Úvod > Co chcete dělat? > Jelení příkop pod Pražským hradem
Příroda

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla i v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř.
Jelení příkop představuje skvělou příležitost k odpočinku po návštěvě rušného Pražského hradu. Do této rokle pod hradním komplexem můžete vstoupit například od letohrádku Belveder. Za Ferdinanda I. byl příkop přemostěn Prašným mostem, který spojoval Hrad s Královskou zahradou. Příkop původně sloužil jen jako obranná bariéra.

K vytvoření tohoto valu došlo za vlády Marie Terezie – panovnice nechala rozdělit příkop na horní část o rozloze přes 3 hektary a dolní část o velikosti více než 5 hektarů. Název místu dal císař Rudolf II., za jehož vlády sem byla vysazena vysoká zvěř, která zde byla i lovena.

S lovnou zvěří bylo možné se v příkopu setkat až do 18. století. Na tuto tradici symbolicky navázala doba 1. republiky, kdy byl v horní části příkopu zbudován medvědinec a medvědi tu žili až do let padesátých. Mezi lety 2001 – 2002 byl skrz násep, který příkop rozděluje na horní a dolní část, vybudován spojovací tunel podle návrhu J. Pleskota.
 

Masarykova vyhlídka

K místu se váže další zajímavost – a to k osobě prvního prezidenta T. G. Masaryka. Nad příkopem proti Šternberskému paláci je krásně opravená Masarykova vyhlídka, kde prezident pod lipou odpočíval a kterou upravil architekt Josip Plečnik. Vyhlídka nabízí nezvyklý pohled na areál Pražského hradu, Hradčany i na Petřín a dále na Loretu a také Černínský palác, kde sídlí ministerstvo zahraničí.

Vede sem cesta začínající proti domku medvědáře, který se nachází na straně přiléhající k hradu, zahlédnete tu i Medvědí pramen vytékající ze zdi. Dole se pokocháte sochou Ponocného, dílo Franty Úprky, dar od studentů hořické Kamenické školy k 75. narozeninám TGM.