Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > České muzeum hudby
Člověk – nástroj – hudba
Kultura

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Vydejte se na procházku naší hudební historií, poznávejte, jak jednotlivé skupiny hudebních nástrojů tvoří tóny, jak vypadá zápis hudby i jak a při jakých společenských příležitostech se na ně hrálo.

Zajímalo by vás, jak náročné je hrát na harfu, varhánky nebo jak rychle zvládnete složit klarinet? Nejen to si můžete v expozici Člověk – nástroj – hudba sami vyzkoušet. Poslechové body nabízejí unikátní nahrávky vystavených historických nástrojů. Součástí expozice jsou také interaktivní prvky.

V rámci doprovodných programů ke stálé expozici a výstavám pořádá České muzeum hudby vzdělávací workshopy, tematické koncerty a další akce pro návštěvníky nejrůznějšího věku. Odborné veřejnosti, vědcům, studentům a hudebním interpretům jsou sbírky muzea zpřístupněny ve studovně.

Díky bohaté historii často návštěvníci Českého muzea hudby obdivují také unikátní architekturu a prostory. České muzeum hudby se nachází na místě bývalého dominikánského kostela sv. Máří Magdalény na Malé Straně, který zde nechali v 17. století vystavět řádoví bratři za finanční podpory rodu Michnů z Vacínova, jejichž velký rodinný erb je zde k vidění dodnes. Po Josefínských reformách sloužil bývalý kostel jako vrchní poštovní úřad, Státní úřední archiv nebo četnické kasárny. Právě za dob četnictva zde byly vystavěny charakteristické ochozy a majestátní hlavní schodiště, které mělo četníkům sloužit k rychlejšímu pohybu po budově.

V přízemí Českého muzea hudby probíhají krátkodobé tematické výstavy, v současné době můžete navštívit hravou výstavu Hudební zvěřinec.


.

100. výročí založení Sbírky francouzského umění 19. a 20. století

Tento rok si Národní galerie Praha připomíná 100. výročí velkorysého nákupu francouzského umění, který uskutečnil československý stát pod záštitou prezidenta republiky Tomáše Garrigua Masaryka.
Praha 1, Praha

Noc kostelů 2023

Noc kostelů i v roce 2023 bude! 15. ročník celorepublikové akce se uskuteční v pátek 2. června.
Praha 1, Praha

Mythos?

Museum Montanelli představuje poprvé výhradně díla z vlastní sbírky a to jak současné, tak klasické umění a umělce, jejichž díla jsou inspirována nejrůznějšími mýty. Jejich obrazy, objekty a artefakty mají tak v expozici připomenout, jak důležitou roli v našem životě mýty a víra.
Praha 1, Praha

Josef Sudek & spol.

Dílo Josefa Sudka (1896–1976) by nejspíš nedosáhlo takového rozsahu a hloubky, kdyby fotograf nebyl celý život obklopen velice pestrou společností. Nejednalo se jen o fotografy, ale o přátele nejrůznějších profesí a osudů. A právě je připomíná další výstava v Galerii Josefa Sudka.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Luxury Wellness & Spa hotelu Mandarin Oriental

Nechte rozmazlovat sebe a harmonizovat své tělo a ducha v jediných lázních na světě umístěných do renesanční kaple v pražském Mandarin Oriental hotelu. Okouzlí vás ubytování plné luxusu, komfortu a elegance umístěné v renovovaných prostorách bývalého dominikánského kláštera ze 14. století.
Praha 1, Praha

Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra

Byt v domě, kde žili a tvořili František Palacký (1798-1876) a František Ladislav Riegr (1818-1903) v centru Prahy, uchovává původní životní a pracovní prostředí těchto výrazných osobností 19. století. Expozici odborně spravuje Oddělení starších českých dějin Historického muzea Národního muzea.
Praha 1, Praha

Experimentální prostor NoD

Galerie NoD spolupracuje dlouhodobě s umělci generace 80. a 90. let, velký důraz však klade na mladou nastupující uměleckou scénu.
Praha 1, Praha

Klub Roxy

Stylová art-deco architektura prvorepublikového kina, vášeň pro hudbu a cit pro umění charakterizují dnes již legendární ROXY. Kde jinde než v ROXY najdete prostředí pro koncerty světové úrovně, divoké taneční večírky nebo společenské eventy.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Mandarin Oriental

V budově bývalého kláštera na Malé Straně naleznete jeden z luxusních pětihvězdičkových hotelů, který vám umožní zažít jak Prahu historickou, tak Prahu moderní. V tomto duchu jsou navržené pokoje a suity hotelu – moderní designový nábytek vyplňuje historické místnosti s klenutými stropy.
Praha 1, Praha

Café Imperial v Praze – vyjímečný kulinářský zážitek

Secesní kavárna Imperial, která byla otevřena již v roce 1914, vždy patřila mezi nejznámější podniky v Praze. Café Imperial pod vedením Zdeňka Pohlreicha navazuje na svou prvorepublikovou slávu díky pohostinnosti, výtečné kuchyni a skvostné historické výzdobě.
Praha 1, Praha

Bugsy’s Bar v Praze

Byl vždy o krok napřed. Není tedy divu, že nás jako jeden z prvních v ČR seznámil s koktejlem Mojito, časopisem Newsweek byl začleněn mezi „The Best bars of the World“, vychoval mnoho úspěšných barmanů, v letech 2008 a 2009 získal v prestižní anketě ocenění „Nejlepší cocktail bar ČR“.
Praha 1, Praha

Café Bar Perla v design Hotelu Perla

V 1. patře Hotelu Perla v Praze se nachází Café Bar Perla, který je vynikajícím strategickým místem pro vaše schůzky v samém centru Prahy. Vybrat si můžete ze širokého sortimentu alkoholických i nealkoholických nápojů a malého občerstvení.
Praha 1, Praha