Úvod > Aktuality > Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice
Kultura

Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

  • Vydáno11. dubna 2023
Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Židé si o letnicích připomínají darování Desatera Mojžíšovi na hoře Sinaj, křesťané seslání Ducha svatého na apoštoly po Ježíšově nanebevstoupení. Právě svátky odcházejícího jara a začínajícího léta jsou pro letnice klíčové. Čtyřicátý den po Velikonocích křesťané slaví Nanebevstoupení, které připomíná Ježíšův výstup ze země do nebe, padesátý den patří letnicím neboli Svatodušním svátkům; letošní neděle Svatodušní má datum 28. května 2023. Další neděli přichází na řadu svátek Nejsvětější Trojice (neděle 4. června 2023) a pak svátek Božího Těla (čtvrtek 8. června 2023), jímž letnice končí.
 

Letnice ve skanzenu v Kouřimi

Svatodušní svátky tvoří společně s Vánocemi a Velikonocemi tři hlavní církevní svátky, ale zvyky, které je provázejí, jsou méně známé a často úsměvné – na zahánění čarodějnic práskáním bičů a nošení darů ke kouzelným studánkám už dnes věří opravdu málokdo. Se zapomenutými svátky se podrobně můžete seznámit v neděli 28. května ve skanzenu – Muzeu lidových tradicKouřimi, kde slaví letnice se vším, co k nim patřilo. Třikrát během dne v 10:30, 13:30 a 15:30 hodin proběhne obchůzka královniček provázená otevíráním studánek, čeká vás také povídání o lidových oděvech, dětské dílničky a hry či vědomostní kvíz. Dozvíte se také, že v sobotu před svátky se pečlivě vymetlo celé stavení a vyzdobilo se lipovými proutky, o svatodušní vigilii se v noci konalo první pasení dobytka pod širým nebem a prováděly se obchůzky či průvody po polích, které měly zajistit dobrou úrodu. Otevírání studánek spojovalo pohanské uctívání pramenů s prvky křesťanství. Konalo se obvykle před východem nebo po západu slunce a dívky s věnci při něm čistily studánky. Obřad provázela obchůzka, kdy královničky se zpěvy vodily po domech královnu a byly odměňovány především vejci a máslem.
 

Jízda králů ve Vlčnově

Letnice provázely také královské slavnosti včetně Jízdy králů, zapsané na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO. Slavnosti svobodných mužů spojené s voděním, honěním či stínáním krále se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen na Slovácku a na Hané. Minimálně dvousetletou tradici má ta nejznámější z nich, Jízda králů z Vlčnova, spojená s lidovým jarmarkem a s možností prohlídky muzea a starých domů. Slavnost se dřív konala na letnice o svatodušním pondělí, ale roku 1953 se přesunula na svatodušní neděli a později se místo pohyblivého termínu zvolilo pevné datum: koná se každý rok poslední neděli v květnu. Je to překrásný a složitý obřad, který stojí za to vidět na vlastní oči, od královské družiny coby mládenců ve vlčnovských krojích na koních, zdobených pentlemi, květinami a červenými šátky, až po mladičkého krále, který mívá v ústech bílou růži. Letošní Jízdu králů si ve Vlčnově vychutnáte od 27. do 28. května.
 

Další oslavy letnic a Jízdy králů

  • neděli 28. května v 18 hodin začne tradiční Svatodušní bohoslužba v kapli Seslání Ducha svatého na zámku Lemberk.
  • V pátek a sobotu 16. a 17. června se můžete vypravit na Budišovské letnice, multižánrový festival pod širým nebem. Koná se v autokempu v Budišově nad Budišovkou a kromě hudby si užijete řezbářské soutěže, přehlídku veteránů a atrakce pro děti.
  • Dalším místem, kde letos můžete vidět Jízdu králů, jsou Doloplazy u Olomouce; hanácký národopisný soubor Olešnica pořádá tradiční slavnost o víkendu 1. a 2. července.
  • Další Jízda krále Ječmínka, tedy hanácká obdoba Jízdy králů, projede v neděli 13. srpna Masarykovým náměstím v Kojetíně. Jízda je součástí Kojetínských hodů, které potrvají celý prodloužený víkend.
Vesnická památková rezervace Vlčnov

Vesnická památková rezervace Vlčnov

Nejstarší a nejznámější slovácká národopisná slavnost Jízda králů ve Vlčnově se koná každoročně poslední víkend v květnu. Jízdu králů provází překrásné slovácké kroje, vyhlášené vlčnovské vdolečky, slivovice a ochutnávky místních vín. Od roku 2011 je jízda králů zapsána na seznam UNESCO.

Památková rezervace Vinné búdy Vlčnov-Kojiny

Památková rezervace Vinné búdy Vlčnov-Kojiny

Památkovou rezervaci Vlčnov-Kojiny tvoří soubor tzv. vlčnovských búd, vinohradnických staveb, lisoven bez sklepa, které představují ucelený areál historicky velmi hodnotných staveb.

Další aktuality

Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i řemesel

Letošní, v pořadí již 27. ročník rytířských slavností Křivoklání, které pořádají skupina historického šermu Merlet a státní hrad Křivoklát, přináší spoustu hradní zábavy. Na vlastní oči spatříte šermíře, tanečnice, kejklíře, uslyšíte dobovou hudbu, prožijete divadelní příběhy, budete fandit udatným rytířům, ohmatáte si zbraně a zbroje či si vystřelíte z luku nebo kuše. Křivoklání opanuje královský hrad v tradičním termínu od 30. 9. do 1. 10. 2023.
Středočeský kraj | Zážitky

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

Den svatého Václava, patrona českých zemí, se slaví různě. V Mladé Boleslavi svátek české státnosti pojali tak, jak to umí nejlépe – do ulic vyrazí desítky automobilů. Historická auta vyjedou na 21. Svatováclavskou jízdu ve čtvrtek 28. září 2023 v 9:30 hodin.
Středočeský kraj | Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Benedikt Rejt (1454–1536) byl stavitel a architekt, jehož stopy najdeme na řadě míst po celých Čechách. S jeho jménem je spojená velkolepá přestavba Pražského hradu s Vladislavským sálem a severním opevněním, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a hradu Švihova. Na řadě míst zanechal svůj umělecký podpis v podobě stanových střech – i když ne všude se dochovaly.
Středočeský kraj | Památky

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí.
Středočeský kraj | Památky

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

V sobotu a v neděli 23. a 24. září 2023 se můžete podívat na hrad Karlštejn, ale také do podhradí, kde bude probíhat Karlštejnské vinobraní. Na programu bude přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 707. narozeniny. Doprovázet jej bude jak jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, tak více jak 300 dvořanů z Karlova dvora. V sobotu pojede na Karlštejn speciální Karlštejnský expres.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 22. až 24. 9. 2023 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2023. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
Středočeský kraj | Příroda

Vodní dům Hulice nabízí zábavu i poznání

Vodní dům u přehrady Želivka je moderní návštěvnické středisko, které nabízí spoustu zábavy s hlavním důrazem na vodu a zdejší evropsky významnou lokalitu. Ve Vodním domě najdete moderní expozici, která atraktivní formou seznámí vás i vaše děti s dvěma tvářemi vody. Představí vám vodu jako životní prostředí vodních rostlin a živočichů i jako nezbytnou podmínku našeho života. Venku vás čekají interaktivní exponáty a hrátky s vodou.
Středočeský kraj | Životní styl