Zajímáte-li se o umění, architekturu nebo o české dějiny, určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu Arcidiecézního muzea. V muzeu najdete až neuvěřitelně rozmanitou škálu uměleckých předmětů. Od nálezů z dávného pravěku, přes středověké památky, až po složité novověké umělecké práce.
Na své si určitě přijdou zájemci o český středověk. Arcidiecézní muzeum je totiž prvním muzeem duchovní kultury v České republice a proto zde naleznete především nesčetně exponátů z českých církevních dějin. Staré bible, církevní mince, obrazy olomouckých arcibiskupů, nejrůznější duchovní předměty a dokonce i biskupský, nádherně zdobený kočár z 18. století. Za prohlídku stojí také klenotnice se zlatem a drahými kameny posázenými relikviáři.
Muzeum je však neuvěřitelně zajímavé také z architektonického hlediska, protože jeho prostor je pestrou směsicí stavebních stylů od doby románské, přes gotickou a renesanční, pozdně barokní a rokokovou až po moderní styl 21. století. Vývoj tohoto objektu byl tak výborně dokumentuje stavební a umělecký vývoj v průběhu celého tisíciletí.
Nezapomeňte si prohlédnout muzejní obrazárnu s nádhernými plátny, které olomoučtí biskupové shromažďovali od 16. století.
Součástí muzea se stal románský palác moravských biskupů u baziliky sv. Václava na olomouckém Přemyslovském hradě, který byl postupně pro potřeby muzea zrekonstruován. Pořádají se zde zajímavé akce, jako např. speciální komentované prohlídky a animační programy.
Navštivte stálé expozice:
Od září 2017 jsou ve stálé expozici Arcidiecézního muzea v Olomouci k vidění
lipové sochy svaté Barbory a svaté Pavlíny z 18. století, které donedávna visely spolu s dřevořezbou Ukřižovaného Krista na průčelí řepčínské kovárny. Původně se nenacházely na průčelí řepčínské kovárny, ale byly součástí
vybavení oltářů některého z olomouckých chrámů, který byl zrušen v době josefinských reforem. Svatou Barboru a svatou Pavlínu, protimorové patronky, můžeme najít i ve výzdobě morového sloupu Panny Marie v
Olomouci. Do budoucna by sochy svaté Barbory a svaté Pavlíny měla v muzeu doplnit i
dřevořezba Ukřižovaného Krista od Ondřeje Zahnera. Od října 2020 je vstup do stálých expozic ZDARMA.