Úvod > Aktuality > Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?
Kultura

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

  • Vydáno24. dubna 2024
Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.

Letošní Muzejní noc zahájí Východočeské muzeum v Pardubicích

Národní zahájení 20. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 17. května 2024 od 14:00 hodin v prostorách Východočeského muzea v Pardubicích. Národního zahájení Festivalu muzejních nocí se zúčastní představitelé Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., Ministerstva kultury, krajů a krajských úřadů a další významní hosté. Oceněny budou významné osobnosti muzejnictví v Pardubickém kraji a budou prezentovány oceněné projekty 22. ročníku soutěže Gloria musaealis za rok 2023.

Na Národní zahájení Festivalu muzejních nocí naváže v 17:00 hodin Pardubická muzejní noc. V noci nabité zajímavým programem své brány otevře téměř dvacet institucí. Mezi nimi Východočeské muzeum v Pardubicích – Zámek Pardubice, unikátní nově opravené Automatické Gočárovy mlýny a Gočárova galerieInstitut Paměti národa Pardubice​, Památník Zámeček nebo Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara. Od 19 do 20 hodin zazní na nádvoří zámku koncert Petr Hapka a jeho potměšilí hosté k nedožitým osmdesátinám skladatele Petra Hapky. Jednotlivá místa v Pardubicích spojí jízdy historických autobusů a trolejbusů.
 

Olomoucká muzejní noc

Fort KřelovKulturní organizace v Olomouci si pro své návštěvníky připravily pestrou nabídku doprovodných programů. Například Arcibiskupský palác nabídne komentované prohlídky historiských sálů i hudební program. Ve Fortu Radíkov si můžete opéct donesené buřty a zhlédnout dokument o Císařsko-královské Olomoucké pevnosti, otevřen bude také Fort XVII. Křelov a Muzeum Olomoucké pevnosti. Muzeum umění Olomouc si připravilo pro příchozí prohlídky stálé expozice, aktuálních výstav i workshop Namaluj fotku, vyfoť malbu. Na návštěvu se těší také Vlastivědné muzeum v Olomouci anebo zvonička v Bezručových sadech, kde budete moci rozhoupat zvon.
 

Muzejní noc pod Ještědem

Každoročně se Festivalu muzejních nocí účastní také města pod Ještědem (tj. Liberec, Jablonec nad Nisou a Vratislavice). I letos se chystají na společný program, návštěvníky k nim dopraví mimořádná linka historického autobusu. V Oblastní galerii v Liberci budou probíhat výtvarné dílny pro děti i rodiče a prohlídka výstavy Sound ShapesSeveročeské muzeum připravilo kromě prohlídek výstav noc hrůzy s animací s filmovým historikem a znalcem poetiky hrůzy Martinem Jirouškem. Muzeum skla a bižuterie chystá tvůrčí dílny, noční prohlídky i odhalení výtvarného díla Terezy Šváchové. Rodný dům Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích připravil komentované prohlídky, tematickou výstavu Ve znamení elektromobility, výstavu elektrovozů Škoda Enyaq i degustaci vín. Organizace Kultura Jablonec zpřístupní prostory Domu Scheybalových, návštěvníci si budou i tento rok moci vychutnat pohled na noční Jablonecradniční věže Nové radnice
 

Ostravská muzejní noc – 100 let Velké Ostravy

Ostrava večerDo 15. ročníku kulturního festivalu Ostravská muzejní noc se zapojí řada ostravských organizací, které nabídnou volný vstup a netradiční program až do pozdních nočních hodin. Tématem letošního ročníku je 100 let Velké Ostravy, tak cestujte časem! Festival bude zahájen letos poprvé na Masarykově náměstí v 17 hodinGalerie Díra chystá několik workshopů fotografických technik. V galerii Plato Ostrava si prohlédnete výstavu francouzské umělkyně Julie Bény i místní permakulturní zahradu. V Galerii výtvarného umění v Ostravě se nechte vtáhnout do světa obrazů a ilustrací slavné evropské umělkyně Toyen. Inspirujte se i dalšími aktuálními výstavami a tvořte ve výtvarných dílnách.

