Liberec, Kudyznudy

Liberec

Desítky atrakcí na jediném místě nabízí Liberec, severočeské město pod Ještědem. Nadchne milovníky historie a kulturních památek, aktivní turisty i rodiny s dětmi.

Oblíbené ve městě

Liberec je ideálním místem pro rodinnou dovolenou

Severočeský Liberec je oblíbeným turistickým cílem. Nachází se zhruba 91 km severovýchodně od Prahy a je dobře dosažitelné autem, vlakem i autobusem. Město je protkané hustou sítí tramvají a autobusů, které vám usnadní pohyb mezi jednotlivými zastávkami.
 
Liberec nabízí vyžití jak pro milovníky historie a kultury, tak pro sportovce nebo aktivní turisty. A nezapomíná ani na děti, je proto ideálním místem pro vaši příští dovolenou. Co musíte vidět:
 
💡 Novorenesanční budova radnice na Nám. Dr. E. Beneše se objevila např. v seriálech Cirkus Humberto nebo My všichni školou povinní a je jednou z dominant města.
💡 Liberecký zámek je obklopený nádherným parkem s lavičkami a doslova vybízí k odpočinku. Běžně je zámecký komplex nepřístupný, můžete ale obdivovat jeho zajímavý exteriér v srdci města.
💡 Liberecká výšina – romantická rozhledna s restaurací v podobě středověkého hradu.
💡 Vyhledávanou církevní památkou je Kostel Nalezení sv. Kříže, ale ve městě jich najdete min. další desítku. 
💡 Stejně jako mnoho historických staveb, které určitě stojí za povšimnutí. Patří k nim rozhodně budova Spořitelny, Kavárna pošta, Liebiegova vila, Oblastní galerie nebo Krematorium. A vynechat byste neměli ani tajuplné liberecké podzemí.
 

Liberec: město pod Ještědem

Pokud vás nebaví chodit po památkách, ale dáváte raději přednost akčnímu výletu, pak pro vás máme skutečnou lahůdku. Jedním z top turistických cílů, které Liberec nabízí je bezesporu Ještěd. Dominantu tvoří 94 m vysoká stavba televizního vysílače, ve které najdete hotel, restauraci s kavárnou, bufet a vyhlídkovou terasu.
 
Vydejte se po některé z turistických tras nebo cyklostezek (lanovka na vrchol v současné době nejezdí). V létě vás čeká nádherný výhled a procházky přírodou, v zimě parádní lyžovačka. Moderní skiareál kromě lanovek a vleků nabízí občerstvení, špičkové půjčovny s novým vybavením, servis a lyžařskou školu pro dospělé i děti.
 
Pokud si chcete ozvláštnit cestu dolů, vyzkoušejte jízdu na koloběžce, kterou si půjčíte přímo u hotelu. Můžete vybírat ze čtyř různě náročných tras, které vedou terénem i po silnici. A rádi vám zapůjčí i kolo. Oblíbený český bikepark s dlouhou tradicí a závodní historií nabízí čtyři sjezdové tratě všech obtížností. Pro začátečníky, pokročilé i zkušené bikery. Držte si klobouky, bude to jízda.
 

Vaše děti si Liberec prostě zamilují

Není nic horšího než nudící se ratolest. Toho se ale v Liberci rozhodně bát nemusíte. Atraktivních míst je tu víc než dost a zabaví všechny malé dobrodruhy, chytré hlavičky i milovníky zvířátek.
 
Dinopark Plaza najdete ve třech patrech nákupního centra a těšit se můžete na ozvučené 3D modely dinosaurů, paleontologické hřiště nebo prales s opravdovým deštěm.
Centrum Babylon je největší zábavní komplex na severu Čech. Zahrnuje aquapark, 4D kino, bowling, virtuální realitu, laser game a další atrakce.
✅ V unikátním vědecko-zábavním centru s planetáriem iQLANDIA si můžete vše osahat a vyzkoušet na vlastní kůži.
ZOO chová přibližně 160 druhů zvířat ze všech kontinentů, mj také takina čínského nebo pandu červenou. Rozkládá se na 14 ha a její návštěva vám zabere asi 3 hodiny.
✅ Nejstarší botanická zahrada v České republice vás uchvátí nádhernými zákoutími, jezírky, vodopády a vzácnými rostlinami. V jejích sklenících narazíte na exotickou flóru i mořské akvárium.
 

