!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Za elektřinou z jádra do Jaderné elektrárny Temelín
Za elektřinou z jádra do Jaderné elektrárny Temelín
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Zážitky

Za elektřinou z jádra do Jaderné elektrárny Temelín

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? V bezprostřední blízkosti Jaderné elektrárny Temelín stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek. V jeho prostorách neuvidíte nic z toho, co se v zámcích obvykle nachází - je zde totiž umístěno informační centrum temelínské elektrárny.
Jaderná elektrárna Temelín leží přibližně 24 km od Českých Budějovic. Na jaře 2003 se elektrárna s instalovaným elektrickým výkonem 2000 MW stala největším energetickým zdrojem ČR. Chcete vědět do je to žlutý koláč nebo co můžete pozorovat v mlžné komoře? Chcete zhlédnout videopořad Cesta za Sluncem nebo třírozměrný film Uskutečněná utopie? Jaderná elektrárna Temelín zve všechny zájemce k návštěvě technické multimediální expozice jaderné energetiky a fyziky  v zámečku Vysoký Hrádek.

Pro zájemce o volnou prohlídku a individuální návštěvníky je informační centrum otevřeno sedm dní v týdnu od 9 do 16 hod., v červenci a srpnu do 17:30 hod.

Individuálním návštěvníkům nabízíme prohlídku expozice a program v kinosále (kinosál je přístupný pouze tehdy, pokud zrovna neprobíhá exkurze předem objednané skupiny. Pokud chcete mít jistotu, že kinosál bude v daný den a hodinu volný, prosím, kontaktujte nás. Obvyklé časy začátků programu v kinosále jsou: 9.30 h., 11.00 h., 12.30 h., 14.00 h., v červenci a srpnu navíc ještě v 15:30 h.). Exkurze v informačním centru elektrárny Temelín je pro všechny návštěvníky zdarma.

V prvním patře zámečku je zájemcům k dispozici rozsáhlá expozice. V severním křídle objektu se můžete seznámit, jak je vlastní téma jaderné energetiky spojeno s příbuznými a sousedními obory - s pojmem energie, s různými možnostmi získávání jejích vhodných forem i s historickými a fyzikálními souvislostmi (sál č. 1, 2). Větší pozornost je pak věnována energii ukryté v hmotě - energii jaderné, principům jejího uvolňování (sál č. 3) a nakonec i celému palivovému cyklu (sál č. 4). Druhá část expozice v jižním křídle objektu je věnována temelínské elektrárně, jejímu okolí (sál č. 5), funkčnímu uspořádání, nejdůležitějším zařízením a tématům vztahujícím se k provozu elektrárny (sál č. 6). Na prostorových modelech si prohlédnete zastavovací plán, který představuje rozmístění provozních objektů v areálu elektrárny, hlavní výrobní blok, který v řezu ukazuje nejdůležitější zařízení, jaderný reaktor, který tvoří hlavní část primárního okruhu i jaderné palivo, které se v reaktoru štěpí.

Kromě toho si můžete otestovat své znalosti při zábavném kvízu, seznámit se s vybranými prostorami elektrárny ve virtuální procházce na PC (podrobnější informace v kapitole Virtuální prohlídka elektrárny) nebo si vyzkoušet provozovat výrobní blok na počítačovém simulátoru (podrobnější informace v kapitole Jaderný reaktor na vašem PC...).
 

Virtuální on-line prohlídky

Elektrárna připravila také virtuální prohlídku, díky které si projdete jadernou elektrárnu Temelín do všech koutů. Zdejší zkušení průvodci vás vezmou i tam, kam se většina zaměstnanců nepodívá. Přihlaste se ve všední dny i o víkendu. Vše je on-line a zdarma. Virtuální exkurze trvá 45–60 minut. Pro skupiny či zájmové spolky je možné domluvit individuální termín. Napište na e-mail infocentrum.edu@cez.cz

A jak si rezervovat prohlídku?
1. Vyberte si z nabídky prohlídku, která vás zajímá.
2. Klikněte na registraci, přihlaste se na volný termín a vyčkejte na potvrzovací e-mail.
3. V den on-line exkurze obdržíte e-mail s přihlašovacím odkazem.
4. Klikněte na odkaz a nechte k sobě proudit informace a zajímavosti ze světa energetiky!
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 3. 2021
16.7.
17.7.
Vltavotýnské slavnosti 2021

Vltavotýnské slavnosti 2021

Týn nad Vltavou, Jižní Čechy
3.7.
Závod dračích lodí Purkarec

Závod dračích lodí Purkarec

Hluboká nad Vltavou, Jižní Čechy
16.6.
20.6.
ISBHF Hokejbalové Mistrovství světa Masters 2021

ISBHF Hokejbalové Mistrovství světa Masters 2021

Hluboká nad Vltavou, Jižní Čechy
30.7.
31.7.
Keramické trhy Bechyně 2021

Keramické trhy Bechyně 2021

Bechyně, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp Vltavín v Týnu nad Vltavou

Kemp Vltavín v Týnu nad Vltavou

Týn nad Vltavou, Jižní Čechy
Hotel Zlatá loď Týn nad Vltavou

Hotel Zlatá loď Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou, Jižní Čechy
Pension a restaurace Plzeňka Týn nad Vltavou

Pension a restaurace Plzeňka Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou, Jižní Čechy
Zámecká restaurace Týn nad Vltavou

Zámecká restaurace Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou, Jižní Čechy