Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny
Krajina Lednicko-valtického areálu
Kultura

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Hlasujte pro toto muzeum v soutěži Muzeum roku.

Muzeum zve na interaktivní expozice Krajina Lednicko-valtického areálu, Národní expozice vinařství a Tajemný život v půdě. V letech 2017–19 prošlo rozsáhlou proměnou. Významnou je sbírka historických lisů. Na nádvoří muzea je venkovní posezení a pavilon se sezonními výstavami.
Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny nabízí interaktivní expozice zaměřené na historii vinařství, přírodní bohatství Lednicko-valtického areálu a půdu jako jednu z nejdůležitějších složek přírody a krajiny. Muzeum prošlo v letech 2018–19 rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací a umožňuje návštěvníkům poznávání formou zážitků a smyslových vjemů – kromě zraku a sluchu mohou zájemci zapojit i hmat a čich.  

Expozice Krajina Lednicko-valtického areálu seznamuje děti i dospělé s místní faunou i flórou a představuje zdejší architektonické památky spjaté s knížecím rodem Lichtenštejnů. Národní expozice vinařství je věnována historii vinařství a původu révy vinné, vinohradnictví, sklepnímu hospodářství a degustaci vína. Expozice Tajemný život v půdě nabízí pohled do světa pod povrchem země, přibližuje také problematiku půdní eroze. 

Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny se nachází na valtickém náměstí. Budova vznikla ve II. polovině 17. století, kdy se při stavbě kostela dotvářelo i valtické podzámčí. Tento komplex budov na valtickém náměstí, v nichž se muzeum nachází, sloužil zámecké hospodářské správě lichtenštejnských statků. Koncem 19. století byly budovy do značné míry přestavěny a vzhled domů na náměstí byl architektonicky sjednocen do současného vzhledu. V roce 2019 byla v muzeu dokončena rozsáhlá rekonstrukce a modernizace financovaná v rámci programu IROP z fondů EU a MZe.
 

Expozice:

Krajina Lednicko-valtického areálu nabízí pohled do okolí Valtic, součásti Lednicko-valtického areálu, zapsaného v roce 1996 na Seznam světového dědictví UNESCO. Dozvíte se tu mnohé o zdejší přírodě, jejích jednotlivých biotopech a především o živočiších zde žijících. Mimo velkoobjemová akvária s rybami čeká návštěvníky například seznámení se zástupci ptačí říše, jejichž druhovou pestrostí je příroda Lednicko-valtického areálu vyhlášená, 3D dalekohled, ukazující pohled do krajiny, kinestetická lávka navozující iluzi chůze v mokřadu nebo interaktivní herbář se zábavným poznáváním dřevin. Součástí je také 3D mapa s architektonickými památkami, které se v této jedinečné oblasti nacházejí a jsou spjaty se šlechtickým rodem Lichtenštejnů. 

Národní expozice vinařství je rozdělena do čtyř částí, které jsou věnovány historii vinařství, vinohradnictví, sklepnímu hospodářství a degustaci vína. Všechny části obsahují řadu interaktivních prvků, návštěvníci zde mohou poznávat typy vůní charakteristické pro jednotlivé odrůdy vín, vyzkoušet si kvíz s vinařskou tematikou nebo zhlédnout film o sklepním hospodářství, který je tvořen holoprojekcí. Historické dřevěné vinařské lisy jsou ukázkou řemeslné zručnosti, a také uměleckých artefaktů. Ten nejstarší pochází z roku 1719.
Ve sklepních prostorách muzea se nachází expozice Tajemný život v půdě. Expozice nabízí pohled do světa pod povrchem země. Můžete si zde prohlédnout kořen stromu, který byl velmi pečlivě vykopán, aby nebylo porušeno jemné předivo, seznámit se s typy půd, které se v našich podmínkách vyskytují nebo si prohlédnout některé zástupce půdního edafonu. Závěrečná část je věnována negativním důsledkům vodní a větrné eroze půdy, kterou demonstrují vystavené interaktivní modely.
 
