Liberec, Kudyznudy

Liberec

Desítky atrakcí na jediném místě nabízí Liberec, severočeské město pod Ještědem. Nadchne milovníky historie a kulturních památek, aktivní turisty i rodiny s dětmi.

Oblíbené ve městě

Liberec je ideálním místem pro rodinnou dovolenou

Severočeský Liberec je oblíbeným turistickým cílem. Nachází se zhruba 91 km severovýchodně od Prahy a je dobře dosažitelné autem, vlakem i autobusem. Město je protkané hustou sítí tramvají a autobusů, které vám usnadní pohyb mezi jednotlivými zastávkami.
 
Liberec nabízí vyžití jak pro milovníky historie a kultury, tak pro sportovce nebo aktivní turisty. A nezapomíná ani na děti, je proto ideálním místem pro vaši příští dovolenou. Co musíte vidět:
 
💡 Novorenesanční budova radnice na Nám. Dr. E. Beneše se objevila např. v seriálech Cirkus Humberto nebo My všichni školou povinní a je jednou z dominant města.
💡 Liberecký zámek je obklopený nádherným parkem s lavičkami a doslova vybízí k odpočinku. Běžně je zámecký komplex nepřístupný, můžete ale obdivovat jeho zajímavý exteriér v srdci města.
💡 Liberecká výšina – romantická rozhledna s restaurací v podobě středověkého hradu.
💡 Vyhledávanou církevní památkou je Kostel Nalezení sv. Kříže, ale ve městě jich najdete min. další desítku. 
💡 Stejně jako mnoho historických staveb, které určitě stojí za povšimnutí. Patří k nim rozhodně budova Spořitelny, Kavárna pošta, Liebiegova vila, Oblastní galerie nebo Krematorium. A vynechat byste neměli ani tajuplné liberecké podzemí.
 

Liberec: město pod Ještědem

Pokud vás nebaví chodit po památkách, ale dáváte raději přednost akčnímu výletu, pak pro vás máme skutečnou lahůdku. Jedním z top turistických cílů, které Liberec nabízí je bezesporu Ještěd. Dominantu tvoří 94 m vysoká stavba televizního vysílače, ve které najdete hotel, restauraci s kavárnou, bufet a vyhlídkovou terasu.
 
Vydejte se po některé z turistických tras nebo cyklostezek (lanovka na vrchol v současné době nejezdí). V létě vás čeká nádherný výhled a procházky přírodou, v zimě parádní lyžovačka. Moderní skiareál kromě lanovek a vleků nabízí občerstvení, špičkové půjčovny s novým vybavením, servis a lyžařskou školu pro dospělé i děti.
 
Pokud si chcete ozvláštnit cestu dolů, vyzkoušejte jízdu na koloběžce, kterou si půjčíte přímo u hotelu. Můžete vybírat ze čtyř různě náročných tras, které vedou terénem i po silnici. A rádi vám zapůjčí i kolo. Oblíbený český bikepark s dlouhou tradicí a závodní historií nabízí čtyři sjezdové tratě všech obtížností. Pro začátečníky, pokročilé i zkušené bikery. Držte si klobouky, bude to jízda.
 

Vaše děti si Liberec prostě zamilují

Není nic horšího než nudící se ratolest. Toho se ale v Liberci rozhodně bát nemusíte. Atraktivních míst je tu víc než dost a zabaví všechny malé dobrodruhy, chytré hlavičky i milovníky zvířátek.
 
Dinopark Plaza najdete ve třech patrech nákupního centra a těšit se můžete na ozvučené 3D modely dinosaurů, paleontologické hřiště nebo prales s opravdovým deštěm.
Centrum Babylon je největší zábavní komplex na severu Čech. Zahrnuje aquapark, 4D kino, bowling, virtuální realitu, laser game a další atrakce.
✅ V unikátním vědecko-zábavním centru s planetáriem iQLANDIA si můžete vše osahat a vyzkoušet na vlastní kůži.
ZOO chová přibližně 160 druhů zvířat ze všech kontinentů, mj také takina čínského nebo pandu červenou. Rozkládá se na 14 ha a její návštěva vám zabere asi 3 hodiny.
✅ Nejstarší botanická zahrada v České republice vás uchvátí nádhernými zákoutími, jezírky, vodopády a vzácnými rostlinami. V jejích sklenících narazíte na exotickou flóru i mořské akvárium.
 

