Ostrava, Kudyznudy

Ostrava

Moravskoslezská metropole Ostrava láká na unikátní architekturu a přírodní rarity. Vyrazte za kulturou, sportem i nevšedními zážitky. Poznejte proměnu bývalého ocelářského města na vlastní kůži.

Ostrava: příběh ošklivého káčátka

Ostrava, dříve považovaná za ocelové srdce republiky ponořené v oblaku smogu, se hlavně v posledních letech vyloupla do krásy a nese hrdě status moravskoslezské metropole. Stala se nejen vyhledávaným turistickým cílem, ale také oblíbeným místem mnoha filmových tvůrců, kteří obdivují její charakter a nezaměnitelnou atmosféru. Během procházky městem tak můžete lehce narazit na filmový štáb, který právě natáčí nový film, seriál nebo videoklip. S přibližně 285 tisíci obyvateli je třetím největším městem České republiky a stojí za návštěvu především kvůli unikátnímu souboru industriální architektury v oblasti Dolních Vítkovic.
 
Bohatě zastoupené jsou ale také přírodní zajímavosti. Např. Polanský les a Polanská niva, které jsou součástí chráněné krajinné oblasti Poodří. K přírodním raritám na území města patří také bludné balvany ze švédské žuly a dalším unikátem je halda Ema ve Slezské Ostravě. Vaší pozornosti by rozhodně neměl ujít Heřmanický rybník, který je jedinečný díky specifickému složení silně mineralizované vody s obsahem boru a jódu. Dostanete se k němu po naučné stezce nebo se můžete svézt autobusem. P.s. bude se vám hodit dalekohled na pozorování vodního ptactva.
 

Netradiční zážitky, které vám nabídne jen Ostrava

Kromě významných staveb a sakrálních památek můžete navštívit řadu muzeí a galerií nebo legendární Stodolní ulici, ve které je přes 60 barů, klubů, restaurací a kaváren. Děti potěší výlet do Zoologické zahrady, Planetária nebo Dinoparku. A Ostrava nabízí i netradiční zážitky.
 
Pohádkový orloj – každou sudou hodinu od 8 do 20 můžete vidět v oknech Divadla loutek vystoupení šesti dřevěných pohádkových postav: krále, královny, čerta, anděla a smrtky bojující s kašpárkem.
Svět miniatur miniuni – malý svět plný známých světových staveb, např. pařížská Eiffelovka, egyptské pyramidy či londýnský Big Ben si můžete prohlédnout na výstavišti Černá louka.
Muzeum hraček – vlastní unikáty z více než 60 zemí a také nejstarší hračky od poloviny 19. století.
Pivovarské muzeum – prohlídková trasa s ochutnávkou potěší všechny milovníky zlatavého moku.
 

Ostrava žije sportem i kulturou

Město má dlouholetou sportovní tradici a v současnosti hostí akce jak republikového, tak i evropského či dokonce světového charakteru. Ostrava každoročně pořádá mezinárodní atletický meeting Zlatá tretra nebo ženský tenisový WTA challenger J&T Banka Ostrava Open. V minulosti byla např. spolupořadatelem Mistrovství světa v ledním hokeji, Mistrovství Evropy v krasobruslení, tenisového Davis Cupu a mnoha dalších prestižních sportovních událostí. V roce 2014 získala titul Evropské město sportu. Je domovem hokejových týmů HC Vítkovice Ridera a HC RT Torax Poruba, fotbalových 1. SC Vítkovice, FBC Ostrava a MVIL Ostrava, basketbalového, florbalového, baseballového a volejbalového týmu.
 
A na své si přijdou i milovníci kultury a umění. V Ostravě je 5 divadel a působí zde mezinárodně uznávaná Janáčkova filharmonie. Město je známé pro své festivaly a mnohé kulturní akce, které každoročně navštíví tisíce příznivců hudby, filmu i divadla. Rádi vás pozveme na ty nejvýznamnější:
 
Colours of Ostrava – multižánrový hudební festival.
Janáčkův máj – mezinárodní festival klasické hudby.
Svatováclavský hudební festival.
Beats for Love – festival taneční hudby.
Májová Plesná – tradiční folklórní festival
⭐ Filmové a divadelní festivaly Jeden svět, Ostrava Kamera Oko, Mezinárodní festival outdoorových filmů nebo oblíbené Letní shakespearovské slavnosti.

Město Ostrava

Turistická informační centra


Rail Business Days Ostrava

Mezinárodní železniční veletrh a konference RAIL BUSINESS DAYS se po velmi úspěšném ročníku 2022 přesouvá do nového areálu Trojhalí Karolina v Ostravě.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Mario Sikora – Women

Slezskoostravskou galerii v Ostravě zaplní nevšední snímky plné emocí, dramatických scén a nezaměnitelné atmosféry. Výstava s názvem Women přináší autorovu tvorbu založenou na Fine Art a Conceptualní fotografii, kde ženy hrají hlavní roli.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

After Hours s Danou Drábovou

„Po zavíračce“ do science centra. 8. června od 18:30 diskuze s Danou Drábovou. Po skončení DJ, drinky, občerstvení.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ostrava Beach Pro 2023

Ostrava se stane centrem nejlepšího světového plážového volejbalu. Vše se odehraje v jedinečném prostředí Dolních Vítkovic.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Prohlídka hornický příběh Ostravy

Jedinečná komentovaná vyjížďka na elektrokole, během které vám budeme vyprávět autentické příběhy z ostravských dolů, hutí i hornických hospod. Přeneseme vás do dob, kdy se městu říkalo černá hvězda a oplývalo hořkým štěstím.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ostravský nachmelený pochoďák

7 tras pro pěší, kočárky a cyklisty od 5 km do 46 km.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Sraz veteránů před E-Motion parkem

Již tradiční sraz veteránů v areálu Avion shopping park Ostrava, kde si každý najde to své.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Harmony – Marcin Ryczek

Výstava.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

KouPark Ostrava Radvanice

KouPark je sportovně rekreační areál pro každého, kdo hledá sportovní vyžití, klid pro odpočinek nebo chce zabavit děti. Najdete zde in-line dráhu, workoutová hřiště, opalovací místa či veřejné grily. Areál aktuálně prochází rekonstrukcí.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Nový kampus v Ostravě na Černé louce

Mezi lety 2020 až 2023 doznala oblast Černé louky v Ostravě velké proměny. Vznikly zde nově dva kampusy Ostravské univerzity a další stavby. Nově zde najdete zázemí pro sport, zdraví a technologie, rovněž i parkovací garáže.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Halda Ema v Ostravě – jedinečný pohled na město

Halda Ema vznikla při uhelné těžní jámě, kterou hrabě Wilczek založil roku 1861. Původně halda dosahovala výšky 327 metrů, ale prohořením se snížila. Halda měla být zlikvidována, dnes je však památkově chráněna a poskytuje fonomenální výhledy na město.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Skalka family park Ostrava

Skalka family park Ostrava je zábavním parkem a místem k trávení aktivního volného času i odpočinku pro rodiny s dětmi. Areál se nachází nedaleko Ostravy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Vyhlídkový autobus Doubledecker v Ostravě

Nejen v Londýně jezdí po městě dvoupatrové autobusy. Takzvané doubledeckery brázdí od léta i Ostravu! Pro hlavní turistickou sezonu trvající až do konce září vznikla dokonce i speciální vyhlídková linka č. 88, jež spojuje dvě nejnavštěvovanější atraktivity města – Dolní Vítkovice a Zoo Ostrava.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Naučná stezka Heřmanický rybník v Ostravě

Naučná stezka přibližuje přírodní bohatství Heřmanického rybníka. Její součástí je také odpočívadlo pro turisty a ptačí pozorovatelna. Pokud budete mít štěstí zahlédnete zde ledňáčka říčního, slavíka modráčka nebo čolka velkého.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace

Palačinkárna Café au père tranquille v Ostravě

Francouzská kavárna Au père v Ostravě nabízí ve dvou patrech příjemné posezení nejen nad kávou. V nabídce jsou také palačinky na sladký i slaný způsob, polévky a steaky s bagetami.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Černý Kůň Market – Street food market v Ostravě

Pod ikonickou nástěnnou malbou koně v Nádražní ulici v Ostravě to ožilo! Vznikl tu totiž parádní street food market s příznačným názvem Černý kůň, kde se spojili ti nejlepší gastronomové nejen z Moravskoslezského kraje.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Restaurace Harenda v Ostravě – hezky, česky, moderně

Restaurace Harenda se nachází v areálu Landeku. Od středy do soboty nabízí kromě stálého menu také šestichodovou degustaci, v neděli sem můžete zajít mimo jiné na příjemný sdílený rodinný oběd.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Bistro Poke bo

Poke bowl je tradiční havajské jídlo a existuje mnoho způsobů, jak ho připravit...
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Shothouse Ostrava

Kavárna a bar v Ostravě nabízí výběrovou kávu, prémiové toniky a kvalitní giny.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Pivovar Ostravar

Pivovar Ostravar patří mezi deset největších pivovarů v České republice.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Camp Landek Park v Ostravě

Camp v areálu Landek Park najdete v prostředí plném zeleně a je součástí národní přírodní památky Landek.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Mama's Bistro v Ostravě

Bistro s nabídkou burgerů, hot-dogů, zákusků alkoholických a nealkoholických nápojů a kávy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

Ostrava a celá oblast Hlučínska, ohraničená státní hranicí s Polskem a řekami Opavou a Odrou, byla od první poloviny 19. století až do druhé světové války královstvím významného rodu Rothschildů. S Kudy z nudy vás pozveme za známými bankéři a průmyslníky na procházku: napřed pěšky po Ostravě-Vítkovicích, a pak po okolí. Tam ale bude rozumnější využít auto nebo kolo.
procházka Ostravou, Výlety s příběhem

Nejen zimní toulky v Beskydech: poznejte Těšínské Slezsko

Beskydy, na východě Česka u česko-polsko-slovenského trojmezí, nabízí skvělé podmínky pro trávení zimní dovolené. Vyberou si tu vyznavači sjezdového lyžování, běžek nebo skialpinismu. A pokud zrovna není sníh? Pak zde naleznete hustou síť turistických tras! Anebo lze vyrazit za poznáním.
Jablunkov, Cesty poznání

S osobností na procházku: po Opavě s architektem Leopoldem Bauerem

Architekt Leopold Bauer (1872–1938) sice v Opavě nikdy nežil, ale pro město navrhl několik krásných a obdivuhodných staveb. Vypravte se s námi na procházku po opavské okružní třídě od knihovny Petra Bezruče k obchodnímu domu Breda a ke kostelu sv. Hedviky.
procházka Opavou, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Třinec – Lesopark

V Třinci jsou na výběr hned 2 trasy v populárním Lesoparku. Můžete si vybrat trasu buď po asfaltu, nebo po šotolinových cestách. Jedná se o ideální trasy pro skupinové tréninky sportovců se zázemím sousedního sportovního areálu. Většina vede po asfaltových cestách protínajících lesopark. V nezbytných úsecích je trasa vedena po šotolinové stezce.
běžecká trasa Třinec, Cesty pro zdraví