Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích
Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích, kudy z nudy
Památky

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.
Komplex cisterciáckého kláštera v Plasích, jeden z nejvýznamnějších klášterních areálů ve střední Evropě, prošel od 12. století význačnými změnami. Zásadní rozvoj zaznamenal v době 17. a 18. století, kdy byly realizovány odvážné přestavby podle projektů architektů Jeana Baptisty Matheye a Jana Blažeje Santiniho. Po roce 1826, kdy majetek zrušeného kláštera zakoupil rakouský politik Klement V. L. Metternich, proběhly další stavební úpravy včetně změn souvisejících s hospodářskými záměry rodiny Metternichů. Po druhé světové válce byl areál konfiskován, budovy byly využívány k rozličným účelům. V roce 1995 byl komplex někdejšího kláštera zapsán mezi národní kulturní památky a postupně probíhá obnova jeho mimořádně cenných budov.

Národní technické muzeum v roce 2015 v renovované hospodářské části klášterního areálu zpřístupnilo rozsáhlé moderní muzeum –⁠ Centrum stavitelského dědictví. V budově pivovaru, který získal během obnovy podobu z doby jeho výstavby před více než 100 lety, je umístěna stálá Expozice stavitelství, jejímž cílem je atraktivně a přehledně prezentovat problematiku historického vývoje stavebních prvků, materiálů a konstrukcí. V rámci expozice tak má návštěvník příležitost seznámit se s různými stavebními materiály (dřevo, kámen, hlína) a na jednotlivých podlažích pivovaru si prohlédnout druhy stavebních konstrukcí od základů a hrubé stavby přes úpravu povrchů, typy výplní otvorů a příslušnou technickou výbavu budov až po krovy a krytiny.

V nejvyšším patře pivovaru návštěvníky překvapí „kabinet“ architekta Jana Kaplického, ojedinělá expozice věnovaná významné osobnosti návštěvníkům otevírá pohled na moderní architektonickou tvorbu. V renovovaném objektu mlýna navazujícím na expoziční část v pivovaru jsou umístěny víceúčelové prostory pro tematické výstavy.  V členitém areálu hospodářského dvora byly vytvořeny prostory pro aktivity zaměřené na prezentaci stavebních technologií – řemeslnické a zážitkové dílny, historické stavební stroje a expozice „výukové stavby“. Vzniká zde jakási „stavebně řemeslná huť“, která má za cíl umožnit prostřednictvím kurzů a workshopů předávání tradičních postupů a dovedností zážitkovým způsobem. 

V červnu 2019 byla v budově pivovaru otevřena další expozice Statika hrou. Expozice, která zve ke zkoumání, objevování a ověřování, vznikla ve spolupráci s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Příležitost osahat si různé materiály a vyzkoušet si základní statické principy je doplněna možností vidět staré historické plány a modely, dozvědět se, jak a proč se co dělá a funguje. Z modelů, které jsou v expozici umístěny, stojí rozhodně za povšimnutí čtyři a půl metru dlouhý model Rankovy lávky. Tato celodřevěná, téměř 200 metrů dlouhá lávka vzpěradlové konstrukce bez vnitřní podpory byla navržená kolem roku 1838 pražským tesařským mistrem Michaelem Rankem. Měla přemostit Vltavu v Praze v místě dnešního Mánesova mostu. K její realizaci nedošlo, ale už jen její model je rozhodně nesmírně zajímavý.

V červenci 2022 byla otevřena v nově renovovaném prostoru bývalých ležáckých sklepů nová stálá expozice Středověké stavební stroje. V atraktivní instalaci jsou zde prezentovány rozměrné funkční repliky středověkých stavebních strojů, které byly zhotoveny na základě studia historických pramenů a důsledně vyrobeny za použití dobových řemeslných postupů. Představují v evropském měřítku ojedinělou rekonstrukci původní středověké stavitelské technologie a jejich zpřístupnění veřejnosti doplňuje ucelený výklad dějin stavitelství v plaském areálu NTM. V roce 2024 obohatily expozici i středověké originály. Původní typicky hrotité dveřní křídlo z kostela sv. Haštala v Praze na Starém Městě a gotická kamenná okenní kružba z hradu Kámen.

