Úvod > Kalendář akcí > Noc kostelů 2021
Noc kostelů 2021
"> "> ">
28.5.
29.5.
+ Přidat foto
Hudební a divadelní akce

Noc kostelů 2021

  • 28. květen 2021 15:0029. květen 2021 1:00
Noc kostelů i v roce 2021 bude! Třináctý ročník celorepublikové akce se uskuteční v pátek 28. května 2021. V pražské arcidiecézi (tedy zhruba v oblasti Prahy a Středočeského kraje) otevírá své prostory přes 280 kostelů, kaplí a modliteben. Na území celé ČR je to více jak 1000 svatyní!
Všichni organizátoři s napětím sledují podmínky, za kterých bude možné realizovat kulturní programy. Ať již budou přísnější či rozvolněnější pravidla, kostely budou otevřené a bude možné vstoupit do těchto posvátných míst.  Jednotlivé farnosti a sbory připravují různé alternativy programů, a pokud to podmínky dovolí, objeví se v programu i koncerty, přednášky a výstavy.
Opatření: U vchodu do každého zapojeného kostela či sboru bude připravena dezinfekce rukou. Protože se často mění aktuální opatření vlády a organizátoři do posledních dní budou aktualizovat své programy, nepřipravujeme programové brožury, ale směřujeme návštěvníky na web Noci kostelů, kde by program měl být aktuální. Prosíme všechny, aby si před akcí ověřili, zda nenastaly změny.

Novinkou letošní akce je speciální aplikace pro Android „Noc kostelů“, kterou připravili kolegové z brněnského biskupství a která má pomoci k snazšímu orientování se v programových tipech, aktualizacích i vytipování zajímavých nabídek v okolí místa, kde se pohybujeme.

Letošní téma je ekologie. Téma letošní Noci kostelů jsme převzali od organizátorů z Vídně, kteří tradici Noci kostelů začali. Nápad s ekologickým tématem vznikl v loňském roce, kdy měla tato akce připadnout na 5. června, tedy na Mezinárodní den životního prostředí. Z důvodu rozšíření koronaviru se nakonec v Rakousku kostely vůbec neotevřely. A tak téma zůstává i na letošní rok. K němu se váže motto: „Přivádíš tmu, noc se snese, celý les se hemží zvěří,“ (Žalm 104). Tento žalm je biblický text s největším počtem vyjmenovávaných zvířat...

K tématu ekologie připravujeme přímý přenos diskuse na TV Noe s doc. RNDr. Ladislavem Miko, Ph.D. (přírodovědec, odborník v oblasti ochrany životního prostředí), Mgr. et Mgr. Sandrou Silnou (farářka Církve československé husitské), Ing. Josefem Hrdinou (lesník, vedoucí Polesí Rožmitál Lesní správy AP, zastupitel města Rožmitál p. T.), Ing. Ludmilou Barborkovou (ekonomka a tajemnice mezinárodní neziskové organizace Turnaround Management Association v ČR a účastnice konference „Mladí z celého světa se zamýšlejí nad ekonomií podle sv. Františka“). Moderuje Veronika Sedláčková.

Sdílená kola na Noc kostelů: K tématu ekologie se připojuje také nabídka od provozovatele sdílených kol Rekola Bikesharing s.r.o., který na Noc kostelů 2021 umožní 2x 30 minut jízdy mezi kostely v centru Prahy zdarma po registraci uživatele do aplikace provozovatele. Stačí zadat kód NocKostelu2021 do aplikace Rekola.

Jeden z nejstarších klášterů u nás v novém! Církevní prostory patřící ke komplexu sázavského kláštera prošly náročnou rekonstrukcí a na Noc kostelů bude možné první z těchto prostor vidět! Téměř doslova se k Noci kostelů 2021 podaří otevřít některé nově zrekonstruované prostory kostela Panny Marie a sv. Jana Křtitele v sázavském klášteře.

Z historie Noci kostelů: Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla před patnácti lety ve Vídni, kde také v roce 2005 proběhla první Noc kostelů – „Lange Nacht der Kirchen“. V roce 2009 překročila Noc kostelů hranice a otevřely se také kostely a modlitebny na několika místech v České republice. V roce 2010 se Noc kostelů konala již v celé České republice, v roce 2011 poprvé na Slovensku, od roku 2012 probíhá Noc kostelů také v Estonsku  (estonsky Kirikute Öö), v roce 2016 se konala poprvé ve Švýcarsku.

Před propuknutím pandemie v roce 2019 jsme v celé ČR zaznamenali  460 000 návštěvnických vstupů ve více než 1 600 kostelech, v roce 2020 to bylo 1157 kostelů, kaplí a modliteben a napočítali jsme více jak 205 000 návštěvnických vstupů.

Poprvé přihlášené kostely
Neratovice, Vojtěšská 1219, sbor CB          
Karlštejn, Budňany, kostel sv. Palmácia      
Praha 5, Barrandov, Grussova 1274/6, kostel Krista Spasitele      
Jirny, Nové Jirny, V Dubinách, kaple sv. Rozálie   
Olbramovice, hřbitov, kostel Všech svatých           
Jankov, Na Náměstí, kostel sv. Jana Křtitele          
Děkanovice, kaple    
Čachovice, Komenského 179, sbor J. A. Komenského     
Všeradice, Husův sbor         
Říčany, 17. listopadu 252/43, sbor CČSH   
Praha 2, Vinohrady, Pod Nuselskými schody, kaple Boží Rodiny 
Radějovice, Olešky, hřbitov, kaple  
Radějovice, Olešky, kostel Narození Panny Marie 
Úhonice, U kostela, kostel Zvěstování Panny Marie          
Drahelčice, Na Návsi, kaple sv. Jana Nepomuckého     
Zobrazit více

Provozovatel

Jednotlivé farnosti České republiky

různá místa
110 00 Praha 1
WWW:
www.nockostelu.cz
GPS:
50,088237 14,425867
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 1
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

3,0 hodiny