Úvod > Kam pojedete? > Královéhradecký kraj > Hradecko > Hradec Králové
Hradec Králové, Kudy z nudy

Hradec Králové

Město věží a věžiček, zaslíbené kultuře, historii, vzdělání i sportu. To je východočeský Hradec Králové, který už se nemůže dočkat, až ho objevíte.

Oblíbené ve městě

Hradec Králové je jako učebnice architektury

Univerzitní město s přibližně 90 tisíci obyvateli leží na soutoku Labe a Orlice ve Východních Čechách, asi 100 km na východ od Prahy. Pro své příhodné vlastnosti byl Hradec Králové osídlen již v prehistorických dobách a ve středověku šlo dokonce o tzv. věnné město českých královen. Architektonicky rozvíjet se začal především na konci 19. století a dnes nese označení Salon republiky.
 
Hradec Králové je významnou turistickou destinací, kterou vyhledávají nejen tuzemští turisté, ale také návštěvníci ze zahraničí, zejména Němci, Britové, Američané a Poláci. Je také jakýmsi dopravním uzlem pro milovníky zimních sportů. Nedaleko od něj se totiž nachází Krkonoše či Orlické hory.
 
Mezi městské dominanty patří gotická katedrála sv. Ducha na Velkém náměstí, Bílá věž a Stará radnice. Vaší pozornosti však rozhodně nesmí uniknout i další skvostné stavby z královéhradecké učebnice architektury:
 
Labská vodní elektrárna Hučák – technicky i umělecky zajímavá secesní stavba parní vodní elektrárny na Labi. Tento ojedinělý a dodnes funkční komplex si můžete prohlédnout každý den kromě pondělí.
 
Hvězdárna a planetárium leží na hřebenu mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové, a kromě pohledu na nebe vás okouzlí i nádherný výhled do okolní krajiny. V okolí se navíc můžete vydat jednou z naučných stezek, které zobrazují naše vesmírné „okolí“ ve velmi zmenšeném měřítku.
 
Měšťanské domy na Velkém a Malém náměstí jsou převážně renesančního a barokního původu. Každý z nich má unikátní výzdobu i barevnost a dotváří malebnou atmosféru města.
 

Hradec Králové žije kulturou

Hradec Králové uspokojí i ty nejnáročnější diváky, kteří sem přijeli za kulturou a vzděláním. Město láká např. na Muzeum Východních Čech, Klicperovo divadlo, Filharmonii Státního symfonického orchestru, Městskou hudební síň nebo Adalbertinum, ve kterém sídlí hradecká kulturní a vzdělávací společnost a zabývá se mimo jiné poskytováním kulturních služeb nebo podporou rozvoje cestovního ruchu ve městě.
 
Kongresové, výstavní a společenské centrum Aldis ve svých velkolepých prostorách často pořádá reprezentativní kulturní, odborné a společenské akce, jakými jsou kongresy, výstavy, veletrhy, divadelní představení, koncerty a plesy. To stejné v lehce komornějším podání pak nabízí také Kulturní dům Střelnice.
 
Na místě bývalého vojenského letiště najdete Festival Park, který poskytuje prostor mimo jiné známému letnímu festivalu Rock for People.

Petrof Gallery připravujev průběhu roku řadu koncertů a kulturních programů. Můžete zde obdivovat unikátní klavíry, pianina, harmonia a další historické i moderní skvosty klavírnického řemesla. Dozvíte se mnoho zajímavého z historie továrny.
 

Hradec Králové: město (nejen) kolům zaslíbené

A na své si přijdou i sportovci všeho druhu. Hradec Králové totiž disponuje mnoha atrakcemi pro váš aktivně strávený volný čas. Můžete si zahrát paintball, nejrůznější únikové hry nebo si půjčit kolo a vyrazit do přírody.
 
➡️ Koupaliště Flošna uspokojí všechny milovníky vodních radovánek, stejně jako Kemp Stříbrný rybník v nedaleké Malšově Lhotě.
 
➡️ Park Na větvi tvoří unikátní soustava tří síťových hřišť zavěšených v korunách stromů.
 
➡️ Skatepark Šimkovy sady je celodřevěný skatepark, který mohou využívat jezdci na skateboardech, kolech bmx nebo in-line bruslaři.
 
