jedinečný multifunkční prostor s krásnými smělými plány. Má ambice být se 40 ha největším multifunkčním areálem v České republice, který kombinuje kulturní, společenské a sportovní akce spolu s cestovním ruchem, inovacemi a důrazem na obnovitelné energie.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je třetí největší zvon v republice – zvon Augustin.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Rodinný zábavní park Toboga Tongo Hradec Králové

Toboga Tongo v Hradci Králové je zábavní park pro celou rodinu. V hale na ploše 2900 m² se nachází spousta atrakcí, které nabízejí nezapomenutelné zážitky nejen pro vaše děti. Každá z nich přitom představuje jiný ostrov či mořský svět.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Hradec Králové

Hotel Nové Adalbertinum Hradec Králové

Nové Adalbertinum patří mezi významné stavební dominanty historického centra na Velkém náměstí v Hradci Králové. Hotel sídlí v bývalém klášteře, spojuje tedy historii a současnost v jeden harmonický celek.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Eggsit cafe

Michal Koudelka pracoval v Londýně, začínal u myčky, končil jako manažer restaurace, dělal i pro Gordona Ramseyho. Pak odjel pracovat na Bali, a tam se seznámil s Marcelou Bernardovou.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Šatlava – regionální speciality s kreativním přístupem

Restaurace se nachází v objektu bývalé městské šatlavy. Ve vlastní restauraci je 40 míst, dále 20 míst v původních vězeňských kobkách a 50 míst v zimní zahradě s okouzlujícím výhledem na Žižkovy sady.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Minipivovar Rambousek v Hradci Králové

V roce 2002 založil v Hradci Králové odborník na minipivovary Milan Rambousek svůj vlastní minipivovar. Nachází se v centru města v nejužším bodě mezi Velkým a Malým náměstím. Produkce piva se odehrává v jediné místnosti o rozloze necelých 14 metrů čtverečních.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Restaurace Inflagranti

Restaurant grill v Hradci Králové s nabídkou českých a mezinárodních jídel.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Restaurace Pivovarské domy

Stylová restaurace s vášní pro gastronomii a láskou k Hradci přímo v srdci města na Velkém náměstí v unikátních prostorech domů č. p. 25 a 26.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Stříbrný rybník – do kempu i za zábavou

Rekreační areál Stříbrný rybník se nachází v Malšově Lhotě u města Hradec Králové, na břehu Stříbrného rybníka. Areál díky své poloze uprostřed nádherné přírody na pomezí Přírodního parku řeky Orlice a novohradeckých lesů je ideální pro rodinnou dovolenou.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Hospoda Na Hradě

Jedna z mála původních a nejstarších hospod a hospůdek na starém městě v Hradci Králové s právovarečnou historií datovanou již od 15. století.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Hradecko


Za Proboštovým betlémem a na statek do Piletic

Vyjeďte za vánoční atmosférou na Královéhradecko. Naše trasa vás tentokrát zavede do Třebechovic, kde si prohlédnete slavný Proboštův betlém, v Hradci Králové ochutnáte tradiční speciality v restauraci Šatlava a den zakončíte na Šrámkově statku v Pileticích.
Třebechovice pod Orebem, Výlety za vánoční atmosférou

Hrádek a Hradec: vychutnejte si zámecký punč a potěšte se na vánočních trzích

Přemýšlíte, kam se vydat za tou pravou vánoční atmosférou? Zkuste se podívat do zámku Hrádek u Nechanic, kde se dozvíte nejen zajímavosti o Vánocích, ale ochutnáte také zdejší výborný punč. Drobnosti pod vánoční stromeček pak můžete vybírat na nedalekých vánočních trzích v centrum Hradce Králové.

Vypravte se na výlet za příběhem bitvy u Hradce Králové

Místo jménem Alej mrtvých byste hledali spíš ve filmovém hororu než na současných mapách. Přesto existuje a patří k nepochmurnějším místům, která můžete v Česku vidět. Nazývá se tak cesta, která vede lesem Svíb – lesem, který se smutně proslavil 3. července 1866 při bitvě u Hradce Králové.
Hradec Králové, Výlety s příběhem

Procházka barokním okruhem v Hradci Králové

Hradec Králové je město mnoha tváří. Kam oko pohlédne, tam je k vidění mnoho zajímavého. Gotika, baroko, renesance… od každého architektonického slohu něco. A právě tvář barokní dává Hradci Králové nejedna památka.
Hradec Králové, Cesty poznání