Úvod > Co chcete dělat? > Budova Ministerstva průmyslu a obchodu
Památky

Budova Ministerstva průmyslu a obchodu

Výstavba třípatrové reprezentativní budovy s nepřehlédnutelnou kopulí začala v roce 1928 a dokončena byla v roce 1934. Autorem návrhu byl jeden z nejvýznamnějších českých architektů Josef Fanta.
Výstavba budovy tehdejšího Ministerstva průmyslu, obchodu a živností a Patentního úřadu v Praze Na Františku byla zahájena při příležitosti desátého výročí vzniku Československé republiky v roce 1928. Celkový rozpočet stavby tehdy činil 32,5 miliónu korun, to znamená, že 1 m3 zastavěného prostoru stál 266 korun, což byla při tehdejších cenách částka velmi příznivá. Podle původního záměru měla být stavba dokončena v roce 1931, nakonec však kolaudace proběhla až v roce 1934.

Autorem návrhu na výstavbu paláce Ministerstva průmyslu, obchodu a živností a Patentního úřadu byl jeden z nejvýznamnějších českých architektů, profesor architektonického navrhování a dějin středověké a starokřesťanské architektury na Českém vysokém učení technickém v Praze Josef Fanta. Zvítězil ve veřejné soutěži, které se zúčastnilo celkem šest architektů!

Vlastní výstavbou byla pověřena stavební firma Antonína Belady. Na nábřeží naproti letenskému svahu vyrostla v rámci zvolených stylových konvencí velmi noblesní a rázovitá stavba. Třípatrová budova je postavena na základním obdélném půdorysu o rozměrech 107 x 49 metrů, se samonosnými zdmi a kamennými fasádami ze žuly a pískovce. Přestože byl tento materiál použit co nejúsporněji, nejde o typický obklad, protože kvádry žuly a pískovce jsou silné 25 — 35 centimetrů a na ně navazuje cihlová zeď. Žula pochází většinou z lokalit Dolní Město, Tanvald a Železná Ruda, zatímco pískovce převážně z lomu u Lázní Mšené.


Historické interiéry Josefa Fanty

Fantův rukopis je znát i v celém rozsáhlém interiéru budovy, zvláště pak v jejich reprezentačních prostorách. Ministerské schodiště ze žuly a mramoru je prosvětleno trojdílným oknem s barevnou vitráží do olova. Naproti schodišti jsou dveře do oválné zasedací síně se dvěma krby z krkonošského mramoru, mramorovým obložením stěn a štukovým stropem.

Pracovna ministra a přilehlé prostory se vyznačují masivním obložením z dubového dřeva s bohatou intarzií, totéž najdete také v Reprezentační síni ministerstva. Neméně elegantní jsou rovněž dva přijímací salónky. Ten větší kombinuje chladnou krásu a vznešenost mramoru ve vstupní části s intarzovaným obložením stěn v části určené pro jednání. Obě místnosti spojují vysoké prosklené dveře a obě zdobí kazetové stropy s propracovaným ornamentem. Přestože budova prošla po druhé světové válce celkem čtyřmi poměrně rozsáhlými vnitřními stavebními úpravami podařilo se dodnes, i mimo reprezentační prostory, zachovat stylový charakter a mnohé původní prvky vnitřního vybavení, jako jsou například dveře, včetně kování a madel, dlaždice a podlahové krytiny, osvětlovací tělesa a tepané mříže, vitrážová okna, dřevěné kryty topení a dokonce i některé druhy nábytku.

V budově nynějšího Ministerstva průmyslu a obchodu od její kolaudace na začátku třicátých let minulého století vždy sídlila ministerstva, spojená s průmyslem, těžkým průmyslem a zahraničním obchodem.

Provozovatel

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Na Františku 1039/32
110 00 Praha 1
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.mpo.cz
GPS:
50,093008 14,425821
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

0,5 hodiny