Novinkou roku 2024 je vystavení kopie fragmentu projekčního pásu Émila Reynauda k představení Autour d’une Cabine (Okolo kabiny) z roku 1894.Tento ručně malovaný fragment animované grotesky ze sbírek Národního technického muzea je zapsán do mezinárodního registru Paměť světa UNESCO. Jedná se o jedinečný doklad rané filmové techniky, kterou její autor předstihl bratry Lumièrovi.

Expozice Tatra 77a – od zázraku k vraku a zpět představuje černý čerstvě restaurovaný osobní automobil Tatra 77a z roku 1937 ze sbírky Národního technického muzea, který je zde představen ve všech souvislostech, včetně restaurování vozu.

Národní technické muzeum vytvořilo Centrum stavitelského dědictví Plasy s cílem vést k úctě ke stavebnímu dědictví, zprostředkovávat hlubší porozumění stavební historii, předávat tradiční dovednosti a přinášet inspiraci a potěšení.


Centrum stavitelského dědictví v Plasích
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2015 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2015 – za projekt „Centrum stavitelského dědictví Plasy“.
 

Aktuality

Motocykly ČZ s příběhem

Výstava v Centru stavitelského dědictví NTM Plasy prezentuje dvě desítky motocyklů značky ČZ. Motocykly se pod touto značkou vyráběly 65 let a pojem „Čezeta“ se stal součástí naší kultury. Navštivte výstavu Motocykly ČZ s příběhem od 28. 3. do 28. 10. 2024.
Plasy, Plzeňský kraj

Národní technické muzeum za 80 Kč – Vznik Československé republiky

U příležitosti výročí významných dnů vás zveme k návštěvě Národního technického muzea v rámci sníženého vstupného 80 Kč, děti 6-15 let za 40 Kč. Sleva na vstupném se netýká prohlídky dolů (příplatek podle ceníku).
Plasy, Plzeňský kraj

Národní technické muzeum za 80 Kč – Den české státnosti: v roce 2024

Den české státnosti a výročí prvního otevření stálých expozic Národního technického muzea ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech připadá na 28. 09. 2024. V tento den je možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.
Plasy, Plzeňský kraj

Cisterciácké noci ...s Hornobřízskými

Klášter Plasy.
Plasy, Plzeňský kraj

Nocí ke hvězdám aneb Monastýrování – Plasy

V Plasích budete moci po oba večery navštívit konvent.
Plasy, Plzeňský kraj

Barokomaraton 2024

Barokomaraton je běžecký cross country závod v údolí řeky Střely a jejím okolí (Plzeň-sever). Akce je určena pro všechny věkové kategorie. Na výběr jsou tratě Baroko ultra 100 km, Baroko maraton (42 km), Baroko půlmaraton (21 km), Baroko 10 km, Baroko 4,2 km a 420 m dlouhá trať pro děti do 9 let.
Plasy, Plzeňský kraj

Den ve vzduchu 2024

Den ve vzduchu 2024 je dechberoucí show, moderní i historická letadla a parádní podívaná pro celou rodinu. Koná se na letišti v Plasech v Plzeňském kraji.
Plasy, Plzeňský kraj

Řízená degustace vín mezi koňmi pod širým nebem

Řízená degustace vín konaná ve výběhu mezi koňmi v krásné přírodě pod širým nebem. V místě, kde můžeme vidět nádherné západy slunce a kde se setkáváme s temnou oblohou bez světelného smogu a s velkou viditelností hvězd, ochutnáme 8 různých vzorků kvalitních vín a k nim vhodných sýrů.
Plasy, Plzeňský kraj