Národním zemědělském muzeu je právě aktuální výstava Ukrajinská pole orná a válečná. Děti i celé rodiny potěší výstava Příhody lišky Bystroušky i s workshopem výroby masky a tradiční opékání buřtíků před budovou muzea. V Hasičském muzeu města Ostravy si můžete prakticky vyzkoušet použití ručních stříkaček, každou celou hodinu bude i ukázka hašení hasičským veteránem. Interaktivní zábava s železniční tématikou bude i v Železničním muzeu moravskoslezském. Pro návštěvníky Ostravské muzejní noci budou dále připraveny volné a komentované prohlídky výstav, například ve  Výtvarném centru Chagall, Muzeu a Galerii Mlejn, Galerii Gong. K prohlídce zve i ostravské studio České televize! V 18, 19, 20 a 22 hodin bude komentovaná prohlídka televizním studiem, ukázka televizní techniky, zvuku, režie i střižny.
 

Rozmanité možnosti na Brněnské muzejní noci

Již 18. Brněnská muzejní noc se bude konat v sobotu 18. května, od 18 hodin do půlnoci. O programovou nabídku se postará celkem 28 zapojených kulturních institucí. Na Špilberku se můžete těšit kromě stálých expozic na prohlídky výstavy Poklady špilberské zbrojnice a prezentaci brněnského městského střeleckého sboru. Památník Mohyla míru letos obsadí Napoleonovi husaři. Těšit se můžete na francouzské vojáky, ukázky jejich umění zacházení se šavlí a souboje. K Brněnské muzejní noci se připojí opět i Diecézní muzeum i Dům pánů z Kunštátu s komentovanou prohlídkou výstavy Cuerpo V mexické umělkyně Jimeny Mendoza. Na výstup na vyhlídkovou věž i výstavu Anton Pilgram zve Stará radnice.

zahrada TugendhatOd 18 do 21 hodin se u příležitosti Brněnské muzejní noci otevře výjimečně zahrada vily Tugendhat veřejnosti. Vstup je možný jak z ulice Černopolní, tak ze zahrady vily Löw-Beer. Program doprovodí rovněž prohlídky interiérů. Prohlídky jsou početně a kapacitně omezeny, proto je nutné je zakoupit předem online. Vstupenky budou v prodeji na stránkách vily od 15. 5. 2024. Své objekty otevře pro návštěvníky i Moravské zemské muzeum. Do svých expozic zve Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr, Centrum Mendelianum, Palác šlechtičen, Pavilon Antrhropos a Památník Leoše Janáčka. Vstupné je tradičně zdarma.


Muzejní noc zve i do Plzně

PlzeňPlzeňská muzejní noc 2024 se uskuteční v pátek 31. května od 16:00 do 23:00 hodin. Připraven je bohatý program a snížené vstupné či vstup zdarma. Do letošního ročníku je zapojeno 17 muzeí a galerií a na mnoha místech můžete očekávat bohatý doprovodný program. Těšit se můžete například na prohlídku Semlerovy rezidence, kde bude probíhat program "Vrať se s námi zpět – do třicátých let!", a to od 18:00 do 22:00. Půjde o prohlídky historického interiéru s průvodci v dobovém oblečení (vstupenky jsou k zakoupení na pokladně Semlerovy rezidence nebo online – kupte si je včas, kapacita je omezena!) Západočeské muzeum v Plzni uvítá své návštěvníky zdarma v hlavní budově (19 – 23 hod.) i v ostatních pobočkách.V Muzeu loutek budou letos draci, vytvořit si můžete i svého vlastního. Nebude chybět ani vstup do Pivovarského muzea a Plzeňského historického podzemí. V muzejní expozici si vyzkoušíte pivovarské dovednosti - stavění soudku nebo chůzi v ledařských botách. Na muzejní půdě se bude stavět Plzeň z kostek. Připomínku osvobození českého Západu 1945 připomene Patton Memorial Pilsen komentovanými prohlídkami a doprovodným dětským programem.
 

Pražská muzejní noc bude letos minimalistická

V Praze se muzejní noc v takové formě, jako si jí pamatujeme před covidem, zatím nekonala. Stejně jako loni i letos bude v některých termínech otevřeno jen několik institucí. V sobotu 18. 5. zve na Den otevřených dveří Český rozhlas, otevřeno bude také Musoleum Davida Černého. V pátek 24. 5. se koná Muzejní noc v Uhříněvsi, která tentokrát představí místní základní školy. Národní pedagogické muzeum zve 31. 5. na Cestu kolem světa za 45 minut. Muzejní noc chystá 6. 6. od 18:00 do 23:00 Židovské muzeum v Praze. Pro návštěvníky bude otevřena Španělská synagoga (19:00 a 21:00 komentované prohlídky) a Galerie Roberta Guttmanna, kde bude k vidění výstava izraelského umělce Odeda Ezera. Pro děti budou ve Španělské synagoze připraveny pracovní listy. 

