Úvod > Co chcete dělat? > Zahrady Pražského hradu
Příroda

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.
Největší ze zahrad je Královská zahrada, ve které najdete takové památky jako Královský letohrádek (Belvedéru), Míčovnu a Lví dvůr (kde se za Rudolfa II. chovali lvi). V zahradě s renesančními i barokními prvky okouzlují návštěvníky především stoleté stromy dovezené z ciziny. Královská zahrada byla založena roku 1534 Ferdinandem I. Habsburským. Od Pražského hradu je oddělena Jelením příkopem, který je stejně jako všech pět zahrad bezplatně přístupný.

Mezi jižní zahrady patří Rajská zahrada, zahrada Na Valech a Hartigovská zahrada. Všechny tři jsou vzájemně propojeny a nabízí z několika vyhlídkových teras překrásné pohledy na Prahu. Na terase Hartigovské zahrady se pořádají koncerty a divadelní představení. Velmi zajímavou je celoročně přístupná zahrada Na Baště u vstupu do Španělského sálu ve stylu italských a japonských zahrad.

K severním zahradám Pražského hradu se počítá i celý areál Horního a Dolního Jeleního příkopu. Zahrada Na terase Jízdárny byla budovaná v letech 1950 – 1956 na střeše garáží a autodílen Kanceláře prezidenta republiky.

Rajská zahrada