Úvod > Co chcete dělat? > NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí
NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

NZM Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

V muzeu jsou umístěny stálé expozice historického vývoje zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích (mj. sbírka historických vinařských lisů), parafinových modelů ovoce a zeleniny, malé zahradní arboretum. Muzeum prošlo v letech 2017 – 2019 rozsáhlou proměnou.
Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí se nachází na valtickém náměstí. Budova vznikla ve II. polovině 17. století, kdy se při stavbě kostela dotvářelo i valtické podzámčí. Tento komplex budov na valtickém náměstí, v nichž se muzeum nachází, sloužil zámecké hospodářské správě lichtenštejnských statků. Koncem 19. století byly budovy do značné míry přestavěny a vzhled domů na náměstí byl architektonicky sjednocen do současného vzhledu.

Expozice valtické pobočky Národního zemědělského muzea jsou zaměřené na historii vinařství, ovocnářství a přírodní bohatství Lednicko-valtického areálu. Ukazují, jak důležité je uchování křehké rovnováhy mezi člověkem a krajinou. Všechny části obsahují řadu interaktivních prvků, lidé zde mohou poznávat typy vůní charakteristické pro jednotlivé odrůdy vín, vyzkoušet si kvíz s vinařskou tematikou nebo zhlédnout film o sklepním hospodářství.
 

Stálé expozice: Příroda, vinařské lisy a historie ovocnářství

V obnovené expozici Krajina Lednicko-valtického areálu se zájemci seznámí se základními biotopy – rybníkem, lesem, polem, loukou, mokřadem a sadem. Součástí expozice je také trojrozměrná mapa s nejdůležitějšími architektonickými památkami, které se v této jedinečné oblasti nacházejí a jsou spjaté se šlechtickým rodem Lichtenštejnů. K velkým lákadlům expozice patří velkoobjemová akvária s tuzemskými rybami, trojrozměrný dalekohled s možností nahlédnout do krajiny v oblasti, kinestetická lávka navozující iluzi chůze v mokřadu nebo interaktivní herbář se zábavným poznáváním dřevin.

Expozice Historické vinařské lisy a nářadí nabízí řadu unikátních exponátů, např. vinařský lis z roku 1719. Vývoj vinařství nastiňuje namáhavou ruční práci, původně spojenou s vinařstvím, až po moderní výkonné technologie. Historické dřevěné vinařské lisy jsou ukázkou řemeslné zručnosti a také uměleckých artefaktů. Vinný sklep představuje produkci významných vinařských podniků jižní Moravy a nabízí návštěvníkům krátké posezení u dubových stolů.

V expozici Historický vývoj ovocnictví, zelinářství a vinařství najdete nejen staré zahradnické nářadí, ale i parafínové modely ovoce a zeleniny představující i odrůdy, které již v obchodech ani sadech nenajdete. Návštěvník se může seznámit se starým nářadím na obdělávání půdy i s předměty používanými při pěstování speciálních druhů zelenin (např. chřestu). Expozici dominuje unikátní drtič ovoce sestávající z dřevěného žlabu a kamenného kola a domácí pálenice kořalky. Zaujme i velká líska na sušení švestek, jakožto půvab nepostrádající dřevěný lis.

Všechny části obsahují řadu interaktivních prvků, lidé zde mohou poznávat typy vůní charakteristické pro jednotlivé odrůdy vín, vyzkoušet si kvíz s vinařskou tematikou nebo zhlédnout film o sklepním hospodářství.
 

Nová expozice pro děti ve sklepě

Nová expozice s názvem Tajemný život v půdě se nachází ve sklepních prostách a je určena především dětem. Mohou se zde seznámit s půdními organizmy, naučí se rozeznávat typy půd a seznámí se také s negativními důsledky lidské činnosti pro půdu a vodu.


Minisad na nádvoří

Sadovnická úprava muzejního nádvoří poskytuje, hlavně v letních dnech, možnost odpočinku a osvěžení. Na volné ploše dvora je tradičně pořádána sezónní výstava letniček a balkónových květin, které lákají svou barevnou i tvarovou pestrostí.
 

Výstavy a další nabídka muzea

Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny připravuje každou sezonu několik výstav a akcí, oblíbená je výstava letniček nebo podzimní Vinobraní a Dýňobraní. Návštěvu muzea doporučujeme i rodinám s malými dětmi a školním skupinám, pro něž jsou připraveny lektorské programy.

NZM Valtice nabízí, po předchozí dohodě (objednávce), pro skupiny (min. 8 osob) i mimosezónní prohlídky, možnost rezervace prohlídek, prodej upomínkových předmětů a pronájem prostor pro kulturní a společenské akce. Pro mateřské i základní školy muzeum připravuje lektorské programy, skupinám zájemců nabízí prohlídky s průvodcem.
Zámeček Belveder nedaleko Valtic

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

Valtice, Jihomoravský kraj
Cykloturistika v Zahradě Evropy

Cykloturistika v Zahradě Evropy

Valtice, Jihomoravský kraj
Svět pohádek Valtice

Svět pohádek Valtice

Valtice, Jihomoravský kraj
Kostel Nanebevzetí Panny Marie Valtice

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Valtice

Valtice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Apollon Valtice

Hotel Apollon Valtice

Valtice, Jihomoravský kraj
Wellness hotel Besední dům Valtice

Wellness hotel Besední dům Valtice

Valtice, Jihomoravský kraj
Galerie vín – Vinařství Pod Zámkem

Galerie vín – Vinařství Pod Zámkem

Valtice, Jihomoravský kraj