K návštěvě zvou i expozice Národního zemědělského muzea a to 15. 6. Vstup zdarma je do všech expozic a výstav včetně střešní terasy. Připraveny budou komentované prohlídky a workshopy pro děti i dospělé a hudební vystoupení na muzejním dvoře. Mimo to bude 7. 6. otevřena a plná zábavy, poučení, workshopů a her Městská knihovna na Mariánském náměstí. Dne 15. 6. se návštěvníkům otevře Muzeum historických nočníků a toalet a Muzeum družstevnictví.
Betlémská muzejní noc 2024

13. 9.
Betlémská muzejní noc 2024

Ojedinělá příležitost navštívit domky památkové rezervace Betlém v Hlinsku v pátek 15. září výjimečně ve večerních hodinách.

Tichá hrdinství – Expozice Institutu Paměti národa v Pardubicích

Tichá hrdinství – Expozice Institutu Paměti národa v Pardubicích

Ponořte se skrze moderní technologie do příběhů odvahy, ze kterých mrazí! V interaktivní expozici se sami aktivně zapojíte do zkoumání vzpomínek čtyř pamětníků: Jaryny, Tomáše, Mileny a Leopolda. Pomohou vám k tomu projekce, vizuální a zvukové efekty, interaktivní obrazovky nebo rozšířená realita.

Galerijní a muzejní noc v Jeseníku

23. 5.24. 5.
Galerijní a muzejní noc v Jeseníku

Galerijní a muzejní noc v Jeseníku se rozprostře do dvou dnů a na dvě místa do Katovny (TIC Jeseník) a Vlastivědného muzea Jesenicka.

Muzejní noc pod Ještědem 2024

17. 5.
Muzejní noc pod Ještědem 2024

V pátek 17. května se navečer otevřou brány muzeí a galerií v Liberci, Jablonci nad Nisou a Vratislavicích a otevřené zůstanou až do 23 hodin. Čeká nás další oblíbená Muzejní noc. Pestrý program pro dospělé i děti zajištěn.

Přijďte na svatbu! – představení lidové svatby z Vracova

18. 5.
Přijďte na svatbu! – představení lidové svatby z Vracova

15. ročník – „Čí je to svatbička“ představení lidové svatby z Vracova, (so) 18. května 2024 | 20:00 | atrim (sloupový sál) muzea.

Litoměřická muzejní noc 2024

17. 5.18. 5.
Litoměřická muzejní noc 2024

také v letošním roce pro vás připravujeme oblíbenou Litoměřickou muzejní noc!

Muzejní noc

24. 5.
Muzejní noc

Zažijte chrudimská muzea otevřená v neobvyklém čase s neobvyklým programem.

Národopisná muzejní noc

31. 5.
Národopisná muzejní noc

Letošní Muzejní noc bude spojena s novou národopisnou expozicí, seznámí tedy s hřebečskou lidovou kulturou. Poslední květnový den bude v rámci Muzejní noci vstup do expozice zdarma.

Muzejní noc 2024 v Týně nad Vltavou

7. 6.
Muzejní noc 2024 v Týně nad Vltavou

Jsme velice rádi, že i letos vám můžeme nabídnout tentokrát jubilejní XX. ročník a v rámci něho i tři vycházky za vltavotýnskou historií i strašidly.

Hudební muzejní noc

15. 6.
Hudební muzejní noc

Hudební muzejní noc ve Vlastivědném muzeu Kyjov v sobotu 15. 6. 2024 od 18:00.

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.

Znojemská muzejní noc 2024

17. 5.
Znojemská muzejní noc 2024

Znojemská muzejní noc v pátek 17. května otevře brány muzejních objektů. Letošní téma je Známí/neznámí Znojemané. Připomene zapomenuté, méně známé i známé osobnosti spojené s městem Znojmem.