Pocitový chodník na nádvoří
Nejen děti, ale i dospělí mohou bosou nohou vnímat různé přírodní povrchy pocitového chodníku na nádvoří muzea. To každoročně od června zdobí výstava balkonových květin a letniček, mezi kterými jsou ukryty modely hmyzu v nadživotní velikosti. Na nádvoří muzea se také nachází nádrž s živými rybami a je tu možnost venkovního posezení.
 
Výstavy a další nabídka muzea
Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny připravuje každou sezonu několik výstav a akcí, oblíbená je tradiční výstava květin „Barevná inspirace“ nebo podzimní „Vinobraní“ a „Dýňobraní“. Pavlač muzea slouží jako galerie pro velkoformátové fotografie, pavilon na nádvoří potom k sezónním výstavám.

Kurz Sommelier – I. část

Je nejstarším a nejprestižnějším kurzem tohoto typu u nás. Staňte se opravdovým profesionálem, vždyť ti nejlepší začínali právě ve Vinařské akademii. Devítidenním kurzem vás provedou zkušení lektoři s dlouholetou praxí a akademickými zkušenostmi, kteří jsou špičkami ve svém oboru.
Valtice, Jihomoravský kraj

Zámecký košt vín

V odpoledních hodinách prohlídka provozu vinařství při zpracování hroznů, chutnání moštu a burčáku v areálu vinařství. V podvečer v ochutnávka vín v historickém sklepě v levém křídle Zámku Valtice.
Valtice, Jihomoravský kraj

Zámecký košt vín ve Valticích

Všechny milovníky špičkových moravských vín zveme do hlavního města vína, do Valtic. Proběhne zde již tradiční Zámecký košt vín v historickém Zámeckém sklepě v levém křídle Zámku Valtice.
Valtice, Jihomoravský kraj

Silvestr 2023 v hotelu Anton Florian na zámku Valtice

Silvestr na zámku.
Valtice, Jihomoravský kraj

Velikonoce na zámku Valtice

Velikonoce na zámku.
Valtice, Jihomoravský kraj

Letní pití vína & gastro festival na nádvoří zámku Valtice aneb Valtice po italsku

Osmý ročník letní akce Valtice po italsku / Valtice all 'Italiana na vnitřním nádvoří zámku Valtice se opět ponese v duchu Itálie a italských specialit.
Valtice, Jihomoravský kraj

Vinobraní na zámku Valtice 2024

Zámecký areál zaplní stánky s vínem, pochutinami či jarmarkem.
Valtice, Jihomoravský kraj

Adventní koulení – vánoční dílničky v Bílém sále na zámku Valtice

Chcete se naučit, jak si vyrobit originální, netradiční a krásné vánoční ozdoby?
Valtice, Jihomoravský kraj

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

V jednoduchosti je krása – o tom svědčí zámeček Belveder, vystavěný na severním okraji Valtic Josefem Hardmuthem. Příkaz knížete zněl „postavit pěknou bažantici“ a architekt se tohoto úkolu zhostil víc než dobře. Letohrádek je čerstvě opravený a nově je zpřístupněn veřejnosti.
Valtice, Jihomoravský kraj

Cykloturistika v Zahradě Evropy

Lednicko-valtický areál, zařazený do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, nabízí řadu zajímavých míst, která jsou zde k zhlédnutí. Nejlépe si je prohlédnete z našich kol a skútrů, které vám rádi zapůjčíme.
Valtice, Jihomoravský kraj

Svět pohádek Valtice

Expozice národních pohádkových postav a strašidel na ploše kolem 250 metrů čtverečních. Interaktivní výstava přibližující dětem i dospělým nejznámější pohádky.
Valtice, Jihomoravský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Valtice