Dětské expozice a programy v Centru stavitelského dědictví Plasy

Muzeum – místo, kde se dá objevovat, žasnout, přemýšlet, tvořit, být spolu, … velká výzva pro muzejníky i pro rodiče. Nabízíme vám přehled možností, ze kterých si můžete vybírat v Centru stavitelského dědictví Plasy.
Plasy, Plzeňský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je původně románská stavba, nejstarší v areálu bývalého kláštera. Navíc se jedná o první kamennou klášterní stavbou. Za sakristií vzniká nová expozice, která bude o historii cisterciáckého řádu v Plasích.
Plasy, Plzeňský kraj

Barokní cyklotrasy na Plzeňsku

Barokní cyklotrasy na severním Plzeňsku se klikatí malebnou krajinou Plzeňského kraje. Po krásách přírodního a kulturního charakteru si můžete odpočinout u deseti barokních odpočívadel, která jsou zasazena do krajiny. Středobodem cyklotras jsou Plasy, kde začínají tři okruhy s různou obtížností.
Plasy, Plzeňský kraj

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.
Plasy, Plzeňský kraj

Cisterciácké cesty – evropské stezky Cisterscapes

Cisterscapes jsou evropské Cisterciácké stezky propojující cisterciácké kláštery napříč Evropou. Na našem území se nachází tři z nich. Pojďte objevit fascinující kus evropské kulturní historie na Cisterciácké cestě!
Plasy, Plzeňský kraj

Hrobka Metternichů v Plasích

Původně gotický hřbitovní kostelík sv. Václava byl za opata plaského kláštera O. Trojera v roce 1690 přestavěn v barokním slohu. Po zrušení kláštera roku 1785 nechal kostel kancléř Metternich upravit ve slohu empírovém a v suterénu zřídit rodinnou hrobku.
Plasy, Plzeňský kraj

Zoo Plasy

Rodinná zoologická zahrada se nachází ve městě Plasy a oficiálně byla otevřena v květnu 2016. Najdete zde propojení zábavy, odpočinku a vzdělání. Zoo se nachází v areálu Fantasy Golfu Plasy.
Plasy, Plzeňský kraj

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy se nachází v části prostorů bývalého pivovaru v areálu kláštera v Plasích. Navázal tak na několika set let starou pivovarnickou a sladovnickou tradici na severním Plzeňsku.
Plasy, Plzeňský kraj

Penzion a Restaurant Rudolf II. Plasy

Penzion a Restaurant Rudolf II. se nachází v malebném údolí města Plasy, které je vyhlášeno svou pestrostí kulturních památek a překrásnou přírodní scenérií. V areálu je k dispozici také fitness centrum, ve výstavbě je pak nové wellness.
Plasy, Plzeňský kraj

Agaricus – největší producent žampionů v Česku

Agaricus je největším producentem žampionů v ČR. Veškeré prodané zboží společnosti je z vlastní produkce.
Kaznějov, Plzeňský kraj

Chalupa Pláně

Chalupa pro nenáročné v klidné obci Pláně, okr. Plzeň-sever.
Pláně, Plzeňský kraj

Malý penzion Baráček

Malý rodinný penzion se nachází na severu Plzeňského kraje v malé vesničce Pláně. Nabízí příjemné ubytování v hraniční oblasti absolutní tmy a uprostřed nádherné přírody Manětínska a Rabštejnska.
Pláně, Plzeňský kraj

Sportovní areál Berounka

Sportovní areál Berounka se nachází v obci Liblín, na soutoku řek Střely a Berounky v těsné blízkosti chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Objekt je vhodný i pro akce mimosportovního charakteru, jako jsou svatby, školení nebo školy v přírodě.
Liblín, Plzeňský kraj

Hotel Berounka

Hotel Berounka se nachází v Liblíně., , na soutoku řek Střely s Berounkou v chráněné krajinné oblasti Horní Berounka.
Liblín, Plzeňský kraj

Penzion U svaté Barbory Manětín

Nově zrekonstruovaný Penzion U svaté Barbory stojí na klidném místě v obci Manětín s přilehlou loukou a potokem. Můžete se nejen ubytovat, ale třeba i využít sportovních možností okolí ze sedla kola nebo při hraní míčových her.
Manětín, Plzeňský kraj