Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních
Kultura

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Oblastní galerie v Liberci je specializovanou sbírkotvornou institucí – muzeem umění – působící v regionu Liberecka. Pečuje o rozsáhlé umělecké sbírky a návštěvníkům nabízí prohlídku čtyř stálých expozic evropského a českého umění.

Oblastní galerie v Liberci sídlí v budově bývalých městských lázní na Masarykově třídě v Liberci. Konverze stavby obdržela v roce 2014 Grand Prix architektů – Národní cenu za architekturu.

Stálá expozice v lázních se nachází v křídle přiléhajícím k Masarykově ulici, proměnným výstavám je určeno křídlo podél ulice Vítězné. Expozice naleznete ve všech 4 patrech – dvou nadzemních a dvou podzemních. Je zde vystaveno přibližně 250 obrazů a plastik, které doplňují vybrané předměty uměleckého řemesla. Novinkou je také trvalé vystavení prací grafik a kreseb na papíře, v prostorách splňující podmínky pro jejich dlouhodobou prezentaci.

Součástí stálé expozice jsou prostory určené dospělým i dětem věnované interaktivním exponátům, zkonstruované za pomoci nejnovějších technologií. Exponáty jsou speciálně pro potřeby galerie sestrojeny tak, aby se návštěvníci mohli hravou a zábavnou formou dozvědět spoustu zajímavých informací o výtvarném umění a světě obrazů, fungování galerie, vizuálních vjemech, o lidských smyslech nebo i to, jak někdy vlastní smysly klamou. Výstava aktivuje hravost, schopnost logického uvažování a kreativitu myšlení.

Oblastní galerie vlastní na dva tisíce děl ze sbírky obrazů, více než tři tisíce děl ze sbírky kreseb, dva tisíce děl ze sbírky grafik a na tři sta sochařských děl. V její stálé expozici se nacházejí opravdové skvosty. Sbírky jsou rozděleny na čtyři témata:

  • České umění 20. století: reprezentativní průřez všemi hlavními uměleckými směry a uměleckými osobnostmi tohoto období. Můžeme ji rozdělit do tří okruhů: české malířství 20. století (např. impresionista Antonín Slavíček, za kubismus Bohumil Kubišta, nebo surrealista Alois Wachsmann), česko-němečtí malíři působící v Čechách před rokem 1945 (např. August Bröms, Max Kopf) a regionální malířství po roce 1945 (např. Václav Benda, Vladimír Komárek).
  • Francouzské malířství 19. století: francouzské předimpresionistické krajinářství 19. století – tzv. barbizonská škola, kterou Liberci věnoval bratr Johanna Liebiega – Heinrich. Součástí této expozice je i soubor děl Eugèna Boudina, který patří mezi největší a nejcennější mimo území Francie.
  • Německé a rakouské malířství 19. století: tvorba dvou hlavních představitelů – Augusta Pettenkofena a Eugena Jettela – je v liberecké galerii zastoupena mnohem kvalitněji než v národní obrazárně Horního Belvederu ve Vídni. Další pozoruhodností je zde početná sbírka grafik s díly od Jiřího Anderleho, Čestmíra Kafky, Květy Pacovské, či současných regionálních autorů jako např. Roman Karpaš a Jan Měřička.
  • Nizozemské malířství 16. – 18. století: expozice představuje vzácné obrazy holandských a flámských malířů. K vidění jsou zde výjevy každodenního života – společnost při zábavě, hospodské výjevy, výjevy z trhů, z vojenské služby, ze života sedláků a podobně.
Oblastní galerie v Liberci
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2014 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2014 – za projekt „Lázně – nové sídlo Oblastní galerie Liberec“
2013 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2013 – za publikaci „Mladí lvi v kleci. Umělecké skupiny německy hovořících výtvarníků z Čech, Moravy a Slezska v meziválečném období.“
 

Komentovaná prohlídka výstavy Kódži Jamamura – Čtyři oka mžiky

Výstavou vás provede kurátor výstavy David Kubec.
Liberec, Liberecký kraj

Pasta Oner – The Gilded Age

V Bazénové hale Oblastní galerie v Liberci máte až do 1. října 2023 možnost zhlédnout výstavu umělce Pasty Onera vytvořenou přímo pro tento prostor.
Liberec, Liberecký kraj

Libuše Dlabola Pražáková – Tobě

Malířský cyklus Tobě podává zprávu o tom, jaké jsou dnešní ženy: inspirativní, silné, nezávislé, ale milující a obětavé.
Liberec, Liberecký kraj

Komentovaná prohlídka výstavy Tobě

Výstavou vás provede autorka Libuše Dlabola Pražáková a kurátorka Lenka Patková.
Liberec, Liberecký kraj

Komentovaná prohlídka výstavy Pasta Oner – The Gilded Age

Instalací vás provede kurátor výstavy Pavel Kubesa.
Liberec, Liberecký kraj

Komiksovým hrdinou

Příměstský výtvarný tábor.
Liberec, Liberecký kraj

Komentovaná prohlídka Letní povídání o druhém břehu

Komentovanou prohlídkou výstavy Na druhý břeh provede PhDr. Michaela Kubišová.
Liberec, Liberecký kraj

