ÚvodCo chcete dělat?PamátkyProhlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci
Senát Parlamentu České republiky. Kudy z nudy
Památky

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Historické prostory Valdštejnského paláce jsou pro zájemce zdarma přístupné od dubna do října každou sobotu. Prostorami paláce se prochází volně bez průvodců. V jednotlivých místnostech jsou umístěny trojjazyčné informační tabule. V zimním období od listopadu do 31. března prohlídky sídla Senátu a jednotlivých paláců neprobíhají, zavřená je také Valdštejnská zahrada

Během Dnů otevřených dveří, které se konají 8. 5. a 28. 10., jsou připraveny prohlídky po skupinách s odbornými průvodci. Návštěvníci mají možnost navštívit nejcennější historické prostory, navíc je umožněn náhled do pracoven místopředsedů Senátu, Přijímacího salonku předsedy Senátu, do Prezidentského salonku, Jednacího sálu a dalších pracovních místností Senátu.

Také v Kolovratském paláci je prohlídka organizována bez průvodců. Návštěvníci mohou nahlédnout do Růžového a Zeleného salonku. U Zeleného salonku je vystavena kopie Mnichovské dohody. Vstup do obou paláců je volný.
 

Prohlídky pro skupiny

Pro organizované skupiny nabízí Senát celoročně komentované prohlídky v pondělí a pátek. Tyto prohlídky jsou s průvodcem, konají se každou hodinu od 8 do 16 hodin. Na prohlídku je nutná rezervace s nejméně týdenním předstihem. Můžete ji provést pomocí webového formuláře, telefonicky na čísle 257 075 707 nebo osobně v Informačním centru Senátu, které je otevřeno pro veřejnost od pondělí do pátku od 9:00-16:00. Prohlídka je zdarma a trvá cca 40 minut. Organizované školní skupiny musí s sebou na prohlídku přinést jmenný seznam (ve formátu pdf nebo doc ) všech účastníků s uvedením čísla OP (nad 15 let) a adresou školy. Kancelář Senátu si vyhrazuje právo prohlídku modifikovat či zrušit, pokud v daném termínu probíhá v historických prostorách jednání senátorů či protokolární akce.
 

Z historie Valdštejnského paláce

Valdštejnský palác je první monumentální stavbou raného baroka v Praze. Byl postaven v letech 1624 – 30 na místě 26 domů, 6 zahrad, 2 cihelen a 1 parcely pro jednoho z nejmocnějších a nejbohatších českých šlechticů doby pobělohorské Albrechta Václava Eusebia. Stavbou rozsáhlé rezidence chtěl Valdštejn soutěžit přímo s Pražským hradem. Obrovský majetek získal nákupem konfiskovaného majetku odbojných českých stavů.

Kolem pěti nádvoří se rozkládají dvoupatrové palácové a jednopatrové administrativní a hospodářské budovy, které z jihu obklopuje palácová zahrada, z východu jízdárna. Nedochovaly se žádné plány ani záznamy se jménem projektanta, největší práce se však připisuje Italovi Andreovi Spezzovi, jehož nástupcem byl Niccolo Sebregondi, který stavbu dokončil.
 

Nevšední palácové interiéry

Hlavní křídlo paláce s 60 m dlouhým průčelím do Valdštejnského náměstí vzniklo přestavbou Trčkovského domu. Je zde slavnostní Rytířský sál s dvěma řadami oken nad sebou a s portály s mramorovým obložením, které sem byly přeneseny z Černínského paláce až v polovině 19. století. Uprostřed je freska Baccia Bianca, která představuje Valdštejna jako boha Marta na válečném voze. Kožený sál měl stěny obložené tapetami z telecí kůže zdobenými zlatem. Nad krbem je obraz Bitva u Lützenu, kde na koni sedí Albrecht z Valdštejna. V této bitvě nedaleko Lipska mu padl jeho oblíbený kůň, kterého si nechal vycpat a vystavoval ho v paláci. Později byl přemístěn do muzea v Chebu. Valdštejnova pracovna má kruhový půdorys a kopulový strop a je opět zdobena freskami Baccia Bianca, které představují Vulkánovu dílnu, v níž Hefaistos přijímá Venuši, a alegorii Čtyř ročních a Čtyř denních dob.

