Úvod > Co chcete dělat? > ČNB - expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze
ČNB - expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze
"> "> "> "> Vysokohmotnostní mince "> "> "> Vysokohmotnostní mince
+ Přidat foto

ČNB - expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze

Kultura
Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Expozice České národní banky "Lidé a peníze" se nachází v prostorách historického trezoru nejprve Živnostenské banky, později Státní banky československé, dnes České národní banky a nabízí návštěvníkům pohled na českou a československou měnovou historii v evropském kontextu. Prostřednictvím řady exponátů, jež se týkají vývoje platidel a peněz od dob jejich počátků až do současnosti získávají návštěvníci ucelený přehled o dějinách peněz a finančního systému. Návštěvníci se zde seznámí s ochranou bankovek, prohlédnou si jejich ochranné prvky a za pomoci testovacího vybavení si prověří pravost bankovek a ostatních cenin.

Nejnovějším přírůstkem je unikátní vysokohmotnostní zlatá mince o nominální hodnotě 100 000 000 Kč. Tuto minci, která je největší zlatou mincí v Evropě a druhou největší na světě, vydala Česká národní banka v roce 2019 k příležitosti 100. výročí vzniku československé měny. Komentovanou prohlídku doprovází promítání tematicky zaměřených filmů.

Aktuální informace: V červenci a srpnu mohou individuální návštěvníci v počtu do 10 osob expozici navštívit bez předchozí rezervace. Skupiny nad 10 osob je nutné rezervovat prostřednictvím rezervačního systému. 

Celý popis
Naposledy změněno: 1. 7. 2020