Liberec, Kudyznudy

Liberec

Desítky atrakcí na jediném místě nabízí Liberec, severočeské město pod Ještědem. Nadchne milovníky historie a kulturních památek, aktivní turisty i rodiny s dětmi.

Oblíbené ve městě

Liberec je ideálním místem pro rodinnou dovolenou

Severočeský Liberec je oblíbeným turistickým cílem. Nachází se zhruba 91 km severovýchodně od Prahy a je dobře dosažitelné autem, vlakem i autobusem. Město je protkané hustou sítí tramvají a autobusů, které vám usnadní pohyb mezi jednotlivými zastávkami.
 
Liberec nabízí vyžití jak pro milovníky historie a kultury, tak pro sportovce nebo aktivní turisty. A nezapomíná ani na děti, je proto ideálním místem pro vaši příští dovolenou. Co musíte vidět:
 
💡 Novorenesanční budova radnice na Nám. Dr. E. Beneše se objevila např. v seriálech Cirkus Humberto nebo My všichni školou povinní a je jednou z dominant města.
💡 Liberecký zámek je obklopený nádherným parkem s lavičkami a doslova vybízí k odpočinku. Běžně je zámecký komplex nepřístupný, můžete ale obdivovat jeho zajímavý exteriér v srdci města.
💡 Liberecká výšina – romantická rozhledna s restaurací v podobě středověkého hradu.
💡 Vyhledávanou církevní památkou je Kostel Nalezení sv. Kříže, ale ve městě jich najdete min. další desítku. 
💡 Stejně jako mnoho historických staveb, které určitě stojí za povšimnutí. Patří k nim rozhodně budova Spořitelny, Kavárna pošta, Liebiegova vila, Oblastní galerie nebo Krematorium. A vynechat byste neměli ani tajuplné liberecké podzemí.
 

Liberec: město pod Ještědem

Pokud vás nebaví chodit po památkách, ale dáváte raději přednost akčnímu výletu, pak pro vás máme skutečnou lahůdku. Jedním z top turistických cílů, které Liberec nabízí je bezesporu Ještěd. Dominantu tvoří 94 m vysoká stavba televizního vysílače, ve které najdete hotel, restauraci s kavárnou, bufet a vyhlídkovou terasu.
 
Vydejte se po některé z turistických tras nebo cyklostezek (lanovka na vrchol v současné době nejezdí). V létě vás čeká nádherný výhled a procházky přírodou, v zimě parádní lyžovačka. Moderní skiareál kromě lanovek a vleků nabízí občerstvení, špičkové půjčovny s novým vybavením, servis a lyžařskou školu pro dospělé i děti.
 
Pokud si chcete ozvláštnit cestu dolů, vyzkoušejte jízdu na koloběžce, kterou si půjčíte přímo u hotelu. Můžete vybírat ze čtyř různě náročných tras, které vedou terénem i po silnici. A rádi vám zapůjčí i kolo. Oblíbený český bikepark s dlouhou tradicí a závodní historií nabízí čtyři sjezdové tratě všech obtížností. Pro začátečníky, pokročilé i zkušené bikery. Držte si klobouky, bude to jízda.
 

Vaše děti si Liberec prostě zamilují

Není nic horšího než nudící se ratolest. Toho se ale v Liberci rozhodně bát nemusíte. Atraktivních míst je tu víc než dost a zabaví všechny malé dobrodruhy, chytré hlavičky i milovníky zvířátek.
 
Dinopark Plaza najdete ve třech patrech nákupního centra a těšit se můžete na ozvučené 3D modely dinosaurů, paleontologické hřiště nebo prales s opravdovým deštěm.
Centrum Babylon je největší zábavní komplex na severu Čech. Zahrnuje aquapark, 4D kino, bowling, virtuální realitu, laser game a další atrakce.
✅ V unikátním vědecko-zábavním centru s planetáriem iQLANDIA si můžete vše osahat a vyzkoušet na vlastní kůži.
ZOO chová přibližně 160 druhů zvířat ze všech kontinentů, mj také takina čínského nebo pandu červenou. Rozkládá se na 14 ha a její návštěva vám zabere asi 3 hodiny.
✅ Nejstarší botanická zahrada v České republice vás uchvátí nádhernými zákoutími, jezírky, vodopády a vzácnými rostlinami. V jejích sklenících narazíte na exotickou flóru i mořské akvárium.
 