Muzejní noc v Jihočeském muzeu

24. 5.
Muzejní noc v Jihočeském muzeu

Jihočeské muzeum srdečně zve na další ročník Muzejní noci, která se koná v pátek 24. května od 17:00 hodin v hlavní budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Muzejní noc v GASK v Kutné Hoře

17. 5.
Muzejní noc v GASK v Kutné Hoře

Galerie středočeského kraje se v pátek 15. května 2024 připojí k celostátnímu Festivalu muzejních nocí.

Muzejní noc v Kuřimi

25. 5.
Muzejní noc v Kuřimi

Již druhá muzejní noc v Kuřimi v sobotu 25. května! V rámci této akce bude otevřená expozice na zámku, kuřimská štola a knihovna.

Mladoboleslavská muzejní noc 2024

24. 5.
Mladoboleslavská muzejní noc 2024

Akce ve Škoda Muzeu.

Muzejní noc 100/100

17. 5.
Muzejní noc 100/100

Tématem letošní Muzejní noci budou aktuální výstavy v hlavní budově muzea, a to 100letí nemocnice v Uherském Hradišti a 100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě.

Pardubická muzejní noc 2024

17. 5.
Pardubická muzejní noc 2024

Pardubice jsou městem, které letos zahájí Festival muzejních nocí. Využijte příležitost prohlédnout si muzea, galerie a další objekty v netradičním nočním čase a zdarma.

Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu Praha

15. 6.
Muzejní noc v Národním zemědělském muzeu Praha

Festival muzejních nocí nabídne i letos zajímavý program a jedinečnou atmosféru v desítkách muzeí, galerií a kulturních institucí. Národní zemědělské muzeum nebude samozřejmě chybět!

III. Muzejní noc v Uhříněvsi

24. 5.
III. Muzejní noc v Uhříněvsi

Hola hola, škola volá aneb střípky z historie uhříněveského školství. Třetí muzejní noc bude ku příležitosti kulatých výročí obou zdejších základních škol.

Brněnská muzejní noc 2024

18. 5.
Brněnská muzejní noc 2024

Letošní jubilejní 20. ročník Brněnské muzejní noci se uskuteční 18. května 2024., V čase 18.00 — 24.00. O programovou nabídku se postará celkem 28 zapojených kulturních institucí.

Ostravská muzejní noc 2024

15. 6.
Ostravská muzejní noc 2024

V sobotu 15. 6. 2024 se uskuteční patnáctý ročník kulturního festivalu Ostravská muzejní noc. Až do pozdních nočních hodin můžete nahlédnout do ostravských institucí a organizací, které se věnují kultuře, vzdělávání a dalším sociálním aktivitám.

Plzeňská muzejní noc 2024

31. 5.
Plzeňská muzejní noc 2024

V Plzni se 31. května 2024 uskuteční již dvacátý ročník Festivalu muzejních nocí. V muzeích a galeriích nebudou chybět komentované prohlídky, tvořivé dílny, zábavné hry, programy pro děti anebo i hudební vystoupení.

Muzejní noc pod Ještědem 2024 – Rodný dům Ferdinanda Porscheho

17. 5.
Muzejní noc pod Ještědem 2024 – Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Komentované prohlídky věnované životu a dílu Ferdinanda Porscheho.

Muzejní noc v ČD Muzeu Lužná u Rakovníka

17. 5.
Muzejní noc v ČD Muzeu Lužná u Rakovníka

V letošním roce se k 20. ročníku Festivalu muzejních nocí přidává i ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka.

Muzejní noc u pana Mikuláše

17. 5.
Muzejní noc u pana Mikuláše

Pan Mikuláš nás opět pozve do svého domu a ukáže nám, jak si užívat života!

Muzejní noc na zámku Bruntál

17. 5.
Muzejní noc na zámku Bruntál

Zveme Vás na Muzejní noc, která se uskuteční v pátek 17. května od 17 do 21 hodin na zámku Bruntál.

Muzejní noc ve Vodním domě

24. 5.
Muzejní noc ve Vodním domě

Již 9. ročník Muzejní noci ve Vodním domě. Letos se 24. května těšte na Muzejní noc s vydrami.

Muzejní a galerijní noc

31. 5.
Muzejní a galerijní noc

Volný vstup do obou institucí, komentované prohlídky, divadlo pro děti…

Muzejní noc v Rosicích

17. 5.
Muzejní noc v Rosicích

Otevření železničního muzea v Rosicích n.l. v netradiční dobu.

