ÚvodCo chcete dělat?KulturaOblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních
Oblastní galerie v Liberci, kudy z nudy
Kultura

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Pátá největší v Česku, založena v roce 1953, unikátní sbírka evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily... Taková je Oblastní galerie Liberec.

Oblastní galerie v Liberci je specializovanou sbírkotvornou institucí – muzeem umění – působící v regionu Liberecka. Pečuje o rozsáhlé umělecké sbírky a návštěvníkům nabízí prohlídku čtyř stálých expozic evropského a českého umění. Galerie sídlí v budově bývalých městských lázní na Masarykově třídě v Liberci. Konverze stavby obdržela v roce 2014 Grand Prix architektů – Národní cenu za architekturu.

Stálá expozice v lázních se nachází v křídle přiléhajícím k Masarykově ulici, proměnným výstavám je určeno křídlo podél ulice Vítězné. Expozice naleznete ve všech 4 patrech – dvou nadzemních a dvou podzemních. Je zde vystaveno přibližně 250 obrazů a plastik, které doplňují vybrané předměty uměleckého řemesla. Novinkou je také trvalé vystavení prací grafik a kreseb na papíře, v prostorách splňující podmínky pro jejich dlouhodobou prezentaci.

Součástí stálé expozice jsou prostory určené dospělým i dětem věnované interaktivním exponátům, zkonstruované za pomoci nejnovějších technologií. Exponáty jsou speciálně pro potřeby galerie sestrojeny tak, aby se návštěvníci mohli hravou a zábavnou formou dozvědět spoustu zajímavých informací o výtvarném umění a světě obrazů, fungování galerie, vizuálních vjemech, o lidských smyslech nebo i to, jak někdy vlastní smysly klamou. Výstava aktivuje hravost, schopnost logického uvažování a kreativitu myšlení.

Oblastní galerie vlastní na dva tisíce děl ze sbírky obrazů, více než tři tisíce děl ze sbírky kreseb, dva tisíce děl ze sbírky grafik a na tři sta sochařských děl. V její stálé expozici se nacházejí opravdové skvosty. Sbírky jsou rozděleny na čtyři témata:

  • České umění 20. století: reprezentativní průřez všemi hlavními uměleckými směry a uměleckými osobnostmi tohoto období. Můžeme ji rozdělit do tří okruhů: české malířství 20. století (např. impresionista Antonín Slavíček, za kubismus Bohumil Kubišta, nebo surrealista Alois Wachsmann), česko-němečtí malíři působící v Čechách před rokem 1945 (např. August Bröms, Max Kopf) a regionální malířství po roce 1945 (např. Václav Benda, Vladimír Komárek).
  • Francouzské malířství 19. století: francouzské předimpresionistické krajinářství 19. století – tzv. barbizonská škola, kterou Liberci věnoval bratr Johanna Liebiega – Heinrich. Součástí této expozice je i soubor děl Eugèna Boudina, který patří mezi největší a nejcennější mimo území Francie.
  • Německé a rakouské malířství 19. století: tvorba dvou hlavních představitelů – Augusta Pettenkofena a Eugena Jettela – je v liberecké galerii zastoupena mnohem kvalitněji než v národní obrazárně Horního Belvederu ve Vídni. Další pozoruhodností je zde početná sbírka grafik s díly od Jiřího Anderleho, Čestmíra Kafky, Květy Pacovské, či současných regionálních autorů jako např. Roman Karpaš a Jan Měřička.
  • Nizozemské malířství 16. – 18. století: expozice představuje vzácné obrazy holandských a vflámských malířů. K vidění jsou zde výjevy každodenního života – společnost při zábavě, hospodské výjevy, výjevy z trhů, z vojenské služby, ze života sedláků a podobně.


Bezbariérový přístup

Celá budova galerie je bezbariérová! Handicapovaní mohou parkovat ve Vítězné ulici na vyhrazené parkovacím místě v bezprostřední blízkosti vstupu do galerie.

Oblastní galerie v Liberci
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2014 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2014 – za projekt „Lázně – nové sídlo Oblastní galerie Liberec“
2013 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2013 – za publikaci „Mladí lvi v kleci. Umělecké skupiny německy hovořících výtvarníků z Čech, Moravy a Slezska v meziválečném období.“
 

Aktuality

Jan Schindler – Drobné rytecké pochutiny

Výstava představuje cestu Jana Schindlera (nar. 1971) světem rytého skla od jeho úplných začátků v roce 1992 až po současnost.
Liberec, Liberecký kraj

Kniha o Jizerských horách

Připravovaný výstavní projekt se opírá o dnes již legendární Knihu o Jizerských horách Miloslava Nevrlého, který celý svůj pracovní život zasvětil Severočeskému muzeu v Liberci, kde  vedl přírodovědné oddělení.
Liberec, Liberecký kraj

Muza – nová vizuální identita Severočeského muzea v Liberci

Prostřednictvím panelové výstavy umístěné před budovou Severočeského muzea chceme širokou veřejnost seznámit s důvody proč vznikla potřeba nové vizuální identity a muzejní značky MUZA.
Liberec, Liberecký kraj

Záhyby pohybu

Dvě autorky, dva regiony, dvě barvy – černá a bílá – fotografie oslavující umění tance a pohybu Propojení tradičních vyjadřovacích způsobů – zastavení pohybového okamžiku pomocí světla. Co všechno je zachyceno?
Liberec, Liberecký kraj

Méně známé stavby Karla Hubáčka v Severočeském muzeu v Liberci

V souvislosti se stým výročím od narození významného architekta Karla Hubáčka chystá Severočeské muzeum v Liberci výstavu věnovanou méně známým stavbám i nerealizovaným projektům tohoto autora.
Liberec, Liberecký kraj

