!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění
Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Expozice Národní galerie v Praze - největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie v Praze je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Jako první byla 5. února 1796 v Praze založena Společnost vlasteneckých přátel umění, a to především členy šlechtických rodů, jako byli Kolowratové, Šternberkové a Nosticové. Byla tak vytvořena sbírka zejména české barokní malby. Současná Národní galerie je přímou nástupnickou organizací této společnosti, která vznikla v roce 1949.

Dnes Národní galerie spravuje rozsáhlé umělecké sbírky, které jsou zčásti umístěny v depozitářích, částečně jsou přístupné veřejnosti v jednotlivých stálých expozicích:

  • Anežský klášter - středověké umění v Čechách a střední Evropě
  • Šternberský palác - probíhá rekonstrukce (Šternberský palác je od 15. 9. 2019 uzavřen z důvodu revitalizace svých expozic. Díla starých mistrů jsou přemístěna do Schwarzenberského paláce).
  • Schwarzenberský palác - mistrovská díla ze Sbírky starého umění (16. - 18. století). Dne 6. listopadu 2019 se otevřela nová expozice Staří mistři.
  • Veletržní palác - stálá expozice umění 20. a 21. století. Od 15. listopadu 2019 je zde nová expozice Umění dlouhého století
  • Palác Kinský - palác na Staroměstském náměstí hostí zajímavé aktuální výstavy NG. Expozice umění Asie a starověkého Středomoří v Paláci Kinských byla k 25.2.2018 zrušena. Exponáty se v budoucnu přemístí na Hradčanské náměstí
  • Salmovský palác - příležitostné výstavy, aktuálně expozici Charta Story
  • Zámek ve Žďáru nad Sázavou - Barokní umění ze sbírek Národní galerie v Praze
  • Zámek Fryštát - české umění 19. století ze sbírek Národní galerie v Praze
 
Národní galerie pořádá také řadu výstav jak v samotných prostorách, kde prezentuje stálé expozice, tak také např. ve Valdštejnské jízdárně. Jízdárna se nachází v zahradě komplexu raně barokního paláce, který pro Albrechta z Valdštejna vybudovali italští architekti Andrea Spezza a Nicolo Sebregondi.


Národní galerie v Praze
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2016 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2016 – za výstavu „Císař Karel IV. 1316–2016“
2014 – Cena Českého výboru ICOM – za výstavu „Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800–1300.“
2012 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2012 – za výstavu „Jan Zrzavý: Božská hra“, ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě, p. o.
2010 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2010 – za výstavu „Karel Škréta (1610–1674). Doba a dílo.“
2010 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2010 – za publikaci „Karel Škréta (1610–1674). Doba a dílo“
Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020