Úvod > Co chcete dělat? > Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác – do prosince 2022 uzavřeno
Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác - do prosince 2022 uzavřeno
"> "> "> "> "> "> "> "> Svacek Libor "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác – do prosince 2022 uzavřeno

Arcidiecézní muzeum Olomouc je v rámci rozsáhlé rekonstrukce do prosince 2022 uzavřeno.

Zdíkův palác

Součástí Arcidiecézního muzea v Olomouci je Zdíkův palác, zvaný též Přemyslovský. V sousedství tehdejšího kostela si jej nechal postavit jako reprezentační sídlo olomoucký biskup Jindřich Zdík (1126–1150), pokládaný za syna kronikáře Kosmy. Palác patří k nejcennějším románským památkám ve střední Evropě, v letech 2021 – 2022 proběhla jeho rekonstrukce podle návrhu architekta Jana Šépky. Novinkou je další stálá expozice v podkroví kapitulních budov, která zmapuje kulturně-historický vývoj svatováclavského návrší s Přemyslovským hradem a katedrálou sv. Václava.
 

Arcidiecézní muzeum Olomouc

Zajímáte-li se o umění, architekturu nebo o české dějiny, určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu Arcidiecézního muzea. V muzeu najdete až neuvěřitelně rozmanitou škálu uměleckých předmětů. Od nálezů z dávného pravěku, přes středověké památky, až po složité novověké umělecké práce. 

Na své si určitě přijdou zájemci o český středověk. Arcidiecézní muzeum je totiž prvním muzeem duchovní kultury v České republice a proto zde naleznete především nesčetně exponátů z českých církevních dějin. Staré bible, církevní mince, obrazy olomouckých arcibiskupů, nejrůznější duchovní předměty a dokonce i biskupský, nádherně zdobený kočár z 18. století. Za prohlídku stojí také klenotnice se zlatem a drahými kameny posázenými relikviáři.

Muzeum je však neuvěřitelně zajímavé také z architektonického hlediska, protože jeho prostor je pestrou směsicí stavebních stylů od doby románské, přes gotickou a renesanční, pozdně barokní a rokokovou až po moderní styl 21. století. Vývoj tohoto objektu byl tak výborně dokumentuje stavební a umělecký vývoj v průběhu celého tisíciletí. Nezapomeňte si prohlédnout muzejní obrazárnu s nádhernými plátny, které olomoučtí biskupové shromažďovali od 16. století. Součástí muzea se stal románský palác moravských biskupů u baziliky sv. Václava na olomouckém Přemyslovském hradě, který byl postupně pro potřeby muzea zrekonstruován. Pořádají se zde zajímavé akce, jako např. speciální komentované prohlídky a animační programy.
 

Stálé expozice Arcidiecézního muzea:

  • Olomoucká obrazárna III. – Středoevropské malířství 16. – 18. století z olomouckých sbírek
  • Románský biskupský palác – je otevřen pouze sezónně (1.5. – 30.9.)
  • Ke slávě a chvále – Tisíc let duchovní kultury na Moravě

Od září 2017 jsou ve stálé expozici Arcidiecézního muzea v Olomouci k vidění lipové sochy svaté Barbory a svaté Pavlíny z 18. století, které donedávna visely spolu s dřevořezbou Ukřižovaného Krista na průčelí řepčínské kovárny. Původně se nenacházely na průčelí řepčínské kovárny, ale byly součástí vybavení oltářů některého z olomouckých chrámů, který byl zrušen v době josefinských reforem. Svatou Barboru a svatou Pavlínu, protimorové patronky, můžeme najít i ve výzdobě morového sloupu Panny Marie v Olomouci. Do budoucna by sochy svaté Barbory a svaté Pavlíny měla v muzeu doplnit i dřevořezba Ukřižovaného Krista od Ondřeje Zahnera.

Arcidiecézní muzeum Olomouc

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Na Hradě v Olomouci

Penzion Na Hradě v Olomouci

Olomouc, Olomoucký kraj
Restaurant U Mořice

Restaurant U Mořice

Olomouc, Olomoucký kraj
Levandulové bistro Olomouc

Levandulové bistro Olomouc

Olomouc, Olomoucký kraj