Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci
Senát Parlamentu České republiky. Kudy z nudy
Památky

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Historické prostory Valdštejnského paláce jsou pro zájemce zdarma přístupné od dubna do října každý víkend od 10 do 17 hodin, od června do září o hodinu déle. Od listopadu do března je pro veřejnost otevřeno jen první víkend v měsíci, v čase od 10 do 16 hodin. Prostorami paláce se prochází volně bez průvodců. V jednotlivých místnostech jsou umístěny trojjazyčné informační tabule.

Během Dnů otevřených dveří, které se konají 8. 5. a 28. 10. vždy od 9 do 16 hodin, jsou připraveny prohlídky po skupinách s odbornými průvodci. Návštěvníci mají možnost navštívit nejcennější historické prostory, navíc je umožněn náhled do pracoven místopředsedů Senátu, Přijímacího salonku předsedy Senátu, do Prezidentského salonku, Jednacího sálu a dalších pracovních místností Senátu.

Také v Kolovratském paláci je prohlídka organizována bez průvodců. Návštěvníci mohou nahlédnout do Růžového a Zeleného salonku. U Zeleného salonku je vystavena kopie Mnichovské dohody. Vstup do obou paláců je volný. V době od 9 do 17 hod. je během Dnů otevřených dveří také zpřístupněna Výstavní síň Senátu.

Pro organizované skupiny nabízí Senát prohlídky také v pondělí a pátek. Tyto prohlídky jsou s průvodcem, konají se každou hodinu od 8 do 16 hodin. Na prohlídku je nutná rezervace s nejméně týdenním předstihem.
 

Z historie Valdštejnského paláce

Valdštejnský palác je první monumentální stavbou raného baroka v Praze. Byl postaven v letech 1624 – 30 na místě 26 domů, 6 zahrad, 2 cihelen a 1 parcely pro jednoho z nejmocnějších a nejbohatších českých šlechticů doby pobělohorské Albrechta Václava Eusebia. Stavbou rozsáhlé rezidence chtěl Valdštejn soutěžit přímo s Pražským hradem. Obrovský majetek získal nákupem konfiskovaného majetku odbojných českých stavů.

Kolem pěti nádvoří se rozkládají dvoupatrové palácové a jednopatrové administrativní a hospodářské budovy, které z jihu obklopuje palácová zahrada, z východu jízdárna. Nedochovaly se žádné plány ani záznamy se jménem projektanta, největší práce se však připisuje Italovi Andreovi Spezzovi, jehož nástupcem byl Niccolo Sebregondi, který stavbu dokončil.
 

Nevšední palácové interiéry

Hlavní křídlo paláce s 60 m dlouhým průčelím do Valdštejnského náměstí vzniklo přestavbou Trčkovského domu. Je zde slavnostní Rytířský sál s dvěma řadami oken nad sebou a s portály s mramorovým obložením, které sem byly přeneseny z Černínského paláce až v polovině 19. století. Uprostřed je freska Baccia Bianca, která představuje Valdštejna jako boha Marta na válečném voze. Kožený sál měl stěny obložené tapetami z telecí kůže zdobenými zlatem. Nad krbem je obraz Bitva u Lützenu, kde na koni sedí Albrecht z Valdštejna. V této bitvě nedaleko Lipska mu padl jeho oblíbený kůň, kterého si nechal vycpat a vystavoval ho v paláci. Později byl přemístěn do muzea v Chebu. Valdštejnova pracovna má kruhový půdorys a kopulový strop a je opět zdobena freskami Baccia Bianca, které představují Vulkánovu dílnu, v níž Hefaistos přijímá Venuši, a alegorii Čtyř ročních a Čtyř denních dob.

