!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně
Zážitky

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.
Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně je zpřístupněna v prostorách novorenesančního paláce brněnské pobočky, v němž sídlila nejprve Hypoteční banka Markrabství Moravského a později Investiční banka. Brněnská budova ČNB se – stejně jako pražská centrála – významně zapsala do historie českého a československého bankovnictví.

Expozice nabízí historii vývoje peněz od platidel soli a hřiven až k dnes používaným korunovým bankovkám a mincím i pamětním mincím zlatým a stříbrným. Výstava prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách a na Moravě (s větším zaměřením na moravskou část peněžnictví) v četně vývoje České národní banky od jejího založení. Pro návštěvníky jsou připraveny přednášky spojené s projekcí odborných filmů v učebně pobočky, 32 panelů s obsažnou, avšak graficky přitažlivou, textovou náplní a 22 vitrín s unikátními exponáty a platidly, padělky a ukázky ochrany peněz.

Expozice je zpřístupněna v několika časových intervalech. Od pondělí do čtvrtka v 9.00, 11.00 a 13.30, páteční prohlídky jsou možné pouze v prvních dvou časových termínech. Prohlídku je nutné si s předstihem rezervovat.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí