!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Informační centrum Dukovany - program Dukovanské štěpení jádra
Památky

Informační centrum Dukovany - program Dukovanské štěpení jádra

Přijeďte do Dukovan! Informační centrum je vybaveno moderní audiovizuální technikou a funkčními modely technologie elektrárny. Dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací o výrobě elektrické energie a energetice vůbec.
Historie Jaderné elektrárny Dukovany (EDU) sahá až do počátku 70. let, kdy tehdejší Československo a Sovětský svaz v roce 1970 podepsaly mezivládní dohodu o výstavbě dvou jaderných elektráren s výkony 1760 MW.
 
První reaktorový blok byl uveden do provozu v květnu 1985, poslední čtvrtý blok v červenci 1987. Maximálního projektového výkonu 1760 MW dosáhla elektrárna v červenci 1987. Spuštění dvou jaderných bloků – druhého a třetího – v jediném roce 1986 a na jedné lokalitě bylo ve své době zcela unikátní a doposud se ve světě neopakovalo. Více než 80% použitých zařízení je vyrobeno v ČR.
 
Od roku 1985 do jara roku 2012 bylo na všech čtyřech blocích elektrárny vyrobeno téměř 350 miliard kWh elektrické energie, což je nejvíce ze všech elektráren v České republice. Elektrárna Dukovany pokrývá přibližně 20% spotřeby elektřiny v ČR. Ročně vyrobí více než 14 mld. kWh, což by stačilo k pokrytí spotřeby všech domácností v ČR.
 
Jaderná elektrárna Dukovany leží jihozápadně od města Brna, asi 30 kilometrů od města Třebíč. V její těsné blízkosti je na řece Jihlavě postavena přečerpávací vodní elektrárna Dalešice a vodní nádrže Dalešice a Mohelno.

V roce 2015 přivítala Jaderná elektrárna Dukovany své návštěvníky v zrekonstruovaném infocentru. Zábavnou formou se zde může každý návštěvník dozvědět spoustu informací o provozu a bezpečnosti Jaderné elektrárny Dukovany, a také řadu dalších zajímavostí o energetice. Návštěvníci mají ve stávajícím infocentru k dispozici nejen dva moderní kinosály, ale setkají se i s některými oblíbenými modely z původního centra, které budou využívány za pomoci nových technologií.
 

Exkurze v elektrárně

Exkurzi v Infocentru Jaderné elektrárny Dukovany je třeba objednat vždy předem přes rezervační systém, popřípadě telefonicky či e-mailem viz. objednávky. Skupina může mít minimálně 8 a maximálně 48 osob. Individuálním návštěvníkům doporučujeme, aby si nejpozději dva dny před plánovanou návštěvou ověřili telefonicky, zda je možné infocentrum navštívit. Obvyklé začátky prohlídek jsou 9.00 hodin, 11.30 hodin a 13.30 hodin. Exkurze jsou pro všechny zdarma.
 

Virtuální on-line prohlídky

Elektrárna připravila také virtuální prohlídku, díky které si projdete jadernou elektrárnu Dukovany do všech koutů. Zdejší zkušení průvodci vás vezmou i tam, kam se většina zaměstnanců nepodívá. Přihlaste se ve všední dny i o víkendu. Vše je on-line a zdarma. Virtuální exkurze trvá 45–60 minut. Pro skupiny či zájmové spolky je možné domluvit individuální termín. Napište na e-mail infocentrum.edu@cez.cz

A jak si rezervovat prohlídku?
1. Vyberte si z nabídky prohlídku, která vás zajímá.
2. Klikněte na registraci, přihlaste se na volný termín a vyčkejte na potvrzovací e-mail.
3. V den on-line exkurze obdržíte e-mail s přihlašovacím odkazem.
4. Klikněte na odkaz a nechte k sobě proudit informace a zajímavosti ze světa energetiky!
Zobrazit více
Naposledy změněno: 29. 3. 2021
2.10.
Krumlovský Food Festival

Krumlovský Food Festival

Moravský Krumlov, Jižní Morava
24.6.
26.6.
Filmový festival Kino jede 2021

Filmový festival Kino jede 2021

Náměšť nad Oslavou, Vysočina
6.8.
Čechomor v Náměšti nad Oslavou

Čechomor v Náměšti nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou, Vysočina
1.7.
31.8.
Rok osvícenské šlechty na zámku v Náměšti

Rok osvícenské šlechty na zámku v Náměšti

Náměšť nad Oslavou, Vysočina