Co dělat v Liberci, když prší

Místem, kde se dá s nadšením strávit spoustu deštivého času, je Technické muzeum Liberec s množstvím dopravních exponátů, od jízdních kol, přes motocykly a automobily až po kolejová vozidla. Když jsme u těch aut, v Liberci je také největší krytá motokárová trať na severu Čech. Spoustu rodinného dovádění nabízí také Funpark a pro relaxaci po náročném dni je ideální saunový svět Saunia Forum Liberec

Nové Město v Liberci - co byste v centru města nečekali

Turistická informační centra


Komentovaná prohlídka výstavy Libuše Dlabola Pražáková – Tobě

Provází autorka a kurátorka výstavy Lenka Patková.
Liberec, Liberecký kraj

Linie! – výstava Oblastní galerie Liberec

Výstava představí díla českých výtvarníků 20. století ze bohatých sbírek Oblastní galerie. Kurátorkou je Mgr. Jana Farská Hájková.
Liberec, Liberecký kraj

Městské farmářské trhy u radnice

Farmářské trhy v centru Liberce – ovoce, zelenina, květiny, sadba, mléčné výrobky, uzeniny, ryby, med a spousta dalších výrobků přímo od výrobců, chovatelů a pěstitelů.
Liberec, Liberecký kraj

Den otevřených dveří v centru Orionka

Přijďte si k nám zasportovat v rámci projektu #BEACTIVE DAY do sportovního trampolínového centra!
Liberec, Liberecký kraj

Komentované procházky libereckou čtvrtí Janův Důl

Při letních komentovaných procházkách vás letos zveme do liberecké čtvrti Janův Důl na zajímavá místa dřívějších bitev i pozdější meziválečné výstavby.
Liberec, Liberecký kraj

Městské farmářské trhy u radnice

Farmářské trhy v centru Liberce – ovoce, zelenina, květiny, sadba, mléčné výrobky, uzeniny, ryby, med a spousta dalších výrobků přímo od výrobců, chovatelů a pěstitelů.
Liberec, Liberecký kraj

Mezinárodní mistrovství ČR v běhu na kolečkových lyžích

Svaz lyžařů ČR zve na mezinárodní mistrovství ČR v běhu na kolečkových lyžích, které bude hostit sportovní areál Vesec v Liberci. O republikové tituly bude v mládežnických i seniorských kategoriích bojovat domácí špička včetně kompletní reprezentace v čele s Michalem Novákem či Kateřinou Janatovou.
Liberec, Liberecký kraj

Obyčejné předměty, neobyčejná bolest

Navenek běžné a nenápadné předměty v sobě nesou připomínky situací, které lidem změnily život. Objevte na výstavě svět, který je všem na očích, a přesto skrytý. Výstava Obyčejné předměty, neobyčejná bolet je umístěna v OC Forum Liberec do 16. října.
Liberec, Liberecký kraj

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.
Liberec, Liberecký kraj

Zoo Liberec – dobrodružství z poznání

Nejstarší zoologická zahrada v bývalém Československu byla založena už v roce 1904. Pouze v Zoo Liberec můžete spatřit vzácné kopytníky urialy bucharské (Ovis orientalis bocharensis) nebo primáty mangabeje žlutobřiché (Cercocebus agilis chrysogaster) a paviány pláštíkové (Papio hamadryas).
Liberec, Liberecký kraj

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic, včetně letošní novinky MatematikUm, přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.
Liberec, Liberecký kraj

Lanovka na Ještěd – z důvodu rekonstrukce do odvolání mimo provoz

Lanová dráha z Liberce na Ještěd je jedinou lanovkou Český drah. Z Horního Hanychova vás vyveze až k hotelu Ještěd, známé dominantě širokého i vzdáleného okolí. Za dobré viditelnosti se z vrcholu otevírá krásný pohled na Krkonoše, Jizerské a Lužické hory, Český ráj a České středohoří.
Liberec, Liberecký kraj

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Liberci v Nákupní galerii Plaza Liberec. Pojďte se podívat na unikátním a zábavným způsobem ztvárněnou historii Země z doby před 65 miliony let- speciální efekty, 70 prehistorických modelů statických i robotických a nově sezóna mláďat.
Liberec, Liberecký kraj

Motokáry Liberec – největší krytá motokárová trať na severu Čech

Opravdový adrenalinový zážitek! Krytá trať s celoročním provozem v centru Liberce.
Liberec, Liberecký kraj

