Vydejte se na procházku naší hudební historií, poznávejte, jak jednotlivé skupiny hudebních nástrojů tvoří tóny, jak vypadá zápis hudby i jak a při jakých společenských příležitostech se na ně hrálo.
Zajímalo by vás, jak náročné je hrát na harfu, varhánky nebo jak rychle zvládnete složit klarinet? Nejen to si můžete v expozici Člověk – nástroj – hudba sami vyzkoušet. Poslechové body nabízejí unikátní nahrávky vystavených historických nástrojů. Součástí expozice jsou také interaktivní prvky.
V rámci doprovodných programů ke stálé expozici a výstavám pořádá České muzeum hudby vzdělávací workshopy, tematické koncerty a další akce pro návštěvníky nejrůznějšího věku. Odborné veřejnosti, vědcům, studentům a hudebním interpretům jsou sbírky muzea zpřístupněny ve studovně.
Díky bohaté historii často návštěvníci Českého muzea hudby obdivují také unikátní architekturu a prostory. České muzeum hudby se nachází na místě bývalého dominikánského kostela sv. Máří Magdalény na Malé Straně, který zde nechali v 17. století vystavět řádoví bratři za finanční podpory rodu Michnů z Vacínova, jejichž velký rodinný erb je zde k vidění dodnes. Po Josefínských reformách sloužil bývalý kostel jako vrchní poštovní úřad, Státní úřední archiv nebo četnické kasárny. Právě za dob četnictva zde byly vystavěny charakteristické ochozy a majestátní hlavní schodiště, které mělo četníkům sloužit k rychlejšímu pohybu po budově.
V přízemí Českého muzea hudby probíhají krátkodobé tematické výstavy, v současné době můžete navštívit hravou výstavu Hudební zvěřinec.
.