Mytologická chodba (zvaná též Barokní) s 16 medailony s mytologickými výjevy z Ovidiových proměn vede do bývalé Audienční síně, v níž je na hlavní fresce bůh Slunce Hélios. Unikátní lustr v této síni pochází z Valdštejnových dob a je jediný, který není osazen osvětlovacími zdroji. Palácová kaple sv. Václava prostupuje obě patra budovy a zdobí ji výjevy ze Svatováclavské legendy. Oltář je dílem řezbáře Arnošta Jana Heidelbergera a je nejstarší barokní památkou tohoto druhu v Praze. Nad Mytologickou chodbou je nejpozoruhodnější prostor areálu – Astrologická chodba, bohatě zdobená astronomicko-astrologickými motivy převážně od Giovanni Pieroniho, uznávaného matematika a astrologa, žáka Galilea Galileiho. Astrologická chodba je raritou, v níž byly poprvé zveřejněny a výtvarně zpracovány nové objevy Galilea Galileiho: čtyři měsíce planety Jupiter a chybné dva měsíce planety Saturn, které jsou ve skutečnosti prstencem Saturna. Na stropě Astrologické chodby jsou zobrazeny planety a zvěrokruh – projíždí se zde Saturn, Jupiter, Mars, Slunce, Venuše, Merkur a Luna – a na bočních stěnách je symbolika jednotlivých čtyř tehdy známých světadílů Asie, Afriky, Evropy a Ameriky.

Součástí komplexu byla honosná a výstavní konírna pro 37 koní s valenou klenbou s hlubokými lunetami a bohatým geometrickým vzorcem na klenbě. V interiéru stála kamenná kašna se lví hlavou, žlaby, sloupy a mušle byly z hnědého mramoru a každé koňské stání mělo bohatou kovanou mříž. Nad každým boxem byl obraz koně. V letech 1996 – 98 byla konírna přestavěna na moderní jednací sál Senátu. Při vstupu je umístěna bronzová busta T. G. Masaryka od Josefa Mařatky.

Součástí komplexu je i Valdštejnská zahrada v italském stylu se salou terrenou, grottou, voliérou a umělým rybníkem s ostrůvkem.

Pravěk, k tabuli! Jak si pračlověk cestu do škol našel

Krátkodobá výstava představuje veřejnosti historii výuky o našich nejstarších dějinách.
Praha 1, Praha

Výstava Josef Mánes ve Valdštejnské jízdárně

Výstava Josef Mánes ve Valdštejnské jízdárně po více než padesáti letech představuje rozsáhlé a unikátní dílo jednoho z nejvýznamnějších českých umělců 19. století v kontextu nového badatelského zpracování a restaurátorského průzkumu.
Praha 1, Praha

Petr Brandl – Příběh bohéma – výstava ve Valdštejnské jízdárně v Praze

Výstava ve Valdštejnské jízdárně po více než padesáti letech přiblíží dílo nejvýznamnějšího umělce barokního umění v Čechách – Petra Brandla.
Praha 1, Praha

Slavnostní koncert FOK ve Valdštejnské zahradě

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se počátkem 89. koncertní sezóny vrací do Valdštejnské zahrady. Oblíbený koncert pro všechny milovníky hudby se letos ponese v klasickém i filmovém duchu. K orchestru pod taktovkou Jana Kučery se přidá také tenorista Daniel Matoušek.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Senátu

U příležitosti státních svátků 8. května a 28. října pořádá Senát Parlamentu ČR každoročně pro veřejnost Dny otevřených dveří. Kromě historických prostor Valdštejnského paláce se podíváte i do běžně nepřístupných prostor, Jednacího sálu nebo Kolovratského paláce.
Praha 1, Praha

Střepy nosí štěstí

Výstava unikátního kostního skla obohatí na konci dubna stálou expozici muzea Lobkowiczkého paláce.
Praha 1, Praha

Řeckokatolická východní liturgie ke cti sv. Prokopa

Zveme vás na řeckokatolická východní liturgie ke cti sv. Prokopa v rámci výročí 970 let od jeho smrti.
Praha 1, Praha

Polský den – piknik v zahradách polského velvyslanectví pod Pražským hradem

Opět se otevřou pro veřejnost krásné zahrady polského velvyslanectví pod Pražským hradem. Čekají vás koncerty, program pro děti, kulinářské zážitky, soutěže a prezentace polských měst a regionů. Vstup na akci je zdarma!
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Ledeburský palác v Praze – sídlo NPÚ

Barokní palác se nachází na Valdštejnském náměstí na pražské Malé Straně. Tato kulturní památka České republiky je současně i sídlem Národního památkového ústavu. Na palác navazuje terasová Ledeburská zahrada stoupající až ke zdi zahrad Pražského hradu.
Praha 1, Praha