Mytologická chodba (zvaná též Barokní) s 16 medailony s mytologickými výjevy z Ovidiových proměn vede do bývalé Audienční síně, v níž je na hlavní fresce bůh Slunce Hélios. Unikátní lustr v této síni pochází z Valdštejnových dob a je jediný, který není osazen osvětlovacími zdroji. Palácová kaple sv. Václava prostupuje obě patra budovy a zdobí ji výjevy ze Svatováclavské legendy. Oltář je dílem řezbáře Arnošta Jana Heidelbergera a je nejstarší barokní památkou tohoto druhu v Praze. Nad Mytologickou chodbou je nejpozoruhodnější prostor areálu – Astrologická chodba, bohatě zdobená astronomicko-astrologickými motivy převážně od Giovanni Pieroniho, uznávaného matematika a astrologa, žáka Galilea Galileiho. Astrologická chodba je raritou, v níž byly poprvé zveřejněny a výtvarně zpracovány nové objevy Galilea Galileiho: čtyři měsíce planety Jupiter a chybné dva měsíce planety Saturn, které jsou ve skutečnosti prstencem Saturna. Na stropě Astrologické chodby jsou zobrazeny planety a zvěrokruh – projíždí se zde Saturn, Jupiter, Mars, Slunce, Venuše, Merkur a Luna – a na bočních stěnách je symbolika jednotlivých čtyř tehdy známých světadílů Asie, Afriky, Evropy a Ameriky.

Součástí komplexu byla honosná a výstavní konírna pro 37 koní s valenou klenbou s hlubokými lunetami a bohatým geometrickým vzorcem na klenbě. V interiéru stála kamenná kašna se lví hlavou, žlaby, sloupy a mušle byly z hnědého mramoru a každé koňské stání mělo bohatou kovanou mříž. Nad každým boxem byl obraz koně. V letech 1996 – 98 byla konírna přestavěna na moderní jednací sál Senátu. Při vstupu je umístěna bronzová busta T. G. Masaryka od Josefa Mařatky.

Součástí komplexu je i Valdštejnská zahrada v italském stylu se salou terrenou, grottou, voliérou a umělým rybníkem s ostrůvkem.25 let českého Senátu

K příležitosti 25. výročí od první ustavující schůze Senátu Parlamentu ČR byl vytvořen dokument, který se ohlíží za uplynulým čtvrtstoletím a slovy bývalých senátorů a senátorek přibližuje přínos a činnost Senátu za tuto dobu.

Aktuality

Cesta kolem světa za 45 minut – za obzory školního zeměpisu a dějepisu

Interaktivní výstava o tom, jak člověk v minulosti viděl svět, jak jej viděly děti ze školních lavic, jak se učení o Zemi vyvíjelo, kde co žije a co se pěstuje v kterých krajinách...
Praha 1, Praha

Hradozámecká noc v Senátu

Český senát se připojí k desítkám památek z celé republiky a jeho sídlo se v rámci Hradozámecké noci na celý den otevře veřejnosti s netradičním programem.
Praha 1, Praha

École de Paris – Umělci z Čech a meziválečná pařížská škola ve Valdštejnské jízdárně

Navštivte novou výstavu Národní galerie, která se zaměří na pařížskou školu, ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Od Michelangela po Callota – Umění grafiky manýrismu

Národní galerie Praha představí od 17. května do 11. srpna 2024 ve Valdštejnské jízdárně zcela ojedinělou výstavu manýristického grafického umění. Vzácná díla, některá doposud veřejně nevystavená, zapůjčilo Musée de Louvre. Zcela unikátní zápůjčkou je například kresba Michelangela Buonarrotiho.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Senátu

U příležitosti státních svátků 8. května a 28. října pořádá Senát Parlamentu ČR každoročně pro veřejnost Dny otevřených dveří. Kromě historických prostor Valdštejnského paláce se podíváte i do běžně nepřístupných prostor, Jednacího sálu nebo Kolovratského paláce.
Praha 1, Praha

Malostranské komorní slavnosti

Malostranské komorní slavnosti, významný pražský festival komorní hudby probíhající od října do prosince v jednom z nejkrásnějších sálů Prahy – Hlavním sále Valdštejnského paláce.
Praha, Praha

Prohlídka zahrad pod Pražským hradem

Navštívíme čtyři barokní zahrady italského typu (Ledeburskou, Pálffyovskou, Kolowratskou, Malou Furstenburskou). Bude nás čekat nádherný pohled z vrchních pater na celou Prahu.
Praha 1, Praha

Promenádní koncerty v Jižních zahradách Pražského hradu

Letní promenádní koncerty vojenských hudeb se na Pražském hradě konají nepřetržitě od roku 1843. V letošním roce se uskuteční již 178. koncertní sezóna, v níž se představí uniformované velké dechové orchestry, které nesou tuto naši – ve světě obdivovanou – tradici.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Ledeburský palác v Praze – sídlo NPÚ

