Úvod > Co chcete dělat? > NZM Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů
NZM Ostrava - Muzeum potravin a zemědělských strojů
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

NZM Ostrava – Muzeum potravin a zemědělských strojů

Národní zemědělské muzeum v ostravské pobočce vystavuje část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky, k vidění je i interaktivní expozice věnovaná českým moravským a slezským potravinám.
Pokud vás zajímá příběh potravin, které si denně kupujete, navštivte expozici Galerie českých potravin. Vystavené potraviny malých i velkých výrobců, průmyslových i rodinných podniků a farem, jsou rozděleny do deseti základních kategorií, a abyste se při našich návštěvách vždy naučili nebo dozvěděli něco nového, expozice se bude každé tři měsíce obměňovat. Galerii doplňuje Depozitář potravin. Zde díky interaktivním prvkům zapojíte i své smysly.

Třetí expozice nadchne především milovníky velkých strojů a průmyslových hal. Zemědělská technika, která je zde vystavena, je rozdělena do tří základních tematických celků, traktory, stroje na zpracování obilovin a stroje na zpracování píce. Na 40 vystavených strojů představuje průřez největší sbírkou zemědělské techniky v České republice. Uvidíte známé české značky i stroje vyrobené v USA nebo tehdejším SSSR.
 

Příběh dvou hal: loužírna, veronikárna, sklad a ... muzeum

Pobočka Národního zemědělského muzea v Ostravě vznikla v Dolní oblasti Vítkovice. Depozitárně-expoziční objekt NZM vrostl do dvou původních továrních hal ve Vítkovicích.

Obě haly vznikly v roce 1926 jako součásti měděné hutě vítkovické průmyslové oblasti. Severní hala sloužila jako sklad sypkých materiálů a v jižní, delší, hale bylo umístěno dvanáct obrovských betonových van pro loužení vypražených kyzových výpalků. Objekty dostaly přímý zásah při bombardování Ostravy na sklonku 2. světové války, ale válečná výroba mědi byla rychle obnovena. Při loužírně byl zbudován také protiletecký kryt. V 60. letech 20. století přestala měděná huť plnit svou ekonomickou funkci v rámci vítkovické průmyslové výroby a areál byl transformován pro aktuálnější potřeby, z loužírny se stává veronikárna, hala, ve které se opravují veroniky, pojízdné mísiče feromanganu. Po ukončení výroby v dolní oblasti se z hal staly definitivně skladové prostory, které byly později určeny k demolici. Severní, skladová hala ožila vždy jednou za rok, kdy se z ní během festivalu Colours of Ostrava stal Radegast Pub. Zpátky život halám vdechnul až projekt architekta Josefa Pleskota a inženýra Milana Šramla, kteří propojili obě haly velkorysou vestavbou a v proluce mezi halami nechali vztyčit třetí halu, která komplex budov pomyslně korunuje.

Ostravská pobočka NZM nabízí pro návštěvníky studijní depozitáře zemědělské techniky, interaktivní expozici Depozitář potravin a průběžně obměňovanou a doplňovanou Galerii českých potravin. Vedle toho muzeum hostí dočasné výstavy a nejrůznější akce, připravují se i lektorské programy.

Ubytování a restaurace v okolí

Cokafe Dolní Vítkovice

Cokafe Dolní Vítkovice

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Hotel Veronika Ostrava – Vítkovice

Hotel Veronika Ostrava – Vítkovice

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Kavárna Starbucks v Ostravě

Kavárna Starbucks v Ostravě

Ostrava, Moravskoslezský kraj
Imperial Hotel Ostrava

Imperial Hotel Ostrava

Ostrava, Moravskoslezský kraj