Úvod > Co chcete dělat? > Národopisné muzeum

Národopisné muzeum

Kultura
Musaion je stálá národopisná expozice Historického muzea Národního muzea, která je od roku 2005 opět přístupná ve zrekonstruované empirové budově Letohrádku Kinských v Praze.

Expozice je zaměřená na lidovou kulturu České republiky a propojená s živým provozováním lidových řemesel, rukodělných technik, pravidelnou folklorní činností, edukačními programy, odborným a společenským setkáváním příznivců lidové kultury. Navštěvovány jsou především expoziční řemeslnické dílny, folklorní koncerty, výstavy, knihovna, studovna, archiv, besední sál a prodejna odborných publikací a lidového výtvarného umění.

Národopisné oddělení patří ke kmenovým a sbírkově nejobsáhlejším celkům Historického muzea. Jeho fondy obsahují na 200.000 kusů sbírek, dokládajících hodnoty lidové kultury českého národa, ale i ostatních slovanských a evropských národů a zemí. Vypovídají o tradiční, převážně rustikální kultuře hmotné i duchovní, tj.o tradičním lidovém bydlení, zařízení domácnosti, hospodářství a řemeslech, o lidovém oděvu, umění, náboženství a zvycích v širokých srovnávacích souvislostech.

Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019