!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Noc kostelů 2021
Noc kostelů 2021
"> "> ">
28.5.
29.5.
+ Přidat foto
Hudební a divadelní akce

Noc kostelů 2021

Kdy 28. květen 2021 15:0029. květen 2021 1:00
Poslední květnový pátek se uskuteční již potřinácté v celé České republice Noc kostelů.
V pátek 28. května se v rámci Noci kostelů otevřou večer chrámy a modlitebny v celé České republice. Bude možné obdivovat krásu chrámových prostor, ale současně se také zúčastnit programu, který pro návštěvníky připravují jednotlivé farnosti (podle epidemické situace). Letos se Noc kostelů zaměří na téma ekologie a vedle interiéru svatostánků se tak budete moci dozvědět více o exteriérech a drobných náboženských stavbách v okolí kostelů a chrámů.

Připravujeme tři různé scénáře, podle nároků opatření v souvislosti s pandemií. Je jasné, že nemůžeme nabídnout program v takové míře, jako tomu bylo např. v roce 2019. Přesto po pozitivních zkušenostech z minulého roku doufáme, že se podaří v současné době velmi omezenou kulturní nabídku znovu významně obohatit.

Nápad pozvat v nezvyklou hodinu do kostela úplně každého se zrodil v roce 2005 v Rakousku. Od té doby se tato idea nenásilně představit duchovní bohatství kostelů i těm, kdo do nich běžně nechodí, šíří po Evropě.

Celá noc začíná vyzváněním zvonů. Poté následuje nepřeberné množství těch nerozličnějších událostí, které si lze v kostele představit. Vše je zdarma a v ekumenickém duchu. Sestup dokrypt a kaplí, výstup na věže ke zvonům, neobvyklé hudební aranžmá, výtvarné dílny a hry pro děti, praktické ukázky liturgických oděvů či komentované prohlídky, ale také chvíle pro modlitbu a ztišení.

Mottem vizuálního stylu je každý rok jiný biblický verš, jehož součástí je právě slovo „noc“.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 24. 3. 2021