Karel Hubáček v Severočeském muzeu v Liberci

Karel Hubáček Výstava ke 100. výročí narození jednoho z našich nejvýznamnějších architektů se nebude vázat pouze na jeho největší architektonické dílo-horský hotel a vysílač Ještěd.
Liberec, Liberecký kraj

Horizont hory – Krajina pod Ještědem v Oblastní galerii v Liberci

V souvislosti se stým výročím narození Karla Hubáčka, architekta Ještědu, připravuje Oblastní galerie v Liberci výstavu Horizont hory: Krajina pod Ještědem.
Liberec, Liberecký kraj

Identita – Útěk z postsovětského prostoru v Oblastní galerii v Liberci

Velvyslanectví Litvy v Praze ve spolupráci s Akademií výtvarných umění ve Vilniusu a Oblastní galerií Liberec pořádají výstavu Identita. Útěk z postsovětského prostoru.
Liberec, Liberecký kraj

Naučná stezka Příběh liberecké žuly

Vítejte na geologické procházce! Její délka je asi 4 km a provede vás libereckým Zahradním městem, krásnou historickou čtvrtí, vystavěnou na přelomu 19. a 20. století pro místní elity.
Liberec, Liberecký kraj

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho zrekonstruované prostory, a nové moderní expozice otevřely začátkem roku 2021. Naleznete zde expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým je vyhrazeno celé jedno patro muzea.
Liberec, Liberecký kraj

Metelkův betlém v Severočeském muzeu v Liberci

Společné dílo otce a syna Metelků je od roku 1994 k vidění v Severočeském muzeu v Liberci. V roce 2016 skončila restaurátorská práce na starém betlému.
Liberec, Liberecký kraj

Památník bojovníkům a obětem za svobodu vlasti v Liberci

Interaktivní památník je tvořen dvěma síťovanými stěnami z kovu. Po vstupu návštěvníka se automaticky zapnou světelné a zvukové efekty. Jsou zde také pohyblivé elektronické texty o datech a místech bojů, jejichž obětem je památník zasvěcen.
Liberec, Liberecký kraj

Plastmakers – praktické workshopy ze světa plastů

Pokud patříte mezi zvídavé a kreativní lidi, kteří se zajímají o udržitelný životní styl, máme pro vás zajímavou nabídku na praktický workshop zaměřený na recyklaci plastů. Dozvíte se kromě zajímavostí o plastech také spoustu praktických informací a odnesete svůj vlastní výrobek.
Liberec, Liberecký kraj

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů ve čtyřech pavilonech.
Liberec, Liberecký kraj

Lanovkou na Ještěd – expozice Technického muzea Liberec

Kromě zajímavých informací, textů a fotografií si můžete prohlédnout také skutečnou první i poslední kabinu ještědské lanovky.
Liberec, Liberecký kraj

Památník architekta Adolfa Loose v Liberci

Jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století Adolf Loos má svůj památník v Liberci, městě, kde pobýval jako středoškolák na studiích. Dílo sochaře Jiřího Seiferta z roku 1981 se nachází v Technické univerzitě.
Liberec, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace ZOO 1320 v Liberci

V bývalé hale pro prodej koberců naleznete podnik na pomezí kavárny a restaurace. Mladým výtvarníkům a architektům se zde podařilo vytvořit nápaditý prosklený interiér se zajímavou malbou na jediné pevné zdi.
Liberec, Liberecký kraj

Wellness penzion U Muzea

Příjemné ubytování v rodinném penzionu v nejhezčí části města Liberec obklopené zelení. Centrum města je vzdáleno pár minut chůzí.
Liberec, Liberecký kraj

Restaurace Rybářská bašta Liberec

Stylová restaurace s venkovní terasou ležící v blízkosti Zoo Liberec a Botanické zahrady.
Liberec, Liberecký kraj

U Šesti Kohoutů

U Šesti Kohoutů je první značková restaurace Pivovaru Rohozec, která má vlastní koncept. Nyní mají zákazníci jedinečnou možnost přímo v centru Liberce, hned vedle libereckého bazénu, ochutnat kompletní sortiment pivovaru Rohozec a dopřát si grilované speciality.
Liberec, Liberecký kraj

Mikyna Coffee&Food Point

Každého návštěvníka liberecké kavárny Mikyna jistě zaujmou skládané geometrické lustry a chalupářské židle. Rodinná kavárna a bistro nabízí každý den originální vegetariánská jídla ze surovin, které většinou pocházejí z tuzemských polí, zahrad a lesů.
Liberec, Liberecký kraj

Labský zámek v Liberci

Chcete strávit krásný den s rodinou či přáteli? Vydejte se do restaurace Labský zámek a vychutnejte si jedinečný zážitek díky špičkovým šéfkuchařům.
Liberec, Liberecký kraj

Kavárna Bez konceptu – stylová kavárna ve Starém Harcově

Stylovou kavárnu s nezaměnitelnou atmosférou a výbornými výrobky najdete ve Starém Harcově, poklidné části Liberce. Ochutnat můžete vynikající kávu, míchané koktejly nebo domácí dezerty.
Liberec, Liberecký kraj

Kavárna Bez konceptu v Liberci

Nově otevřená kavárna v lednu 2013 v budově TUL. Nabízí nekuřácké prostředí s venkovní terasou a bezbariérovým vstupem. Těšit se můžete na milou a vstřícnou obsluhu, moderní interiér s domácí atmosférou.
Liberec, Liberecký kraj