Na týden malířem

Příměstský výtvarný tábor.
Liberec, Liberecký kraj

Naučná stezka Příběh liberecké žuly

Vítejte na geologické procházce! Její délka je asi 4 km a provede vás libereckým Zahradním městem, krásnou historickou čtvrtí, vystavěnou na přelomu 19. a 20. století pro místní elity.
Liberec, Liberecký kraj

Metelkův betlém v Severočeském muzeu v Liberci

Jedinečný Metelkův mechanický betlém obsahuje 142 pohyblivých figurek, přitom veškerý pohyb je převeden na jediný stroj poháněný pouze jediným závažím. Půvab kvalitní řezby a neobyčejně přirozeného pohybu umocňuje zcela ojedinělý zvukový program.
Liberec, Liberecký kraj

Památník bojovníkům a obětem za svobodu vlasti v Liberci

Interaktivní památník je tvořen dvěma síťovanými stěnami z kovu. Po vstupu návštěvníka se automaticky zapnou světelné a zvukové efekty. Jsou zde také pohyblivé elektronické texty o datech a místech bojů, jejichž obětem je památník zasvěcen.
Liberec, Liberecký kraj

Plastmakers – praktické workshopy ze světa plastů

Pokud patříte mezi zvídavé a kreativní lidi, kteří se zajímají o udržitelný životní styl, máme pro vás zajímavou nabídku na praktický workshop zaměřený na recyklaci plastů. Dozvíte se kromě zajímavostí o plastech také spoustu praktických informací a odnesete svůj vlastní výrobek.
Liberec, Liberecký kraj

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů v pavilonu G.
Liberec, Liberecký kraj

Památník architekta Adolfa Loose v Liberci

Jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století Adolf Loos má svůj památník v Liberci, městě, kde pobýval jako středoškolák na studiích. Dílo sochaře Jiřího Seiferta z roku 1981 se nachází v Technické univerzitě.
Liberec, Liberecký kraj

Ošetřovatelem v zoo Liberec – zažijte ojedinělý pohled do zákulisí zoologické zahrady

Zážitkový vzdělávací program Půlden ošetřovatelem v zoo nabízí Zoo Liberec od začátku hlavní sezóny 2010. V rámci speciálního programu tak může každý laik starší 18 let na vlastní kůži poznat, jak vypadá jeden pracovní den ošetřovatele.
Liberec, Liberecký kraj

Bazén Liberec – užijte si s dětmi aktivní odpočinek

Plavecký bazén pro širokou veřejnost (50 m, 8 drah) se skokanskou věží (1, 3 a 5m), dětský bazén, dětské brouzdalište s vodním hříbkem, a dokonce divoká řeka s vířivkou pod širým nebem. Nejdelší tobogan mezi Mnichovem a Moskvou v provozu! To si nemůžete nechat ujít.
Liberec, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace ZOO 1320 v Liberci

V bývalé hale pro prodej koberců naleznete podnik na pomezí kavárny a restaurace. Mladým výtvarníkům a architektům se zde podařilo vytvořit nápaditý prosklený interiér se zajímavou malbou na jediné pevné zdi.
Liberec, Liberecký kraj

Wellness penzion U Muzea

Příjemné ubytování v rodinném penzionu v nejhezčí části města Liberec obklopené zelení. Centrum města je vzdáleno pár minut chůzí.
Liberec, Liberecký kraj

Restaurace Rybářská bašta Liberec

Stylová restaurace s venkovní terasou ležící v blízkosti Zoo Liberec a Botanické zahrady.
Liberec, Liberecký kraj

U Šesti Kohoutů

U Šesti Kohoutů je první značková restaurace Pivovaru Rohozec, která má vlastní koncept. Nyní mají zákazníci jedinečnou možnost přímo v centru Liberce, hned vedle libereckého bazénu, ochutnat kompletní sortiment pivovaru Rohozec a dopřát si grilované speciality.
Liberec, Liberecký kraj

Mikyna Coffee&Food Point

Každého návštěvníka liberecké kavárny Mikyna jistě zaujmou skládané geometrické lustry a chalupářské židle. Rodinná kavárna a bistro nabízí každý den originální vegetariánská jídla ze surovin, které většinou pocházejí z tuzemských polí, zahrad a lesů.
Liberec, Liberecký kraj

Labský zámek v Liberci

Chcete strávit krásný den s rodinou či přáteli? Vydejte se do restaurace Labský zámek a vychutnejte si jedinečný zážitek díky špičkovým šéfkuchařům.
Liberec, Liberecký kraj

Kavárna Bez konceptu v Liberci

Nově otevřená kavárna v lednu 2013 v budově TUL. Nabízí nekuřácké prostředí s venkovní terasou a bezbariérovým vstupem. Těšit se můžete na milou a vstřícnou obsluhu, moderní interiér s domácí atmosférou.
Liberec, Liberecký kraj

Kavárna Bez konceptu – stylová kavárna ve Starém Harcově

Stylovou kavárnu s nezaměnitelnou atmosferou a výbornými výrobky najdete ve Starém Harcově, poklidné části Liberce. Ochutnat můžete vynikající kávu, míchané koktejly nebo domácí dezerty.
Liberec, Liberecký kraj