➡️ Děti nadchne např. Kukuřičné bludiště, Dětské dopravní hřiště Třebeš, Sportovní, volnočasový a zábavní park Správčák nebo vyhlídková okružní plavba unikátním kolesovým parníčkem.
 
➡️ A pro milovníky adrenalinu je možné zajistit lety balonem nebo seskok padákem.
 
Příjemným zakončením pro vás může být grilování pro veřejnost v komplexu městských lesů a v Šimkových sadech, kde jsou místa s instalovanými grily a ohništi. A unaveným svalům uleví pobyt ve wellness, kde si můžete dopřát relaxaci v sauně nebo na masáži. Tak kdy vyrazíte?
 

Co dělat v Hradci Králové, když prší

Brání-li vám k poznání krás Hradce Králové déšť, můžete jeho dlouhou historii poznat v Muzeu východních Čech v nové expozici Královské město nad soutokem. Zábavný den s celou rodinou lze strávit v zábavním parku Toboga Tongo. Relaxaci a sportovní vyžití nabízí Městské lázně Hradec Králové – Aquacentrum a skvělým místem na bowling a zároveň posezení v příjemné restauraci je Bowling A-Sport.

Smetana 200 v Hradci králové – Rok české hudby 2024

Rok české hudby ve Filharmonii Hradec Králové je více než důstojný hold české hudební kultuře.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Hradec Králové v detailech – komentovaná prohlídka historického centra

Tentokrát se při prohlídce zaměříme se na pamětní desky, busty a další připomínky dávných dob, které v sobě skrývají příběhy z hradeckých dějin.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejíhož ochozu se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Bílou věž lze mimořádně navštívit v noci na nočních prohlídkách.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Varhanní koncerty Vivaldiho a Haydna

Rok české hudby ve FILHARMONII Hradec Králové je více než důstojný hold české hudební kultuře.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Prohlídky strojovny (nejen) pro seniory na vodní elektrárně Hučák

Novinkou roku 2024 jsou pravidelné neděle pro seniory a nejen pro ně na vodní elektrárně Hučák a Informačním centru Obnovitelné zdroje v Hradci Králové.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Talk show Posedlí Dakarem 2024 v Hradci Králové

Talk show Posedlí Dakarem zažilo vloni 6 000 fanoušků českého Dakaru. A to napříč celou republikou. Letos zavítáme i do nových míst! Těš se na dokonalý mix zábavných historek a extrémních zážitků, které posádka MM Technology zažije během honby za beduínem na Rally Dakar 2024.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Můj domov – Rok české hudby 2024

Rok české hudby ve FILHARMONII Hradec Králové je více než důstojný hold české hudební kultuře.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Father & son

Ve čtvrteční podvečer vás opět hudební kavárna PETROF Café srdečně zve na další kavárenský koncert, tentokrát dua Father & son.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Aktivity ve městě Hradec Králové

Obří akvárium Hradec Králové – procházka deštným pralesem a po dně tropické řeky

Obří akvárium skýtá jedinečnou možnost zhlédnutí flóry a fauny Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 40 druhů ryb v celkovém počtu okolo 500 kusů a tisíce mláďat. Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií zde najdete opravdové rarity. Celkový objem výstavní nádrže činí 130 000 l vody.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Městské lázně Hradec Králové – Aquacentrum

Městské lázně – aquapark nabízí řadu atrakcí. Můžete se projet tobogánem, zaplavat si v bazénu, užít si umělé vlnobití, poležet si v ve vířivce či horkém bazénku. V bazénu jsou instalovány vodní trysky a umělý proud. V budově aquaparku je i ubytovna, ve které můžete přespat.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Digitální planetárium v Hradci Králové

V digitálním planetáriu v Hradci Králové, které vzniklo v těsné blízkosti hvězdárny, budete mít vesmír jako na dlani. Planetárium zároveň slouží i jako návštěvnické centrum pro popularizaci vědy a výzkumu.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Chcete se dozvědět, jak se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů? Vyrazte do centra Hradce Králové. V infocentru malé vodní elektrárny Hučák se na vlastní oči přesvědčíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít síla vody, větru či slunce. Během prohlídky navíc můžete navštívit i strojovnu elektrárny!
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