Barokní palác se nachází na Valdštejnském náměstí na pražské Malé Straně. Tato kulturní památka České republiky je současně i sídlem Národního památkového ústavu. Na palác navazuje terasová Ledeburská zahrada stoupající až ke zdi zahrad Pražského hradu.
Praha 1, Praha

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského

Expozice národního pedagogického muzea je zaměřena na historii vzdělanosti českého národa od středověku až po současnost. Obdivovat zde můžete unikátní školní pomůcky, učebnice, staré tisky a mapy. Součástí expozice je i školní kabinet, písařský koutek a psaní hlaholicí.
Praha 1, Praha

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.
Praha 1, Praha

Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně

Valdštejnský palác na Malé Straně představuje jednu z nejvýznamnějších staveb českého raného baroka. Jedná se o celý palácový komplex, který doplňuje Valdštejnská zahrada a Valdštejnská jízdárna. V současné době slouží palác jako sídlo Senátu Parlamentu České republiky.
Praha 1, Praha

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Dvoukřídlý pozdně barokní palác dala postavit po roce 1784 Marie Barbora hraběnka Černínová z Chudenic se svým manželem, pravděpodobně podle plánů architekta Palliardiho jako honosné šlechtické sídlo, jež v době klasicismu mělo připomenout palácový typ vrcholného baroka.
Praha 1, Praha

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem

Ledeburská zahrada je součástí komplexu Palácových zahrad na jižním svahu Pražského hradu. Jedná se o barokní zahradu italského typu, která prošla za dobu své existence řadou oprav a úprav. Výstavba zahrady započala přibližně v roce 1710 a nahradila starší, renesanční zahradu.
Praha 1, Praha

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen

Součástí areálu Pražského hradu je také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny.
Praha 1, Praha

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Lobkowiczký palác v areálu Pražského hradu doposud vlastní starobylý panský rod Lobkowiczů. Vystřídalo se zde mnoho členů rodu a několikrát byl palác rodině odebrán. Po jeho navrácení zde Lobkowiczové zřídili rodinné muzeum, které je díky své povaze nejen českým, ale i evropským unikátem.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Golden Well s restaurací Terasa U Zlaté studně

Hotel U Zlaté Studně je původní residence slavného astronoma Tychona Brahe situována do inspirativního prostředí Malé Strany. Nabízí 17 luxusně vybavených pokojů a 2 nádherné apartmány odrážející historii doby císaře Rudolfa II. Hotel okouzlí nejen nádhernými výhledy, ale také vyjímečným servisem.
Praha 1, Praha

Augustine Restaurant

Přijďte si vychutnat unikátní kulinářský zážitek do překrásných historických prostor restaurace Augustine, která představuje klidnou oázu na Malé Straně.
Praha 1, Praha

U Hrocha

Pivnice U Hrocha. Městskému ruchu skrytá malostranská pivnice, která se během své relativně krátké existence stala kultovní hospůdkou.
Praha, Praha

Augustine Hotel na Malé Straně v Praze

Pětihvězdičkový hotel Augustine v Praze na Malé straně se nachází mezi Pražským Hradem a Karlovým mostem. Původně v jedné z budov dnešního hotelu býval středověký klášter a díky rozsáhlé rekonstrukci se jej podařilo přestavět na hotel na nejvyšší úrovni.
Praha 1, Praha

IPPA Café Pražský hrad – kavárna a cukrárna v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu

Ippa Café představuje vynikající kavárnu a cukrárnu s pouze domácími designovými zákusky. Ochutnejte některé z nich na Pražském hradě – cukrárnu a kavárnu naleznete v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu.
Praha 1, Praha

Střelák – letní scéna Malostranské besedy

Střelecký ostrov nebo také Střelák – klid, láska, umění, dobré jídlo, pití a výtečná káva na nejlepším ostrově v Praze přímo mezi Národním divadlem a Újezdem.
Praha 1, Praha

Restaurace a pivnice Malostranská Beseda

Útulné prostředí restaurace, kde se každý host může cítit domácky. Styl gastronomie vychází ze základů české kuchyně, podávány jsou pokrmy a menší jídla vhodná k pivu, klasická hotová jídla, ale také vegetariánská jídla a pokrmy založené na základech racionálního stravování.
Praha 1, Praha

Středověká krčma U Krále Brabantského v Praze

Krčma na pražské Malé Straně je opředena tajemnými legendami a ve středověkém duchu se zde nese nejen interiér, ale také jídelní lístek. Personál zde chodí v dobových kostýmech a na hostinu plnou dobového jídla vám posvítí svíčky. Nechybí ani originální dobový program.
Praha 1, Praha