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského

Expozice národního pedagogického muzea je zaměřena na historii vzdělanosti českého národa od středověku až po současnost. Obdivovat zde můžete unikátní školní pomůcky, učebnice, staré tisky a mapy. Součástí expozice je i školní kabinet, písařský koutek a psaní hlaholicí.
Praha 1, Praha

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.
Praha 1, Praha

Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně

Valdštejnský palác na Malé Straně představuje jednu z nejvýznamnějších staveb českého raného baroka. Jedná se o celý palácový komplex, který doplňuje Valdštejnská zahrada a Valdštejnská jízdárna. V současné době slouží palác jako sídlo Senátu Parlamentu České republiky.
Praha 1, Praha

Kolovratský palác v Praze – jedno ze sídel Senátu

Dvoukřídlý pozdně barokní palác dala postavit po roce 1784 Marie Barbora hraběnka Černínová z Chudenic se svým manželem, pravděpodobně podle plánů architekta Palliardiho jako honosné šlechtické sídlo, jež v době klasicismu mělo připomenout palácový typ vrcholného baroka.
Praha 1, Praha

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem

Ledeburská zahrada je součástí komplexu Palácových zahrad na jižním svahu Pražského hradu. Jedná se o barokní zahradu italského typu, která prošla za dobu své existence řadou oprav a úprav. Výstavba zahrady započala přibližně v roce 1710 a nahradila starší, renesanční zahradu.
Praha 1, Praha

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen

Součástí areálu Pražského hradu je také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny. Palác můžete navštívit v rámci prohlídkové trasy A.
Praha 1, Praha

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Lobkowiczký palác v areálu Pražského hradu doposud vlastní starobylý panský rod Lobkowiczů. Vystřídalo se zde mnoho členů rodu a několikrát byl palác rodině odebrán. Po jeho navrácení zde Lobkowiczové zřídili rodinné muzeum, které je díky své povaze nejen českým, ale i evropským unikátem.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Golden Well s restaurací Terasa U Zlaté studně

Hotel U Zlaté Studně je původní residence slavného astronoma Tychona Brahe situována do inspirativního prostředí Malé Strany. Nabízí 17 luxusně vybavených pokojů a 2 nádherné apartmány odrážející historii doby císaře Rudolfa II. Hotel okouzlí nejen nádhernými výhledy, ale také vyjímečným servisem.
Praha 1, Praha

Augustine Restaurant

Přijďte si vychutnat unikátní kulinářský zážitek do překrásných historických prostor restaurace Augustine, která představuje klidnou oázu na Malé Straně.
Praha 1, Praha

U Hrocha

Pivnice U Hrocha. Městskému ruchu skrytá malostranská pivnice, která se během své relativně krátké existence stala kultovní hospůdkou.
Praha, Praha

Augustine Hotel na Malé Straně v Praze

Pětihvězdičkový hotel Augustine v Praze na Malé straně se nachází mezi Pražským Hradem a Karlovým mostem. Původně v jedné z budov dnešního hotelu býval středověký klášter a díky rozsáhlé rekonstrukci se jej podařilo přestavět na hotel na nejvyšší úrovni.
Praha 1, Praha

Střelák – letní scéna Malostranské besedy

Střelecký ostrov nebo také Střelák – klid, láska, umění, dobré jídlo, pití a výtečná káva na nejlepším ostrově v Praze přímo mezi Národním divadlem a Újezdem.
Praha 1, Praha

Středověká krčma U Krále Brabantského v Praze

Krčma na pražské Malé Straně je opředena tajemnými legendami a ve středověkém duchu se zde nese nejen interiér, ale také jídelní lístek. Personál zde chodí v dobových kostýmech a na hostinu plnou dobového jídla vám posvítí svíčky. Nechybí ani originální dobový program.
Praha 1, Praha

Pražská čokoláda – čokoláda s motivy Prahy

Česká rodinná firma s 11-ti letou tradicí se specializuje na výrobu originálních, luxusních čokoládových delikates v obalech s motivy Prahy. Specialitou je Český nugát z mandlí a medu, který v roce 2015 získal ocenění Great Taste.
Praha 8, Praha

Alchymistická hospůdka Kellyxír

Vychutnejte si kouzelnou atmosféru netradičního prostředí alchymistické hospůdky Kellyxír a její elixíry.
Praha 1, Praha