Co dělat v Liberci, když prší

Místem, kde se dá s nadšením strávit spoustu deštivého času, je Technické muzeum Liberec s množstvím dopravních exponátů, od jízdních kol, přes motocykly a automobily až po kolejová vozidla. Když jsme u těch aut, v Liberci je také největší krytá motokárová trať na severu Čech. Spoustu rodinného dovádění nabízí také Funpark a pro relaxaci po náročném dni je ideální saunový svět Saunia Forum Liberec

Nové Město v Liberci - co byste v centru města nečekali

Turistická informační centra


Oslavy 10. výročí Technického muzea Liberec

Děti do 10 let zdarma – motorky, kola, tramvaje, veterány, soutěž, staré stroje, robot, ponorka pro děti.
Liberec, Liberecký kraj

Josef Baier – Sound Shapes v Oblastní galerii Liberec

Oblastní galerie Liberec připravuje výstavu Josefa Baiera, rakouského autora.
Liberec, Liberecký kraj

Ivana Lomová – Ticho v Oblastní galerii Liberec

Obrazy Ivany Lomové jsou jako okamžiky zastaveného času. Její realistická malba svět nijak nedramatizuje, nepřidává mu nadbytečnou romantičnost ani sentimentalitu.
Liberec, Liberecký kraj

Výlet do světa zábavy Hamley's v Praze pro děti od 8 let

Exkurze pro všechny menší i větší milovníky hraček a her. Kromě her nás čeká také Papilonie – motýlí svět, zrcadlové bludiště, kolotoč či skluzavka, které jsou součástí prodejny hraček.
Liberec, Liberecký kraj

6. Svatební veletrh Liberec

Plánujete svatbu v roce 2024/2025? Přijďte načerpat inspiraci a najít dodavatele na váš den na největší svatební akci na severu Čech. Již podruhé vás zveme do krásných prostor Clarion Grandhotelu Zlatý Lev.
Liberec, Liberecký kraj

Kurz tanga

Zveme tě do kurzu argentinského tanga v Liberci.
Liberec, Liberecký kraj

Zdraví a ezoterika

Každoroční mezinárodní festival je platforma, kde se setkávají stejně smýšlející a zájemci o tento obor.
Liberec, Liberecký kraj

Kurz pletení velikonoční dekorace nebo košíčku z pedigu

Přijďte si odpočinout u tvoření velikonoční dekorace či košíčku a odnést si domů pěkný výrobek. Kurz je vhodný pro úplné začátečníky a mírně pokročilé.
Liberec, Liberecký kraj

Aktivity ve městě Liberec

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.
Liberec, Liberecký kraj

Via Czechia – Severní stezka

Severní stezka je nejenom nejdelší trasou Via Czechia, ale rovněž nejdelší dálkovou stezkou v celé České Republice. Spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body ČR a vede převážně severními pohraničními horami. V oblasti českého Slezska ji lze kombinovat se Stezkou Slezskem.
Liberec, Liberecký kraj

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Liberci v Nákupní galerii Plaza Liberec. Pojďte se podívat na unikátním a zábavným způsobem ztvárněnou historii Země z doby před 65 miliony let- speciální efekty, 70 prehistorických modelů statických i robotických a nově sezóna mláďat.
Liberec, Liberecký kraj

Aquapark Babylon v Liberci

Přijďte si užít zábavu do unikátně vyzdobeného Aquaparku ve stylu příběhů Julese Verna! Rázem se tak ocitnete v malebném přímořském městečku s vysokým majákem, ze kterého to je už jen pár kroků do tajuplného mořského světa pod vodní hladinou plného nejrůznějších mořských živočichů a korálů.
Liberec, Liberecký kraj

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.
Liberec, Liberecký kraj

Funpark Liberec

Babylon nabídne nejen dětem další možnost aktivní hry, které není v dnešní době nikdy dost. Funpark Babylon zve děti do hravého světa, kde si procvičí a rozvinou pohybové dovednosti, koordinaci, ale i představivost a tvořivost pomocí mnoha atrakcí, které jim nový zábavní park nabízí.
Liberec, Liberecký kraj

iQpark – první science centrum v České republice!