Palác Liebieg v Liberci

Rodinná vila vznikla přestavbou klasicistního domu Ferdinanda Römhelda mezi lety 1871–1872. V letech 1953–2014 zde sídlila Oblastní galerie v Liberci. V současné době objekt prošel přestavbou, slavnostně se otevřel návštěvníkům 3. června 2023 a bude sloužit jako komunitní centrum.
Liberec, Liberecký kraj

Aquapark Babylon v Liberci

Přijďte si užít zábavu do unikátně vyzdobeného Aquaparku ve stylu příběhů Julese Verna! Rázem se tak ocitnete v malebném přímořském městečku s vysokým majákem, ze kterého to je už jen pár kroků do tajuplného mořského světa pod vodní hladinou plného nejrůznějších mořských živočichů a korálů.
Liberec, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace

Liberecká výšina – dominanta města Liberec

Rozhledna s restaurací schovaná v lesích na Lidovými sady vás uhrane jistou démoničností. Více než 111 let stará budova je totiž postavena ve stylu středověkého hradu. Výhled si zde můžete vychutnat z 25 metrů vysoké pětiboké věže.
Liberec, Liberecký kraj

Kupole Leontýnka u Ještědu

Kupole u Ještědu se nachází na samém vrcholku nejklidnější a nejméně obydlené místní části města Liberec – Hluboká u Liberce, přímo v srdci přírodního parku Ještěd. Dominanta Libereckého kraje a Česká stavba 20. století vysílač a horský hotel Ještěd je vzdálen pouhé 4 km chůze klidnou přírodou.
Liberec, Liberecký kraj

Restaurace Rybářská bašta Liberec

Stylová restaurace s venkovní terasou ležící v blízkosti Zoo Liberec a Botanické zahrady.
Liberec, Liberecký kraj

Pivovar Konrád Vratislavice

Již téměř jeden a půl století je život Vratislavic spojen se zdejším pivovarem. Vratislavický pivovar během té doby měnil majitele, názvy piva, zažíval roky slávy, problémů a dokonce i ukončení výroby. Ale pivovar stále žije a vaří pivo.
Liberec, Liberecký kraj

Zmrzlinářství Leda

David Stárek jezdil jako malý na Slovensko, kde jeho známí připravovali zmrzlinu klasickým řemeslným způsobem z čerstvých surovin. Jeho sen byl takovou vyrábět doma v Liberci.
Liberec, Liberecký kraj

Chicago Bar & Grill Liberec

Chicago Bar & Grill přináší kousek Ameriky i do Liberce.
Liberec, Liberecký kraj

Kafe Kytka

To je spojení! Milují sebe a taky své koníčky. Tereza Josefová kytky, Ondra Šabaka kafe. A plodem jejich lásky je květinový ateliér s kavárnou a krásnými dezerty. Tento koncept pak inspiroval i řadu dalších po celé zemi.
Liberec, Liberecký kraj

Catfé Kočičárna v Liberci

Catfé Kočičárna je první liberecká kočičí kavárna, která se nachází hned v centru města. Pyšní se útulným prostředím a příjemnou atmosférou. Je vhodná pro rodiny s dětmi.
Liberec, Liberecký kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant

Při putování po stopách rodu Clam-Gallasů poznáme krajinu Trojzemí, tedy místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Německa. Během jediného výletu navštívíme hrady a zámky Frýdlant, Grabštejn a Lemberk, a projdeme se také po jejich okolí.
S Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant, Na hrady a zámky

Výlet do pohádky za princem Bajajou

Úzké pěšinky mezi masivními bloky skal, kamenné lože anebo zámek, kde bydlela princezna… Projděte se s dětmi Hruboskalským skalním městem na místa, která znáte z klasické české pohádky Princ Bajaja. Cesta v princových šlépějích bude krásná v jakémkoli ročním období, avšak na podzim pohádková atmosféra skalního města obzvláště vynikne.
Hrubá Skála, Výlety pro děti

Rodinný výlet do Hamru na Jezeře

Tip Jana Hergeta na rodinný výlet, který vás zavede za objevováním skrytých pokladů Česka a aktivní dovolenou v Hamru na Jezeře.
Výlet do Hamru na Jezeře, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Výšlap na Ještěd s odměnou

Na Ještěd se člověk nemusí vypravit jen v zimě! Přesvědčí vás o tom ve svých osobních tipech na výlety ředitel CzechTourism – Jan Herget.