Co dělat v Liberci, když prší

Místem, kde se dá s nadšením strávit spoustu deštivého času, je Technické muzeum Liberec s množstvím dopravních exponátů, od jízdních kol, přes motocykly a automobily až po kolejová vozidla. Když jsme u těch aut, v Liberci je také největší krytá motokárová trať na severu Čech. Spoustu rodinného dovádění nabízí také Funpark a pro relaxaci po náročném dni je ideální saunový svět Saunia Forum Liberec

Nové Město v Liberci - co byste v centru města nečekali

Turistická informační centra


Komentované prohlídky libereckého podzemí

Prozkoumejte největší liberecký kryt civilní obrany, uvidíte ukázky plynových masek, ochranných obleků i původní vybavení – plně funkční strojovnu a filtro-ventilační zařízení.
Liberec, Liberecký kraj

Květy jara v Botanické zahradě v Libereci

Tematická výstava jarních cibulovin.
Liberec, Liberecký kraj

Josef Baier – Sound Shapes v Oblastní galerii Liberec

Oblastní galerie Liberec připravuje výstavu Josefa Baiera, rakouského autora.
Liberec, Liberecký kraj

Ivana Lomová – Ticho v Oblastní galerii Liberec

Obrazy Ivany Lomové jsou jako okamžiky zastaveného času. Její realistická malba svět nijak nedramatizuje, nepřidává mu nadbytečnou romantičnost ani sentimentalitu.
Liberec, Liberecký kraj

Chytré pátky v iQlandii a iQparku za zvýhodněné vstupné

Překvapte sebe i svoji peněženku a nenechte si ujít akci "Kdo šetří, jde v pátek od tří!" Jak a kdy si užít svět vědy a zábavy za výrazně nižší cenu?
Liberec, Liberecký kraj

Nativity – Denisa Smetanová

NATIVITY – Denisa Smetanová. Malby odrážející autorčinu pouť po jihozápadní Africe.
Liberec, Liberecký kraj

Výlet do světa zábavy Hamley's v Praze pro děti od 8 let

Exkurze pro všechny menší i větší milovníky hraček a her. Kromě her nás čeká také Papilonie – motýlí svět, zrcadlové bludiště, kolotoč či skluzavka, které jsou součástí prodejny hraček.
Liberec, Liberecký kraj

6. Svatební veletrh Liberec

Plánujete svatbu v roce 2024/2025? Přijďte načerpat inspiraci a najít dodavatele na váš den na největší svatební akci na severu Čech. Již podruhé vás zveme do krásných prostor Clarion Grandhotelu Zlatý Lev.
Liberec, Liberecký kraj

Aktivity ve městě Liberec

Via Czechia – Severní stezka

Severní stezka je nejenom nejdelší trasou Via Czechia, ale rovněž nejdelší dálkovou stezkou v celé České Republice. Spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body ČR a vede převážně severními pohraničními horami. V oblasti českého Slezska ji lze kombinovat se Stezkou Slezskem.
Liberec, Liberecký kraj

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.
Liberec, Liberecký kraj

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Liberci v Nákupní galerii Plaza Liberec. Pojďte se podívat na unikátním a zábavným způsobem ztvárněnou historii Země z doby před 65 miliony let- speciální efekty, 70 prehistorických modelů statických i robotických a nově sezóna mláďat.
Liberec, Liberecký kraj

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.
Liberec, Liberecký kraj

Aquapark Babylon v Liberci

Přijďte si užít zábavu do unikátně vyzdobeného Aquaparku ve stylu příběhů Julese Verna! Rázem se tak ocitnete v malebném přímořském městečku s vysokým majákem, ze kterého to je už jen pár kroků do tajuplného mořského světa pod vodní hladinou plného nejrůznějších mořských živočichů a korálů.
Liberec, Liberecký kraj

Labyrint – největší zrcadlové bludiště v Evropě v prostorách Centra Babylon

Navštivte unikátní zrcadlový labyrint! Největší stacionární zrcadlové bludiště na kontinentě vybavené 120 velkoplošnými zrcadly rozmístěnými po chodbách, jejichž délka dosahuje 200 metrů.
Liberec, Liberecký kraj

Dům Karla Hubáčka v Liberci

Montovaný dům, navržený předním českým architektem Karlem Hubáčkem, představuje bezesporu nejzajímavější realizaci v oblasti individuálního bydlení na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století.
Liberec, Liberecký kraj

Funpark Liberec

Babylon nabídne nejen dětem další možnost aktivní hry, které není v dnešní době nikdy dost. Funpark Babylon zve děti do hravého světa, kde si procvičí a rozvinou pohybové dovednosti, koordinaci, ale i představivost a tvořivost pomocí mnoha atrakcí, které jim nový zábavní park nabízí.
Liberec, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Liberec

Liberecká výšina – dominanta města Liberec

Rozhledna s restaurací schovaná v lesích na Lidovými sady vás uhrane jistou démoničností. Více než 111 let stará budova je totiž postavena ve stylu středověkého hradu. Výhled si zde můžete vychutnat z 25 metrů vysoké pětiboké věže.
Liberec, Liberecký kraj

Catfé Kočičárna v Liberci

Catfé Kočičárna je první liberecká kočičí kavárna, která se nachází hned v centru města. Pyšní se útulným prostředím a příjemnou atmosférou. Vstup se mají však pouze dospělí a mladiství nad 15 let.
Liberec, Liberecký kraj

Kupole Leontýnka u Ještědu

Kupole u Ještědu se nachází na samém vrcholku nejklidnější a nejméně obydlené místní části města Liberec – Hluboká u Liberce, přímo v srdci přírodního parku Ještěd. Dominanta Libereckého kraje a Česká stavba 20. století vysílač a horský hotel Ještěd je vzdálen pouhé 4 km chůze klidnou přírodou.
Liberec, Liberecký kraj

Restaurace Rybářská bašta Liberec

Stylová restaurace s venkovní terasou ležící v blízkosti Zoo Liberec a Botanické zahrady.
Liberec, Liberecký kraj

Chicago Bar & Grill Liberec

Chicago Bar & Grill přináší kousek Ameriky i do Liberce.
Liberec, Liberecký kraj

Kafe Kytka

To je spojení! Milují sebe a taky své koníčky. Tereza Josefová kytky, Ondra Šabaka kafe. A plodem jejich lásky je květinový ateliér s kavárnou a krásnými dezerty. Tento koncept pak inspiroval i řadu dalších po celé zemi.
Liberec, Liberecký kraj

Mikyna Coffee&Food Point

Každého návštěvníka liberecké kavárny Mikyna jistě zaujmou skládané geometrické lustry a chalupářské židle. Rodinná kavárna a bistro nabízí každý den originální vegetariánská jídla ze surovin, které většinou pocházejí z tuzemských polí, zahrad a lesů.
Liberec, Liberecký kraj

Restaurace & Pizzeria Maškovka

Stylová restaurace a pizzerie přímo v centru Liberce s nabídkou balkánských specialit, salátů, minutek, dezertů a hlavně pizz, které se vám zaručeně zaryjí do paměti. Hlavní dominantou restaurace je námořnická loď, kam se můžete posadit.
Liberec, Liberecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Jizerské hory


Výlet na neobjevená místa: za auty, vlaky a technickými skvosty na Jablonecko a Liberecko

Mezi neobjevená místa nepatří jen kulturní památky, ale také staré sklářské hutě a továrny, které se v péči nových vlastníků probudily k novému životu. Na Kudy z nudy jsme připravili výlet, kde si užijí hlavně milovníci technických památek, aut, motorek a vlaků. A kam jedeme? Na sever!
za technickými skvosty na Jablonecko a Liberecko, Výlety za každého počasí

Výlet za Ferdinandem Porschem do Liberce

Také patříte k milovníkům rychlých sportovních vozů? Automobil značky Porsche je snem snad všech mužů nezávisle na věku. Sportovní automobil který je zároveň symbolem luxusu nese jméno legendárního konstruktéra Ferdinanda Porsche, který vyprojektoval legendární lidový automobil Volkswagen 1200 "Brouk" a rozjetím nové automobilky ve Wolfsburgu následně postavil na kola téměř celý svět. Věděli jste však, že se tento legendární konstruktér narodil ve Vratislavicích u Liberce? A právě tam vás zavede náš výlet.
Vratislavice nad Nisou, Výlety s příběhem

Výlet z Desné okolo Souše k protržené přehradě

Údolí na Jablonecku a Liberecku chrání před povodněmi šest přehrad – Josefův Důl, Mšeno, Harcov, Fojtka, Mlýnice a Souš. Tou sedmou byla přehrada na Bílé Desné, která se protrhla v září 1916, pouhých deset měsíců po dokončení. Její vody zničily část obce a smetly přibližně sto domů.

Výlet na kole okolo Jizery

Tento krásný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.