!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze
ČNB - expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze
"> "> "> "> Vysokohmotnostní mince "> "> "> Vysokohmotnostní mince
+ Přidat foto
Kultura

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Expozice České národní banky "Lidé a peníze" se nachází v prostorách historického trezoru nejprve Živnostenské banky, později Státní banky československé, dnes České národní banky a nabízí návštěvníkům pohled na českou a československou měnovou historii v evropském kontextu. Prostřednictvím řady exponátů, jež se týkají vývoje platidel a peněz od dob jejich počátků až do současnosti získávají návštěvníci ucelený přehled o dějinách peněz a finančního systému. Návštěvníci se zde seznámí s ochranou bankovek, prohlédnou si jejich ochranné prvky a za pomoci testovacího vybavení si prověří pravost bankovek a ostatních cenin.

Nejnovějším přírůstkem je unikátní vysokohmotnostní zlatá mince o nominální hodnotě 100 000 000 Kč. Tuto minci, která je největší zlatou mincí v Evropě a druhou největší na světě, vydala Česká národní banka v roce 2019 k příležitosti 100. výročí vzniku československé měny. 

Aktuální informace:
Česká národní banka od pondělí 12. 10. 2020 do odvolání uzavírá pro veřejnost expozice Lidé a peníze v Praze a v Brně. Jedná se o preventivní opatření proti možnému šíření nákazy nemoci COVID-19.

Další informace: 
Od ledna 2021
bude expozice dočasně uzavřena z důvodu výstavby Návštěvnického centra ČNB, v rámci kterého pro vás připravujeme rozšíření naší nabídky o novou interaktivní výstavu, workshopy, doprovodné aktivity a mnohé další.

Na návštěvníky se budeme těšit opět na jaře 2022 a o spuštění rezervačního systému budeme s předstihem informovat jak na webových stránkách. 

Zobrazit více