3D Black Light Minigolf v Hradci Králové

Unikátní herní prostor 18 jamkového minigolfového hřiště. Černé světlo a speciální brýle vám zprostředkují nezapomenutelný herní a vizuální zážitek.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Vydejte se s dětmi na pohádkové putování královéhradeckými lesy. Potkáte zde draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva. K tomu se dozvíte spoustu zajímavých věcí o stromech, zvěři a lesním hospodářství.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Rodinný zábavní park Toboga Tongo Hradec Králové

Toboga Tongo v Hradci Králové je zábavní park pro celou rodinu. V hale na ploše 2900 m² se nachází spousta atrakcí, které nabízejí nezapomenutelné zážitky nejen pro vaše děti. Každá z nich přitom představuje jiný ostrov či mořský svět.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Hradec Králové

Restaurace Panoramico

Vyzkoušejte skvělou italskou restauraci v Hradci Králové kousek od Hlavního nádraží, najdete ji v OC Aupark.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Hostinec U Kohouta

Více než desetiletou tradici má Hostinec U Kohouta, který se nachází v Hradci Králové. Restaurace používá v co největší míře lokální suroviny, které vybírají šéfkuchař či majitelé.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Šatlava – regionální speciality s kreativním přístupem

Restaurace se nachází v objektu bývalé městské šatlavy. Ve vlastní restauraci je 40 míst, dále 20 míst v původních vězeňských kobkách a 50 míst v zimní zahradě s okouzlujícím výhledem na Žižkovy sady.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Restaurace Pivovarské domy

Stylová restaurace s vášní pro gastronomii a láskou k Hradci přímo v srdci města na Velkém náměstí v unikátních prostorech domů č. p. 25 a 26.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Stříbrný rybník – do kempu i za zábavou

Rekreační areál Stříbrný rybník se nachází v Malšově Lhotě u města Hradec Králové, na břehu Stříbrného rybníka. Areál díky své poloze uprostřed nádherné přírody na pomezí Přírodního parku řeky Orlice a novohradeckých lesů je ideální pro rodinnou dovolenou.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Hospoda Na Hradě

Jedna z mála původních a nejstarších hospod a hospůdek na starém městě v Hradci Králové s právovarečnou historií datovanou již od 15. století.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Eggsit cafe

Michal Koudelka pracoval v Londýně, začínal u myčky, končil jako manažer restaurace, dělal i pro Gordona Ramseyho. Pak odjel pracovat na Bali, a tam se seznámil s Marcelou Bernardovou.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Restaurace Inflagranti

Restaurant grill v Hradci Králové s nabídkou českých a mezinárodních jídel.
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Hradecko


Cyklostezkou Hradec – Kuks na pohodový rodinný výlet

Projeďte se po krásné cyklostezce, která vede z krajského města Hradec Králové k barokní perle regionu – hospitalu Kuks, po zpevněném povrchu podél Labe. Na stezku se můžete přïpojit v Hradci u Muzea východních Čech a po 28 kilometrech příjemné jízdy okolo Labe vás uvítá překrásný Kuks. Trasa je lehká, vhodná pro běžná kola, lze jí pohodlně projet i s vozíkem pro dítě.
Hradec Králové, Na kole po Česku

Za Proboštovým betlémem a na statek do Piletic

Vyjeďte za vánoční atmosférou na Královéhradecko. Naše trasa vás tentokrát zavede do Třebechovic, kde si prohlédnete slavný Proboštův betlém, v Hradci Králové ochutnáte tradiční speciality v restauraci Šatlava a den zakončíte na Šrámkově statku v Pileticích.
Třebechovice pod Orebem, Výlety za vánoční atmosférou

Hrádek a Hradec: vychutnejte si zámecký punč a potěšte se na vánočních trzích

Přemýšlíte, kam se vydat za tou pravou vánoční atmosférou? Zkuste se podívat do zámku Hrádek u Nechanic, kde se dozvíte nejen zajímavosti o Vánocích, ale ochutnáte také zdejší výborný punč. Drobnosti pod vánoční stromeček pak můžete vybírat na nedalekých vánočních trzích v centrum Hradce Králové.

Vypravte se na výlet za příběhem bitvy u Hradce Králové

Místo jménem Alej mrtvých byste hledali spíš ve filmovém hororu než na současných mapách. Přesto existuje a patří k nepochmurnějším místům, která můžete v Česku vidět. Nazývá se tak cesta, která vede lesem Svíb – lesem, který se smutně proslavil 3. července 1866 při bitvě u Hradce Králové.
Hradec Králové, Výlety s příběhem