Kostel Nanebevzetí Panny Marie tvoří dominantu jihovýchodní části náměstí Valtic. Jeho stavitelem byl italský architekt Giovanim Giacomo Tencalla a později Ondřej Erna. Kostel ve Valticích patří k největším kostelům v brněnské diecézi – je dlouhý téměř 50 a vysoký 34 metrů.
Valtice, Jihomoravský kraj

Penzion Siesta – víno, sport a relax v srdci Lednicko-valtického areálu

Objevte jedinečnou oblast přírodních krás, zámků i starobylých hradů a skvělého vína, zvanou Zahrada Evropy. Penzion Siesta v srdci Lednicko-valtického areálu s vlastním vinným sklípkem, velkou zahradou a bazénem je otevřen všem milovníkům vinařské turistiky a cykloturistiky.
Valtice, Jihomoravský kraj

Útěk ze šatlavy – úniková hra ve Valticích

Úniková hra z reálného vězení, kde máte nachystánu krásnou a tvrdou postel, kousavou deku, pevné dveře, aby vás nikdo nerušil. Zvolíte odpočinek nanebo se pokusíte uniknout pomocí rébusů které zanechali vězni před vámi?
Valtice, Jihomoravský kraj

Stezka bosou nohou ve Valticích

Nevšední turistickou atrakci najdete od května 2013 ve Valticích. Okružní trasa o délce necelých 5 km vede ze sousední rakouské obce Schrattenberg k Valticím – k romantické stavbě Kolonáda na nejvyšším bodě Lednicko – valtického areálu.
Valtice, Jihomoravský kraj

Městské muzeum Valtice

V rámci expozice muzea se dozvíte informace o vinařství, historii města, folklórních tradicích, Liechtensteinech, životním stylu počátku 20. století i o Petru Bezručovi. Městské muzeum Valtice sídlí v historické budově na náměstí.
Valtice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Apollon Valtice

Rodinný Hotel Apollon naleznete v centru známého moravského vinařského městečka Valtic.
Valtice, Jihomoravský kraj

Penzion Tramín

Penzion je umístěn asi 500 m od centra města, v klidné části hlavního města vína. Penzion nabízí ubytování cyklistům, rodinám s dětmi, ale také firmám. Je vhodný pro pořádání firemních akcí, školení, večírků i teambuildingů.
Valtice, Jihomoravský kraj

Wellness hotel Besední dům Valtice

Hotel byl vybudován od základech původního zájezdního hostince Besední dům, jehož původ se datuje na přelom 18. a 19. století. Objekt Besedního domu byl celá desetiletí pro občany Valtic dějištěm společenských akcí, hodů, kulturních oslav, zasedání rady města.
Valtice, Jihomoravský kraj

Ochutnejte pečená kolínka a žebírka ve Valtické rychtě

Restaurace se nachází v jednom z nejstarších domků historického města Valtice, města, které bylo sídlem knížecího rodu Lichtenštejnů, města, které oplývá svými památkami zapsanými v seznamu míst světového, kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Valtice, Jihomoravský kraj

Galerie vín – Vinařství Pod Zámkem

Galerie vín se nachází přímo v srdci hlavního města vína – Valticích. Přivítá vás v moderním a přitom stylovém prostředí, kde je připravena profesionální a kvalitní obsluha.
Valtice, Jihomoravský kraj

Penzion Prinz ve Valticích

Rodinný penzion najdete v srdci Lednicko-valtického areálu, v centru historického města Valtice.
Valtice, Jihomoravský kraj

Albero Valtice – restaurační komplex v historickém centru

Při vstupu na historické náměstí restauraci nelze přehlédnout, neboť stojí v pomyslné bráně. S kapacitou 55 míst a stejného počtu míst na letní terase je jednou z největších restaurací ve městě.
Valtice, Jihomoravský kraj

Pivovar Valtice Feldsberg

Soukromý pivovar s restaurací Feldsberg.
Valtice, Jihomoravský kraj