Unikátní, zábavně poučné centrum pro nejmenší objevitele! Ve 4 patrech najdete interaktivní exponáty, které prostřednictvím hry a experimentů podporují dětskou zvídavost a představivost. V expozicích dětem ukazujeme, že i věda může být zábava!
Liberec, Liberecký kraj

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů ve čtyřech pavilonech.
Liberec, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Liberec

Liberecká výšina – dominanta města Liberec

Rozhledna s restaurací schovaná v lesích na Lidovými sady vás uhrane jistou démoničností. Více než 111 let stará budova je totiž postavena ve stylu středověkého hradu. Výhled si zde můžete vychutnat z 25 metrů vysoké pětiboké věže.
Liberec, Liberecký kraj

Catfé Kočičárna v Liberci

Catfé Kočičárna je první liberecká kočičí kavárna, která se nachází hned v centru města. Pyšní se útulným prostředím a příjemnou atmosférou. Vstup se mají však pouze dospělí a mladiství nad 15 let.
Liberec, Liberecký kraj

Restaurace & Pizzeria Maškovka

Stylová restaurace a pizzerie přímo v centru Liberce s nabídkou balkánských specialit, salátů, minutek, dezertů a hlavně pizz, které se vám zaručeně zaryjí do paměti. Hlavní dominantou restaurace je námořnická loď, kam se můžete posadit.
Liberec, Liberecký kraj

Restaurace Rybářská bašta Liberec

Stylová restaurace s venkovní terasou ležící v blízkosti Zoo Liberec a Botanické zahrady.
Liberec, Liberecký kraj

Kupole Leontýnka u Ještědu

Kupole u Ještědu se nachází na samém vrcholku nejklidnější a nejméně obydlené místní části města Liberec – Hluboká u Liberce, přímo v srdci přírodního parku Ještěd. Dominanta Libereckého kraje a Česká stavba 20. století vysílač a horský hotel Ještěd je vzdálen pouhé 4 km chůze klidnou přírodou.
Liberec, Liberecký kraj

Hospoda Domov v Liberci

Připravujeme speciality české kuchyně, včetně pokrmů upravených před vašimi zraky v krbovém grilu, nabízíme čerstvé ryby z kádě.
Liberec, Liberecký kraj

Restaurace ZOO 1320 v Liberci

V bývalé hale pro prodej koberců naleznete podnik na pomezí kavárny a restaurace. Mladým výtvarníkům a architektům se zde podařilo vytvořit nápaditý prosklený interiér se zajímavou malbou na jediné pevné zdi.
Liberec, Liberecký kraj

Liberecký DOK

Bistro, kavárna s vlastní pekárnou a moderní školící prostory – to vše najdete pod jednou střechou v Liberci. Prostor, kde můžete strávit příjemné odpoledne s přáteli, sjednat si obchodní snídani nebo schůzku, a kam můžete vyrazit na víkendový brunch.
Liberec, Liberecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Jizerské hory


Výlet z Desné okolo Souše k protržené přehradě

Údolí na Jablonecku a Liberecku chrání před povodněmi šest přehrad – Josefův Důl, Mšeno, Harcov, Fojtka, Mlýnice a Souš. Tou sedmou byla přehrada na Bílé Desné, která se protrhla v září 1916, pouhých deset měsíců po dokončení. Její vody zničily část obce a smetly přibližně sto domů.

Výlet na kole okolo Jizery

Tento krásný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Příběh odvážného architekta Karla Hubáčka a jedné neobvyklé hory

Majestátní hora Ješted (1 012 m) odedávna přitahovala strašidla, dobrodruhy a turisty. Víme, kdy byl na vrcholku vztyčen první kamenný kříž, kdy na vrcholek vystoupal kníže Rohan, kdy vznikla první chata s občerstvením a kdy byla postavena první rozhledna. Jenže v roce 1963 Ještěd o svou dominantu přišel.

K nejkrásnějším místům do Frýdlantského výběžku

Odlehlé místo v Libereckém kraji, kde mírně zvlněnou pahorkatinou střídají lesy s loukami a pole s rybníky nabízí řadu zážitků, přírodních rezervací a památek. Objevte například Křížový vrch, Meandry Smědé nebo Bílou skálu. Ze severní části sem zasahuje také Chráněná krajinná oblast Jizerské hory.