Den otevřených dveří v Českém rozhlasu

18. 5.
Den otevřených dveří v Českém rozhlasu

Nahlédnout do tajů rozhlasového řemesla, setkat se s oblíbenými moderátory a užít si bohatý doprovodný program pro rodiny můžete v sobotu 18. 5. v rámci Dne otevřených dveří Českého rozhlasu.

Muzejní noc v Říčanech

17. 5.
Muzejní noc v Říčanech

Večer s historickou hudbou v zahradě muzea! Taková bude letošní Noc muzeí v Říčanech. Poslechnete si venkovní koncert středověké a renesanční hudby, seznámíte se s naší sbírkou historických hudebních nástrojů a nahlédnete do útrob mimořádně cenného a jedinečného flašinetu s mechanickým divadélkem.

Muzejní noc aneb Soumrak mamutů

18. 5.
Muzejní noc aneb Soumrak mamutů

Oslavte s archeoparkem další ročník Festivalu muzejních nocí.

Sedlčanská muzejní noc

13. 6.
Sedlčanská muzejní noc

Ve čtvrtek 13. června se v Městském muzeu Sedlčany uskuteční Sedlčanská muzejní noc.

Muzejní noc na zámku v Mikulově

17. 5.
Muzejní noc na zámku v Mikulově

Tradiční muzejní noc s bohatým doprovodným programem.

Muzejní noc v Čileckém muzeu

25. 5.
Muzejní noc v Čileckém muzeu

Komentované večerní prohlídky Čileckého muzea.

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara na letišti v Pardubicích

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara na letišti v Pardubicích

Unikátní letecké muzeum s letuschopnými letouny od roku 1903 do současnosti. Součástí sbírek muzea jsou jedinečné repliky letounů z dob počátků aviatiky a repliky anglických, francouzských a německých vojenských letounů z první i druhé světové války.

Festival muzejních nocí 2024

17. 5.15. 6.
Festival muzejních nocí 2024

Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí (18.5.). Téměř měsíc trvající akce nabídne zajímavý program a jedinečnou atmosféru ve stovkách kulturních institucí po celé České republice.

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis

1. 1.14. 5.
Národní soutěž muzeí Gloria musaealis

Smyslem Národní soutěže muzeí Gloria musaealis je upozornit na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví. Úroveň projektů se za dobu konání soutěže neustále zvyšuje. Svoji pozornost tak na úspěšná muzea stále více zaměřuje kromě odborné i laická veřejnost.

Olomoucká muzejní noc 2024

17. 5.
Olomoucká muzejní noc 2024

Další ročník společné akce olomouckých muzeí, galerií a dalších kulturních institucí, noční prohlídky expozic s doprovodným programem.

Táborská muzejní noc 2024

31. 5.
Táborská muzejní noc 2024

Vybraná táborská muzea a galerie zvou na Muzejní noc 2024.

Kouzelný Krumlov 2024

30. 4.1. 5.
Kouzelný Krumlov 2024

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – oslava na počest nadcházejícího měsíce lásky zve na čarodějnický rej, stavění májky, hudební vystoupení, lampionový průvod, májový jarmark a Den otevřených muzeí a galerií s volným vstupem.

Jablonecké muzeum slaví 120 let!

11. 1.28. 12.
Jablonecké muzeum slaví 120 let!

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, zřizované Ministerstvem kultury České republiky, spravuje největší kolekci bižuterie na světě a jednu z největších evropských veřejných sbírek skla. Poprvé se muzeum otevřelo veřejnosti už v roce 1904. V roce 2024 tedy oslaví 120 let od svého založení.

Gočárova galerie v Pardubicích

Gočárova galerie v Pardubicích

Gočárova galerie v Pardubicích představuje stálé expozice výtvarného umění. Pravidelně se pořádá výstavy a organizuje také řadu přednášek pro předem objednané školní skupiny. Expozice najdete v Domě U Jonáše a Automatických mlýnech.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Památník Zámeček v Pardubicích

Památník Zámeček v Pardubicích

Památník Zámeček je pietní místo, na kterém byla vybudována pod zemským povrchem nová moderní expozice, která multimediální formou přibližuje události roku spojené s druhým stanným právem v roce 1942 nejen na Pardubicku.

Další aktuality

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura