Ostrava, Kudyznudy

Ostrava

Moravskoslezská metropole Ostrava láká na unikátní architekturu a přírodní rarity. Vyrazte za kulturou, sportem i nevšedními zážitky. Poznejte proměnu bývalého ocelářského města na vlastní kůži.

Ostrava: příběh ošklivého káčátka

Ostrava, dříve považovaná za ocelové srdce republiky ponořené v oblaku smogu, se hlavně v posledních letech vyloupla do krásy a nese hrdě status moravskoslezské metropole. Stala se nejen vyhledávaným turistickým cílem, ale také oblíbeným místem mnoha filmových tvůrců, kteří obdivují její charakter a nezaměnitelnou atmosféru. Během procházky městem tak můžete lehce narazit na filmový štáb, který právě natáčí nový film, seriál nebo videoklip. S přibližně 285 tisíci obyvateli je třetím největším městem České republiky a stojí za návštěvu především kvůli unikátnímu souboru industriální architektury v oblasti Dolních Vítkovic.
 
Bohatě zastoupené jsou ale také přírodní zajímavosti. Např. Polanský les a Polanská niva, které jsou součástí chráněné krajinné oblasti Poodří. K přírodním raritám na území města patří také bludné balvany ze švédské žuly a dalším unikátem je halda Ema ve Slezské Ostravě. Vaší pozornosti by rozhodně neměl ujít Heřmanický rybník, který je jedinečný díky specifickému složení silně mineralizované vody s obsahem boru a jódu. Dostanete se k němu po naučné stezce nebo se můžete svézt autobusem. P.s. bude se vám hodit dalekohled na pozorování vodního ptactva.
 

Netradiční zážitky, které vám nabídne jen Ostrava

Kromě významných staveb a sakrálních památek můžete navštívit řadu muzeí a galerií nebo legendární Stodolní ulici, ve které je přes 60 barů, klubů, restaurací a kaváren. Děti potěší výlet do Zoologické zahrady, Planetária nebo Dinoparku. A Ostrava nabízí i netradiční zážitky.
 
Pohádkový orloj – každou sudou hodinu od 8 do 20 můžete vidět v oknech Divadla loutek vystoupení šesti dřevěných pohádkových postav: krále, královny, čerta, anděla a smrtky bojující s kašpárkem.
Svět miniatur miniuni – malý svět plný známých světových staveb, např. pařížská Eiffelovka, egyptské pyramidy či londýnský Big Ben si můžete prohlédnout na výstavišti Černá louka.
Muzeum hraček – vlastní unikáty z více než 60 zemí a také nejstarší hračky od poloviny 19. století.
Pivovarské muzeum – prohlídková trasa s ochutnávkou potěší všechny milovníky zlatavého moku.
 

Ostrava žije sportem i kulturou

Město má dlouholetou sportovní tradici a v současnosti hostí akce jak republikového, tak i evropského či dokonce světového charakteru. Ostrava každoročně pořádá mezinárodní atletický meeting Zlatá tretra nebo ženský tenisový WTA challenger J&T Banka Ostrava Open. V minulosti byla např. spolupořadatelem Mistrovství světa v ledním hokeji, Mistrovství Evropy v krasobruslení, tenisového Davis Cupu a mnoha dalších prestižních sportovních událostí. V roce 2014 získala titul Evropské město sportu. Je domovem hokejových týmů HC Vítkovice Ridera a HC RT Torax Poruba, fotbalových 1. SC Vítkovice, FBC Ostrava a MVIL Ostrava, basketbalového, florbalového, baseballového a volejbalového týmu.
 
A na své si přijdou i milovníci kultury a umění. V Ostravě je 5 divadel a působí zde mezinárodně uznávaná Janáčkova filharmonie. Město je známé pro své festivaly a mnohé kulturní akce, které každoročně navštíví tisíce příznivců hudby, filmu i divadla. Rádi vás pozveme na ty nejvýznamnější:
 
Colours of Ostrava – multižánrový hudební festival.
Janáčkův máj – mezinárodní festival klasické hudby.
Svatováclavský hudební festival.
Beats for Love – festival taneční hudby.
Májová Plesná – tradiční folklórní festival
⭐ Filmové a divadelní festivaly Jeden svět, Ostrava Kamera Oko, Mezinárodní festival outdoorových filmů nebo oblíbené Letní shakespearovské slavnosti.

Město Ostrava

Turistická informační centra


Tomáš Kůdela: Norsko – ztraceni mezi fjordy

Prozkoumejte s námi krásu norských fjordů.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Zdolám?

Skladby našeho raného dětství v podání dětských kolotočů, hracích skříněk, hudebních hraček, třeba Mozartova Malá noční hudba a Beethovenova „Pro Elišku“. Prozkoumáme i skladby, ve kterých slyšíme hudební nástroje, které hudebními nástroji ve skutečnosti nejsou.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Vyhlídkové kolo v Ostravě

Oblíbené vyhlídkové kolo bude stejně jako v minulých letech umístěno na Masarykově náměstí, jeho provozní doba bude od 26. 11. 2022 do 2. 1. 2023 vždy od 10:00 do 20:00 v soboty, neděle a ve svátky a od 12:00 do 20:00 ve všední dny.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava

Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava prodlouženy až do Vánoc! Ve skleníkovém areálu rostou tropické a subtropické rostliny, které se využívají k dekoraci a údržbě zoologických expozic v areálu zoo. Také je zde pěstována kolekce ovoce a zeleniny tropického a subtropického pásma.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

KouPark Ostrava Radvanice

KouPark je sportovně rekreační areál pro každého, kdo hledá sportovní vyžití, klid pro odpočinek nebo chce zabavit děti. Najdete zde in-line dráhu, workoutová hřiště, opalovací místa či veřejné grily. Areál aktuálně prochází rekonstrukcí.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Nový kampus v Ostravě na Černé louce

V roce 2022 dojde v Ostravě k velké proměně. Vzniknou zde nové dva kampusy Ostravské univerzity a další stavby. Vznikne zde zázemí pro sport, zdraví a technologie, rovněž i nové parkovací garáže.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Hornické muzeum na Landeku

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes historie hornictví. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo před více než 25 lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v ČR. Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství hornických pracovišť.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace

Rock and Roll Garage Ostrava

Tento komplex vznikl v prostorách bývalé jídelny se závodní kuchyní Masokombinátu Martinov. Stavebními úpravami se podařilo vybudovat prostor, který pojme na společenské, kulturní či koncertní akce až 600 lidí. .
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Restaurace Saola

Restaurace Saola v areálu zoo Ostrava – terasa s výhledem do výběhu indických kopytníků.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Hotel Jan Maria v Ostravě

Hotel Jan Maria se nachází v objektu bývalého dolu. Tento čtyřhvězdičkový hotel v blízkosti centra města Ostrava nabízí luxusní ubytování, posezení v designové restauraci, zábavu na bowlingu a odpočinek ve wellness centru či vinném sklípku.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Apartmány 49 v Ostravě

Apartmány 49 nabízí moderní a útulné ubytování v Ostravě Michálkovicích v designových apartmánech. Mají vysoký standard čistoty a exkluzivní italské postele na míru.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Opavě s architektem Leopoldem Bauerem

Architekt Leopold Bauer (1872–1938) sice v Opavě nikdy nežil, ale pro město navrhl několik krásných a obdivuhodných staveb. Vypravte se s námi na procházku po opavské okružní třídě od knihovny Petra Bezruče k obchodnímu domu Breda a ke kostelu sv. Hedviky.
procházka Opavou, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Třinec – Lesopark

V Třinci jsou na výběr hned 2 trasy v populárním Lesoparku. Můžete si vybrat trasu buď po asfaltu, nebo po šotolinových cestách. Jedná se o ideální trasy pro skupinové tréninky sportovců se zázemím sousedního sportovního areálu. Většina vede po asfaltových cestách protínajících lesopark. V nezbytných úsecích je trasa vedena po šotolinové stezce.
běžecká trasa Třinec, Cesty pro zdraví